PDA

Zobacz pełną wersję : Papier do 3880 do druku kolorowego i BW



Lesiu83
25-06-2010, 20:44
Witam, sprawiłem sobie Epsonka 3880 który dojedzie w poniedziałek :] i chciałbym się dowiedziec jakie papiery polecacie? Chciałbym jeszcze dziś coś zamówic .. Zależy mi na jakości , czy do druku w kolorze wystarczy papier Epson Premium Glossy Photo Paper? I teraz co do druku w BW ? Formaty jakie będę drukował to A2 , A3+ , A4 oraz 13x18 .. Jeszcze mam pytanie czy sterownik drukarki wystarczy czy rozejrzec się lepiej za jakimś programem bo z tego co wiem to NX2 nie oferuje za wielu opcji a tego programu tylko używam jak na razie.

Lesiu83
25-06-2010, 22:34
Nikt nic nie doradzi? Czekam i czekam , a ja nadal nie wiem co zamowic, nigdy nie miałem do czynienia z drukarkami , a tym bardziej z papierami ...

pierote
26-06-2010, 23:09
Pierwsza sprawa do foto używaj lepszych papierów niż podstawowe photo glossy, matte. Ja w Canonie Pixma mam serię Pro lub Premium II, używam też Ilforda czy Kodaka jak się trafi. B. dobry do WB Harman Matt (http://allegro.pl/item1086138004_baryt_harman_professional_matt_a4_o kazja.html) np. od kolegi Axer.

Druga sprawa jak tusze nie oryginalne to tylko dobre zamienniki tych oryginalnych! Na allegro kupisz ten sam tusz do Canon Epson i do HP tylko etykieta inna a przecież HP drukuje na gorąco!

Ja polecam niemieckie OCP (sam używam i jeszcze nie znalazłem w necie kogoś kto by miał z nimi problemy) tu (http://www.agawa.pl/opis/pigmenty/atramenty_pigmentowe_ocp/?lang=pl).
Albo Lajson polecany tutaj ... (http://sklep.inks.pl/index.php?action=kat&id_kat=11)

Lesiu83
27-06-2010, 16:40
Chcę używac tylko tuszów oryginalnych Epsona jak i papieru abym uniknął rozczarowań ..

chory
27-06-2010, 20:03
Razem z drukarka powinienes dostac po jednym arkuszu A3+ roznych typow papieru wiec bedziesz mogl sam zdecudowac ktory Ci odpowiada.Osobiscie lubie semigloss zwlaszcza do BW.

Lesiu83
27-06-2010, 22:15
ooo to super wiadomość , ile typów papieru jeśli mogę wiedzieć ?

Lesiu83
28-06-2010, 21:12
Drukarka zajęła już swoje miejsce, lecz próbek papieru to mi poskąpili :/ nic nie dostałem.. Zamówiłem jak na razie papier Epson Premium Glossy Photo Paper 255 w formacie A2 , a co do druku w BW ? Jak z NX2 można dostać się do sterownika drukarki?

Kamil333
28-06-2010, 21:38
To zależy co drukujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć. No i czy trzymac sie bedziesz producenta dukarki tzn Epsona. Na początek rzeczywiście radzę zacząć od tego producenta.
Ja np polubiłem bardzo Epson Velvet Fine Art - jest rewelacyjny. Niesamowite efekty BW mozna osiagnac np na Hahnemuhle Photo Rag. jesli weźmiesz 308 gsm to nie pozalujesz. Ja uzywam praktycznie tylko papierów matowych. Z innych to moze np Traditional Photo Paper epsona - ale tu dla wrażlwych ostrzeżenie o mozliwych pizza wheel marks. TFP ma bardzo delikatną powierzchnie i niestety 3880 trochę ją poliniuje. Wogole z tym papierem trzeba bardzo ostrożnie - naprawdę nietrudno o zarysowania.
Sprawdzilem tez Cansona Rag Photographique i polecam w wersji 310.
Profile na stronach producentów - sa w miarę ok

A tak a propos sampli papieru dołączonych do drukarki - pierwsze słyszę żeby cos dokładali;). MOże jakaś lokalna promocyja...

Lesiu83
28-06-2010, 21:46
Dziękuje za pomoc, fakt mi też nic nie było wiadomo o próbkach papieru choć kolega powyżej dał nadzieję ...

chory
30-06-2010, 19:49
Sorry za rozczarowanie.O jakiejkolwiek promocji mi nikt nie wspominal, wiec myslalem ze daja probki extra do kazdej drukarki od 3800 w gore, tym bardziej, ze kolega tez z UK.

pikpok
05-07-2010, 02:41
Sorry za rozczarowanie.O jakiejkolwiek promocji mi nikt nie wspominal, wiec myslalem ze daja probki extra do kazdej drukarki od 3800 w gore, tym bardziej, ze kolega tez z UK.

ja do P50 dostałem próbki papieru Epson premium glosy czy jakoś tak w każdym bądź razie to dostałem 2 x 10x15 3 x 13x18 i 5 kartek a4:)

Lesiu83
05-07-2010, 21:39
Czy Papier Epsona Tradicional Photo Paper jest podobny do tego Hahnemuhle Photo Rag ? Jeśli nie to czym one się różnią ? Spróbowałem jak dotychczas tylko Epsona Premium Glossy PP. Czas wypróbowac jakiś inny papier. Chciałbym spróbowac również papieru matowego oraz błyszczącego , jeśli chodzi o błyszczący to zakupie Epson Luster. Fajnie by było zbudowac wątek o papierach do drukarek tak aby następni mieli fajną lekturę do poczytania ..

Kamil333
12-07-2010, 15:27
Różnica jest oczywista - Hahnemuhle Photo Rag jest papierem matowym i drukujesz z wykorzystaniem czarnego matowego a nie photo black jak przy TPP. Różna powierzchnia - różny odbiór zdjęcia.

Czornyj
12-07-2010, 15:38
Czy Papier Epsona Tradicional Photo Paper jest podobny do tego Hahnemuhle Photo Rag ? Jeśli nie to czym one się różnią ? Spróbowałem jak dotychczas tylko Epsona Premium Glossy PP. Czas wypróbowac jakiś inny papier. Chciałbym spróbowac również papieru matowego oraz błyszczącego , jeśli chodzi o błyszczący to zakupie Epson Luster. Fajnie by było zbudowac wątek o papierach do drukarek tak aby następni mieli fajną lekturę do poczytania ..

TPP to epsonowski papier barytowy o błyszczącej powierzchni. HPR to papier matowy, na podłożu bawełnianym. Luster nie jest papierem błyszczącym, a półbłyszczącym o dość grubej granulacji tekstury powierzchni. Tworzenie wątków o papierach jest jak rozmowa ślepego z głuchym o kolorach - można zaględzić się na śmierć, a i tak bez próbnika się nie obędzie ;)

Lesiu83
13-07-2010, 19:35
A byłem przekonany , że Luster jest papierem błyszczącym , papier jest już u mnie w sobotę wypróbuję jak się ma on do Premium Glossy, natomiast wypróbowałem już papier Canson Infinity Baryta P 310 gsm i jeśli chodzi o druk w BW to jestem zachwycony , inaczej ma się sytuacja co do druku kolorowego na tym podłożu kolory zupełnie inne niż na monitorze , pewnie wina leży po mojej stronie. Zapytam od razu co mam wybrac w sterowniku drukarki jak drukuję na innym podłożu niż papiery Epsona ? Drukarka to 3880 , a drukuję poprzez Qimage .. Jaki papier warto jeszcze wypróbowac do portretów na ścianę i zwykłych fotografii do albumu ?

Czornyj
13-07-2010, 19:42
Producenci papieru podają jak ustawić sterownik i zwykle udostępniają też profil ICC. W przypadku CIFABP należy ustawić w sterowniku Semigloss 250gsm i w Qimage'u oczywiście zapiąć profil CIFA_Baryta... w okienku Prtr ICC.

Lesiu83
13-07-2010, 20:06
Profil zainstalowałem w Qimage wybrałem profil CIFA_Baryta tylko nie miałem pojęcia co mam wybrac w opcji sterownika tam gdzie wybiera się rodzaj papieru , oraz czy wyłączyc zarządzanie kolorem w sterowniku czy nie , bo robiłem próbę na papierze P Glossy Epsona i jak wyłączyłem zarządzanie kolorem w sterowniku i w Qimage wybrałem profil ICC to kolorki troszkę się sprały, bliżej monitorowi było jak wybrałem w sterowniku Adobe a w Qimage wybrałem Let print .. Jak na przyszłośc wybierac w sterowniku rodzaj papieru jeśli mamy papier innego producenta czym się kierowac ?

Edit: Czy w przypadku Canson baryta drukarka powinna drukować photo black ink czy matte black ink ? Sądziłem , że matte a po wybraniu Semigloss drukarka przełącza na photo black ink.

Czornyj
13-07-2010, 21:07
1) PRZENIGDY nie należy włączać zarządzania barwą w sterowniku - zawsze Off (No Color Adjustemnt)
2) MK używamy tylko na papierach matowych, CIFABP oczywiście matowa nie jest, więc MK odpada, bo będzie powodować zmatowienie ciemniejszych partii zdjęcia. Sterownik ma więc rację
3) Zwykle producenci informują której linearyzacji użyć w materiałach dot. danego papieru, tak też jest w przypadku rzeczonego Cansona

Lesiu83
13-07-2010, 21:41
Szukam informacji na stronie producenta lecz dla mojej drukarki nie ma żadnych informacji co powinienem ustawic w drukarce. Wchodząc na stronę CIFABP znajduję się w papierach matowych dlatego sądziłem , że drukarka ma drukowac MK .. Mało jeszcze wiem na temat drukowania i papierów , ale jak widac warto poruszyc nie raz dyskusję .. Także w sterowniku zarządzanie barwą wyłączam , będę ustawiał profil ICC w Qimage jak Pan radzi , tylko dlaczego w przypadku papieru Premium Glossy PP niemal że identyczne zdjęcie było po wybraniu w sterowniku AdobeRGB , a jak zaznaczyłem No Color Adjustment i w Qimage wybrałem profil papieru zdjęcie straciło delikatnie na kolorach nie były tak nasycone ?

Edit: nie raz nie warto czytac na polskich stronach wybrałem inny język na stronie producenta i tam już mam wszystko idealnie opisane .. Także testy muszę powtórzyc bo ustawiłem wszystko na odwrót ..

Edit2: w Qimage powinienem miec zaznaczone pole "Black Point Compensation" ?

chory
13-07-2010, 23:05
Jak bedziesz tak przeskakiwal z matte black na photo black to juz sobie zamow nowe tusze.Drukarka przy kazdej zmianie "czysci" system z poprzedniego tuszu co znacznie zwieksza zuzycie.

Lesiu83
13-07-2010, 23:13
Tak wiem o tym , lecz wiadomo na początku chce się wypróbowac każdej opcji i zobaczyc na co wydało się pieniądze ... Drukarka czyści się również po przejściu z druku w kolorze do BW z tego co zaobserwowałem . Chory , a Ty jakich papierów do tej pory użyłeś i z których jesteś zadowolony ?

chory
13-07-2010, 23:29
Ja nie z tych co kombinuja.Jakbym mial tak wszystkie opcje w drukarce przecwiczyc to musialbym prace rzucic, ale atedy nie mialbym pieniedzy no nowy set tuszy co tydzien...90% drukuje na semiglossie Epsona, choc ostatnio probowalem smooth pearl Ilforda i nie widze roznicy a i gramatura wyzsza.Ja jestem generalnie zadowolony, ale to kwestia osobistych upodoban...

Czornyj
14-07-2010, 11:19
Szukam informacji na stronie producenta lecz dla mojej drukarki nie ma żadnych informacji co powinienem ustawic w drukarce. Wchodząc na stronę CIFABP znajduję się w papierach matowych dlatego sądziłem , że drukarka ma drukowac MK .. Mało jeszcze wiem na temat drukowania i papierów , ale jak widac warto poruszyc nie raz dyskusję .. Także w sterowniku zarządzanie barwą wyłączam , będę ustawiał profil ICC w Qimage jak Pan radzi , tylko dlaczego w przypadku papieru Premium Glossy PP niemal że identyczne zdjęcie było po wybraniu w sterowniku AdobeRGB , a jak zaznaczyłem No Color Adjustment i w Qimage wybrałem profil papieru zdjęcie straciło delikatnie na kolorach nie były tak nasycone ?

Edit: nie raz nie warto czytac na polskich stronach wybrałem inny język na stronie producenta i tam już mam wszystko idealnie opisane .. Także testy muszę powtórzyc bo ustawiłem wszystko na odwrót ..

Edit2: w Qimage powinienem miec zaznaczone pole "Black Point Compensation" ?

Sprawa jest prosta - jeśli w sterowniku włączysz AdobeRGB, to sterownik zinterpretuje zdjęcie jako AdobeRGB i skonwertuje je do profilu ICC papieru, który aktualnie zapięty jest w sterowniku drukarki. Kolory jakie uzyskałeś nie były nasycone, tylko przesycone - znając życie zdjęcie miałeś w sRGB i efekt był taki, jakbyś przypisał plikowi sRGB profil AdobeRGB - czyli kolory zostały błędnie przesycone.

BPC jak najbardziej zaznaczamy, szczególnie przy użyciu odwzorowania relatywnie kolorymetrycznego.

Lesiu83
14-07-2010, 13:16
Wszystkie zdjęcia robię i mam zapisane w AdobeRGB , jestem pewien , że wina leży po mojej stronie , tak czy inaczej trochę się dowiedziałem co na pewno pozwoli mi uzyskac lepsze efekty ...

Pentaxian
09-09-2010, 02:19
Mam pytanie. Gdzie moge kupić porzadne matowe lub półmatowe papiery w formacie 13x18cm. Najlepiej Epsona, bo od niedawna mam drukareczke 3880. Pomyślałdem ze format 13x18 bedzie najlepszym wyjsciem przy drukowaniu "mobilnych" zdjec czyli taki co to przechodza z rąk do rąk-nawet bez zadnego albumu. Fakt, z czasem beda sie niszczyć, ale juz mam taki sentyment-w domu moich rodziców zawsze były pudełka z odbitakami luzem i ogladanie ich po raz setny zawsze dawało taka samą frajdę. W końcu żeby naprawde poczuć prawdziwy papier trzeba trzymac go w dłoni. z tego tez powodu szukam czegoś o gramaturze koło 300.
Tylko, że wszędzie minimum to 13x18, albo słabo szukam. Pewnie można ciąć, tylko mam wrazenie ze ja nigdy nie przytnę tak dobrze jak producent. A jesli juz będę zmuszony? Czym ciąć? Noż i linijka? Gilotyna, jesli tak to jaka?
Będę wdzieczny za pomoc bo jestem zielony w tych temetach.

Czornyj
09-09-2010, 08:10
Matowe papiery wysokiej jakości są sprzedawane w formatach A4 i większych, do tego stosowanie mniejszych formatów pociąga za sobą ograniczenia, np. brak możliwości druku bezmarginesowego. Proponuję zakupić świetny program Qimage, który pozwala automatycznie i szybko robić impozycję większej ilości małych zdjęć na mniejszych formatach (i ogólnie optymalizuje zdjęcia do wydruku - świetnie skaluje, ostrzy, konwertuje do profilu itp.), a gotowe składki ciąć - i tu niezawodnym, najbardziej precyzyjnym zestawem do cięcia jest: 1) nożyk 2) metalowa linijka 3) podkładka 4) ręka.

Osobiście uważam, że szybciej drukować i ciąć z większych arkuszy, ale jeśli się mimo wszystko uprzeć na uprzednie docinanie papieru do formatu wglądówek, to najlepiej udać się z tym do pierwszej-lepszej drukarni, gdzie mają poligraficzną krajarkę z dociskiem. Ma to być Wielkie, ważące ponad tonę bydlę, zwykle ok. 2x3m z kolosalnym nożem o szer. 80-132cm (przy którym autentyczna gilotyna z czasów rewolucji francuskiej wygląda dość niewinne), ze stalową sztabą, która z dużą siłą dociska stos papieru podczas cięcia, tak by nie poruszył się nawet o mikrometr. Dobra krajareczka wygląda mniej więcej w ten sposób:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.maszynyuzywane.pl/pics/sklep_produkty/44_img1_869c84d833fb67a40c07f74fe6231d5d.jpg)

veldon
19-09-2010, 14:23
Matowe papiery wysokiej jakości są sprzedawane w formatach A4 i większych, do tego stosowanie mniejszych formatów pociąga za sobą ograniczenia, np. brak możliwości druku bezmarginesowego.

Hmm, sam drukuję na mniejszych niż A4 formatach, 13x18 oraz 10x15 i zawsze mogę wydrukować bez marginesu. Wszystko zależy oczywiście od drukarki, drukuję na Epsonach, które dają taką możliwość przy każdym formacie.

Lesiu83
27-10-2010, 20:30
Epson Premium Semi Gloss drukował ktoś na tym papierze i może się wypowiedziec ? A może coś z innej firmy co nie błyszczy zbytnio ?