PDA

Zobacz pełną wersję : [f1] 2010 Formuła 1 Turkish Grand Prix



adolfik9501
27-05-2010, 10:00
Witam,

Zbliżamy się do kolejnego wyścigowego weekendu. Tym razem wędrujemy na Grand Prix Turcji, które odbędzie się na torze Otodrom Istanbul Park.

Rzeczony tor wygląda tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Z satelity prezentuje się tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

(40°57'23.29" N, 29°24'37.73" E)

Diagram toru z opisem zakrętów i mini zdjęciami, na oficjalnej stronie (http://www.formula1.com/races/in_detail/turkey_830/circuit_diagram.html) F1.

Teraz trochę danych technicznych toru:

Długość toru: 5338 m (5340 m)
Ilość okrążeń: 58
Dystans wyścigu: 309.396 km (309.720 km)
Pierwsze Grand Prix: 2006 (2005)
Ostatnie Grand Prix: 2009 (2005)
Ilość wyścigów Grand Prix: 4 (1)
Lata rozgrywania Grand Prix: 2006-2009 (2005)

--------------------------------------------

Pierwszy zwycięzca:

2006 - Felipe Massa (Ferrari 248 F1/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1:28'51.082 hrs. 208.930 km/h.
(2005 - Kimi Raikkonen (McLaren MP4/20-Mercedes-Benz FO110R 3.0 V10) 1:24'34.454 hrs. 219.496 km/h.)

Ostatni zwycięzca:

2009 - Jenson Button (Brawn BGP 001/Mercedes FO108W 2.4 V8 ) 1:26'24.848 hrs. 214.823 km/h.

Najlepszy czas Pole Position:

2006 - Felipe Massa (Ferrari 248 F1/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1'26.907 min. 221.119 km/h.
(2005 - Kimi Raikkonen (McLaren MP4/20-Mercedes-Benz FO110R 3.0 V10) 1'26.797 min. 221.399 km/h.)

Najszybsze okrążenie w wyścigu (Fastes Lap):

2008 - Kimi Raikkonen (Ferrari F2008/Ferrari 056 2.4 V8 ) 1'26.506 min. 222.144 km/h.
(2005 - Juan Pablo Montoya (McLaren MP4/20-Mercedes-Benz FO110R 3.0 V10) 1'24.770 min. 226.693 km/h.)

-------------------------------------------------

Wyniki zeszłorocznego ścigania:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

-------------------------------------------------

Harmonogram:

Piątek, 28 Maja 2010
1 Trening: 09:00 - 10:30
2 Trening: 13:00 - 14:30

Sobota, 29 Maja 2010
3 Trening: 10:00 - 11:00
Kwalifikacje: 13:00

Niedziela, 30 Maja 2010
Wyścig: 14:00

Oczywiście do wszystkich jazd na torze dostępny jest live timing (http://www.formula1.com/live_timing/).

Streaming dla potrzebujących do znalezienia na stronach:

http://www.sport-typ.info/

oraz

http://www.meczyki.pl/

-----------------------------------------------

Z filmoteki na YT propnuję onboard Fernando Alonso w Reni z 2005 r: Fernando Alonso onboard lap on Istanbul Circuit (http://www.youtube.com/watch?v=XN9m6Ok5HcM&feature=PlayList&p=83414DAC5F26CD0F&playnext_from=PL&playnext=1&index=15)

Zapraszam.

akustyk
27-05-2010, 10:23
wladuje sie z butami do tematu, no ale...

czy ktos sie orientuje dlaczego FIA zlikwidowala bilety jednodniowe piatkowe/sobotnie?
chcialem jechac na treningi na Hockenheim, a okazuje sie, ze mozna albo wylacznie wyscig,
albo 3-dniowke. podobnie wyglada to na Spa. a placic 250 EUR (plus paliwo i jakies zarcie)
to mi sie srednio chce, jak w zalozeniu chodzi tylko o pofocenie sobie.

a moze jednak jest jakas metoda, zeby taka wejsciowke tylko na piatek/sobote kupic?

adolfik9501
27-05-2010, 10:29
Wydaje mi się, że to nie FIA a FOM czyli Bernie za mało pieniędzy wciąż ma... ot cięcie kosztów (na drukowaniu biletów :mrgreen: )

EDIT: Choć równie dobrze może to zależeć od organizatorów, lecz nie wierzę, że Bernie daje im taką swobodę ;)

bil78
27-05-2010, 11:03
Raczej Bernie ma mało do gadania w tej kwestii , bo to organizator płaci grube miliony za to ze może się odbyć wyścig , no ale w tym sporcie to rożnie bywa heheheh

kaktus
27-05-2010, 11:07
Z tego co ja wiem (ale mogę się mylić) kwestie biletowe są tylko i wyłącznie zależne od organizatorów (zwróćcie uwagę, że w niektórych krajach są np. bilety ulgowe). Bernie dostaje od organizatorów określoną ilość pieniędzy i fakt, czy organizator na tym zarabia i ile (zazwyczaj nic) Bernie ma głęboko w części łączącej nogi z plecami.

frostic
27-05-2010, 12:34
To chyba nie jest tor wymarzony dla Renault.
Za dużo długich, szybkich prostych, jak na moje kaprawe oko...
No ale może i tym razem nas zaskoczą ;)

Boryszuk
27-05-2010, 13:02
ja liczę na relację bo nie będę mógł oglądać

MadOnion
27-05-2010, 14:54
Troche ten tor podobny kształtem do Automotodrom Brno

adolfik9501
28-05-2010, 10:39
Wyniki pierwszej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Z ciekawostek to Sutil bardzo narzekał na nowe przednie skrzydło, po czym na potwierdzenie swoich słów rozbił się na zakręcie nr 8, czym wystraszył resztę zespołu, który Liuzziemu czym prędzej wymienił skrzydło na stare ;)

W HRT ciężką pracę wykonał Sakon Yamamoto. Jak na prawdziwego fachowca przystało był ostatni, dostając nawet 1,2 sek. od Karuna ;)

Poza tym jeździli w kółko...

ekonet
28-05-2010, 10:40
A Kubicę z Pietrowem to skleili cyjanopanem? :)

MadOnion
28-05-2010, 10:44
McL :o

R
28-05-2010, 10:49
wyglada na to, ze raczej bedzie nudno w niedziele...

frostic
28-05-2010, 11:20
A Kubicę z Pietrowem to skleili cyjanopanem? :)

Jadą nowym typem bolidu. Tandem się nazywa.
Dwa silniki a tylko jedna kierownica.
I wiadomo kto dzierży ją w dłoniach!
Jedynym zadaniem tego drugiego, jest wychylanie się na zakrętach.
;)

Grzybu
28-05-2010, 11:55
Jadą nowym typem bolidu. Tandem się nazywa.
Dwa silniki a tylko jedna kierownica.
I wiadomo kto dzierży ją w dłoniach!
Jedynym zadaniem tego drugiego, jest wychylanie się na zakrętach.
;)

A już myślałem, że ten drugi trzyma drążek zmiany biegów ;)

Boryszuk
28-05-2010, 11:55
tylko przy nocnych wyścigach ;)

adolfik9501
28-05-2010, 14:38
Wyniki drugiej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

frostic
28-05-2010, 14:46
W Tandemie chyba spaw powoli puszcza...
Petrov siedzi coraz dalej Kubicy ;)

R
28-05-2010, 14:47
mysle ze ostateczny rezultat nie bedzie specjalnie odbiegal. tor jest dlugi, nudny i raczej prosty. poza jednym zakretem nic sie nie dzieje. jak wystartuja tak dojada. jedynie moze byc kilka awarii sprzetowych. poza tym szeroko jak na oceania... pewnie nawet na zadnego efektownego dzwona sie nie doczekamy.

ekonet
28-05-2010, 14:56
tylko przy nocnych wyścigach ;)
Świńtuch! :)

ASAHI
28-05-2010, 21:25
E tam praktyk pewnie :-)

Co do wyścigu to raczej będzie nudno. Obym sie mylił :D

Boryszuk
28-05-2010, 22:35
Ja tam nie wiem, w nocy odpoczywam :P

A wyścigu nie obejrzę bo mi się goście zwalają na głowę. Wróć, zaprosiłem gości ;) Akurat wrócę z lotniska jak się zacznie wyścig. W sumie jest szansa. Wysadzę ich gdzieś po drodze, podam adres a sam będę oglądał ;)

Klausik
28-05-2010, 23:17
To i tak wszystko od startu będzie zależeć. Jak wystartują tak później już będą lecieć. Nie wliczając w to oczywiście jakiś ,,dzwonów' bo zawsze jakieś się zdarzają. No ale najpierw kwalifikację:D

adolfik9501
29-05-2010, 11:08
Wyniki trzeciej sesji treningowej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

rainer
29-05-2010, 11:13
Kubica bardzo ładnie. :)

Vettel pozamiatał, będzie 7 Pole Position dla Red Bulla , czyli 7/7. :D

adolfik9501
29-05-2010, 13:25
Q1:

1. Vettel (RedBull-Renault) 1:27,067
...
4. Petrov (Renault) 1:27,620
...
8. Kubica (Renault) 1:27,768

Odpadli:

18. Liuzzi (Force India-Mercedes) 1:28,958
19. Trulli (Lotus-Cosworth) 1:30,237
20. Kovalainen (Lotus-Cosworth) 1:30,519
21. Glock (Virgin-Cosworth) 1:30,744
22. Senna (HRT-Cosworth) 1:31,266
23. Di Grassi (Virgin-Cosworth) 1:31,989
24. Chandhok (HRT-Cosworth) 1:32,060

EDIT: Q2

1. Vettel (RedBull-Renault) 1:26,729
...
7. Petrov (Renault) 1:27,387
8. Kubica (Renault) 1:27,426

Odpadli:

11. Sutil (Force India-Mercedes) 1:27,525
12. Alonso (Ferrari) 1:27,612
13. De la Rosa (Sauber-Ferrari) 1:27,879
14. Buemi (STR-Ferrari) 1:28,273
15. Barrichello (Williams-Cosworth) 1:28,392
16. Alguersuari (STR-Ferrari) 1:28,540
17. Hulkenberg (Williams-Cosworth) 1:28,841

adolfik9501
29-05-2010, 14:05
Wyniki kwalifikacji:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

grudzinsky
29-05-2010, 15:51
czyli co? podwojne punkty dla Renault jutro?
mam nadzieje, ze Kubek przeskoczy do przodu chociaz o dwa miejsca :)

adolfik9501
29-05-2010, 22:54
Ja mam nadzieję, że Webber znów będzie wyżej niż jego młody kolega z zespołu. Oczywiście Robert ogień na tłoki! Tak swoją drogą to ciekawe czy tak już zostanie - Ferrari za Renault ;)

Duszek
29-05-2010, 22:56
Robert jutro 5 będzie

mrpawcio
30-05-2010, 12:19
Ogląda ktoś może w Internecie w jakimś sensownym języku (ang, niem, pl)?

ekonet
30-05-2010, 12:23
Ogląda ktoś może w Internecie w jakimś sensownym języku (ang, niem, pl)?
http://olektv.pl/news.php

mrpawcio
30-05-2010, 12:26
Dzięki!

rychu_cmg
30-05-2010, 15:58
Wyniki:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/2vuf33s-1.jpg
źródło (http://i45.tinypic.com/2vuf33s.jpg)

cinspire
30-05-2010, 16:00
I nie było deszczu. Więc jedyne emocje to trochę RBR vs. MacLaren, bliskie spotkanie trzeciego stopnia Vettela z Webberem i próba Buttona.
Jak na ten sezon bez tankowania to i tak dużo w suchym wyścigu.
Też macie wciąż odczucie "tankowanie wróć!!!" ? Przynajmniej była zawsze niewiadoma co do strategii, jaka będzie i czy się uda.

rychu_cmg
30-05-2010, 16:04
Też macie wciąż odczucie "tankowanie wróć!!!" ? Przynajmniej była zawsze niewiadoma co do strategii, jaka będzie i czy się uda.
Podzielam twoje zdanie. Gdy nie pada to zawodnicy dojeżdżają w takiej samej kolejności jak kończą pierwsze okrążenie. No chyba, ze zdarzy się jakiś wypadek. Wyprzedzania praktycznie nie ma.

cinspire
30-05-2010, 16:10
Dlatego zdziwiła mnie dzisiaj pierwsza czwórka. Oni próbowali się wyprzedzać i nawet dosyć sporo się udawało.
W chwili obecnej to w pierwszej 10. niezbyt częsta sytuacja.
A ponoć Turcja to "tor dobry do wyprzedzania".
Ech, jeszcze trochę zmian przepisów i będzie jak wyścigi tramwajów na jednej linii.

Tr0n
30-05-2010, 16:11
Jest zawsze kilka pytań np. Czy Kubica znów pokona Masse? - chyba najciekawsze w kontekście pojawiających się plotek. Brakuje jakiejś konkretnej rewolucji pozwalającej na nawiązanie walki w F1. To nie jest sport w którym ścigają się kierowcy - to jest wyścig inżynierów.

Misiek87
30-05-2010, 16:51
Ale Vettel odwalił numer roku :). Wg mnie ewidentnie jego wina, zjechał nagle do środka toru i bum. Dzięki temu na szczęście Robert zyskał jedno oczko w klasyfikacji ;).

MadOnion
30-05-2010, 17:01
McL dyplomatycznie załatwił sprawę ;)
nagle okazało się ze maja mało paliwa.
Mercedes nie odjechał Robertowi.

szymony
30-05-2010, 17:12
Mercedes nie odjechał Robertowi.
Wyprzedzić też się nie dał ;-)
IHMO Robert chyba trochę zbyt zachowawczo powozi swój wózek. Start też był bardziej nastawiony na obronę przed Ferari, niż atak na merca.

grudzinsky
30-05-2010, 17:37
a co sadzicie o sytuacji Pietrow vs Massa? czyja byla wina? jak dla mnie Pietrow jechal po linii natomiast Massa wyprzedzal po zewnetrznej i to dzieki niemu drugi kierowca Renault nie dowiozl punktow do mety. z tego co przeczytalem w necie nie ma zadnej informacji o jakiej kolwiek karze, ba nawet dochodzenia nie bylo. szkoda bo wydawalo sie, ze pierwsze punkty w sezonie beda, a tu d**a blada...

rychu_cmg
30-05-2010, 17:39
Pietrow ma na koncie już 6 punktów (wszystkie za GP Chin)więc nie punktował by po raz pierwszy. Sytuacja z Masą jest kontrowersyjna ale nikt nie zostanie ukarany.

tgollob_jamessuchar
30-05-2010, 17:43
Pietrow ma na koncie już 6 punktów (wszystkie za GP Chin)więc nie punktował by po raz pierwszy. Sytuacja z Masą jest kontrowersyjna ale nikt nie zostanie ukarany.

to był Alonso (no, ale mniejsza)
szkoda, szkoda tej sytuacji :S

grudzinsky
30-05-2010, 17:48
heh mea culpa ;)
ogladalem u znajomych kątem oka na sciszonym tv i wydawalo mi sie, ze to Massa :) ostatnio jakos malo ogarniety jestem :D

akustyk
30-05-2010, 20:08
Pietrow / Alonso to byla czysta walka. flaka zalapal od najazdu na bande w 8-mym zakrecie,
gdzie to podobnoz bylo normalne.

wyniki, jak dla mnie, miodek. szkoda mi, ze Webber dojechal, bo by Mak jeszcze wieksza przewage
zrobil, no ale z drugiej strony i tak juz chlopak wycierpial za nieswoj blad. Vettel... no coz, chyba
troche powinien sobie porozmawiac z zespolem.


a ze wyscig znowu nudny jak piernik... no coz... durne zmiany przepisow FIA, tor zbudowany przez
Hr. Tilke, dobrego ziomka Berniego... no chyba nikt nie oczekiwal tam jakichs wielkich wydarzen?
nie po to to bylo projektowane :)

adolfik9501
30-05-2010, 20:18
Oficjalne wyniki:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)

Wyścig całkiem, całkiem. Lotus, jak jeszcze jedzie, poza konkurencją, HRT (Senna) też pogonił Virgin, które jako jedyne dojechało z tej grupki ;) Co do zasadniczej grupy ścigantów to Vettel pokazał szczeniackie zachowanie, tak w trakcie manewru jak i po nim. Psychika siada, tak ciągle od "dziadka" w zespole obrywać będą (podobno) cudownym dzieckiem :mrgreen: Miło również, że McLaren się zbliżył do RedBulla. Oby tak dalej. Akcja Button vs Hamilton także miła dla oka. Szkoda Petrova, ale tak to czasem jest. Widać, że chłopak się rozwija. Robert poprawnie, tak jak i Schumi i jego koleżanka z zespołu, czy Massa. Alonso się starał i nawet mu to wyszło, choć musiał się narobić. Pozostaje tylko czekać na Kanadę, poprawione Renault, i efekty starań zaklinacza deszczu ;)

ASAHI
30-05-2010, 20:26
Ważne że są punkty. Faktycznie trochę walki było, ale ogólnie człowiek by chciał więcej..

frostic
30-05-2010, 20:33
I eksplozje! Eksplozje są fajne!! ;)

Faktycznie, gdyby nie bratobójcza walka 2 czołowych ekip, to byłoby nudnawo.
Jak dla mnie, choć nie pałam do niego specjalnie uczuciem sympatii, Hamilton pokazał klasę pod koniec.
Magicznie odzyskał prowadzenie!

A te teatralnie niskopienne gesty jego Kobiałki... ;)

ASAHI
30-05-2010, 20:41
frostic, no co Ty chcesz, też chciała być w tv, a to zapewnia oglądalność :D

frostic
30-05-2010, 20:52
frostic, no co Ty chcesz, też chciała być w tv, a to zapewnia oglądalność :D

Nie no spoko...
Na tak ładną mordkę i soczyste (ten, tego) fajnie jest zerknąć czasem ;)
Niech więc dalej dziewczę "wspiera" nas kibiców, na tych nudniejszych torach...
I niech podskakuje... podskakuje... z radości! ;)

ASAHI
30-05-2010, 20:57
Bardzo dobrze prawisz :D
My faceci jako wzrokowcy lubimy patrzeć na ładne samochody :-)

akustyk
30-05-2010, 21:00
Bardzo dobrze prawisz :D
My faceci jako wzrokowcy lubimy patrzeć na ładne samochody :-)

zwlaszcza z porzadnymi zderzakami... :lol:

ekonet
30-05-2010, 21:02
zwlaszcza z porzadnymi zderzakami... :lol:
To się teraz nazywa "przednie skrzydło" albo "pakiet aerodynamiczny". :)

ASAHI
30-05-2010, 21:06
To juz tylko kwestia nazwy :D
Wiemy o co nam chodzi :-)
No i nie możemy zapominać o tak ważnym aspekcie jak zawieszenie :D

frostic
30-05-2010, 21:14
W miejscu (ten, tego) wstępnie wpisałem "bliźniaczki" ale stwierdziłem, że nie wypada za bardzo...
To byłoby bardziej oczywiste...
No ale dzięki temu, jak widzę, wyobraźnia prawdziwych kibiców pracuje na pełnych obrotach!
I to w odpowiednim, motoryzacyjnym, kierunku! ;)