PDA

Zobacz pełną wersję : Można podziwiać kometę



mpwt
10-06-2010, 00:27
Witam

Do końca czerwca na naszym niebie można obserwować kometę C/2009 R1, odkryta we wrześniu ubiegłego roku przez Roberta McNaughta. Widać ją gołym okiem. Obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Andromedy i powoli zmierza do gwiazdozbioru Perseusza. Jedyny problem jest taki, że widać ją w miarę dobrze po północy i raczej poza centrum większych miast.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://astro4u.net/yabbse/gallery/840_05_05_10_11_15_12.jpeg)

Kometa super prezentuje się w lornetce. Ale też można spróbować zabawić się z jakimś teleobiektywem i próbować ją łapać.

Będąc na spływie chciałem zrobić panoramkę z galaktyką Andromedy (widoczna u góry przy drzewie) nie wiedząc jaka jest pozycja komety. Szkoda (miałem lornetkę jak i tele przy sobie). I użyłem 35mm. Ech...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/06/C_2009R1-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/rozne/C_2009R1.jpg)

A ta podkreślona kropka jest tym czymś:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/06/MichaelJagerCometC_2009R1-1.jpg
źródło (http://fotoblog.marchewka.waw.pl/rozne/MichaelJagerCometC_2009R1.jpg)
źródło: http://www.cometpieces.at/images/phocagallery/2009r120100606telelrgbweb.jpg

Tak więc zachęcam do obserwacji tego niecodziennego zjawiska.

drhardware
10-06-2010, 00:38
Ładne, dziękuję za info. A tak dla laika z kompasem, gdzie mniej więcej jej szukać?

mpwt
10-06-2010, 00:44
Ładne, dziękuję za info. A tak dla laika z kompasem, gdzie mniej więcej jej szukać?

Północny wschód. Spróbuj odnaleźć na niebie gwiazdozbiór Kasjopei (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasjopeja_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29). To taka charakterystyczna literka W na niebie. Poniżej masz gwiazdozbiór Andromedy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Andromeda_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29).

Polecam Stellarium (http://stellarium.org/pl/) do takich zabaw. Jak ktoś się skusi na zabawę z tym programem i chce wiedzieć gdzie jest kometa to do pliku ssystem.ini w folderze \Data gdzie zainstalowany jest program trzeba dopisać:



[McNaught_C2009_R1]
name = Comet McNaught (C/2009 R1)
parent = Sun
coord_func = comet_orbit
radius = 10
oblateness = 0.0
albedo = 1
lighting = true
halo = true
color = 1.0,1.0,1.0
tex_halo = star16x16.png
tex_map = nomap.png
lighting = false
orbit_TimeAtPericenter = 2455380.1775793815
orbit_PericenterDistance = 0.4050275619047953
orbit_Eccentricity = 1.000351479723997
orbit_ArgOfPericenter = 130.7002706662588
orbit_AscendingNode = 322.6220299273699
orbit_Inclination = 77.03248212005248


Wtedy pokaże nam się też dokładna lokalizacja komety.

SADPUNK44
10-06-2010, 00:49
Północny wschód. Spróbuj odnaleźć na niebie gwiazdozbiór Kasjopei (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasjopeja_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29). To taka charakterystyczna literka W na niebie. Poniżej masz gwiazdozbiór Andromedy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Andromeda_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29).

Polecam Stellarium (http://stellarium.org/pl/) do takich zabaw. Jak ktoś się skusi na zabawę z tym programem i chce wiedzieć gdzie jest kometa to do pliku ssystem.ini w folderze \Data gdzie zainstalowany jest program trzeba dopisać:



[McNaught_C2009_R1]
name = Comet McNaught (C/2009 R1)
parent = Sun
coord_func = comet_orbit
radius = 10
oblateness = 0.0
albedo = 1
lighting = true
halo = true
color = 1.0,1.0,1.0
tex_halo = star16x16.png
tex_map = nomap.png
lighting = false
orbit_TimeAtPericenter = 2455380.1775793815
orbit_PericenterDistance = 0.4050275619047953
orbit_Eccentricity = 1.000351479723997
orbit_ArgOfPericenter = 130.7002706662588
orbit_AscendingNode = 322.6220299273699
orbit_Inclination = 77.03248212005248


Wtedy pokaże nam się też dokładna lokalizacja komety.



Ahaaa...:shock:


:mrgreen:

mpwt
10-06-2010, 00:52
Ahaaa...:shock:


:mrgreen:

Rozumem, że operacja Kopiuj/Wklej w systemach operacyjnych jest kosmiczna dla ciebie :D

Amadeusz
10-06-2010, 01:09
To maluśna ta kometa. A pamiętacie kometę chyba z 1997 lub 1998 roku i była widoczna na niebie przez kilka dni? Nie pamiętam jej nazwy ale gołym okiem była widoczna.

SADPUNK44
10-06-2010, 01:13
Rozumem, że operacja Kopiuj/Wklej w systemach operacyjnych jest kosmiczna dla ciebie :D

Nie, dla mnie pojęcia typu "Gwiazdozbiór Kasjopei", to KOSMOS, o którym nie mam zielonego pojęcia...:grin:
Ja chylę czoło, przed takimi jak Ty.
Pozdrawiam :)

mpwt
10-06-2010, 01:19
To maluśna ta kometa.

Nie taka znowu maluśna. Niestety w Polsce nie ma najlepszych warunków do obserwacji


A pamiętacie kometę chyba z 1997 lub 1998 roku i była widoczna na niebie przez kilka dni? Nie pamiętam jej nazwy ale gołym okiem była widoczna.

Mówisz o tej? http://fotoblog.marchewka.waw.pl/2010/01/12/kometa-halea-boppa/ :)
To był rzeczywiście ewenement :D


Nie, dla mnie pojęcia typu "Gwiazdozbiór Kasjopei", to KOSMOS, o którym nie mam zielonego pojęcia...:grin:

Trzeba tylko chcieć przeczytać co pod linkiem się kryje, który podałem, przeczytać i wyjrzeć za okno. Teraz wyraźnie widać wspomnianą literkę W na północno-wschodnim niebie. Co tu chylić czoła? Zainstaluj Stellarium a zobaczysz, że to banalne. I nie trzeba jechać daleko, żeby zobaczyć cuda przyrody. To jest nad tobą.

grudzinsky
10-06-2010, 01:25
Północny wschód. Spróbuj odnaleźć na niebie gwiazdozbiór Kasjopei (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasjopeja_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29). To taka charakterystyczna literka W na niebie. Poniżej masz gwiazdozbiór Andromedy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Andromeda_%28gwiazdozbi%C3%B3r%29).

Polecam Stellarium (http://stellarium.org/pl/) do takich zabaw. Jak ktoś się skusi na zabawę z tym programem i chce wiedzieć gdzie jest kometa to do pliku ssystem.ini w folderze \Data gdzie zainstalowany jest program trzeba dopisać:



[McNaught_C2009_R1]
name = Comet McNaught (C/2009 R1)
parent = Sun
coord_func = comet_orbit
radius = 10
oblateness = 0.0
albedo = 1
lighting = true
halo = true
color = 1.0,1.0,1.0
tex_halo = star16x16.png
tex_map = nomap.png
lighting = false
orbit_TimeAtPericenter = 2455380.1775793815
orbit_PericenterDistance = 0.4050275619047953
orbit_Eccentricity = 1.000351479723997
orbit_ArgOfPericenter = 130.7002706662588
orbit_AscendingNode = 322.6220299273699
orbit_Inclination = 77.03248212005248


Wtedy pokaże nam się też dokładna lokalizacja komety.

specem nie jestem, ale ten kod to wkleic na samym koncu czy na poczatku?
wlasnie zasysam programik i z checia popatrze sobie w niebo...mam nadzieje, ze u mnie ta kometa bedzie widoczna i moim tele 500mm da sie ja ustrzelic ;)

Amadeusz
10-06-2010, 01:28
Nie taka znowu maluśna. Niestety w Polsce nie ma najlepszych warunków do obserwacji



Mówisz o tej? http://fotoblog.marchewka.waw.pl/2010/01/12/kometa-halea-boppa/ :)
To był rzeczywiście ewenement :D

Ja tak po zdjęciu się nie wyznam niestety ale jej umiejscowienie na niebie to mniej więcej - zachód. Miałem ją codziennie w oknie mojego akademika :)

mpwt
10-06-2010, 09:34
specem nie jestem, ale ten kod to wkleic na samym koncu czy na poczatku?

Gdzie chcesz :)
Możesz parametr radius ustawić na wartość 70

radius = 70

Wtedy będzie bardziej realnie wyglądać w Stellarium.


Ja tak po zdjęciu się nie wyznam niestety ale jej umiejscowienie na niebie to mniej więcej - zachód.

Dokładnie tak, była na zachodzie. Może jeszcze jakieś inne komety zrobią nam niespodziankę :D

admin
10-06-2010, 09:37
Dokładnie tak, była na zachodzie. Może jeszcze jakieś inne komety zrobią nam niespodziankę :grin:


Oby to były tylko miłe :)

mpwt
10-06-2010, 09:42
Oby to były tylko miłe :)

Hehe, czytałem gdzieś ostatnio, że statystycznie jesteśmy już na końcu naszego "szczęścia" w tym temacie :D

loki_p
11-06-2010, 10:33
http://www.flickr.com/photos/46763529@N02/4646857590/

mpwt
11-06-2010, 10:37
Tylko to ciut inna kometa ;)

loki_p
11-06-2010, 10:38
Ten McNaught mnie zmylił. Na pewno nie ta sama ? :)

mpwt
11-06-2010, 10:39
Ten sam gość ją odkrył. Ale spójrz na datę pod zdjęciem :D

loki_p
11-06-2010, 10:40
Tak wiem :)

mpwt
11-06-2010, 10:45
http://translate.google.com/translate?hl=pl&ie=UTF-8&sl=ja&tl=en&u=http://www.astroarts.jp/photo-gallery/gallery.pl/category/2&prev=_t&rurl=translate.google.pl