Zobacz pełną wersję : Ciemna sala weselna - ostre zdjęcia
Witam serdecznie mam pytanie do bardziej doświadczonych osób. Otóż zdarzyło mi się walczyć w takiej sali światło zastane na poziomie iso 4000 t 30 f 2.8-3.2 Próbowałem równoważyć światło zastane z błtskowym zszedłem na 2000 ale żeby chwycić to zastane to ustawiłem 1/60 f 4 palnik w górę. Niestety i tak nie jestem zadowolony z ostrości zdjęć. Poszperałem w ustawieniach aparatu tzn zmieniłem sledzenie ostrości na ciągłe pozmieniałem pkt bodajże z 9 na 21 ale jakoś tak nie widzę poprawy. Mam pytanie jak w takich warunkach sobie pomóc.
PS
W użyciu były też 3 lampy ale dość często błyskały wyzwalane przez inne osoby.
jacek.gold
01-06-2010, 09:40
może zdjęcie przykładowe?
Będzie tylko mam pytanie w jaki sposób umieścić surowy raw tak aby każdy mógł sprawdzić co i jak?
jacek.gold
01-06-2010, 09:45
np tu: http://rapidshare.com/
Witam serdecznie mam pytanie do bardziej doświadczonych osób. Otóż zdarzyło mi się walczyć w takiej sali światło zastane na poziomie iso 4000 t 30 f 2.8-3.2 Próbowałem równoważyć światło zastane z błtskowym zszedłem na 2000 ale żeby chwycić to zastane to ustawiłem 1/60 f 4 palnik w górę. Niestety i tak nie jestem zadowolony z ostrości zdjęć. Poszperałem w ustawieniach aparatu tzn zmieniłem sledzenie ostrości na ciągłe pozmieniałem pkt bodajże z 9 na 21 ale jakoś tak nie widzę poprawy. Mam pytanie jak w takich warunkach sobie pomóc.
PS
W użyciu były też 3 lampy ale dość często błyskały wyzwalane przez inne osoby.
Przy 1/60 i dynamicznych tańcach może być to za długi czas. Nawet błysk lampy może nie zamrozić ruchu.
Jeśli sala jest naprawdę ciemna, nie ma jak odbić od sufitu to pozostaje chyba albo kombinować z błyskiem na wprost, ale może w trybie BL z korektą na -, albo palnik pod kątem z jakimś dyfuzorem..
No chyba, że ma ktoś D3s i ISO tryliard ;)
Mam nadzieje, że coś z tego będzie
http://rapidshare.com/files/393944924/_7005897.NEF.html
http://rapidshare.com/files/393947143/_7006135.NEF.html
Przy 1/60 i dynamicznych tańcach może być to za długi czas. Nawet błysk lampy może nie zamrozić ruchu.
Jeśli sala jest naprawdę ciemna, nie ma jak odbić od sufitu to pozostaje chyba albo kombinować z błyskiem na wprost, ale może w trybie BL z korektą na -, albo palnik pod kątem z jakimś dyfuzorem..
No chyba, że ma ktoś D3s i ISO tryliard ;)
Już teraz wiem że przy 1/60 jest za długi ale dając 1/80 czy nawet 1/100 z tylu sali ciemność widzę .
jacek.gold
01-06-2010, 11:19
no bo należało by dać 1/30 synchrnizację na 2 kurtynę i będzie ok ;)
nie sądzisz że wraz ze skróceniem czasu naświetlania wpadnie więcej światła z tyłu?
no i z tego co wiem masz jasne szkło więc po co je przymykasz do f4?
no i ściągnąłem sobie pierwszy plik i walcze czym to otworzyć ;)
ale widzę że to jest po prostu poruszone więc nie ma nad czym się tu rozwodzić
Już spieszę z odpowiedzią. Oczywiście próbowałem z czasem 1/30 ale wcale nie jest tak kolorowo. Być może błędem jest że głowicę zawsze ale to zawsze skierowaną mam do góry. Tu będę musiał wypróbować głowice na wprost w BL z minusową korekcją( każdy wie o co chodzi). f 4 bo niestety przy dynamicznym tańcu u mnie nie zawsze jest ostro na 2.8 no i wymyśliłem sobie że trzeba zwiększyć głębie ostrości aby i Pani na którą ustawiłem ostrość i Pan który z nią hasa byli na ostro. natomiast z tym wpadaniem światła nie rozumiem o co chodzi.
jacek.gold
01-06-2010, 12:52
nie sądzisz chyba że wraz ze skróceniem czasu naświetlania wpadnie więcej światła z tyłu?
mój błąd bo zabrakło tego słówka na czerwono ;)
taki przykładowy (http://gold-fotografia.pl/data/media/3/jj_221_kopia1.jpg) obrazek 1/50 f2,8 iso400
A błysk był na wprost czy odbity? I czy w ogóle to ma jakieś znaczenie?
jacek.gold
01-06-2010, 12:59
lampa w pionie na -1/3 lub -2/3 w trybie ttl bez magicznego bl
Jacek jeśli tak mogę ale jakie światło z tyłu o co kaman?. Rozumiem, że jak podniosę iso i dam dłuższy czas to wpadnie więcej światła zastanego ale jest zagrożenie "ghostem". Natomiast jak skrócę czas to może ghost nie powstanie ale za to światła będę miał mniej zastanego. Mi chodzi o to aby wilk był cały i owieczka tys. Czyli widzę całą salę i wszystkie postacie na pierwszym planie ostre jak talala. 1/50 f2,8 iso400 a bez błysku na ile wzrosłoby iso?
jacek.gold
01-06-2010, 13:24
to o ile wzrosło by iso to jest może inna kwestia ale na pewno nie było by zamrożenia ruchu a miałbym jedynie rozmyte postacie
z tyłu to co się odbiło od sufitu i to co świeciło po ścianach
tak nie da rady wszystko mieć ;) - albo unieruchomisz postacie z planu który ma być ostry, lub czekasz na ten moment ich chwilowego zamrożenia ruchu, cudów nie ma nawet fotografii, podstawą dla mnie w takich warunkach to światło zastane (aby osoby nie były w piwnicy bez okien), do tego dopasowuję błysk, i czy odbity od sufitu czy inny to tylko zależy od pomieszczenia, często wywalam białą kartkę nad lampę i od tego się odbijam, a przede wszystkim szukam sobie miejsca na sali, aby mieć tył i logiczne doświetlenie, nie raz schodzę nawet do 1/8 sek, właśnie aby wilk był syty i owca cała, czasem pomaga to, gdy właśnie osoby fotografowane są w dużo ciemniejszej części sali, wtedy efekt zamrożenia ruch można osiągnąć troszkę lepszy, ale każdorazowo warunki i miejsce jest różne - więc nie ma złotego środka, zawsze powtarzam, że imprezy typu ślub to ciężkie warunki pracy i w brew pozorom aby zawsze móc z tego jakość wyjść potrzebny jest naprawdę dobry rzemieślnik
tymancjo
10-06-2010, 07:54
Większa ilość lamp rozwiązuje zazwyczaj problem. Tylko wiąże się z inwestycjami.
Powiem Ci tak ze ostatnio próbowałem z trzema i jest ładnie. Szukam póki co urządzenie które przeniesie ustawienia M na lampy po radiu.
tymancjo
10-06-2010, 10:10
... Szukam póki co urządzenie które przeniesie ustawienia M na lampy po radiu.
Nie zrozumiałem za bardzo.
Chcesz mieć możliwość zdalnego regulowania mocy lamp z poziomu nadajnika radio lub body ?
Tak bo raczej mało przyjemne jest gonienie od jednej lampy do drugiej i trzeciej i korygowanie natężenia światła.
Tak jak zaproponowali poprzednicy: lampa SB-900, tryb standard, na wprost z "mydelniczką" na TTL bez BL z minusową korekcją EV, czas rzędu 1/40, ISO 1600, błysk na drugą kurtynę, przykłady:
- http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=143585
- http://marcinwilk.blogspot.com/ (kościół też błyskany)
jacoslavgth
10-06-2010, 20:40
Tak bo raczej mało przyjemne jest gonienie od jednej lampy do drugiej i trzeciej i korygowanie natężenia światła.
su800 się kłania :) luz i zbednego ganiania, wszystko pod ręką
Mr.Reset
10-06-2010, 21:06
A nie wystarczy dla kilku lamp poustawiać je wszystkie w różne grupy i korektą ekspozycji dla każdej grupy sterować mocą błysku?
Wtedy wystarczyłaby lampa wbudowana do wyzwalania reszty lamp i dałoby się bez Su800
jacoslavgth
10-06-2010, 21:29
A nie wystarczy dla kilku lamp poustawiać je wszystkie w różne grupy i korektą ekspozycji dla każdej grupy sterować mocą błysku?
Wtedy wystarczyłaby lampa wbudowana do wyzwalania reszty lamp i dałoby się bez Su800
prawda :) ale ja jestem gadżeciarzem :) i nie wszystko co pisze ma logiczne wytłumaczenie
tymancjo
10-06-2010, 23:53
Tak bo raczej mało przyjemne jest gonienie od jednej lampy do drugiej i trzeciej i korygowanie natężenia światła.
No..
Ja tam ustawiam w M i wyzwalam radiem, jak jestem blisko lampy odkrecam nieco ISO jak dalej podkręcam.
Lampy na planie trójkąta, zazwyczaj 1/8 ~ 1/16 mocy w sufit, chyba że robi za kontrę to wtedy słabiej i "na salę".
Zmieniam ustawienia ze 3 razy na cała zabawę, zawsze jak znudzi mi się setup.
Polecam - pełny manual, pełna kontrola :)
I tak tak wiem, że można za pomocą cls - też tak robię czasami, ale wyzwalacz radiowy jest skuteczniejszy i mały i lekki i jeszcze większość ludzi nie potrafi zrozumieć czemu tak wychodzą te zdjęcia, przecież u niego to zupełnie inne jakieś ;)
No..
Ja tam ustawiam w M i wyzwalam radiem, jak jestem blisko lampy odkrecam nieco ISO jak dalej podkręcam.
Lampy na planie trójkąta, zazwyczaj 1/8 ~ 1/16 mocy w sufit, chyba że robi za kontrę to wtedy słabiej i "na salę".
Zmieniam ustawienia ze 3 razy na cała zabawę, zawsze jak znudzi mi się setup.
Polecam - pełny manual, pełna kontrola :)
I tak tak wiem, że można za pomocą cls - też tak robię czasami, ale wyzwalacz radiowy jest skuteczniejszy i mały i lekki i jeszcze większość ludzi nie potrafi zrozumieć czemu tak wychodzą te zdjęcia, przecież u niego to zupełnie inne jakieś ;)
Ja szczerze mówiąc jakoś średnio wyobrażam sobie rozstawienie lamp na statywach na sali weselnej... Przecież para młodych podczas tańców znajduje się w różnych miejscach sali... no chyba, że mają "prykaz" by tańczyć w określonym miejscu i potem po kolei wszystkie pary również ;)
Pomijam już kwestie typu, że statyw z lampą (lampami) zostanie potrącony przez jakąś tańczącą parę, pijanego wujka Zdzicha itd..
No, ale pewnie się da to jakoś ogarnąć skoro coś takiego jest praktykowane.
Mam pytanko do doświadczonych ślubniaków.. co w przypadku gdy nie ma od czego odbić światła i zakładając, że nie chcemy używać wyzwalanych zdalnie sb? Bardzo wysokie ISO? Wysuwana karteczka z SB? Czeka mnie za jakiś czas fotografowanie w dość ciężkich warunkach, bo sala drewniana (ciemna), sufit (a raczej sklepienie) bardzo wysoko, co uniemożliwia odbijanie od sufitu... Posiłkuję się przeważnie odbiciem błysku, ale tym razem chyba się nie da... więc co? :)
(...)
Mam pytanko do doświadczonych ślubniaków.. co w przypadku gdy nie ma od czego odbić światła i zakładając, że nie chcemy używać wyzwalanych zdalnie sb? Bardzo wysokie ISO? Wysuwana karteczka z SB? Czeka mnie za jakiś czas fotografowanie w dość ciężkich warunkach, bo sala drewniana (ciemna), sufit (a raczej sklepienie) bardzo wysoko, co uniemożliwia odbijanie od sufitu... Posiłkuję się przeważnie odbiciem błysku, ale tym razem chyba się nie da... więc co? :)
Np. tak. (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1948731&postcount=20)
Ja póki co miałem raz ciemna salę i do dziś mi się czkawką odbija ale byłem młody i głupi. Teraz tylko głupi oczywiście mam na myśli ciemna sala i walka. Wysokie iso ja sie tam nie przejmuje nawet na 3200 i doświetlam. Powiem tak że nawet wale na wprost z mydelniczką i sie nie przejmuje. Na odbitce jak sie trochę popracuje nad zdjęciem nie wygląda to najgorzej. Raz założyłem sobie taki własnej roboty lumiqest na lampę. Po weselu jak emocje opadły Pan młody powiedział mi ze fotografa nie widział ale w powietrzu co chwile widział latającą karteczkę. Teraz o tyle jestem w lepszej sytuacji ponieważ z jednej strony podkleiłem ją czarnym materiałem. Ja jednak rozstawiam lampy na pewno nie na statywach a tym bardziej na parapetach. Ostatni patent jaki doradzono mi na forum to czarna gumka okrągła od kurtek przeciwdeszczowych. Che to błyskam nie chce to jadę po czułościach.
Np. tak. (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=1948731&postcount=20)
ten temat czytam i znam :) Może jeszcze jakieś sugestie? :) Może pójść w stronę artyzmu, uzywać długich czasów i mowić młodym, że tak ma być, rozmycie ruchu jest celowe (artystyczne) ;)
Wiem, że jak to napiszę to odezwą sie głosy iż jak masz tak robić to lepiej oddaj zlecenie profesjonalnemu fotografowi z profesjonalnym sprzętem. Ale podczas zabawy gdy weselnicy konsumują można znaleźć trochę czasu i zerknąć na zdjęcia jak wyszły na swoim super wypasionym lapie wszystko mającym i na szybko dokonać korekty. Wiem że brzmi jak jazda 160km. /h z zamkniętymi oczętami.
Wiem, że jak to napiszę to odezwą sie głosy iż jak masz tak robić to lepiej oddaj zlecenie profesjonalnemu fotografowi z profesjonalnym sprzętem. Ale podczas zabawy gdy weselnicy konsumują można znaleźć trochę czasu i zerknąć na zdjęcia jak wyszły na swoim super wypasionym lapie wszystko mającym i na szybko dokonać korekty. Wiem że brzmi jak jazda 160km. /h z zamkniętymi oczętami.
Gdyby to napisał canonier np. 2 lata temu to rozumiem.... ale nikoniarz? :) Przecież mamy w naszych puszkach Nikona bardzo dobre LCD, na którym bez problemu można ocenić ostrość zdjęcia.
plusfoto
11-06-2010, 11:22
Jaki ja jestem szczęśliwy że mam lampę z podwójnym palnikiem
tymancjo
11-06-2010, 21:25
Ja szczerze mówiąc jakoś średnio wyobrażam sobie rozstawienie lamp na statywach na sali weselnej... Przecież para młodych podczas tańców znajduje się w różnych miejscach sali... no chyba, że mają "prykaz" by tańczyć w określonym miejscu i potem po kolei wszystkie pary również ;)
Pomijam już kwestie typu, że statyw z lampą (lampami) zostanie potrącony przez jakąś tańczącą parę, pijanego wujka Zdzicha itd..
No, ale pewnie się da to jakoś ogarnąć skoro coś takiego jest praktykowane.
Mam pytanko do doświadczonych ślubniaków.. co w przypadku gdy nie ma od czego odbić światła i zakładając, że nie chcemy używać wyzwalanych zdalnie sb? Bardzo wysokie ISO? Wysuwana karteczka z SB? Czeka mnie za jakiś czas fotografowanie w dość ciężkich warunkach, bo sala drewniana (ciemna), sufit (a raczej sklepienie) bardzo wysoko, co uniemożliwia odbijanie od sufitu... Posiłkuję się przeważnie odbiciem błysku, ale tym razem chyba się nie da... więc co? :)
Ale nie ma z tym żadnego problemu, zupełnie. I nie ważne w którym miejscu sali tańczą młodzi zawsze może być ok. Jedyne co to trzeba pamiętać, że jak się zbliżamy do lamp to puszczamy deczko iso, albo przymykamy szkło. Pracuję tak dwa sezony i jeszcze nie miałem porozbijanych przez roztańczonych lamp, więc nie ma co panikować :)
Co zaś do odbijania, to zawsze jest od czego odbić, to wcale nie musi być biały bądź białawy sufit. Ja odbijam od kamiennych, drewnianych, ceglanych... i działa.
Żeby mnie dobrze zrozumieć, nie chcę forsować żadnego stylu pracy jako "lepszy" po prostu dla mnie to działa.
Kilka przykładów:
Seria sufitów na wskroś drewnianych...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100//sabina_andrzej//2009-10-10-211753-280_T.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/Basia_Arek//2009-10-24-154514-0136_T.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/Basia_Arek//2009-10-24-215314-0361_T.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/ania_patryk/AP__180.jpg)
I seria sufitów przemieszania wszelakiego...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/justyna_arek//2009-09-27-175134-0559_T.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/dorota_darren//2009-09-20-00-24-46-0411_T_s.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/Ania_Wojtek//2009-06-06-19-53-48-0387_T.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100/Ania_Wojtek//2009-06-06-19-47-21-0375_T.jpg)
Takie tam przykłady.
Jednak takie podejście ma swoje wady, jedną z nich jest to co sobie uświadamiam jak się pakuje na zlecenie.
Jutro mam wyjazdówkę i tak wygląda stuff bez statywów i boxów
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/gears/gears.jpg)
Tak, że jak zawsze qui pro quo.
Pozdrawiam,
Tomek
No ładny arsenał. Bardzo przyjemne przykłady ileż to trzeba sie nabiegać aby odpowiednio poustawiać lampy ale warte tego.
a mi zawsze mówili - "idź na fotografa, będziesz miał LEKKI zawód" i bardzo się cieszę, za tą fotkę którą pokazałeś ze sprzętem, to powinna być obowiązkowa lektura dla osób, które "gadają" kupię se aparat i będę fotograf ślubny - zawsze powtarzam, że to bardzo ciężka profesja i nie tylko pod kątem ile się trzeba nadźwigać, ale za odpowiedzialność za pracę za którą się bierze pieniądze (no chyba, że ktoś to robi gratis) - pozdrawiam, piękny zestaw dopasowany konkretnie pod to co się robia
kosmaster
15-06-2010, 14:27
Witam
Sam z zaciekawieniem czytam ten watek, czy kolega 'tymancjo' moglby przyblizyc jakie to wyzwalacze i kostki synchro? Sam planuje zakup drugiej (moze i trzeciej lampy) i nie moge sie zdecydowac co konkretnie. 'tymancjo' masz 2 puszki, czy obu uzywasz na weselu i czy z obu jestes w stanie wyzwolic wszystkie lampy? czy tylko przekladasz nadajnik z jednego body na drugie??
jacek.gold
15-06-2010, 14:46
po co przekładać kostki? wystarczy mieś kilka nadajników i kilka odbiorników bo zawsze jakiś zapas jest gdyby się coś popierdzieliło ;)
mnie bardziej interesuje to czy sb-800 masz na aparacie oraz nadajnik czy wyłącznie nadajnik? bo ja zakładam to i to na aparacik
tymancjo
15-06-2010, 14:48
Hej,
Tak, mam 2 puszki i mam 2 nadajniki więc nawet przekładać nie trzeba. Na zdjęciu są Powerluxy 1 kanałowe, ale mamy tez rf-602 i to te drugie bym polecał jako radio do lamp. Kostki to takie kostki z allegro zo mają wejście PC i gwint do statywu na dole, bo np sb600 nie ma wejścia PC.
Na aparacie mam tylko nadajnik. Czasami robię układ 3 lamp na sali i sb800 w kieszeni jakby była potrzebna poza tym pomieszczeniem. Wtedy już normalnie lampa na sanki i ttl. Ale to bardzo rzadkie przypadki, raczej wolę na zastanym jechać nawet jak iso 6400 ;)
Taki przykład z soboty, układ z 4 lampami, 2 w sufit jako światło właściwe, i 2 jako kontry z kolorowymi filtrami (niebieski i czerwony):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/aneta_leszek_zapowiedz/D7T_2345.jpg)
Pozdrawiam,
Tomek
Wiadomo ze zależy od sali ale mniej więcej jak ustawiasz lampy tzn na jaką moc?
Seria sufitów na wskroś drewnianych...
[center]https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/klient/sety_100//sabina_andrzej//2009-10-10-211753-280_T.jpg)
Będę robił za jakiś czas zdjęcia na chyba identycznej sali :)
Odezwę się do Ciebie na priv w najbliższym czasie, jeśli pozwolisz ;)
super wątek, tymancjo dzięki za wiele cennych rad :)
i powiedz w co ty się pakujesz z tym wszystkim?:)
Mam tylko prośbę do prz3ma aby jednak wszelkie zapytania kierował w tym poście gdyż żądny jestem każdego posta dotyczącego ciemnej sali. A ja póki co pakuje sie w mekko C38. Ma tą zaletę że jak ubiore go na plecy i fotografuje parę młoda to zasłaniam wszystkich fotografujących i skutecznie ich zniechęcam.
tymancjo
16-06-2010, 19:21
super wątek, tymancjo dzięki za wiele cennych rad :)
i powiedz w co ty się pakujesz z tym wszystkim?:)
W Opla Corse ;) a tak serio, to plecak na lapa i luźne graty i lampy, plus torba na ramie na aparaty i szkła. Nie zawsze też zabieram wszystkie szkła
Będę robił za jakiś czas zdjęcia na chyba identycznej sali :)
Odezwę się do Ciebie na priv w najbliższym czasie, jeśli pozwolisz ;)
Zapraszam.
Wiadomo ze zależy od sali ale mniej więcej jak ustawiasz lampy tzn na jaką moc?
Zaczynam od 1/8 mocy jak w sufit, lub 1/32 jeżeli kontra. Potem ew modyfikacja ale rzadko, zazwyczaj ruszam ISO bo wygodniej ;)
Pozdrawiam,
Tomek
a z ciekawosci po kosciele smigasz z torba na ramieniu czy tylko sprzet na szyji? pytam bo po kursie koscielnym co dopiero jestem :)
plusfoto
16-06-2010, 22:06
Kurcze koniec - do tej pory wystarczał mi mój METZ 58 z dwoma palnikami ( 1/4 z małego do przodu 3/4 do góry) i wszystko było miodzio. Ale w ostatnią sobotę trafiłem na salę gdzie 3/4 sufitu nad parkietem to ciemny granat a podłoga pod nim ciemny mahoń. Po pierwszych fotkach byłem zdruzgotany - wszystko powyżej i poniżej 2/3 kadru to praktycznie smoła. Udało mi się co prawda wyjść z tego obronną ręką i jakoś powyciągać. Postanowiłem jednak dla oszczędności swoich nerwów i stresów zainwestować w radio i uruchomić drugą lampę aby być przygotowanym na tego typu sytuacje i niespodzianki. Całe szczęście że ściany pomalowali w jakieś jaśniejsze ciepłe kolory a reszta parkietu, sufitu i sali była normalna.
tymancjo
17-06-2010, 00:24
a z ciekawosci po kosciele smigasz z torba na ramieniu czy tylko sprzet na szyji? pytam bo po kursie koscielnym co dopiero jestem :)
Torba "w kąt", na ramieniu d300 w ręce d700 (tudzież zamiennie) na szyi nie nosze bo nie lubię :)
no i oba body zapiete lampy maja... musze dokupic jeszcze jedna lampke nie da rady z przepinaniem jednak dobrze myslalem :)
tymancjo
17-06-2010, 01:23
w kościele lamp niet.
czekaj czekaj, niezaleznie jaki kosciol, robisz bez lampy? mam u siebie kosciol masakre wielki i ciemny bo wszedzie w oknach kolorowe witraże. i mowisz ze d700 jak i d300 bez lampy?
D300 nie za bardzo ale D700 jak najbardziej
Tomek Konopka
17-06-2010, 09:40
nie ma takiego kościoła gdzie D700 by sobie nieporadził :) a tym bardziej D3S :)
a no wlasnie d700 od miesiaca wiec jeszcze nie wyprobowalem, tak wiec d700 w lapie i d300 na ramieniu z sb-900 w obwodzie :)
tymancjo
17-06-2010, 16:10
czekaj czekaj, niezaleznie jaki kosciol, robisz bez lampy? mam u siebie kosciol masakre wielki i ciemny bo wszedzie w oknach kolorowe witraże. i mowisz ze d700 jak i d300 bez lampy?
dokładnie :)
plusfoto
17-06-2010, 16:55
Bez światła to nawet jeśli będzie kiedyś D3sss lub D333sss to też sobie nie poradzi. Chyba że mówimy o chałturze na zasadzie aby tylko przeszła
chrzest bede robil 27.06 to nie omieszkam sie pobawic bez lampy w wolnej chwili :) a na d300 w naprawde ciemnym kosciele do ilu podciagasz iso i czy wogole czesto uzywasz d300 w kosciele bez lampy. bo w d700 to jeszcze zrozumiem ze na iso mozna pojechac ale w d300 to tak 2500 chyba max
dareknik
17-06-2010, 18:04
Zakładam do d300 T 11-16/2.8 i jeszcze nigdy nie wchodziłam ponad ISO 1600 w Kościele, oczywiście bez lampy, nawet małym drewnianym ze ścianami ciemnymi drewnianymi i małymi okienkami.
tymancjo
17-06-2010, 18:49
Bez światła to nawet jeśli będzie kiedyś D3sss lub D333sss to też sobie nie poradzi. Chyba że mówimy o chałturze na zasadzie aby tylko przeszła
... proszę Cie... nie wchodź w takie brzmienia, jeśli chcesz powiedzieć że "odwalam chałturę" to napisz wprost.
W kościołach tych w których byłem, a było ich kilka to światło jest, no bo w końcu nie są to piwniczne lochy.
Ale co ja ta mogę wiedzieć, w końcu nie mam lampy z dwoma palinkami.
Żegnam towarzystwo.
Tomek Konopka
17-06-2010, 19:09
Bez światła to nawet jeśli będzie kiedyś D3sss lub D333sss to też sobie nie poradzi.
:mrgreen: ale jak zapniemy do niego nokrowizor to damy rade :mrgreen:
chrzest bede robil 27.06 to nie omieszkam sie pobawic bez lampy w wolnej chwili :) a na d300 w naprawde ciemnym kosciele do ilu podciagasz iso i czy wogole czesto uzywasz d300 w kosciele bez lampy. bo w d700 to jeszcze zrozumiem ze na iso mozna pojechac ale w d300 to tak 2500 chyba max
sam wcześniej robiłem D200 bez lampy ISO 1000 w kościele 1/15 1/30 sek i było gites ba nawet teraz robie bo do tej puszki mam na stałe przyklejony fisz.Do kolegów co błyskają w kościele zróbcie pare zdjęć w zastanym a poznacie ten urok :)
Pershing
17-06-2010, 19:38
Wg mnie w D300 spokojnie można walczyć na 1600 i na odbitkach do formatu 15x22 (większych nie próbowałem) jest spoko. W ubeigłym roku miałem okazję zobaczyć naprawdę ciemny kościół w dodatku z zakazem fotografowania z lampą a i niektórzy się skarżyli że wogóle tamtejszy proboszcz zabraniał. D300 dał radę z podpiętą 50-ką na f1.8-2.2 i ISO 1600. O ciemniejszy kościół chyba w tym kraju naprawdę trudno. po pierwsze malutki, po drugie cały w ciemnym drewnie (piwnica normalnie) tylko kilka małych okienek z witrażami przez które wpada śwaitło + jeden duży żyrandol w suficie + kilka świec zapalonych wokół ołtarza. Mając w pamięci to miejsce i to że moja 300-ka dała radę jestem pewny, że D700 poradzi sobie wszędzie. Ja też jestem zwolennikiem zastanego i kościół robię na zastanym, ale to nie znaczy, że nie lubię używać lampy, strobing jest super. Poza tym ostatni ślub robiłem w kościele pół na pół z lampą i bez bo testowałem nowy nabytek czyli Quik Bounce i mnie i z efektów byłem zadowolony. Do obejrzenia tutaj http://www.forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=143346&page=4
plusfoto
17-06-2010, 20:53
... proszę Cie... nie wchodź w takie brzmienia, jeśli chcesz powiedzieć że "odwalam chałturę" to napisz wprost.
Obrażać akurat nie masz się o co. Ponadto nie napisałem że odwalasz chałturę. Natomiast do serca radzę wziąść to iż bez światła się nie da. Nie przeczę że są obiekty w których panują dobre warunki do focenia ale i są takie w których trzeba sobie pomóc. Też sporo robię bez lampy ale czasem ją uruchamiam. Dla przykładu dwie fotki co prawda z pleneru nie kościoła - ale jak myślisz z której będzie więcej pożytku?
http (http://plusfoto.pl/forum/30a.jpg)://plusfoto.pl/forum/30a.jpg (http://plusfoto.pl/forum/30a.jpg)
http://plusfoto.pl/forum/31a.jpg
chyba z ....żadnej? :) serio to plener slubny ?:) nie no tak pytam bo jakies takie od czapy .... chyba ze o technicznej stronie mówisz:)
Ciemny kościół to ja Wam pokaże po niedzieli. Akurat wybieram sie do budowli wzniesionej w II połowie XV wieku oj będzie sie działo. Koleś, który to budował nie pomyślał, że manfred ma ciemne szkła 2,8 i tylko jedno z 1,4. Ale jest tak małe, że to obciach w ogóle nim fotografować ;-)
mała i ciemna to jest kapilca na jaszczurówce w Zakopanem w połowie stycznia o 16.00. Tam to jest rzeźnia. Do wąskich portretów miałem ISO6400, 1/50 i 1.6. A żeby było ciekawiej to ze 3 rózne rodzaje światła, całosć drewniana i takie coś urozmaicające pracę fotografa co świeci i grzeje.. :)
plusfoto
18-06-2010, 09:05
chyba z ....żadnej? :) serio to plener slubny ?:) nie no tak pytam bo jakies takie od czapy .... chyba ze o technicznej stronie mówisz:)
Jeżeli golce chcesz oceniać to same brawa dla ciebie - oczywiście że mówimy o technicznej stronie. Ponadto tymancjo robi naprawdę fajne foty ale jakoś prawie na każdej widzę jakąś swieczkę.
tymancjo
18-06-2010, 10:12
Jeżeli golce chcesz oceniać to same brawa dla ciebie - oczywiście że mówimy o technicznej stronie. Ponadto tymancjo robi naprawdę fajne foty ale jakoś prawie na każdej widzę jakąś swieczkę.
nie jest to wątek do oceniania artyzmu fotografii wieć nie łapmy sie tego tematu.
Co do dwóch pokazanych zdjęć, to jest to sytuacja do świecenia jak dla mnie (zresztą jak prawie każda plenerowa :) ) tylko ja świece w takich układach nie z aparatu, a zdalnie i zazwyczaj przez softbox, więc to inna ideologia pracy jest.
Nie zakumałem o tej świeczce za bardzo ?
Jeżeli chodzi o lampe, to tak, świece dużo na plenerach i na salach. W kościołach nie błyskam, więc na tych zdjęciach (w sensie z kościoła) raczej lampy nie widać.
Pozdrawiam,
tomek
plusfoto
18-06-2010, 11:00
Tomku masz całkowitą rację plener i sala bez dodatkowego światła to naprawdę rzadkość jak nie praktycznie rzeczy nieosiągalne dla fachowca. Jednak trafiają się również i kościoły zwłaszcza te niby nowoczesne gdzie z reguły proboszczowie powymyślali jakieś dziwne oświetlenia w których bez dodatkowego światła za wiele się nie da zrobić. Sam mam taki kościół obok siebie gdzie wszystko jest pięknie oświetlone oprócz miejsca gdzie gdzie z reguły operują młodzi. I przy ich zbliżeniach czy zakładaniu obrączek i.t.p na 6400 wychodzi mi 1/15 i 2 - więc sam widz że albo modele najlepiej powinni przestać oddychać albo trzeba delikatnie dopalić. Natomiast 4 metry do przodu - prezbiterium to 800 1/45 i 4 a reszta kościoła z tyłu spokojnie przy 1200 a hala przeolbrzymia gdzieś 30*70 metrów.
Tomek Konopka
18-06-2010, 12:16
I przy ich zbliżeniach czy zakładaniu obrączek i.t.p na 6400 wychodzi mi 1/15 i 2 - więc sam widz że albo modele najlepiej powinni przestać oddychać albo trzeba delikatnie dopalić. Natomiast 4 metry do przodu - prezbiterium to 800 1/45 i 4
niesamowite , masz jakieś przykładowe foty z tego miejsca ?
plusfoto
18-06-2010, 12:24
Teraz jadę na przykrą uroczystość do kolegi ale wieczorkiem lub jutro ci podeślę
a ja coś za tydzień zapodam po chrzcinach. kościół wielki , wysoki nie ma kompletnie od czego odbijać w oknach ciemne witraże, ściany żółte, lipny do zdjęć kościół. faktem jest ze robiłem raz na probe w tym kościele z ciekawości 300mm f4 :D bo na komunii mieli swoich fotografów wynajętych wiec wszystko odgrodzone było. ale było nieźle. teraz zapnę 24-70 2,8 i powinno być jak mówi tymancjo bez lampy jasno.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.