PDA

Zobacz pełną wersję : Sony Alfa 100 i wyzwalanie lamp przez fotocele - problem



krYsti
16-06-2010, 20:27
Witam,

Mam Nikona D40x, 2 lampy National PE-205 (http://motoallegro.pl/item1054912135_national_pe_205_lampa_blyskowa.html ) z fotocelami (http://allegro.pl/item1080550952_fotocela_z_goraca_stopka_goraca_sto pka.html), oraz lampę VS-68W (http://allegro.pl/item1067300344_studyjna_lampa_blyskowa_68_ws_z_prz ewodem_synchro.html). Robiąc zdjęcia wszystko mi błyska jak należy, fotocele wyzwalają lampy dokładnie wtedy, gdy potrzeba.

Pożyczyłem swój sprzęt koledze, który ma Sony Alfa 100 i pojawia się problem. Lampy błyskają, ale chyba nie do końca wtedy, gdy powinny. Na zdjęciach nie widać błysków żadnej ww. lampy. Pstrykając bezpośrednio w fotocelę i palnik lampy dostaję światłem po oczach (czyli lampy są wyzwalane), ale na zdjęciu jest lampa bez błysku.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Chcę koledze pomóc, a że sam nie spotkałem się z czymś takim, nie mam żadnego punktu zaczepienia.

Ustawienia aparatu:
- testowane czasy z zakresy 1/125 - 1/30
- aparat na manual
- lampa na manual (nie pamiętam jak te opcje w menu się nazywają, ale widziałem ustawienia aparatu i wszystko wygląda ok).

Z góry dzięki za odpowiedzi.

nathaniel
16-06-2010, 20:46
Lampa w a100 wysyła przedbłyski, które wyzwalają fotocele - swego czasu miałem ten aparat i fotocele wyzwalałem lampą zamocowaną na sanki aparatu ( hvl-42 ) wszystko było ok.
Może kolega ma włączoną opcję redukcji czerwonych oczu?

Art Erie
16-06-2010, 20:47
Pewnie lampa w body wysyła przedbłyski (redukcja czerwonych oczu), a fotocela jest na "pierwszy błysk". należy ustawić lampę wbudowana w body, tak by emitowała tylko jeden błysk.

krYsti
16-06-2010, 20:48
Lampa na body ma wyłączoną redukcję czerwonych oczu. To była pierwsza rzecz, którą sprawdziłem.

newtonek
18-06-2010, 20:27
Te fotocele wyzwalają na pierwszy błysk, a - o ile mi wiadomo - Sony A100 zawsze przed błyskiem głównym daje przedbłyski. Nawet, jeżeli jest wyłączona redukcja czerwonych oczu, bo to są przedbłyski pomiarowe. W Minolcie D5D (bezpośrednim poprzedniku Sony A100) te przedbłyski mają na tyle duże wyprzedzenie, że widać je gołym okiem, więc podejrzewam, że w A100 jest podobnie. Wyłączyć to można było tylko w Minolcie D7D, więc pewnie w Sony taka opcja jest od A700 wzwyż (ale głowy nie daję). Najlepszym rozwiązaniem jest jakaś mała lampa zewnętrzna i manualny błysk, ew. fotocela licząca przedbłyski.

EDIT:

Zerknąłem jeszcze na specyfikację Sony A100 na Fotopolis (tutaj (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=4501&p=1)) i rzeczywiście, nie ma błysku manualnego (a np. A700 ma).

pawulon
18-06-2010, 21:07
Wyłącz TTL w A100 (manualne błyskanie) i wtedy nie będzie przedbłysku.

krYsti
19-06-2010, 12:05
Dzięki wszystkim za info :)

newtonek
19-06-2010, 14:22
Wyłącz TTL w A100 (manualne błyskanie) i wtedy nie będzie przedbłysku.

No właśnie kłopot w tym, że w A100 nie da się wyłączyć automatyki, po prostu nie ma opcji manualnego błysku.

wyrwiflak
19-06-2010, 17:09
Swojego czasu pewien gość z forum KKM sprzedawał programowalne fotocele które można było dostosować do przedbłysków. Rozwiązaniem może być zakup najtańszej lampy z manualem która nie będzie wykonywała przedbłysków, to nie powinien być duży wydatek.

Zresztą na nowej aukcji z tymi fotocelami których używa autor wątku jest wyraźnie napisane że nie działają z Sony/Minoltą
http://allegro.pl/item1050761034_fotocela_goraca_stopka_do_canon_nik on_pentax.html

krYsti
19-06-2010, 18:40
Zresztą na nowej aukcji z tymi fotocelami których używa autor wątku jest wyraźnie napisane że nie działają z Sony/Minoltą
http://allegro.pl/item1050761034_fotocela_goraca_stopka_do_canon_nik on_pentax.html

Tu akurat chodzi o rodzaj sanek, Sony/Minolta używają innych, dlatego nie pasuje.

Dzięki wszystkim za porady, przekazałem koledze-właścicielowi Sony i z mojej strony uważam sprawę za zamkniętą.

amirez
28-06-2010, 19:01
Pomoże fotocela, kóra potrafi zliczyć przedbłyski i odpalić lampy na ostatnim.
http://www.fotocela.sklepna5.pl/towar/2/fotocela-mif-21d.html
Do jednej fotoceli można podłączyć więcej niż jedna lampę.
Skontaktuj się z gościem - doradzi.

krYsti
28-06-2010, 22:03
Dzięki :-)

pawulon
29-06-2010, 00:25
Mam taką, mogę sprzedać.