PDA

Zobacz pełną wersję : DACH - pomozecie?



grudzinsky
26-05-2010, 19:31
hej ludzie dobrej woli :)
mam zagwozdke i to nie mala. otoz stanalem przed zadaniem, z ktorym przy pomocy googli nie daje rady ;)
sprawa wyglada tak:
1. dach 160m2 (dachowki zaczynaja spadac na jesien jak liscie z drzewa, wiec czas by cos z tym zrobic
2. padlo na blachodachowke, bo taniej niz dachowka, ale czy aby napewno taniej?
pod balochodachowke trzeba polozyc folie i jakies ocieplenie? tak? gdzie szukac takiej foli, jak to sie nazywa?
3. trzeba bedzie polozyc nowe laty, bo inny rozstaw miedzy dachowka, a blachodachowka
4. ile kosztuja nowe laty (przypuszczam, ze calosci nie trzeba bedzie wymieniac, ale cos napewno wymienia)
szukalem w necie jakiegos cennika na wiezbe, ale znalazlem tylko cennik uslug dekarskich...
5. zna ktos dobra, sprawdzona firme dekarska z Poznania?

jesli ktos przerabial temat to byl bym wdzieczny za wszelkie wskazowki :)
pozdrawiam :)

gsh
26-05-2010, 19:41
Najwięcej informacji zdobędziesz chyba na innym forum, tj.: http://forum.muratordom.pl/
Jest tam dział DACHY oraz możesz odnaleźć też grupę budujących ze swojego rejonu i na pewno najlepiej Ci doradzą.

Marian K
26-05-2010, 19:46
hej ludzie dobrej woli :)
mam zagwozdke i to nie mala. otoz stanalem przed zadaniem, z ktorym przy pomocy googli nie daje rady ;)
sprawa wyglada tak:
1. dach 160m2 (dachowki zaczynaja spadac na jesien jak liscie z drzewa, wiec czas by cos z tym zrobic
2. padlo na blachodachowke, bo taniej niz dachowka, ale czy aby napewno taniej?
pod balochodachowke trzeba polozyc folie i jakies ocieplenie? tak? gdzie szukac takiej foli, jak to sie nazywa?
3. trzeba bedzie polozyc nowe laty, bo inny rozstaw miedzy dachowka, a blachodachowka
4. ile kosztuja nowe laty (przypuszczam, ze calosci nie trzeba bedzie wymieniac, ale cos napewno wymienia)
szukalem w necie jakiegos cennika na wiezbe, ale znalazlem tylko cennik uslug dekarskich...
5. zna ktos dobra, sprawdzona firme dekarska z Poznania?

jesli ktos przerabial temat to byl bym wdzieczny za wszelkie wskazowki :)
pozdrawiam :)

Co się martwisz , dopiero jest wiosna i do jesieni jest trochę czasu :).
Na swoim dachu mam blachę trapezową bo jeszcze taniej.Pod blachę ,dachówkę, daje się różności w zależności od
przeznaczenia strychu,poddasza.Jak jest to typowy stary strych to:na krokwie łaty ,na łaty blacha albo dachówka i wiecha :).

lechupe
26-05-2010, 20:53
nie orientuje sie w bieżących cenach, ale raczej powinno byc taniej z blachodachówka.
Pamietaj tylko, ze jak deszcz bangla o blachę to jest lekka róznica w decybelach niz jak wali o dachówke.

folie mozna polozyc, ale pytanie co masz pod dachówką - pełne odeskowanie / bez ocieplenia ?
Normalnie jak sie robi nowy dach kladziesz łaty na krokwiach, na to folie - doradzą ci w kazdym sklepie, kontrłaty i blacha.

Ocieplasz welną od spodu i podbijasz np płytą. Co do łat i kontrłat, idz do pierwszego lepszego tartaku

BlackRoger
26-05-2010, 21:42
Co do folii to jest to po prostu folia dachowa, bardziej szczegółowo folia wysokoparoprzepuszczalna - mocuje się ją bezpośrednio na krokwiach i na nią przychodzą dopiero kontrłaty. Kładzenie jej zaczynamy ofkors od dołu - umożliwia odprowadzenie skroplin pary i kropel deszczu które dostają się pod pokrycie dachu. Umożliwia też wydostawanie się pary wodnej z pomieszczeń lub przestrzeni pod dachem na zewnątrz. Bez względu czy to będzie blacha czy też normalna dachówka.
Przy kalkulacji kosztów dachówki ceramicznej niech Cię nie zmylą ceny za sztukę dachówki - do tego dojdzie koszt gąsiorów na szczyt, dachówek połówkowych, gosiąrów początkowych, dachówek szczytowych, dachówek pod wsporniki ławy kominiarskiej, ława kominiarska, właz kominiarski (niekoniecznie trzeba), denka gąsiorów, klamry do mocowania gąsiorów, łączniki gąsiorów (jeżeli dach ma budowę bardzie złożoną to koszt samych dachówek przemnóż przez 3 lub 4 jeśli masz dużo lukarn i innych wydziwiasów, jeśli prosty dwuspadowy przemnóż razy 2 - niewiele się pomylisz). Poza pokryciem dochodzą ponadto takie elementy jak wspomniana folia, wsporniki łaty narożnikowej lub kalenicowej, listwa i taśma do obróbki komina, kosze aluminiowe jeśli masz zbieg połaci do środka, grzebienie do okapu coby ptaki ci nie wleciały pod dachówkę, zaczepy klamrowe, łaty narożnikowe i kalenicowe, gąbka uszczelniająca styk dachówek z koszem alu i blacha na pas nadrynnowy.
Przykłady cen normalnych braasa: dachówka jedna sztuka 3,20zł, gąsior prosty 17zł, dachówka szczytowa 26zł, gąsior początkowy 80zł itd. Folia Braasa kosztuje normalnie ok 7zł /m2 ale są tańsze oczywiście.
Ocieplenie dachu to już inna bajka, podobnie jak orynnowanie.

mek
26-05-2010, 22:15
Normalnie jak sie robi nowy dach kladziesz łaty na krokwiach, na to folie - doradzą ci w kazdym sklepie, kontrłaty i blacha.



Przyjacielu troche pokręciłeś :) Normalnie jak się robi dach to; na krokwiach naciąga się folię, na to bije się kontrłaty i do kontrłat przybija się łaty :) Blachę przykręca się do łat. Mam nadzieję, że się ze mną zgodzisz ? ;)

Do autora wątku, jeśli pod dachówką masz deski i pape nie musisz kłaśc foli wystarczą same kotrłaty i na to łaty. Metr bieżący łaty kosztuje około 2zł, bijesz je co 35 - 40cm zależy jaki profil blachodachóki sobie wybierzesz. Rolka znośnej foli 75 m2 to koszt około 400zł. Do ceny blachodachówki musisz jeszcze doliczyc gąsiory, blachę płaską na obróbki, uszczelki, wkręty, orynnowanie itd... W przypadku starego dachu, zanim zdecydujesz się na położenie dachówki, proponuje aby ktoś znający się na rzeczy ocenił stan więźby, krokwie mogą byś spróchniałe itd... Blacha będzie zdecydowanie mniejszym obciążeniem.

Najważniejsza rada poszukaj sensownych ludzi którzy Ci to zrobią :)

lechupe
26-05-2010, 22:36
Przyjacielu troche pokręciłeś :) Normalnie jak się robi dach to; na krokwiach naciąga się folię, na to bije się kontrłaty i do kontrłat przybija się łaty :) Blachę przykręca się do łat. Mam nadzieję, że się ze mną zgodzisz ? ;)



tak jest zdecydowanie sie z tobą zgadzam :lol:

lortek
26-05-2010, 22:47
Co do folii (...) Kładzenie jej zaczynamy ofkors od dołu

ale autor wątku niech sie nie zdziwi jak dekarze zaczną folie przybijac od góry (kalenicy) w dół (do okapu) :)

no i jak juz wymieniasz pokrycie dachowe to zadbaj takze o kominy
pozdro

grudzinsky
26-05-2010, 22:55
dzieki :)
byl fachura i wycenil robocizne na 20000PLN (dachowka) i 18.000PLN (blacha) ale to z jego materialami (Roben)
poszukalem sobie tu i tam i znalazlem blache za 21zl/m2 (3360zl). jesli laty kosztowaly by mnie 400zl i folia ok 900zl i pozostale ok 1500zl to ja sie pytam skad ten koles wzial 20.000zl?

rozjasnilo mi sie

offeath
27-05-2010, 00:25
szukał jelonka?
A na poważnie, pytałeś na jakich materiałach planuje robić? koszty robocizny?
Osobiście jestem ciekaw jak by się wytłumaczył z takiej kwoty.
Domyślam się, że to była firma?

Edit:
Nie napisałeś bardzo ważnej rzeczy...
Ilu spadowy jest dach? To jest najważniejsze przy planowaniu kosztów.

Z tego co pamiętam jak u mnie był robiony dach, to 4 spadowy dach wyszedłbym 3/4 drożej niż dwuspadowy.
Zdecydowałem się z ojcem na dwu spadowy z racji tego, że więcej jest miejsca na poddaszu i więcej zostało w portfelu.

grudzinsky
27-05-2010, 01:49
dach jest 4 spadowy, z tym ze dwa spady maja lacznie ok 30m2.
przebudowa dachu nie wchodzi w gre, mimo iz bylo by to bardzo na reke.
fachowiec powiedzial, ze glowna wiezba jest w stanie wytrzymac jeszcze jakies 30-50 lat i byc moze kilka lat bedzie trzeba wymienic.

zna ktos dobrego dekarza z Poznania lub okolic?

barracuda
27-05-2010, 06:33
dzieki :)
byl fachura i wycenil robocizne na 20000PLN (dachowka) i 18.000PLN (blacha) ale to z jego materialami (Roben)
poszukalem sobie tu i tam i znalazlem blache za 21zl/m2 (3360zl). jesli laty kosztowaly by mnie 400zl i folia ok 900zl i pozostale ok 1500zl to ja sie pytam skad ten koles wzial 20.000zl?

rozjasnilo mi sie

Może trochę przesadził, ale jeśli on to liczył z materiałem to taka cena jest prawdopodobna.
Wydaje mi się, że Ty cały czas liczysz tylko m2 dachówki/blachy. Jeśli masz czterospadowy dach to wszystkie dodatki typu gąsiory, obróbki kominów itp moga wyjść drugie tyle jak nie więcej.

Rafał_Sz
27-05-2010, 07:45
Może trochę przesadził, ale jeśli on to liczył z materiałem to taka cena jest prawdopodobna.
Wydaje mi się, że Ty cały czas liczysz tylko m2 dachówki/blachy. Jeśli masz czterospadowy dach to wszystkie dodatki typu gąsiory, obróbki kominów itp moga wyjść drugie tyle jak nie więcej.
Dokładnie. Przecież przy dachu czterospadowym trzeba się liczyć ze sporą ilością odpadu blachy. Właśnie dlatego wyszła niewielka różnica między blachą a dachówką. Można powiedzieć, że położenie samej blachy to 1/3 roboty, albo nawet mniej. Najważniejsza jest w tym przypadku cała obróbka. Zapoznaj się z tym http://www.budmat.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=index - sam przymierzam się do wymiany pokrycia dachu. U nich (poprzez przedstawiciela) można zamówić wszystkie elementy dachu na wymiar. Jeśli poszycie ma np. 6.7 m długości, to dokładnie takiej długości dostaniesz blachę. Do kompletu obróbka.

Po zdjęciu starego poszycia, pomyślałbym także o impregnacji starej konstrukcji. Mały koszt i mało roboty, a może sporo przedłużyć życie dachu. No chyba, że masz pod spodem deskowanie i papę, to lepiej nic nie ruszać.

Co do cen. Mamy okres roku jaki mamy, i dekarze mają sezon na leszcza. Jeśli masz możliwość zorganizowania noclegów, pomyślałbym nad ściągnięciem sobie ludzi z mniejszych miejscowości. Do takiej roboty wystarczy 2 obrotnych dekarzy i tydzień ładnej pogody (jeśli pod spodem nie będzie jakiś niespodzianek).

Jeśli już ktoś się znajdzie, nie pozwól na odkrycie całego dachu. Można to robić etapami, a widziałem już "geniuszy", którzy najpierw wszystko rozebrali, a położą nowy dach jak przestanie tak lać...

grudzinsky
27-05-2010, 07:49
ej no nie przesadzajmy ;)
to nie jest dach o powierzchni 1000m2 ;) gasiory tez nie sa az tak bardzo drogie. ceny wahaja sie od 21 do 38zl mb. komin tez jest tylko jeden.

elanek
27-05-2010, 07:52
Wstaw zdjęcia, podaj wymiary - moi znajomi, co z tego żyją wyliczą mniej więcej co ile kosztuje
Trzeba wziąć pod uwagę stan więźby dachowej - dachówka jest sporo cięższa.

grudzinsky
27-05-2010, 07:54
Wstaw zdjęcia, podaj wymiary - moi znajomi, co z tego żyją wyliczą mniej więcej co ile kosztuje
Trzeba wziąć pod uwagę stan więźby dachowej - dachówka jest sporo cięższa.

fote wstawie popoludniu, teraz do pracy musze mykac

Rafał_Sz
27-05-2010, 07:54
ej no nie przesadzajmy ;)
to nie jest dach o powierzchni 1000m2 ;) gasiory tez nie sa az tak bardzo drogie. ceny wahaja sie od 21 do 38zl mb. komin tez jest tylko jeden.
To jak jesteś sprytny i na tyle sprawny żeby latać po dachu, poszukaj sobie tylko jednego dobrego fachowca - zrobicie we dwóch. Przynajmniej będziesz miał oko na wszystko i czegoś się nauczysz. W sumie to żadna filozofia.

wonito
27-05-2010, 09:16
Ja bym blachodachówkę sobie odpuścił, mam dachówkę na dachu i wygląda zdecydowanie lepiej na dachu, no garażu położyłem sobie blachodachówkę z racji konstrukcji - dach jest niewidoczny z poziomu parteru i w domu podczas deszczu zrobiło się naprawdę głośno.
Dach ociepla się od spodu, czyli od strony sufitów w pokojach na poddaszu czy strychu - proponuję 20 centów wełny.
Folia paroprzepuszczalna zawsze i nie zapomnij o odpowietrznikach.
Jeżeli masz papę to bym ją zdjął, zobacz, w jakim stanie są deski na krokwiach, powymieniaj te kiepskie, zaimpregnuj i połóż folię - dach dłużej wytrzyma. ;)
Łaty kupuje się w tartakach

miron19j
27-05-2010, 09:40
kilka lat temu "robiłem" dach na działce, prościusieńki dwuspadowy. Żadnych lukarn ani nic takiego, nawet komina nie ma. Nie pamiętam kwot, ale wykończenia kosztowały niewiele mniej niż sama blacha. Robiła znajoma ekipa, więc nie przypuszczam, aby mnie orżnęli na materiale.

barracuda
27-05-2010, 10:20
Właśnie sprawdziłem moje zapiski i za mój dach, dwuspadowy, około 150m2 dekarz wziął za robotę 6300zł. W tym było założenie folii, nabicie kontrłat i łat, obróbka dwóch kominów, montaż okna dachowego i wyłazu, montaż stopnia kominiarskiego i podbitka.
Za materiał (dachówka Roben Plus miedziana, łaty i kontrłaty, obróbka komina - w tym materiały do tego potrzebne), gwoździe, - niecałe 10 tysięcy.
A dodam, że miałem dostępn do tańszych materiałów.
Czyli ogólnie wychodzi to jakieś dobre 16tys zł.
Myślę, że zakładając, że będziesz miał odrobinę droższe materiały, a do tego masz dach czterospadowy i mieszkasz w droższej okolicy to niestety, ale może to wyjść 20tys zł.

Aaa, zapomniałem jeszcze policzyć folię. Taka membrana dobrej jakości to koszt około 2tys. zł. No i masz już prawie te 20tys.

<| MICHAŁ |>
27-05-2010, 10:33
Sluchajcie, wiem, ze to nie forum budowlane i ze podpinam sie troche "na krzywy ryj" do watku Kolegi, ale jesli macie namiary na dobra i spradzona ekipe do blachodachowki, to rowniez z checia dopadne namiar....
Dom jest w trakcie realizacji - się buduje własnie.
informacje dodatkowe: http://www.z500.pl/projekt/z20.html
W dachu wprowadzilem pewne modyfikacje:
1. wole oczy zastapilem klasycznymi lukarnami
2. na elewacji bocznej pojawiaja się 4 okna połaciowe
Material - na 90% Rukki classic premium (http://ruukki.home.pl/files/Classic_Premium_091109PL_2009-11-09_14-53-11.pdf).
Jesli macie jakis namiar, to bede zobowiazany.
Z gory dziekuje!