Zobacz pełną wersję : D90 Fiolet - problem
Cześć dobrze znalem problem z kolorem Fioletowym w fotografi cyfrowej, ale to co wczoraj wyprawial moj D90 mnie dobilo. Kwiatek wyrażnie fioletowy, nie ważne co bym ustawial, wychodzil przepiekny niebieski.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img109.imageshack.us/img109/6669/fiolet1v.jpg)
Generalnie nie przywiazywalem nigdy uwagi na te problemy, i dzisiaj zrobilem jeszcze jedno fotke, kolor produktów Milka jest wszystkim bardzo dobrze znany, oto jak widzi go Nikon.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/2050/fioletf.jpg)
Napiszcie proszę czy u was tez jest tak wyrażna rożnica i jak sobie z tym radzicie.
Pozdrawiam
Karbulot
30-05-2010, 11:41
A co z balansem bieli?
Bo wydaje mi się, że to on ma duży wpływ na ten kolor.
Antonioo
30-05-2010, 11:46
exif niepełny.....jak wrzuciłem w lightrooma, to program oszalał....dziwne...kwiatka miałem całego czerwonego i jakieś zrypane kolory....robiłeś coś z tym? to raw był?
Robilem, zaraz dam raw.
pozdro
Antonioo
30-05-2010, 11:50
ale linka tylko....
FlameRunner
30-05-2010, 11:51
Wiesz co to balans bieli? No, to na tych zdjęciach jest źle ustawiony.
Popatrz na zdjęcia poniżej. Jedyne co z nimi zrobiłem, to zmieniłem balans bieli w Raw Therapee i odrobinę zwiększyłem jasność.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/2exacxx-1.jpg
źródło (http://i45.tinypic.com/2exacxx.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/wmazar-1.jpg
źródło (http://i49.tinypic.com/wmazar.jpg)
Dużo lepiej prawda?
Mnie i wielu innych ludzi przedstawiony problem nie dotyczy. Dlaczego? Bo używamy formatu RAW, będącego zapisem danych bezpośrednio z matrycy, któremu kolorystykę nadaje się dopiero w procesie wywoływania.
Edit: Jak pisałem tego posta, to nie widziałem jeszcze żadnej z powyższych wypowiedzi. To tak dla jasności. :)
A co z balansem bieli?
Bo wydaje mi się, że to on ma duży wpływ na ten kolor.
Zmienialem ale niewie sie zmieniało, odcienie niebieskiego byly bardziej wyrażne, polecam zrobić zdjecie czekoladzie Milka :) i zobaczysz
Wiesz co to balans bieli? No, to na tych zdjęciach jest źle ustawiony.
Popatrz na zdjęcia poniżej. Jedyne co z nimi zrobiłem, to zmieniłem balans bieli w Raw Therapee i odrobinę zwiększyłem jasność.
Dużo lepiej prawda?
Mnie i wielu innych ludzi przedstawiony problem nie dotyczy. Dlaczego? Bo używamy formatu RAW, będącego zapisem danych bezpośrednio z matrycy, któremu kolorystykę nadaje się dopiero w procesie wywoływania.
Edit: Jak pisałem tego posta, to nie widziałem jeszcze żadnej z powyższych wypowiedzi. To tak dla jasności. :)
Niestety nie jest lepiej, nadal opakowanie Milki jest niebieskie i to duzo bardziej niz oryginal, chyba ze jestem daltonistą.
pozdro
FlameRunner
30-05-2010, 11:56
Nie wiem jak wygląda opakowanie Milki. Poza tym weź poprawkę, że miałem do dyspozycji tylko nędznego JPEGa. Dalsza zmiana koloru dawała już przekłamania.
Daj lepiej te RAWy.
Antonioo
30-05-2010, 12:01
xan.pl
a może monitor do pupy...?:D
Zaraz dam, tylko musze sobie FTP konto zalozyc, wiem co to balans bieli i zmieniałem go intensywnie ( ale ciezko z niebieskiego zrobić fiolet zeby nie zniszczyc innych kolorow)
FlameRunner
30-05-2010, 12:03
No popatrz... A na kwiatkach jakoś mi się udało mimo kiepskiego materiału źródłowego. :F
xan.pl
a może monitor do pupy...?:D
Mam laptopa z dobra matrycą do tego zaplacilem za kalibracje mojego TV Sharp Le 700 więc watpie :) .
zaraz wam przygotuje linki.
pozdro i dzieki za szybka odpowiedz
No popatrz... A na kwiatkach jakoś mi się udało mimo kiepskiego materiału źródłowego. :F
Odpowiadam po raz kolejny, nawet sie nie zblizyles do koloru jaki mial ten kwiatek.
Pozdro
FlameRunner
30-05-2010, 12:08
O kwiatku wspominasz po raz pierwszy.
Antonioo
30-05-2010, 12:11
O kwiatku wspominasz po raz pierwszy.
Cześć dobrze znalem problem z kolorem Fioletowym w fotografi cyfrowej, ale to co wczoraj wyprawial moj D90 mnie dobilo. Kwiatek wyrażnie fioletowy, nie ważne co bym ustawial, wychodzil przepiekny niebieski.
czytać, czytać wątki:)
FlameRunner
30-05-2010, 12:11
*o kwiatku obrobionym przeze mnie
Teraz lepiej?
O kwiatku wspominasz po raz pierwszy.
Mam prosbe znajdz cos Fioletowego i zrob zdjecie :), a na poważnie znienialem balans bieli i dopiero na 10000 K bylo lepiej.
http://www.wrzucaj.com/726610
http://www.wrzucaj.com/334974
prosze blans jest na Auto, zawsze modyfikuje Nefy.
pozdro
Znalazlem ciekawy temat na naszym forum
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=131671
FlameRunner
30-05-2010, 13:01
Podeślij RAWa z Milką, bo tak się składa, że pojechałem do sklepu kupić sobie mleczną jako wzorzec barwy.
PS. Jeśli uda mi się osiągnąć odpowiednią barwę w mniej niż minutę, to wisisz mi 3,10zł.
Karbulot
30-05-2010, 13:28
Oczywiście, że to wina balansu bieli. Chciałeś mieć fiolet na 4000 stopni? Zreszta zobacz xanik, jak Ci niebieski wpada w zielenie oraz w doniczkę. Podnieś tempereture do 6500 i od razu jest inaczej :) .
FlameRunner
30-05-2010, 13:52
Potwierdzam, kwestia balansu bieli. Kupiłem Milkę, zrobiłem zdjęcie. Wszystko co musiałem zrobić, to podbić balans bieli i gotowe.
xan, wisisz mi 3,10zł. :D
Sputnik_Wwa
31-05-2010, 12:57
Mówiąc szczerze to na moim monitorze nawet pierwsze fotki nie był niebieskie tylko fioletowe (z kwiatkiem może nie intensywnie ale jednak). Robiłem różne rzeczy także fioletowe i na poprawnym balansie bieli nie ma żadnego problemu, jak chce się podbić ten kolor to w ACR można przejść do zakładki HSL i miłej zabawy... naprawdę problemu nie ma ;P
Mam laptopa z dobra matrycą do tego zaplacilem za kalibracje mojego TV Sharp Le 700 więc watpie :) .
A jakie laptopy mają dobrą matrycę?
Sputnik_Wwa
31-05-2010, 14:05
Jakiś czas temu lenovo wypuściło 17 calowe stacje robocze z niezłymi matrycami pokrywającymi 70% adobe rgb ;) lepszych nie widziałem w lapku
Andrzej Olender
31-05-2010, 21:43
Wiem że ktoś już wspominał ale temat wraca jak bumerang (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=131671), ile jeszcze te nieszczęsne fiolety będą wałkowane :)
Odkopuje i potwierdzam :D Do tej pory w firmię robiłem zdjęcia fuji s5pro ale trochę mi było szkoda migawki i wykonałem ponad 400 zdjęć produktowych firmowym d80, problem był od samego początku co by szare tło nie wpadało w niebieskości a pomarańcze nie były za bardzo nasycone :) Przeskoczyłem temat i wziąłem się za fotkowanie, dzisiaj dostałem jasno fioletowe bokserki i choć bym nie wiem jakie wb ustawiał wychodziły za każdym razem niebieskie :) Polecam przestawienie w tej sytuacji HUE>purple na 100 i zmniejszenie luminance>purple na jakieś -50 wb można machać do woli nic nie daje
Poprawny WB nie rozwiazuje problemu, niekiedy jest to mniej lub bardziej widoczne. Prawdziwy problem to dobra relacja i zaleznosc miedzy odcieniami kolorow, w danym typie oswietlenia, pewne odcienie musza byc nieco "podbite" a inne musza zostac takie jakie sa. Rozwiazaniem tego problemu jest dokladne profilowanie tablicami kolorow, kazdy odcien jest poprawnie odwzorowany bez oddzialywania na inny.
Pozatym trzeba miec na uwadze ze tanie konsumenckie matryce lcd maja tendencje do zafarbu kolorem niebieskim lub fioletowym, i maja chlodniejsze obrazowanie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.