PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja obiektywow



prezio
14-06-2010, 12:16
Majac 2 korpusy: D300 i d90 - pod ktory kalibrowac obiektyw?
Uzywalnosc obiektywu jest na obu body po 50%.
D300 ma kalibracje w body - ale nie wystarcza z uwagi za na zoomie na 2 koncach sa rozne FF.
Za to d90 nie ma kalibracji w body.

Osobiscie uwazam ze powinno sie kalibrowac w tym przypadku do d90 bo jak sie skalibruje 2 konce pod body to istnieje duze prawdopodobienstwo ze na d300 njie bedzie roznic FF na obu koncach i wtedy bedzie mozna kalibrowac to w body.
Co sadzicie w tej kwestii?

prezio
17-06-2010, 23:21
Czy moge liczyc na jakies uwagi badz opinie?

robin102
18-06-2010, 17:13
Poddaj kalibracji szkło, same szkło pod szkło ;), a nie pod korpus.
Postępowi na Podstępu :) jeśli się Ich przekona czasem potrafią to przyzwoicie zrobić. Jeśli jest to zoom to może się nie udać idealnie, druga sprawa, należało by też poddać przynajmniej własnemu testowi oba korpusy na jakimś autentycznie pewnym jasnym obiektywie stałoogniskowym nie obarczonym błędami FF czy BF. Może się okazać, że problem tkwi w korpusach mimo, że z innymi Twoim szkłami ostrzą celnie. Współpraca szkieł z korpusami to rzecz nie do ogarnięcia przez ludzkość mimo, że promy w kosmos wysyłamy i lądują tam nasze satelity z precyzją większa niż nam fotografom potrzeba. Kto wie dlaczego tak jest stawiam kszynkę piwa :)

Kundzior
18-06-2010, 20:02
Zgadzam się te kalibracje jednego pod drugie sen z powiek spędzają a i tak zawsze jest coś nie tak. :)

sonicq
19-06-2010, 22:06
imo skoro to taki problem, który się ciągnie od zawsze (albo odkąd fabryki wypuszczają tandetę, a produkcja prawie całego świata skupia się po taniości w Chinach) to powinni w końcu umożliwić samodzielną korektę za pomocą jakiegoś softu i to w bardzo dużym zakresie (D300 może ma taką możliwość, ale podobno mały zakres regulacji jest) pod KAŻDYM body albo softem na komputerze pod jakiś USB czy coś:)

a co do kalibracji obiektywu. Jako że tytuł wątku odpowiedni zapytam również..
Czy istnieje inne miejsce gdzie ktoś dobrze kalibruje obiektywy?
Czy do kalibracji obiektywu trzeba wysłać też korpus? (pewnie wskazane)
Ile coś takiego trwa?
i ostatnie.. Ile to kosztuje?:)

sebar1
22-06-2010, 21:23
Czy do kalibracji obiektywu trzeba wysłać też korpus? (pewnie wskazane)

Nie trzeba wysyłać body. Wysyła się sam obiektyw na ul.Postępu i oni wykonują "Regulacja systemu autofocusa zgodnie ze specyfikacją producenta"



Ile coś takiego trwa?

regulacja? pewnie nie za długo... ale samo dostanie się na stół do technika może potrwać....


ostatnie.. Ile to kosztuje?:)

na własnym przykładzie 190PLN brutto.
Jutro lub pojutrze obiektyw ma być u mnie to powiem czy warto...:wink:

sonicq
22-06-2010, 22:57
zatem czekam na info:)
bo za 200 to już mam połowę 50 1.8 :)
i napisz też jeśli możesz ile czekałeś nim szkło dostało się na stół operacyjny.

A jeśli po tej kalibracji okaże się że dalej jest coś nie tak?
Bo zasadniczo to mam jeden obiektyw, który na innym body działa ok. Ale jest to jedyne szkło które wykazuje złą 'celowność' u mnie, zatem body przestawiać nie będę bo stracę ostrość w innych obiektywach.

sebar1
22-06-2010, 23:11
zatem czekam na info:)
i napisz też jeśli możesz ile czekałeś nim szkło dostało się na stół operacyjny.

wszystko opisze jak szkło wróci, na razie nie chce zapeszyć...


Bo zasadniczo to mam jeden obiektyw, który na innym body działa ok. Ale jest to jedyne szkło które wykazuje złą 'celowność' u mnie, zatem body przestawiać nie będę bo stracę ostrość w innych obiektywach.

no tu ci nie pomogę, nie spotkałem jeszcze szkła, które by było sprawne i źle ostrzyło z moim D2xs...
uwielbiam to body :D

sebar1
24-06-2010, 20:13
zatem czekam na info:)
i napisz też jeśli możesz ile czekałeś nim szkło dostało się na stół operacyjny.

dzisiaj obiektyw wrócił do mnie.
Po pierwszych testach wygląda na to że wszystko jest o.k.
Ostrzy celnie i szybko.
Naprawa trwała 10 dni roboczych.

zdyboo
25-06-2010, 08:17
dzisiaj obiektyw wrócił do mnie.

Które konkretnie szkło poddawałeś procesowi kalibracji.
Mam problem ze 105/2, które ma FF, Fixation mi odpisało, że procesowi kalibracji, mogą być poddane tylko szkła z AF-S.

sebar1
25-06-2010, 10:38
które konkretnie szkło poddawałeś procesowi kalibracji.

17-55g

zdyboo
25-06-2010, 14:31
17-55g

Dzięki.
Przez chwilę myślałem, że podstępni magicy okażą się lepsi niż Fixation... :)

prezio
29-06-2010, 11:39
To jest tak jak pisdales w innym watku - ja tez pisalem.
Uwazam ze w takim przypadku jak masz problem z FF/BF an obiektywach AF to prawdopodobnie body nadaje sie do kalibracji - sprawdze jak wroci do mnie z serwisu i dam info jak sie dzieje z obiektywami po kalibracji body.

zdyboo
29-06-2010, 14:59
Uwazam ze w takim przypadku jak masz problem z FF/BF an obiektywach AF to prawdopodobnie body nadaje sie do kalibracji

Nope. Mam całe stado obiektywów, 6 czy 8 sztuk, nie chce mi się liczyć i tylko ze 105 mam problem. Jak podkręciłem imbusem, żeby ze 105 było dobrze, to całe reszta się rozjechała. To definitywnie wina 105, którą tez już sprawdziłem z kilkoma korpusami i wszędzie był FF.

prezio
29-06-2010, 19:42
TO dziwne ale coz widocznie mozliwe
A daj gdzie indziej do kalibracji np. http://www.naprawaaparatow.pl/ ponoc sa OK - nie wiem nie bylem ale jak szukalem to kilka osob mi proponowal ten serwis.
Zadzwon porozmawiaj moze cos ci pomoga.