PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki powiększalnik



Sputnik_Wwa
18-06-2010, 17:24
Hejka,
sprawa jest prosta :) Jako, że bawię się teraz analogiem 6x6 i małym obrazkiem to chciałbym się też pobawić dalej w ciemnię. Mam znajomą co nauczy mnie poruszać się po tym temacie, ale chciałbym się zapytać co polecacie odnośnie powiększalnika.

Mam na oku:
Opemus 6 (kompletny)
Krokusy 66 i 69

Zastanawiam się jak z komfortem pracy na jednych i drugich, ma ktoś porównanie?

dziadek77
18-06-2010, 22:07
Krokusa 66 odpuśc na starcie chyba że lubisz problemy z oświetleniem calego kadru i trzęsącą się głowicą.
Krokus 69 to już inny sprzęt,znacznie lepszy od 66,szczerze to z tych 3 polecałbym jednak opemusa 6 cudem techniki to on nie jest ale jak dla mnie lepszy jednak od dwoch pozostałych i większa dostępność ewentualnych akcesoriów,fajnie gdyby był z głowicą do koloru lub meograde,inaczej czeka cię czyszczenie kondensorów przed każdym posiedzeniem w ciemni.Jeśli to tylko zabawa to bierz opemusa /max 200-300 złotych w naprawdę dobrym stanie/,chyba że masz większa ilośc kasy to szukać jakiegoś durst-a,dolicz do tego jeszcze cenę jakiegoś dobrego szkłą to następne 200-300 zeta ,lepszy gorszy powiększalnik i dobre szkło,ale opemus 6 to już w miarę rozsądne rozwiązanie.
Btw z tego co pamiętam to opemusem zrobisz z 6x6 odbitkę maksymalnych rozmiarów w okolicach 50x60cm zakładając szkło 80mm.

Sputnik_Wwa
18-06-2010, 22:13
Mnie więcej niż 50x60 nie potrzeba z 6x6 :) Dzięki za radę. Mam na oku od ludzi kilka zestawów z opemusami a to z zestawem dobrych szkieł a to z głowicą jakąś lepszą. Generalnie robię rozeznanie.

http://allegro.pl/item1078718286_powiekszalnik_opemus_6_caly_zestaw_ ciemni_wawa.html


Poważnie myślę nad tym zestawem bo mam niedaleko domu a jest sporo stuffu do prób included ;)

dziadek77
18-06-2010, 22:32
No jeśli papier tylko trzymany w miare "ludzkich" warunkach to bedzię w sam raz na próby,obiektyw pewnie standardowy anaret 80/4,5 wiec bez problemu pokryje 6x6 i jednocześnie mały obrazek.
Tutaj też sprzedaje osobnik z krakowa :P
http://www.korex.net.pl/forum/viewtopic.php?t=3743
tylko niestety bez zegara ,może uda się ponegocjowac :P,na tym forum albo na AT często się ktoś pozbywa sprzętu wieć warto czasem zajrzeć :)

Sputnik_Wwa
18-06-2010, 22:40
Wiem :) już pisałem i mam z tego forum za 400zł z wysyłką opemusa 6 w stanie idealnym ze standardowym szkłem (wsio co było w pudełku), zegar sensowny i sporo bambetli. Ten koleś z allegro ma minimalną 450zł ale pewnie podbiją. co do forum korex i AT to śledzę je intensywnie od kilku dni :)

chasyd
21-06-2010, 23:03
Witam wszytkich.
Jako powiększalnik polecam Dursta M605 z głowicą filtracyną. na ebuy mozna wyrwać za niezle pieniadze cały zestaw. Nie robilem na czeskich sprzętachale ale mam porównanie do Krokusa. komfort pracy w ciemni ważna rzecz. Ja osobiście używam Dursta M601 i od niedawna mam LPL7700 ale z nim jeszcze się nie rozbiłem. Na aledrogo skąpletować caly zestaw moze wyjść całkiem drogawo więc jeżeli Ciemnie będziesz tratował jako nie tylko chwilowy epizod warto rozerzeć się za czymś lepszym.

Sputnik_Wwa
21-06-2010, 23:07
Wiesz co ostatecznie znalazłem za grosze opemusa 5a z niezłym zestawem :) wziąłem myślę że będę szczęśliwy. Ale dzięki wszystkim za pomoc

chasyd
21-06-2010, 23:11
no to kurde miłej zabawy życzę, ja się jutro rozbijam w łazience. Uważaj dłuższa zabawa w fotografię analogowe powoduje z czasem wstręt do cyfowej :) albo przynamniej utratę do nie szacunku.

Sputnik_Wwa
21-06-2010, 23:24
Jak widzisz mam starta i kieva 60 więc mam czym się bawić hehe ;)

dziadek77
22-06-2010, 19:41
No to teraz się zacznie,jeśli tylko pierwsze próby Cię nie zniechęcą to wpakowałeś się w bagno bo bedziesz ciągle chciał wiecej i wiecej :P
Ciemnia to najprzyjemniejsza rzecz jaka może doprowdzić człowieka do obłędu i bankructwa :P

Sputnik_Wwa
22-06-2010, 19:44
Wiesz zniechęcić się raczej nie zniechęcę bo mam kogoś kto mnie nauczy :) Więc tyle dobrze, ale nie mogę się doczekać aż będę miał pierwsze efekty. Póki co znów nie kupię samochodu bo odłożoną kasę wydam pewnie na szkła ;P

szymony
23-12-2010, 22:10
Ciemnia to najprzyjemniejsza rzecz jaka może doprowdzić człowieka do obłędu i bankructwa :P
A tam, zaraz do bankructwa. Szpej do ciemni dziś można nabyć za "grosze". Wyjdzie taniej niż komp + Ps + printer.
A czy kupę tusze i papier do drukarki, czy chemię i papier, różnica pewnie nie będzie duża.
Ciemnia ma tylko jedną wadę. To perfekcyjny złodziej czasu, a ja osobiście mam jego poważny deficyt.

Sputnik_Wwa
26-12-2010, 14:25
Cóż ciemnia to mój sposób na bezsenność ;P przynajmniej się nie miotam zirytowany w łóżku :)

foveon
26-12-2010, 19:18
Potwierdzam. Ciemnia wciąga jak czarna dziura z czerwonym światełkiem. Sam wczoraj siedziałem 1h i robiłem odbitki ze świąt. Trochę nie dopracowałem je bo czas właściwy ale kontrast nie taki. Ja mam ciemnie na stałe w pokoju powiększalnik do stołu zamontowany, okna zasłaniam tekturą na razie starcza bo szybko się robi ciemno. Latem uszyje czarny materiał na rzepy.

wist
26-12-2010, 20:31
Potwierdzam. Ciemnia wciąga jak czarna dziura z czerwonym światełkiem. Sam wczoraj siedziałem 1h i robiłem odbitki ze świąt. Trochę nie dopracowałem je bo czas właściwy ale kontrast nie taki. Ja mam ciemnie na stałe w pokoju powiększalnik do stołu zamontowany, okna zasłaniam tekturą na razie starcza bo szybko się robi ciemno. Latem uszyje czarny materiał na rzepy.
Jak tylko 1 godzinkę robiłeś odbitki to do czarnej dziury jeszcze Ci daleeeko. Jak zaczniesz wieczorem pracę w ciemni a skończysz nad ranem ze stertą odbitek z analoga to co wtedy powiesz?

foveon
26-12-2010, 20:56
Taki hardkor to miałem 15 lat temu w technikum fotograficznym bo jak wlazłem do ciemni koło 12 to wylazłem 17 następnego dnia. Teraz 1 godzinkę spędzam tak dla relaksu z 6 letni synorkiem żeby przeżyć święta.

wist
26-12-2010, 21:12
To powodzenia w powrocie do młodości i wciąganie następcy w tajniki FOTO.

jkowal
27-12-2010, 23:31
Polecam Opemus 6 lub Magnifax 4, koniecznie z głowicą kolorową.

Pank1
28-12-2010, 00:48
Polecam Opemus 6 lub Magnifax 4, koniecznie z głowicą kolorową.

Hehe autor wątku zdaje się jest już na etapie poskramiania giganta Magnitarusa :)


Ja ostatnio siedziałem w ciemni 8 godzin, a zrobiłem 6 odbitek ;p

krzysiekn
28-12-2010, 20:19
witam.mam krokusa bez głowicy do kolorów.kiedyś miałem głowicę,ale sprzedałem.powiększalnika było mi szkoda,zresztą,bardziej wolałem czarno białe odbitki.sam wywoływałem negatywy kolorowe(przeważnie orwo),ale ich jakość była na poziomie trabanta i wartburga.z kolorami dałem sobie spokój na wieki wieków.czarno białe fotki robię często.ostatnio wczoraj.niczego nie wącham,ale zapach wywoływacza + utrwalacz + suszarka to jest to.:mrgreen:ps to nie to.pozdrawiam.

kux
28-12-2010, 20:42
jeśli nie planujemy wychodzenia poza 6x6 OPEMUS 6 będzie idealny
i koniecznie z głowicą do kolorów
raz, że komfort pracy z papierami multigrade rewelacyjny, a dwa, że nawet jakby się ktoś na stałogradacyjne porwał to i tak chyba głowica kolorowa zapewnia bardziej równomierne oświetlenie

przy okazji polecam od razu wywalić trafo które jest w komplecie i zastąpić je dobrej klasy elektronicznym przetwornikiem do oświetlenia halogenowego
znacznie wydłuży to życie halogena w głowicy

foveon
29-12-2010, 07:09
Też się na tym zastanawiałem ale z tego co wiem elektroniczne transformatory nie lubią szybkich zmian stanów napięcia (włączanie i wyłączanie) więc chyba oryginał najlepszy.

wilk325
29-12-2010, 17:41
kolega kupił,
choć ja nigdy nie polecę Opemusa tylko i wyłącznie przez jego pochyloną kolumnę ( bo reszta jest super ), jak dla mnie Magnifax jest pozbawiony tej wady.

Sputnik_Wwa
29-12-2010, 17:44
Opemus jest dość mały przynajmniej ;)