PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie raczej do znawców owadów i innych robali...



falko29
05-06-2010, 19:08
Witam
Dzisiaj matula robiła porządek na balkonie i natknęła się na owe coś... kokon??, gniazdo??

Ktos się orientuje co to za paskudztwo i co robi na moim balkonie?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img695.imageshack.us/img695/6712/dsc7205.jpg)


foto poglądowe,proszę nie doszukiwać się tutaj artyzmu ;p

ekonet
05-06-2010, 19:48
Nie odpowiem na nurtujące Cię pytanie, ale podpowiem, że na takich zdjęciach dobrze jest umieścić przedmiot, który pozwoli zorientować się w rozmiarach - pudełko zapałek, linijkę...

falko29
05-06-2010, 19:56
ojj to troszkę za późno... W każdym razie ten "kokon" miał około 8-10 cm

jaś
05-06-2010, 20:09
8 obcy, uważałbym :).

gilvhs
05-06-2010, 20:25
8 obcy, uważałbym :).
ósmy obcy pasażer na balkonie ... wygląda jak robale od wilgoci

ajt
05-06-2010, 22:03
Ostatnio nawet Kasia Cerekwicka śpiewa coś o obcym chyba, może o tym na obrazku :)

'"dostać się do twego wnętrza i troszeczkę w nim pomieszkać".

falko29
06-06-2010, 00:51
:D a tak na poważnie,to cóż to za kolonia?:D Nie uśmiecha mi się hodować jakiegoś bielinka kapustnika czy inne cholerstwo :D

coach_lodz
06-06-2010, 08:21
Yoda mówi: ogniem robale potraktować musisz... ciemna strona mocna jest... ;)

ajt
06-06-2010, 10:52
Tak poważniej, to może jakiś zaczątek gniazda os, czyli pierwsze komórki wybudowane przez matkę.

elanek
07-06-2010, 08:31
Tak poważniej, to może jakiś zaczątek gniazda os, czyli pierwsze komórki wybudowane przez matkę.

Właśnie mi to nie wygląda specjalnie na osy, choć przyznaję, że podobne, ale komórki, w których są larwy mają ściany na podstawie sześciokąta. Tak jest u pszczół i wydaje mi się, że u każdych spokrewnionych.

ajt
07-06-2010, 09:38
Niby tak, ale królowej praca fizyczna być może średnio wychodzi, więc odwaliła to byle jak, żeby tylko jak najszybciej dochować się potomstwa, które do sześciokątów bardziej się przyłoży :)
Zresztą, te sześciokąty kształtują się później "same", w wyniku zlepienia ścianek (czy może bardziej wspólnych ścianek) sąsiednich komórek. Dopóki komórka nie ma sąsiadów, jest pewnie okrągła.

Witek "Wisz"
08-06-2010, 01:55
Ja tam specem nie jestem, ale ze względu na spory rozmiar (piszesz, że 8-10cm) i dużą ilość czegoś, co wygląda na pyłek kwiatowy bardziej mi to pasuje na trzmiela...