PDA

Zobacz pełną wersję : foty na disco pod świadło lasera



templar
09-12-2006, 22:08
czolem. mam takie pytanie: robie fotki na dyskotece, czy robienie zdjec pod swiatlo lasera, np takie jak ta: http://www.clubbogacz.pl/galeria/zoom/6460.jpg moga zaszkodzic aparatowi? nie wiem, matryce zepsuc czy cos? jakies hoty moze to spowodowac?

Robert_P
09-12-2006, 23:36
Ciekawe pytanie nigdy się nad tym nie zastanawiałem robiąc na takich imprezach.
Myślę jednak że nie powinno się nic wydarzyć ponieważ takie światła są wciągłym ruchu i ewentualnie na ułamek sekundu "zajrzą" na matryce a skoro można na nie spojrzeć gołym okiem i nic się nie dzieje to tym bardziej matrycy nie powinno zaszkodzić.

maroo
10-12-2006, 00:54
Hehe.
Kiedyś na polibudzie jeden z profesorów mówił nam, że w laser można spojrzeć dwa razy.
Raz jednym okiem, drugi raz drugim.

Tyle, że to były trochę mocniejsze lasery :)

malita
10-12-2006, 00:57
... http://www.clubbogacz.pl/galeria/zoom/6460.jpg ...

Powiedz mi templar czy ty robisz zdjęcia w tym klubie czy tylko wypatrzyłeś przypadkiem tą stronę i to zdjęcie (choć w to watpię) ? Od jakiegoś czasu ktoś robi tam zdjęcia na poziomie a nie pstryk pstryk. Ba ! sam nawet jestem na paru bo to lokal w moim rodzinnym mieście.

templar
10-12-2006, 11:44
Powiedz mi templar czy ty robisz zdjęcia w tym klubie czy tylko wypatrzyłeś przypadkiem tą stronę i to zdjęcie (choć w to watpię) ? Od jakiegoś czasu ktoś robi tam zdjęcia na poziomie a nie pstryk pstryk. Ba ! sam nawet jestem na paru bo to lokal w moim rodzinnym mieście.

to moje zdjecie :oops:

antonio
10-12-2006, 12:49
Jest wiele rodzajów i konstrukcji lasera. Akurat ten zielony jest bezpieczny, bo to laser gazowy. Wszystko zależy od długości fali jaka emituje laser. Człowiekowi szkody nie wyrządzi, a tymbardziej matrycy.
Zupełnie inaczej jest z innymi laserami np. półprzewodnikowymi (czerwony) lub laserem niebieskim - tu mamy realne niebezpieczeństwo utraty wzroku.

madburn
17-12-2006, 21:48
hahahaaa uuuehehehe - ale sie obsmialem jak norka :)
antonio pozwol na sekundke - zaswiece ci gazowym zielonym w oko - wiesz co bedzie ? widzi - psssssss - nie widzi

durnoty opowiadasz - niezalenie czy to bedzie czerwony, zielony sraczkowaty czy niewidzalny (a tak - np podczerwien) to przy odpowiedniej mocy przypala ci oczko

class I - napedy optyczne, drukarki - bezpieczne bo zakryte hehe - tylko ze po rozkreceniu napedu jak zaswieci po oczach to sie mozna zdziwic (laser podczerwony)
clas II - moc do 1mW - przy dlugotrwalej ekspozycji - jest w stanei uszkodzic oko - tylko ze to trudne - bo oko mrugra i sie porusza - ale dla chcacego nic trudnego ;)
classIIa - to samo ale widzialne - szacunkowo uszkodzeniei wzroku po 1000s naswietlaniu
classIIIa - od 1 do 5mW widzialne - uszkodzenia wzroku jesli podziwiasz to przez sprzet optyczny - mikroskop, lornetka lupa etc ;) - wszelkie wskazniki laserowe - polprzewodnikiowe oraz niekttore lasery He-Ne
classIIIb - od 5mW do 500mW - to robi kuku - a te mocniejsze nawet po odbiciu od innych przedmiotow - okulary ochronne wymagane. ;lasery te pracuja impulsowo do 0.25s (co im wystarcza do zrobienia "juranda" )
class IV - pow 500mW - nie tylko wzrok ale takze gratis poparzenia skory i zapalenie roznych materialow

praktycznie wiekszosc dyskotekowych laserow to polprzewodniki - przy odpowiednich sztuczkach mozna osiagac spore moce - popularnym zabiegiem jest przerobka typowych 30mW laserow na 150mW poprzez wymiane diody + radiator wiekszy i uklad zasilajacy odpowiednio pompujacy diode (nie swieci swatilem ciaglym ale seria blyskow - nam sie wydaje ze laser swiaci jednolita wiazka - a do tego jasniej
gazowe to byly stare typy - w wiekszosci stosowane do duzych pokazow

mozna kupic na necie lasery polprzewodnikowe np 300mW - balony pekaja , folie czarna przepala i pali papier
a ty mowisz ze to bezpieczne bo czerwone ? :) uehehe

osobiscie wkurzaja mnie wlascicele dyskotek i DJ'e ktorzy ustawiaj lasery aby swiecily w tlum - bo tak jest cool
to sa czesto urzadzenia o mocy pow 100mW - czesto podrasowane
i swieca po oczach nagminnie

gazowe lasery robia krzywde - bo to sa lasery o duzej mocy - np laser CO2 juz od 50W stosowany w platerach laserowych - tnie tworzywa sztuczne, skore, papier, drweno, szklo, stal weglowa i pobne metale slabo nagrzewajace sie (przy cieciu laserem zawsze jest problem z aluminium i miedzia ;)

kolor zalezy od osordka w ktotym wzbudzana jest emisja fotonowa - gaz lub cialo stale (krysztaly)
a w poplprzewodnikach od domieszki z ktorej wykonano diode

osobicie za najbardzoej cool uwazam laser azotowy - i to nie rozrzedzonym - 2 elektrody, kilkaset tysiecy voltow i mozna wzbudzic laser z niczego - z powietrza a w zasadzie z 78% zawartego w nim azotu ;)

templar
19-12-2006, 00:28
czyli ze jednak zaszkodzi matrycy? tamta fotka byla zrobiona przy czasie 1/15 i czulosci iso400 - czyli to zakrotko bylo bo matryca dalej dziala?

mirwil
19-12-2006, 01:17
na jednej z aukcji jest link demonstrujący możliwości lasera
http://www.allegro.pl/item150131591_laser_zielony_150mw_kieszonk_zasieg_ 60km_wypala_.html

http://comertex.saender.art.pl/laser/laser_50mW.mpeg

myślę, że zarówno wzrok jak i matrycę można tym uszkodzić bardzo szybko

a przedmiot w kategorii "sprzęt estradowy i dj-ski", więc...

templar
19-12-2006, 22:46
:|

madburn
20-12-2006, 01:34
slonca tez nie mozna fotografowac hehe

templar - matrycy moze nie zaszkodzi - za to ty masz dwie szanse - raz prawym okiem raz lewym :)

laserki sprzedaje wickedlasers i tam tez jest multum filmikow http://wickedlasers.com/videos.php
50mW widac juz wiazke - - 90mW zapala zapalke po chwili - czyli skorke juz przypiecze
a na disco jada po ludziach tym - inna rzecz ze ten laser lata w rytm muzyki - niemniej jednak wkurza mnie taki buraczany brak odpowiedzalnosci

chyba trzeba bedzie isc na jakie dicho i z czerwonego 150mW przypalic DJ plyte :)