Zobacz pełną wersję : Gaz łupkowy
Ku przestrodze:
http://www.youtube.com/watch?v=dZe1AeH0Qz8
Megazordon
14-06-2010, 18:36
To u nas też tak będzie?
Czy ten filmik nie powstał przypadkiem na zamówienie Gazpromu :)?
Fajnie, zamiast na kuchence będziemy gotować w zlewie. :)
Teorie spisku.......
Mam tylko nadzieję że nie popsuje mi ten gazik naszego pięknego krajobrazu polskiego :mrgreen:
misiobudrysio
14-06-2010, 19:53
no i sie skonczy biznes na wodzie gazowanej bo kazdy bedzie mial swoja wlasna rozlewnie
Akurat moja matka ma dom w górach w Pensylwanii. W tym stanie sporo gazu łupkowego wydobywają i wiem jak wygląda krajobraz, bo trochę podróżowałem po tym stanie.
Nie wspomnę, już, że wiele ujęć głębinowych wody musieli pozamykać, bo woda była nasycona metanem.
Kilka dni temu mieli małą awarię w czasie wierceń w złożach łupkowych.
http://www.timesleader.com/news/hottopics/shale/Pa__stops_company_rsquo_s_drilling_after_accident_ 06-07-2010.html
http://www.thepittsburghchannel.com/news/23793198/detail.html
Problem znany od dawna
Z tego co słyszałem jest robione coś w tym kierunku... Niestety tylko na planach w laboratorium
Korzyści jakie może kraj osiągnąć dzięki eksploatacji takich złóż są wielkie.
O ile nie stanie się tak, jak ze spółkami skarbu państwa do tej pory :)
Korzyści jakie może kraj osiągnąć dzięki eksploatacji takich złóż są wielkie.
O ile nie stanie się tak, jak ze spółkami skarbu państwa do tej pory :)
My tego gazu nie będziemy wydobywać. Będziemy pobierać opłaty koncesyjne. A inwestorzy będą gaz sprzedawać i czerpać korzyści przez dwadzieścia lat.
A co się stało ze spółkami skarbu państwa? Sprzedano akcje i są na giełdzie, część akcji dostali pracownicy, a te których nikt nie chciał kupić skończyły marnie.
My tego gazu nie będziemy wydobywać. Będziemy pobierać opłaty koncesyjne. A inwestorzy będą gaz sprzedawać i czerpać korzyści przez dwadzieścia lat.
Chodzi o to, żeby te opłaty były odpowiednie :)
Przecież lepiej wydobywać niż nie wydobywać. Polska na tym nie straci, wpływy budżetowe powinny być większe. Ceny gazu spadną w Europie, można się na Ruskich wypiąć. Z zysków można wybudować ze trzy elektrownie atomowe. Jeśli wszystko to prawda z tym gazem, to trafiło się nam jak ślepej kurze ziarnko.
A co się stało ze spółkami skarbu państwa? Sprzedano akcje i są na giełdzie, część akcji dostali pracownicy, a te których nikt nie chciał kupić skończyły marnie.
Jest to odwieczny problem własności państwowej. Jak widać na przykładach ciężko zarządzać państwową własnością. Osobiście uważam, że po latach socjalizmu nie jesteśmy w stanie nauczyć się szacunku do wspólnej (państwowej) własności. Dawanie akcji pracownikom uważam za złodziejstwo - są w końcu wynagradzani za swoją pracę.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.