PDA

Zobacz pełną wersję : Wstępne podnoszenie lustra - czy jest sens...



radkins
06-06-2010, 20:32
To nie jest pytanie tylko proste wnioski z prostego testu. Może komuś się przyda.


Warunki:
mało światła - 1/50s
długa ogniskowa - 200mm
statyw - tak, ale nie najlepszy
vr - wyłaczony


Strzał pierwszy, rozmiar 100%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/img532/8758/42085481.jpg)


Strzał drugi, rozmiar 33%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img714.imageshack.us/img714/3966/94955978.jpg)








No i dla porównania - strzał trzeci, rozmiar 33%, ISO 3200 (więc udało się wyciągnąć 1/160s), lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/9269/25982431.jpg)



Okazuje się że lusterko naprawdę porządnie trzęsie aparatem, szczególnie gdy statyw nie należy do najlepszych a czasy są długie. Zdjęcia są z D5000 tak więc użyłem "wstępnego podnoszenia dla ubogich" czyli "exposure delay mode".

Karbulot
06-06-2010, 23:00
Ja tylko boleje, ze ne mozna sobie wybierac czasu miedzy podniesieniem lustra a wyzwoleniem migawki. Odnosze wrazenie, ze ta 1 sekunda czesto jest za malo, aby na gorszych statywach (lepszych moze tez) aparat sie ustabilizowal po miniwstrzasie podczas podnoszenia lustra.

tomek-GL
11-06-2010, 10:21
Ciekawe jak taki zabieg zrobić w D40
O ile na początku zabaw ten aparat był dla mnie czarną magią tak po około roku brakuje mi tu setki funkcji które przydałyby się podczas fotografowania...