PDA

Zobacz pełną wersję : Poprawne odzwierciedlenie kolorów w JPG



Nifir
28-06-2010, 15:07
Jak edytuję rawy w PSie z lightrooma, to po zapisaniu jako jpg kolory są bardzo płowe. Dzieje się to tylko jak w Lightroomie ustawię ProPhotoRGB i 16 bitów na kanał, by zachować jak największą ilość danych o zdjęciu. Wcześniej gdy robiłem na standardowych ustawieniach: AdobeRGB (1998) i 8 bitów na kanał takich problemów nie miałem.
Czy warto w takim razie bawić tymi ustawieniami, czy wrócić do starych? A może co przestawić w Photoshopie by zdjęcia w jpgach wyglądały jak należy? Wrzuciłbym je by pokazać, ale niestety nie jestem w stanie, bo różnicę widać dopiero po wydruku, lub podglądzie w innych programach... Nawet nie wiem jak to mam opisać... Np. po obróbce wyglądają ok, ale jak je wrzucę do visualboxa, to wychodzi kaszana.
Link do galerii z visualboxa http://studiophoto.nazwa.pl/test/
Te dwa zdjęcia może nie pokazują za bardzo różnic, bo obraz zazwyczaj mam lekko zielonkawy, ale widać, że kolory są wyblakłe.

EDIT:
Tak właściwie to najlepsze oddanie kolorów mam gdy w lightroomie i w PSie mam ustawiony profil sRGB, który ma najmniejszą przestrzeń kolorów i teoretycznie jest najgorszy.

mcl
28-06-2010, 16:22
Coś przekombinowałeś z zarządzaniem kolorami.
Chyba najprościej, jak się da: żeby zawsze było ok, to wszystkie aplikacje muszą obsługiwać i mieć włączone zarządzanie kolorem, a pliki posiadać informację, w jakiej przestrzeni są zapisane.

FajaR
28-06-2010, 16:36
Poszukaj na forum, było o tym milion razy. Jak chcesz żeby było w każdym programie, na każdym monitorze i w każdym labie W PRZYBLIŻENIU podobnie widoczne to eksportujesz do sRGB przez model percepcyjny.
P.S. Z tego co pamiętam to do prawidłowego odwzorowania ProPhotoRGB potrzebujesz oprofilowanego monitora szerokogamutowego.