PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz łupkowy



freefly
14-06-2010, 17:07
Ku przestrodze:
http://www.youtube.com/watch?v=dZe1AeH0Qz8

Megazordon
14-06-2010, 18:36
To u nas też tak będzie?

rooner
14-06-2010, 18:39
Czy ten filmik nie powstał przypadkiem na zamówienie Gazpromu :)?

pil74
14-06-2010, 19:30
Fajnie, zamiast na kuchence będziemy gotować w zlewie. :)

Teorie spisku.......

mirtius
14-06-2010, 19:49
Mam tylko nadzieję że nie popsuje mi ten gazik naszego pięknego krajobrazu polskiego :mrgreen:

misiobudrysio
14-06-2010, 19:53
no i sie skonczy biznes na wodzie gazowanej bo kazdy bedzie mial swoja wlasna rozlewnie

freefly
14-06-2010, 20:04
Akurat moja matka ma dom w górach w Pensylwanii. W tym stanie sporo gazu łupkowego wydobywają i wiem jak wygląda krajobraz, bo trochę podróżowałem po tym stanie.
Nie wspomnę, już, że wiele ujęć głębinowych wody musieli pozamykać, bo woda była nasycona metanem.
Kilka dni temu mieli małą awarię w czasie wierceń w złożach łupkowych.
http://www.timesleader.com/news/hottopics/shale/Pa__stops_company_rsquo_s_drilling_after_accident_ 06-07-2010.html
http://www.thepittsburghchannel.com/news/23793198/detail.html

bundzu1
14-06-2010, 20:27
Problem znany od dawna
Z tego co słyszałem jest robione coś w tym kierunku... Niestety tylko na planach w laboratorium

elanek
14-06-2010, 23:16
Korzyści jakie może kraj osiągnąć dzięki eksploatacji takich złóż są wielkie.
O ile nie stanie się tak, jak ze spółkami skarbu państwa do tej pory :)

freefly
14-06-2010, 23:29
Korzyści jakie może kraj osiągnąć dzięki eksploatacji takich złóż są wielkie.
O ile nie stanie się tak, jak ze spółkami skarbu państwa do tej pory :)

My tego gazu nie będziemy wydobywać. Będziemy pobierać opłaty koncesyjne. A inwestorzy będą gaz sprzedawać i czerpać korzyści przez dwadzieścia lat.
A co się stało ze spółkami skarbu państwa? Sprzedano akcje i są na giełdzie, część akcji dostali pracownicy, a te których nikt nie chciał kupić skończyły marnie.

elanek
15-06-2010, 08:08
My tego gazu nie będziemy wydobywać. Będziemy pobierać opłaty koncesyjne. A inwestorzy będą gaz sprzedawać i czerpać korzyści przez dwadzieścia lat.

Chodzi o to, żeby te opłaty były odpowiednie :)
Przecież lepiej wydobywać niż nie wydobywać. Polska na tym nie straci, wpływy budżetowe powinny być większe. Ceny gazu spadną w Europie, można się na Ruskich wypiąć. Z zysków można wybudować ze trzy elektrownie atomowe. Jeśli wszystko to prawda z tym gazem, to trafiło się nam jak ślepej kurze ziarnko.


A co się stało ze spółkami skarbu państwa? Sprzedano akcje i są na giełdzie, część akcji dostali pracownicy, a te których nikt nie chciał kupić skończyły marnie.

Jest to odwieczny problem własności państwowej. Jak widać na przykładach ciężko zarządzać państwową własnością. Osobiście uważam, że po latach socjalizmu nie jesteśmy w stanie nauczyć się szacunku do wspólnej (państwowej) własności. Dawanie akcji pracownikom uważam za złodziejstwo - są w końcu wynagradzani za swoją pracę.