Zobacz pełną wersję : SanDisk - Ultra czy Extreme do D90?
de Fresz
17-06-2010, 12:09
Witam
Jako że przerzuciłem się na trzaskanie prawie wyłącznie w RAWach, przed urlopem będę potrzebował sobie trochę powiększyć przestrzeń karcianą i się zastanawiam co wybrać - czy szybszą 8 GB Extreme w klasie 6 (klasa 10 to chyba raczej overkill), czy 16 GB Ultra w klasie 4 - różnica w cenie nie jest tu zbyt istotna.
Zawsze wolałem mieć więcej kart o mniejszej pojemności, jako rozwiązanie bardziej odporne na zdarzenia losowe (padnięcie, zgubienie), z drugiej strony przydałaby mi się jedna szybka karta do sporadycznego trzaskania seriami. I tu pytanie - czy przy RAWach w D90 jest jakaś wyraźna różnica pomiędzy wydajnością bufora w zależności od szybkości karty? Szybkość zgrywania na kompa jest dla mnie zupełnie nieistotna.
Niestety 4 Extreme gdzieś mi wsiąkła na amen i nie mam jak potestować samemu, zresztą mogą być jakieś różnice w wydajności pomiędzy poszczególnymi pojemnościami.
Co do firmy - wiem że i im się zdarzały wtopy oraz że ich karty są często podrabiane, ale jakoś tak wciąż mam zaufanie do tej firmy.
Pozdrawiam
deF
Antonioo
17-06-2010, 13:33
ja bym brał 16 gb, "ale każdemu wedle jego potrzeb"sam wiesz dobrze co Ci się najbardziej przyda...-wątek uważam za bezsensowny.......typu hmmm (zjeść dziś bułkę z masłem, czy kanapkę z ramą?)
de Fresz
17-06-2010, 14:00
Jeśli pytanie uważasz za bezsensowne, to najwidoczniej nie przeczytałeś uważnie mojego postu.
Buffor w D90 Ciebie ogranicza co do serii a nie prędkość karty.
de Fresz
17-06-2010, 16:33
Nie do końca - szybkość karty wpływa na to jak szybko bufor się opróżnia. Mówiąc inaczej - przy szybszej karcie zanim dojdzie do przepełnienia bufora i zwolnienia tempa robienia zdjęć, aparat zdąży już zrzucić ileś zdjęć na kartę, a więc wycisnąć parę dodatkowych klatek w serii z pełną prędkością - wg. testu dpreview 11 RAWów lub 100 JPG (sztuczna kastracja, w jakich Nikon się lubuje). Przy wolniejszej karcie to będzie mniej - niektórzy raportują dla D90 liczby pokroju 20 JPGów czy 5 RAWów. Pytanie ile to realnie będzie dla Extreme class 6, ile dla Ultra Class 4? I nie to, żebym potrzebował na codzień, ale czasami może się przydać i dlatego być może warto by mieć jedną kartę szybszą.
ja bym wzial (wzialem do D700) sandiska Ultra II. w zupelnosci wystarczaja do normalnego focenia. Jak potrzebuje cos seria strzelic to mam tez Sandiski Ducati - te pokazuja pazur :)
Blasius.G
17-06-2010, 20:37
Mam karty trzech klas prędkości- 4, 6 i 10. Do normalnego fotografowania fakltycznie nie ma większego znaczenia ta klasa prędkosci. Przy szybkich seriach już widać lekką różnicę. Klasy 6 i 10 to Extreme SanDiska i co ciekawe obie kosztują podobnie w sklepach (w opakowaniu Class 6 jest, co prawda, czytnik). Polecam rozejrzeć sie za Toshiba bo to całkiem niezłe karty i mnie nigdy nie zawiodły.
Chciałbym tobie bardziej pomóc ale zbyt rzadko robię szybkie serie żeby to bardziej rzeczowo ocenić.
de Fresz
17-06-2010, 21:54
ja bym wzial (wzialem do D700) sandiska Ultra II. w zupelnosci wystarczaja do normalnego focenia. Jak potrzebuje cos seria strzelic to mam tez Sandiski Ducati - te pokazuja pazur :)
Ale wiesz, CF to trochę inna para kaloszy. Raz że są szybsze z natury, dwa że D700 ma większy bufor, a trzy - ja nie mam takiej karty Stukati Ediszyn ;-)
Klasy 6 i 10 to Extreme SanDiska i co ciekawe obie kosztują podobnie w sklepach
No, prawie. W jednym z najtańszych znanych mi sklepów w Wawie (Kodak na Nowym Świecie przy Świętokrzyskiej- oczywiście nie mam z nimi nic wspólnego, po prostu jestem zadowolonym klientem) 8 GB w klasie 6 jest za 120 zł, a w klasie 10 za 166 zł. Tyle samo co ta 10 kosztuje Ultra 16 GB.
Polecam rozejrzeć sie za Toshiba bo to całkiem niezłe karty i mnie nigdy nie zawiodły.
A dziękuję, zerknę sobie jak się plasują cenowo i wydajnościowo.
Tak z czystej ciekawości sprawdziłem sobie, jak wygląda szybkość zapisu na kartach które obecnie posiadam. Test zupełnie nienaukowy, zrobiony tym co było na podorędziu, nie chciało mi się powtarzać próby kilkukrotnie, wyciągąć średnich itp, ot taka se symulacja życiowej sytuacji.
Do testu stanęły:
1. SanDisk niebieski SDHC 8 GB klasa 2.
2. SanDisk Ultra II SD 2 GB, klasy nie podano, przypuszczalnie 4.
3. Panasonic złoty SDHC 4 GB klasa 6.
Metodologia (wielkie słowo ;-)): odpaliłem na iPhonie stoper (wyświetla czas z dziesiątymi częściami sekundy), jak wybiło 10 s. spust do oporu i trzymany dopóki nie pojawiło się 20 s. Aparat w manualu, 50 mm/1,8, ISO 400, 1/250 s, AF wyłączony, NEFy. Dwie ostatnie karty zostały przed testem sformatowane, pierwsza była zajęta w 10%.
Wyniki
W ok. 10 sekund na kartach udało zapisać się:
1. SanDisk niebieski - 14 klatek
2. SanDisk Ultra II - 17 klatek
3. Panasonic złoty - 21 klatek
Wizualizacje czasów zapisu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh3.ggpht.com/__W0QJGGvnYs/TBp1JjyS-2I/AAAAAAAAAmc/cnsMgjqZugE/karty%20wykres%201.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://lh5.ggpht.com/__W0QJGGvnYs/TBp1Kr245EI/AAAAAAAAAmg/lmwpcsif9Pw/karty%20wykres%202.jpg)
Disklejmer: testy przeprowadzone w warunkach domowych i przez amatora. Osiągi kart nie muszą dokładnie odzwierciedlać wszystkich kart danego typu i mają bardzo luźny związek z osiągami kart o tej samej nazwie marketingowej, a innej pojemności.
Sam test zajął mi 2 minuty, wydzierganie wykresów - godzinę ;-)
niezła robota de fresz :)
czytelny wykresik. Szybkie te panasonici
ja bym brał extreme. mam i jestem cholernie zadowolony.
Ja zupełnie nie czytam tych wykresów.
Albo podpisy są złe, albo coś ze mną nie tak.
Co ma prezentować pierwszy wykres na osi X?
mi przedwczoraj padł Extreme III 8GB :( zgrywam se zdjęcia, wyjmuje z czytnika, wkładam do korpusu i....."karta uszkodzona Prosze włozyc inną" :roll: karta idzie do serwisu....
Pz
de Fresz
18-06-2010, 16:05
Ja zupełnie nie czytam tych wykresów.
Albo podpisy są złe, albo coś ze mną nie tak.
Złośliwie bym postawił na to drugie, ale trochę nie wypada, więc nic nie powiem :D
Co ma prezentować pierwszy wykres na osi X?
"Ilość klatek w 10 sekund". Są to czasy zapisu dla poszczególnych zdjęć, numerki osi X oznaczają kolejną klatkę. Z marginesem błędu 0.1 s. Czyli do 9. zdjęcia karty idą łeb w łeb (bo wszystko mieści się w buforze), największe różnice zaczynają dopiero od tego momentu - w zależności od szybkości karty, bufor opróżnia się w różnym tempie i różna jest szybkość robienia kolejnych zdjęć. Panas w klasie 6. umożliwił zrobienie jeszcze jednego zdjęcia z pełną prędkością, wróbelki ćwierkają (np. na dpreview), że na Extremie da się wyciągnąć 11 klatek z pełną prędkością.
A że zgodnie z sugestią jednego z kolegów wyszło mi, że Toshiby mają bardzo przyzwoity stosunek jakości do ceny, w poniedziałek dołączę jeszcze wyniki dla 16 GB w klasie 10 tej firmy.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.