PDA

Zobacz pełną wersję : Zadymienie



v2conect
05-06-2010, 18:56
Siema wszystkim
Mam nie mały problem bo własnie wywołałem film Fuji Neopan 400 w Rodinalu special + przerwałem Fomą citro i tenatalem super fix utrwaliłem. I moim oczom ukazał się kompletnie zadymiony film wywołanie , odcienie , kontrasty wyglądają poprawnie przyjemniej na razie ( film schnie ) ale wszystko jest na podłożu jakby dyfuzora lampy błyskowej!
Jaka może byś tego przyczyna ale od razu odrzucam "zepsuty film" bo wołałem też inny nie firmowy (ale wołany jak agfe apx 400) i tam to samo??????
pozdro

motyl
05-06-2010, 19:07
..........ale wszystko jest na podłożu jakby dyfuzora lampy błyskowej.........
pozdro
Chodzi Ci, że film jest mleczno-biały ? Jeżeli po wyschnięciu taki pozostanie to prawdopodobnie nie został dobrze utrwalony.

conik
06-06-2010, 11:44
utrwalacz dobry?

v2conect
06-06-2010, 17:31
utrwalacz dobry?
Trudno powiedzieć ale dotychczas nie miałem problemów, ale jest to dopiero 3 rolka po rozrobieniu poprzednia z otworkowca też wyszła zadymiona ale myślałem że sie lekko prześletliła bo film nie za ciasno się zwinął a ja tak w pełnym świetle wyciagałem. Pod wieczór wrzucę jeszcze sampla.

c-man
06-06-2010, 17:36
Jeśli chodzi o nierozpuszczoną mleczną powłokę przeciwodblaskową, zawinił utrwalacz: stary, zużyty, źle przechowywany...
Dodam że Tetenal Superfix jest utrwalaczem jednorazowym - mam nadzieję że nie próbowałeś przechowywać rozcieńczonego roztworu i go wykorzystywać...

v2conect
06-06-2010, 21:45
Dodam że Tetenal Superfix jest utrwalaczem jednorazowym - mam nadzieję że nie próbowałeś przechowywać rozcieńczonego roztworu i go wykorzystywać...
Troche głupio sie przyznać ale nie wiedziałem :oops:
Ale poprzednio jak rozrobiłem to i po 7 miesiącach nic nie było osiągnąłem wtedy 10-11 filmów tylko przedłużałem czasy o jakieś 15-20s po każdym filmie i nic - było idealnie a teraz nie minął nawet miesiąc i totalna klapa. Dodam że pierwszy film też był zadymiony ale znacznie mniej a to było na świeżo rozrobiony.

c-man
06-06-2010, 23:57
No bo jeszcze zależy ile go rozrobiłeś - jak zmajstrowałeś wielką butlę, i zlewałeś z koreksu, to zużyte resztki wymieszały się ze świeżym i utrwalacz żył. Ale jak robiłeś małą ilość, na jeden koreks, i to jeszcze ze starego koncentratu - po prostu się zużył.

sejmajnejm
07-06-2010, 14:31
hmm, nie mam przy sobie butelki, ale nie przypominam sobie aby bylo gdzies napisane aby rozcienczenie bylo jednorazowe. Pamietam, ze sam przechowywalem rozcienczony utrwalacz i dzialal jak nalezy. Dla pewnosci mozna kupic sobie paski sprawdzajace przydatnosc utrwalacza lub uzyc 'rozbiegowki' filmow aby zrobic to samo bez paskow.

pzdr.
A.

jabu66
07-06-2010, 21:47
Jeżeli to "zadymienie" ze zbyt słabego utrwalacza , to utrwal te filmy jeszcze raz .
Powinno zniknąć.

v2conect
08-06-2010, 22:06
Jeżeli to "zadymienie" ze zbyt słabego utrwalacza , to utrwal te filmy jeszcze raz .
Powinno zniknąć.
I udało się! Dzięki - zdjęcia uratowane....
Ale teraz inne pytanko na 1l utrwalacza dodać ile koncentratu czy po prostu rozrobić raz jeszcze????

jabu66
09-06-2010, 01:56
Nie wiem jakim koncentratem się posługujesz.
Jeżeli możesz , to przygotuj świeży roztwór.Używany utrwalacz to nie tylko spadek stężenia składnika utrwalającego (tiosiarczan sodu , amonu ...) ale przede wszystkim wzrost stężenia produktów rozkładu nienaświetlonych soli srebra, resztek wywoływacza itp.
Rośnie ogólne stężenie wszelkich związków w roztworze i stąd słabsze działanie tego "właściwego".