Zobacz pełną wersję : D3000 długi czas białe zdjęcia
Witam ostatnio chciałem zrobić fotki z dlugim czasem naświetlania 6 sek i zdjęcia wychodzą całe białe nic nie widać robiłem na trybach m a p s i na kazdym tak samo, obiektyw 18-55 wie ktos jak to ustawic zeby wychodziło normalnie.?
Po prostu przeswietlasz te zdjecia i tyle.
Sprawdzałeś co światłomierz pokazuje, czy rzeczywiście potrzebny jest taki długi czas naświetlania?
pzdr
na zdjęciach nic nie widać ttylko rażącą biel. czy ktoś z was wie jak go ustawić czyli wb iso itp zeby zdjęcia w dzien bujających sie drzew wyszły tak jak należy?
wasilewk
23-06-2010, 13:21
na zdjęciach nic nie widać ttylko rażącą biel. czy ktoś z was wie jak go ustawić czyli wb iso itp zeby zdjęcia w dzien bujających sie drzew wyszły tak jak należy?
- ogranicz ilość światła, ograniczaj dotąd aż światłomierz pokaże, że brak prześwietlenia.
jacek dr
23-06-2010, 13:41
na zdjęciach nic nie widać ttylko rażącą biel. czy ktoś z was wie jak go ustawić czyli wb iso itp zeby zdjęcia w dzien bujających sie drzew wyszły tak jak należy?
Jak należy ,to zalezy co przez to rozumiesz, dzrewa mają być nieporuszone,to ustaw krótki czas naświetlania,jęsli zas myslisz o takich rozmytych,to stosuj dłuzszy czas,tak jak piszesz np.6 sek,ale aby przy długim czasie potrzebujesz filtra ND400 np.,bez tego będzie prześwietlone.
Zacznij od przymknięcia przysłony
Articool
23-06-2010, 21:18
Ja myślę żeby Kolega zapoznał się z podstawami fotografii. Czas, przysłona i iso - Zależności między nimi i jak jedno wpływa na drugie, aby uzyskać zamierzoną ekspozycję, a stanie się jasność ;] a raczej przestanie być takie rażące białe.
jackrabbit
23-06-2010, 21:33
co to jest "dzien bujajacych sie drzew"? to cos jak "noc zywych trupow"?
co to jest "dzien bujajacych sie drzew"? to cos jak "noc zywych trupow"?
pomijając "ort" i "styl", to przeczytaj zdanie w całości - do końca, a się wyjaśni ;)
czyli małe iso duza przesłona? czy mała przesłona?
Articool
23-06-2010, 21:42
co to jest "dzien bujajacych sie drzew"? to cos jak "noc zywych trupow"?
:D
Kol. chodzi aby zrobić zdjęcie drzew, które się bujają pod wpływem wiatru jak mniemam ;] i żeby je było widać, a póki co widać tylko biel. ;]
czyli małe iso duza przesłona? czy mała przesłona?
Tak jak już tam ktoś wspomniał. Potrzebujesz oprócz elementarnej wiedzy, filtr neutralny szary, który da Ci możliwość uzyskania tak długiego czasu. np ND400. Uprzedzam że jest to duży wydatek.
Bez niego nie uzyskasz tak długiego czasu w dzień bez prześwietlenia.
czyli odpuszczę sobie fotki.
Articool
23-06-2010, 22:14
czyli odpuszczę sobie fotki.
i jeszcze zapomniałem, że potrzebujesz statyw do tego typu zdjęć.
Ustaw jak największą przysłonę (jak największą liczbę f), jak najniższe ISO i eksperymentuj z czasem. nie zaczynaj od 6 sekund, spróbuj z krótszymi czasami, zobacz do jakiej wartości będziesz miał akceptowalie naświetlone zdjęcia. Jesli czasy nadal bedą za krótkie, to możesz jeszcze zastosowac kompensację ekspozycji, ustaw ją na -kilka, tak, żeby zdjęcie było celowo niedoświetlone. tylko jak wrócisz do narmalnych czasów pamiętaj, żeby kompensację ustawić na zero ;)
statyw mam
ale zdjecia moge wykonać max do 1,5 sek czasu naswietlania bo potem biellllllllllll
nie czytalem calego wątku, i nie wiem czy ktoś wspomniał, ale spójrz jak mas ustawioną kompensaję ekspozycji
Panowie mam inne pytanie.
Od czasu do czasu siostra prosi mnie o jakies foto na nk. robie je wszystko jest ok, jakość itp. Zmniejszam i robi sie tak, jakbym je robił telefonem:D Czy lepiej zmniejszyc z RAW czy basic ?
kurcze, w zyciu nie widzialem fotki zrobionej lodówką. Pokaz jakąś.
teoretycznie można zrobić aparat otworkowy z lodówki, wtedy faktycznie będzie robić foty :P
kurcze, w zyciu nie widzialem fotki zrobionej lodówką. Pokaz jakąś.
Bo Ty mało w życiu widziałeś :D ;)
pytanie: czy lepiej zmniejszać z RAW czt BASIC?
Gdy eksportujesz RAW do JPG to zmniejsz do rozmiaru jaki chcesz.
A ja nie będę oryginalny i zaproponuje poczytanie paru książek na temat fotografii. Chociażby "czas naświetlania bez tajemnic" Petersona. Naprawdę dużo Ci się wyjaśni. No i więcej z tego zapamiętasz jak sam będziesz szukał odpowiedzi w książkach czy nawet samemu eksperymentując niż prosząc od razu o gotowy przepis.
Rafał_Sz
24-06-2010, 08:14
czyli odpuszczę sobie fotki.
Twardym trzeba być, nie miętkim! :)
statyw mam
ale zdjecia moge wykonać max do 1,5 sek czasu naswietlania bo potem biellllllllllll
Nic dziwnego. Jedyne co Ci może pomóc, to neutralne szare filtry, obojętnie czy nakręcane na obiektyw, czy systemu Cokin. Po prostu musisz zredukować ilość światła, a czułością i przysłoną już nie możesz, bo doszedłeś do ich skrajnych możliwości. Z tego co widzę, korzystaj na razie z trybu auto lub P i obserwuj wskazania aparatu. Brak Ci elementarnej wiedzy na temat fotografii, ale ta elementarna wiedza to nic trudnego i wielkiego. Musisz to tylko zrozumieć i będzie git.
pytanie: czy lepiej zmniejszać z RAW czt BASIC?
Od RAWów trzymaj się na razie z daleka. JPG FINE to jest to co Cię powinno w tej chwili interesować. JPG BASIC jest tak samo fajne i potrzebne jak ciepła wódka.
Jak zmniejszasz zdjęcie do rozmiarów ok 600 px i to jeszcze na nk to nie ma kompletnie znaczenia jaki będzie plik źródłowy.
Problemem jest tutaj stopień kompresji jaki stosujesz, albo raczej jaki stosuje nk. Z tego co mi się wydaje, to importując zdjęcia, nk ogranicza ich wagę i w rezultacie zdjęcia mają artefakty.
czy ten wątek to nie jakiś żart ?? - kolejna czyjaś zabawa ?? -
:D
Kol. chodzi aby zrobić zdjęcie drzew, które się bujają pod wpływem wiatru jak mniemam ;] i żeby je było widać, a póki co widać tylko biel. ;]
Bo kolega ustawił za krótki czas naświetlania i aparat nie zdążyły jeszcze drzew narysować :grin:
Bo kolega ustawił za krótki czas naświetlania i aparat nie zdążyły jeszcze drzew narysować :grin:
Dostaniesz nagrodę pocieszenia za oryginalne podejście do tematu :D
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.