PDA

Zobacz pełną wersję : Opole w obiektywie - Timelapse



Pchelek
02-06-2010, 22:43
http://vimeo.com/12240045

Projekt powstał spontanicznie, przy piwku kumpel mnie się spytał jak się robi coś takiego.Wybraliśmy się przetestować a że nam się spodobało zaczęliśmy robić kolejne sceny i w tym filmiku poskładaliśmy to co nam wyszło. Wykonane na terenie Opola, wykorzystaliśmy 9tyś zdjęć a wszystkie sceny wykonane D90 + 18-105VR + grip delty z wyświetlaczem który pozwala na takie wyzwalanie aparatu bo sam d90 nie wiem czemu tej opcji nie ma.

Film ma sporo błędów, pewnie znajdziecie ;p Już robię następny i tym razem to się nie powtórzy ;)

coach_lodz
03-06-2010, 10:10
bardzo podoba mi się scena, gdzie jest osiedle podczas zapadania zmroku... mnie się generalnie podoba :)

di_
04-06-2010, 15:44
Wczoraj widziałem na wykopie [nawet wykopałem:D]. Super, mi się bardzo podobało. :)
A możesz powiedzieć o jakie wyzwalanie aparatu chodzi?
Czekam na następny film. Powodzenia!

stig
04-06-2010, 15:56
Tak z ciekawosci zapytam, bo nigdy czegos takiego nie robilem. Aparat w trybie pomiaru swiatla czy manualnie? Klatki co ile sekund?

lok_men
04-06-2010, 16:22
Szacun chłopaki fajne pomysły wam przy piwku do głowy przychodzą powodzenia w następnym projekcie:) <piwko>

Pchelek
04-06-2010, 18:37
A możesz powiedzieć o jakie wyzwalanie aparatu chodzi?


Chodzi mi o to że w d90 nie idzie ustawić interwału czasowego, d5000 ma, d200 też ma a d90 nie ma - czyli funkcja nie jest zarezerwowana dla modeli wyższych ani niższych po prostu nie dali... ale poradziłem sobie z tym kupując grip delty z wyświetlaczem. On też ma jedną sporą wadę - robi 100 zdjęć max, potem trzeba nacisnąć start jeszcze raz, głupie to trochę ale już na to nic nie poradzę.

@stig, to już zależy od sceny, lepiej manualnie ale w scenach gdzie się ściemnia musisz mieć pomiar światła. Jak robiłem scenę z mostem (tryb A) zacząłem od f9 iso200 i czas coś koło 1/1000 a zdjęcie chyba co 10sekund. Jak się zaczęło ściemniać czas zaczął się wydłużać aż w pewnym momencie wyszedł dłuższy niż 10 sekund. Grip delty zwariował bo jak skończył robić jedno zdjęcie już w kolejce miał następne i przestał zapisywać zdjęcia na karcie tylko cykał, musiałem zatrzymać trochę namieszać w parametrach na szczęście nie ruszyłem aparatem na tyle żeby było to widać.

Jeżeli chodzi o czas to gwiazdy co 30s bo tutaj ruch jest bardzo wolny, chmury już fajnie wychodzą na zdjęciach co 5s pod warunkiem że poruszają się w miarę szybko. Większość ujęć robiona na czasach 3s-10s.

Jeszcze z rad mogę dodać żeby pamiętać o manualnym balansie bieli i wyłączonym VR. Nie stawiajcie aparatu na mostach, ciężarówki jak przejeżdżają przez most to on się rusza - niby oczywiste ale było nas 3 i nikt o tym nie pomyślał ;) Unikałbym miejsc gdzie jest dużo ptaków, na czasach gdzie zdjęcie są co 5s ptaki wychodzą jak czarne znikające i migające plamki - efekt jak na starym filmie, na scenie z fontanną wywalałem ręcznie wszystkie ;) Mam jeszcze kolejną dziwną uwagę i możecie mi wierzyć lub nie ale ludzi nie widzą statywu ;p Mam goldphoto yh314 więc wcale nie taki mały ale nie mogłem go postawić i siąść na ławce bo ciągle ktoś w niego wchodził, trzeba było krzyczeć albo stać obok. Małe dzieci w parku też strasznie chcą dotknąć ;)

Jak mi się jeszcze coś przypomni to napiszę

Blasius.G
04-06-2010, 23:24
Gratuluję samozaparcia. Wiele pracy i super efekt.

prz3mo
10-06-2010, 23:12
Super :)

akustyk
10-06-2010, 23:40
ekstra!

szacuneczek, panowie!

amirez
11-06-2010, 19:30
Bardzo, bardzo sympatyczna etiuda filmowa. Ładne zdjęcia, przemyślany montaż.
Gratulacje!
-----------------------
ps. w języku polskim najpierw piszemy imię, następnie nazwisko. Odwrotność jest traktowana jako ortograficzne "faux pas" ;)

danil
17-06-2010, 01:32
Witam
Podepnę się pod wątek z pytaniem na które nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Może miałeś taki problem wynikający z poruszenia aparatu na niektórych zdjęciach serii. Jak sobie radzisz z tym problemem? Czy w postprodukcji wykonujesz jakieś grupowe /seryjne wyrównywanie zdjęć? Może narzędzie PS "Auto-Align Layers"?
Będę wdzięczny za poradę.

Pchelek
17-06-2010, 20:48
Miałem ten problem na pierwszym ujęciu gdzie mi lustro ruszało moim plastikowym statywem. Stwierdziłem że nie ma sensu poprawiać tego ujęcia skoro można zrobić nowe, wywaliłem to z dysku kupiłem goldphoto YH314 (z d90 nawet nie drga), potem jeszcze miałem raz problem z poruszeniem aparatu ale jak wyczytałem wynikało to z włączonego VR.

danil
19-06-2010, 22:30
I to jest chyba rozwiązanie moje problemu. Trzeba będzie zainwestować w lepszy statyw. Pchelek napisz jeszcze czy stosujesz jakieś inne zabiegi związane z "prostowaniem" zdjęć w postprodukcji i jakiego programu używasz do ich składania?

stig
24-06-2010, 10:15
Dokoptuje sie do watku, bo w zasadzie to tylko wprawka, a nie gotowy filmik. Znalazlem wczoraj kilka godzin czasu, wiec tez sprobowalem. Na razie jedynie 4 sceny (http://www.youtube.com/watch?v=qXVbtXI3V9w&hd=1).
Meczy mnie YT. Wyslalem 720 o wielkosci okolo 30 MB, ktore calkiem znosnie wygladalo na kompie, a automat na stronie fatalnie to skaszanil, nawet w HD wyglada to kiepsko. Macie na to jakies patenty? Czasami jak ogladam inne materialy w HD, to jakosc normalnie powala, a u mnie miernota (klatki wygladaja jak JPG LOW). :(

Pchelek
24-06-2010, 19:13
@danil, jaczej postprodukcje ograniczam bo się nie bardzo znam na obróbce filmów ;p Za to usuwałem ręcznie łatką gołębie na zdjęciach ;)

Jeżeli chodzi o program, to możesz używać czego chcesz, na rynku tego sporo ale jak chcesz darmowe rozwiązanie to zwykły Movie Maker. On czyta pliki jpg ale 1 plik trwa 1sekunde czyli 25klatek(albo ja nie umiem wrzucić inaczej czy tego zmienić), a to za długo. Więc pliki jpg łączysz darmowym programem bmp2avi, te wrzucasz do Widnows Movie Maker, oczywiście w tym pierwszym bez kompresji a dopiero końcowy skompresuj H.264

stig, fajnie wyszło ;) Ja sam nie wiem jak to się ma z jakością, z tego co się naczytałem to tu chyba pomoże przeplot - nie będę pisał co to jest bo sam tego do końca nie rozumiem a nie chce wypisywać bzdur, ale ten przeplot daje trochę ostrzejszy obraz. A powiedz mi jeszcze jak dodajesz ruch ? Programowo czy może masz aparat na jakiejś szynie ?

stig
24-06-2010, 20:44
A powiedz mi jeszcze jak dodajesz ruch ? Programowo czy może masz aparat na jakiejś szynie ?To juz robie podczas montazu. Az tak zaawansowany nie jestem (a tym bardziej nie chce w to inwestowac), zeby bawic sie w prowadnice, obrotnice, czy inne cuda. ;)

stig
25-06-2010, 16:31
stig, fajnie wyszło ;) Ja sam nie wiem jak to się ma z jakością, z tego co się naczytałem to tu chyba pomoże przeplot - nie będę pisał co to jest bo sam tego do końca nie rozumiem a nie chce wypisywać bzdurPrzeplot to raczej do TV tylko (i to chyba tylko w starej, gdzie te polpola maja racje bytu). Niewiele wnosi oprocz oczywistej siatki, ktora generalnie psuje obraz jeszcze bardziej. No nic -- trzeba sie pogodzic z kompresja YT. Posiedzialem dzisiaj chwile nad postprodukcja -- wywalilem rowerzyste i samochody zawracajace na pierwszy planie w pierwszej sekwencji i wszystkie ptaki, w pierwszej i ostatniej (http://www.youtube.com/watch?v=KQCIl6Vuzw0&hd=1)... chyba... bo juz oczaplasu dostaje od wpatrywania sie w te setki klatek. ;) Wygenerowalem plik 98 MB, wrzucilem na YT i nadal ma taka sama ch... jakosc. :(

Pchelek
27-06-2010, 19:03
Tutaj moim zdaniem jest rewelacyjna jakość:
http://vimeo.com/6686768
i tu:
http://vimeo.com/7990690

I zawsze przy tego typu filmach widzę 5dII więc może to kwestia sprzętu albo po prostu dobrej postprodukcji, tylko nie wiem czy w tym momencie trzeb edytować pojedyncze zdjęcia czy zmontowany film.

A może spróbuj wrzucić na vimeo mi się wydaje że tam wszystko lepiej wygląda

rychu_cmg
27-06-2010, 19:39
super Ci to wyszło

stig
27-06-2010, 20:42
I zawsze przy tego typu filmach widzę 5dII więc może to kwestia sprzętuNo prosze Cie... Co ma aparat robiacy zdjecia, do kompresji video zlozonego z jego klatek? :) U mnie ten obraz tez jest zyleta -- ale w kompie. Po przeslaniu na YT z obojetnie jak wielkiego pliku (kwestia jakosci), zawsze to video jest przyciete do ~10 MB. Wiem, ze 38 sekund filmu nie powinno wiecej wazyc, no ale to w koncu jakosc HD -- i jak sam zauwazyles -- jest sporo materialow w tej rozdzielczosci, ktore wygladaja swietnie pod wzgledem jakosci (kompresja).

Michal_C
27-06-2010, 21:13
Pchelek - świetne - brawo :)

psychopulse
05-08-2010, 00:12
Super wyszło, gratulacje!

KaeF
13-08-2010, 17:32
9tys zdjęć:o To na ile filmików jest obliczona żywotność migawki?:D

loki_p
23-08-2010, 09:06
Podepnę się z pytaniem. Ile klatek/zdjęć ustawiacie na sekundę filmu? Stig jak zrobiłeś ten ruch w postprocesingu? To kadrowanie generuje ten ruch? Aparat stał nieruchomo?

stig
23-08-2010, 09:09
Podepnę się z pytaniem. Ile klatek/zdjęć ustawiacie na sekundę filmu?W zaleznosci od tego co chcesz osiagnac, i co fotografujesz. Przy ludziach (samochodach) co 1 sekunde, a tam gdzie np. chmury sa glownym "ruchomym" elementem -- 5, 10 sekund (a nawet i rzadziej).


Stig jak zrobiłeś ten ruch w postprocesingu? To kadrowanie generuje ten ruch? Aparat stał nieruchomo?Oczywiscie, ze nieruchomo. Ruch to po prostu delikatne przesuwanie sekwencji w kadrze projektu, podczas montazu.

loki_p
23-08-2010, 11:09
W zaleznosci od tego co chcesz osiagnac, i co fotografujesz. Przy ludziach (samochodach) co 1 sekunde, a tam gdzie np. chmury sa glownym "ruchomym" elementem -- 5, 10 sekund (a nawet i rzadziej).
Piszesz o interwale wykonywania? Chodziło mi o ustawienie ile klatek ma być wyświetlane na sekundę filmu.



Oczywiscie, ze nieruchomo. Ruch to po prostu delikatne przesuwanie sekwencji w kadrze projektu, podczas montazu.
Jaki program robi takie cudo i czy ciężko to wykonać?

stig
23-08-2010, 11:13
Piszesz o interwale wykonywania? Chodziło mi o ustawienie ile klatek ma być wyświetlane na sekundę filmu.Aaaa.. No to ja mam 30 fps.



Jaki program robi takie cudo i czy ciężko to wykonać?Jaki? Chyba kazdy do postprodukcji i montazu video... :) Ja akurat uzywam Aftera i Premierki.

loki_p
23-08-2010, 11:28
Aaaa.. No to ja mam 30 fps.
To dlatego to tak ładnie i płynnie wygląda. Ja ustawiłem 6/sek aby film miał chociaż 30 sekund. Nie powiem, jest płynniej przy 15/sek ale wtedy jest krótko i nie mogę znaleźć odpowiedniej ścieżki dźwiękowej na YT.



Jaki? Chyba kazdy do postprodukcji i montazu video... :) Ja akurat uzywam Aftera i Premierki.
Nigdy nie używałem. Film składam w "startrails". Który jest najprostszy i najbardziej intuicyjny.

stig
23-08-2010, 11:30
To dlatego to tak ładnie i płynnie wygląda. Ja ustawiłem 6/sekZeby bylo w miare plynnie, to 24 fps to minimum.

loki_p
23-08-2010, 11:36
Zeby bylo w miare plynnie, to 24 fps to minimum.
No tak, tylko przy gwiazdach chyba trochę ciężko o taki wynik. Jedna klatka naświetlana 45 sekund, w sumie 190 klatek. Wynik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=155554).

stig
23-08-2010, 11:47
No tak, tylko przy gwiazdach chyba trochę ciężko o taki wynik. Jedna klatka naświetlana 45 sekund, w sumie 190 klatek. Wynik (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=155554).Trzeba bylo zrobic 300 i zamieścić je w projekcie z innymi fragmentami (ujeciami z innych miejsc, itd.). Przy 18tu takich sekwencjach, moglbys sobie zmontowac filmik 3 minutowy z calkiem dlugim podkladem muzycznym. ;)
Wiem, wiem, ze z gwiazdami jest problem -- dlugie sterczenie. Ja ostatnio robilem 2x ujecie wschodu slonca (tzn. architekture, na ktorej maluje sie wschod), i po niecale 600 klatek musialem sterczec od 4 do 8 rano. Przerabane. :(

loki_p
23-08-2010, 11:57
Trzeba bylo zrobic 300 i zamieścić je w projekcie z innymi fragmentami (ujeciami z innych miejsc, itd.). Przy 18tu takich sekwencjach, moglbys sobie zmontowac filmik 3 minutowy z calkiem dlugim podkladem muzycznym. ;)
Wiem, wiem, ze z gwiazdami jest problem -- dlugie sterczenie. Ja ostatnio robilem 2x ujecie wschodu slonca (tzn. architekture, na ktorej maluje sie wschod), i po niecale 600 klatek musialem sterczec od 4 do 8 rano. Przerabane. :(
Oj znam ten ból :) Spróbuj to powtórzyć w zimie przy minus 25... Podstawa to interwałometr i miejscówka umożliwiająca zaparkowanie obok statywu.

mkrupowies
04-09-2010, 16:15
http://vimeo.com/12240045
Film ma sporo błędów, pewnie znajdziecie ;p Już robię następny i tym razem to się nie powtórzy ;)

Trudno żeby nie było jakichś błędów przy takiej ilości zrobionych zdjęć. 9k fotek i później montaż tego, jakoś nie mogę sobie wyobrazić siebie siedzącego przed kompem i składającego taki film :D
Szacun za film i wytrwałość!

stig
04-09-2010, 17:36
Trudno żeby nie było jakichś błędów przy takiej ilości zrobionych zdjęć. 9k fotek i później montaż tego, jakoś nie mogę sobie wyobrazić siebie siedzącego przed kompem i składającego taki film :DTo nie jest zadna filozofia. Importujesz przeciez wszystkie klatki i juz mozesz tym zarzadzac jak filmem (korzystajac z odpowiedniego programu). Zmontowanie video skladajacego sie np. z 10 sekwencji po 500-1000 klatek kazda, to kaszka z mlekiem -- jak zabawa dziecka klockami.

mkrupowies
06-09-2010, 07:30
To nie jest zadna filozofia. Importujesz przeciez wszystkie klatki i juz mozesz tym zarzadzac jak filmem (korzystajac z odpowiedniego programu). Zmontowanie video skladajacego sie np. z 10 sekwencji po 500-1000 klatek kazda, to kaszka z mlekiem -- jak zabawa dziecka klockami.

Hmm, mówisz, że nie jest to żadna filozofia, a jednak coś w tym jest. 9 tys. zdjęć i sprawdzenie tego żeby zgrało się w jedną całość bez żadnych błędów jednak jest trudne i czasochłonne moim zdaniem.

stig
06-09-2010, 08:02
Hmm, mówisz, że nie jest to żadna filozofia, a jednak coś w tym jest. 9 tys. zdjęć i sprawdzenie tego żeby zgrało się w jedną całość bez żadnych błędów jednak jest trudne i czasochłonne moim zdaniem.Twoim zdaniem, powiadasz...? Ciekawe, ze masz na ten temat swoje zdanie, skoro jednoczesnie przyznajesz sie, ze nie masz o tym pojecia. :) Uwierz -- nie ma wiekszego znaczenia czy to sie sklada z 2 czy 9 czy 25 tysiecy zdjec. Caly katalog zdjec, po imporcie do odpowiedniego programu, traktowany jest jako sekwencja. Kilka, czy kilkanascie takich sekwencji, to po prostu zamkniete klocki, ktore ukladasz na sciezce czasu i to wszystko. Malo kiedy trzeba cos robic z pojedynczymi klatkami, wiec tysiace, ktore wymienia sie w danych technicznych takich video, oznaczaja jedynie czas wyczekiwania przed statywem, az aparat skonczy je robic. :) Oczywiscie czasami trafi sie robota extreme -- ja np. od dluzszego czasu stempluje ptaki na niebie z jednej sekwencji. 550 klatek, a na kazdej z nich od kilkunastu, do najczesciej kilkudziesieciu ptakow do wymazania. To jednak, jak juz wspominalem -- najgorsze sytuacje i generalnie pojawiajace sie bardzo rzadko.

lavvina
06-09-2010, 13:44
Jestem pod wielkim wrażeniem .
Proszę o więcej .

Duder
08-09-2010, 00:55
Fantastyczna zabawa,a efekty przepiękne.Muszę kiedyś tego spróbować.

unicode
15-09-2010, 13:53
Fajny filmik. Gratuluję wytrwałości, ja już od dawna się zbieram żeby zrobić coś takiego ale... no właśnie wybieram się jak sójka za morze;P