PDA

Zobacz pełną wersję : Aberracje na wydrukach Epson? Co jest?



arturherda
03-06-2010, 10:20
Witam,

wczoraj zacząłem drukować zdjęcia i przeżyłem szok, otóż na liniach kontrastowych pojawiły się czerwone jakby "aberracje" nie są wynikiem wyostrzania, nigdy wcześniej tego nie miałem. Zdjęć nie mogę w ogóle wyostrzać, gdyż wspomniane artefakty potęgują się. Czy macie wiedzę czym to może być spowodowane? Moja konfiguracja to:

Epson P50 + Ink Mate w CISS + Epson Glossy

Wcześniej drukowałem dużo w tej konfiguracji i wszystko bez zarzutu. Tę partię papieru kupiłem w Media Markt.

Będę wdzięczny za pomoc,
pozdrawiam

Artur

arturherda
03-06-2010, 17:55
Więc sprawa posunęła się dalej, tj. wystąpiły kolejne problemy, tzn. na fotografiach z dużą ilością ciemnych kolorów widoczne jest rozwarstwienie, tzn. jasne delikatne pasy. Czyszczenie głowicy nie pomaga, test dysz pokazuje, że dysze nie są przytkane a pasy są. Czyżby padała głowica? Dysze czyściłem z pięć razy.

Czornyj
03-06-2010, 18:00
Odpal "Print Head Alignment" w zakładce Utility

arturherda
03-06-2010, 18:23
Odpal "Print Head Alignment" w zakładce Utility


a, że tak spytam gdzie tego poszukiwać w P50? Ależ mnie zamroczyło, przepraszam za pytanie już to czynię i zobaczymy

arturherda
03-06-2010, 18:38
niestety, ale wyrównywanie nic nie daje, ani nie zmniejszają się aberracje ani nie zanikają paski.


EDIT: Dodam jeszcze, że na zdjęciu obok obszaru o odcieniu magnety, czerwieni pozostaje czerwony brud - po głowicy?

Czornyj
03-06-2010, 18:45
A jak wygląda test dysz?

Acha - i jeszcze jedno, spróbuj zmienić kabel USB, oraz port podpięcia drukarki.

arturherda
03-06-2010, 19:38
test dysz wskazuje wszystko OK.

Pasy zaczęły występować po około 20 wydrukach 15x21, wcześniej występowały jedynie wzmożone aberracje. W tej chwili pasy zaczynają występować już również w jasnych partiach zdjęć. Kabla USB nie mam drugiego, a zmiana portu nic nie dała, niestety.

arturherda
05-06-2010, 20:12
A więc co nastąpiło:

Postanowiłem manualnie odpowietrzyć cały CISS poprzez wyciągnięcie powietrza z kartridży. Pomogło w dużym, aczkolwiek nie 100% stopniu, teraz osoba która nie wie, że na zdjęciu znajdują się ślady rozwarstwienia zapewne tego nie spostrzeże, aczkolwiek w stopniu niewielkim ono występuje i wydaje się być spowodowane rozkalibrowaniem głowicy, gdyż nie ma możliwości wykonania wyrównania i tym właśnie spowodowane są aberracje, choć zdecydowanie mniejsze aniżeli przed odpowietrzeniem.

W każdym razie, po ustaleniach ze sprzedawcą drukarka wędruje do niego na serwis - jako, że kupiłem z gwarancją na zestaw Epson + CISS.