radkins
06-06-2010, 20:32
To nie jest pytanie tylko proste wnioski z prostego testu. Może komuś się przyda.
Warunki:
mało światła - 1/50s
długa ogniskowa - 200mm
statyw - tak, ale nie najlepszy
vr - wyłaczony
Strzał pierwszy, rozmiar 100%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/img532/8758/42085481.jpg)
Strzał drugi, rozmiar 33%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img714.imageshack.us/img714/3966/94955978.jpg)
No i dla porównania - strzał trzeci, rozmiar 33%, ISO 3200 (więc udało się wyciągnąć 1/160s), lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/9269/25982431.jpg)
Okazuje się że lusterko naprawdę porządnie trzęsie aparatem, szczególnie gdy statyw nie należy do najlepszych a czasy są długie. Zdjęcia są z D5000 tak więc użyłem "wstępnego podnoszenia dla ubogich" czyli "exposure delay mode".
Warunki:
mało światła - 1/50s
długa ogniskowa - 200mm
statyw - tak, ale nie najlepszy
vr - wyłaczony
Strzał pierwszy, rozmiar 100%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img532.imageshack.us/img532/8758/42085481.jpg)
Strzał drugi, rozmiar 33%, lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img714.imageshack.us/img714/3966/94955978.jpg)
No i dla porównania - strzał trzeci, rozmiar 33%, ISO 3200 (więc udało się wyciągnąć 1/160s), lewa strona bez wstępnego podnoszenia, prawa strona ze wstępnym podnoszeniem:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img155.imageshack.us/img155/9269/25982431.jpg)
Okazuje się że lusterko naprawdę porządnie trzęsie aparatem, szczególnie gdy statyw nie należy do najlepszych a czasy są długie. Zdjęcia są z D5000 tak więc użyłem "wstępnego podnoszenia dla ubogich" czyli "exposure delay mode".