PDA

Zobacz pełną wersję : Reuters - retusz zdjęć, kreowanie rzeczywistości?



eskimos
09-06-2010, 21:34
Z publikowanych przez Reutersa zdjęć z izraelskiego ataku na konwój z pomocą dla Strefy Gazy wycięto fragmenty, na których widać trzymane przez aktywistów noże.

Wczoraj informowały o tym blogi, dzisiaj już media mainstream.


Na oryginalnej i obciętej wersji dwóch zdjęć, które od wczoraj krążą w internecie, łatwo znaleźć różnicę. Na pierwszych wyraźnie widać noże w rękach pasażerów. Drugie zostały tak wykadrowane, żeby noży nie było widać.

Zdjęcia, opublikowane najpierw przez turecką gazetę “Hürriyet”, trafiły do zachodnich mediów za pośrednictwem agencji informacyjnych. Amerykańska Associated Press zostawiła zdjęcia nienaruszone, ale brytyjski Reuters je wyretuszował.

http://littlegreenfootballs.com/article/36488_Did_Reuters_Crop_a_Photo_to_Remove_a_Peace_A ctivists_Weapon

Żenada .

costi
09-06-2010, 21:46
Dlatego zawsze lepiej opierac sie na materialach wideo, tam jest trudniej cos zamaskowac.

A Reuters widac postanowil byc swietszy od papieza i uznal, ze dobrze bedzie "pojechac" po dzialajacych w majestacie prawa Zydach...

teh_14m3
09-06-2010, 21:59
fajnie się to ma do argumentów użytych w dyskusji o "prawdziwym fotoreportażu" i stawianiu na piedestale właśnie tej agencji :twisted:

marszull
09-06-2010, 22:04
Ale samo kadrowanie jest dozwolone we wszystkich znaczacych konkursach fotografii prasowej :)

teh_14m3
09-06-2010, 22:47
Ale samo kadrowanie jest dozwolone we wszystkich znaczacych konkursach fotografii prasowej :)

no i właśnie jest to świetnym przykładem jak durna jest to dyskusja ;)
przecież to samo można było osiągnąć wykorzystując węższe szkło albo mniejszą odległość od fotografowanego obiektu. Zawsze tak było i też zawsze tak będzie...

kisio
09-06-2010, 22:57
Ktoś wierzy w niezależne media? ;)

adrian
09-06-2010, 23:08
Ciekawe w jakiej postaci reuters dostał te zdjęcia.

jaś
09-06-2010, 23:24
nie no kadrowanie to podstawa, reporter po prostu zrobił trochę za szeroko to się przykadrowało, kadrowanie nie jest etycznie naganne :) co za różnica przecież mógł kadrować lepiej podczas robienia