PDA

Zobacz pełną wersję : f80 i m42



insane
20-04-2005, 14:36
witka
probowalem sie doszukac czegokolwiek na temat polaczenia tych dwoch hmm systemow ;)
czy ktos probowal i czy wogole jest to mozliwe za pomoca zwyklego adaptera bez soczewy oczywiscie ... bedzie bez ostrzenia w nieskonczonosc..
z tego co juz sie dowiedzialem do matrycowy pomiar swiatla nie dziala .. logiczne jest wspomagany przez szkla ... ale czy CW albo punktowy w przypadku zamontowania szkla na m42 na f80 za pomoca adaptera bez soczewki

pozdrawiam

Gamling
20-04-2005, 14:37
Nie bedzie dzialal zaden pomiar swiatla.

al
20-04-2005, 15:04
nic nie działa.. a to przejście mam.. jak chcesz możemy się umówić.. w katosach

insane
20-04-2005, 15:10
al, probowales cos w polaczeniu z m42 ? z jakim skutkiem ?
mozemy sie spotkac :)

al
20-04-2005, 15:20
tak.. miałem takie zaissowskie szkiełka.. hmm
warto mieć dobry wiatłomierz ;)
moje gg 6493175
się zgadamy.. ;))

[ Dodano: Sro Kwi 20, 2005 3:21 pm ]
nawet dziś

Rave
20-04-2005, 15:45
lens baby to plastik i guma.. przystawione do aparatu w trybie A i z ustawiona ta sama przyslona co w aparacie mierzy swiatlo w punkcie.. czemu ruskie mialy by nie dzialac?

insane
20-04-2005, 15:47
pewnie dopuki sie nie przekonam to nie bede wiedzial na pewno :)

gALL
20-04-2005, 19:36
Z M42 dziala to samo co ze szklami bez mikroporcesora ... czyli dziala tylko pomiar swiatla BLYSKOWEGO oraz elektroniczny dalmierz. O reszcie nalezy zapomniec (pomiarze swiatla ciaglego).
Druga sprawa to przejsciowka, sa dwa rodzaje:
1. bez ukladu optycznego, tylko do makro, bo szklo nie ostrzy na nieskonczonosc
2. z ukladem optycznym (np. Marumi), cena ok 200 zl, do tego pogarsza jakosc zapietego szkla.

carloos
21-04-2005, 00:58
Nom, ja też odradzałbym takich kombinacji - ja zupełnie przypadkowo kupiłem taki pierścień i raz go użyłem (w ten sposób że wcześniej zmierzyłem światło zwykłym nikkorem a później Heliosa) i co prawda wyszło ok, ale to bez sensu jest zupełnie. Lepiej za tą kasę kupić kilka piw ;)

pozdr

jarek76
26-04-2005, 06:28
Ja mam taki zestaw do swojego aparatu
135/1:2,8 i przejściówka bez układu optycznego
Faktycznie nie ostrzy przy nieskończoności tylko po co to komu przy obiektywie portretowym :D
A z tego co pamiętam to jeszcze przy 10m mam ostrość
Jeszcze jedna rzecz którą sprawdziłem
Po zapięciu konwentera x2 M42 ostrzy w całej rozpiętości, nawet na nieskończoności
Z 58/1:2 jest dużo gorze ostrość jest tylko do 2m
pozdrawiam

R.A.M.
26-04-2005, 09:34
Jestem ciekaw jak z taką przejściówką będzie działał 401s (też brak pomiary światła?)

Radek
26-04-2005, 13:15
pomiar światła:); proponuje na wyczucie, bona jest dośc tolerancyjna, przyjmie prawie wszystko, powiedzmy taka superia:)

insane
27-04-2005, 01:30
ja raczej pracuje z malo tolerancyjni materialami
lubiacymi szybko wskoczyc w duze niedoswietlenia lub przeswietlenia :)
potegesimy z kumplem na zenicie d70 :D

jarek76
27-04-2005, 09:57
301 mierzy światło przy przysłonie roboczej
Więc pomiar światła jest
Wystarczyło tylko zablokować popychacz przysłony w obiektywie M42

jmj
23-05-2005, 19:04
301 mierzy światło przy przysłonie roboczej
Więc pomiar światła jest
Wystarczyło tylko zablokować popychacz przysłony w obiektywie M42

F80 przekazuje informacje elektrycznie a nie mechanicznie.
Jesli mu sie zalozy szklo bez mikroprocesora komuter F80 glupieje.
Wszelkie body bodaj do F70 oraz konstrukcje profesjonalne ( F4, F5, F100) przekazuja informacje mechanicznie lub na oba sposoby. Zatem zalozenie szkla M42 na owe konstrukcje pozwala mierzyc swiatło przy przyslonie roboczej.

wist
23-05-2005, 19:40
Stosując przejściówke Nikon/M42 do F80 - aparat nasz będzie mierzył tylko ustawienie ostrości, w pozostałych przypadkach pomiaru naświetlenia nie da się uzyskać. Ponadto można tylko stosować przy tej zabawie obiektywy bez popychacza sterującego przysłoną obiektywu.
Stosowanie obiektywów z popychaczem automatyki przysłony np Pentacon może spowodować iż wystający popychacz przysłony spowoduje uszkodzenie mechanizmów znajdujących się w pobliżu bagnetu.
Lepszym rozwiązaniem - jeśli to ma być obiektyw manualny jest zakup tanich obiektywów nikona seri E lub optyki rosyjskiej zakończonej bagnetem pasującym do apararów Nikon.
Pozdrawiam WIST

jmj
23-05-2005, 19:52
....
Lepszym rozwiązaniem - jeśli to ma być obiektyw manualny jest zakup tanich obiektywów nikona seri E lub optyki rosyjskiej zakończonej bagnetem pasującym do apararów Nikon.
Pozdrawiam WIST

Popieram. Szczególenie wobec taneijacych szkieł manualnych Nikon nie widze sensu w kombinacje z M42. Mam tylko 500/5,6 Pentacona ale on ostrzy na nieskonczonosc a odpowiednik raczej poza zasiegiem cenowym.

wist
23-05-2005, 20:16
Słuszną uwagę zwrócił tu jeszcze JMJ. Ponad 95% adaptowanej optyki z gwintem M42/ Nikon nie ostrzy na nieskończoność, zawężając zasadność jej stosowania. Eksperymentować zawsze można, ale po co jeśli w zasięgu możnz znaleźć tanią optykę z bagnetem Nikona.

pszem
23-05-2005, 20:29
jeszcz ezostaja szkiełka do kieva, manualne szklo z mocowaniem nikonowskim, ost nabylem za grosze arsata nom i jestem pod ogromnym wrazeniem, fakt nie ma pomiaru swiatla ale w przypadku cyfry w moim przypadku d70 moge pozwolic siebie na eksperymenty :)

jmj
23-05-2005, 20:41
jeszcz ezostaja szkiełka do kieva, manualne szklo z mocowaniem nikonowskim, ost nabylem za grosze arsata nom i jestem pod ogromnym wrazeniem, fakt nie ma pomiaru swiatla ale w przypadku cyfry w moim przypadku d70 moge pozwolic siebie na eksperymenty :)

uporzadkujmy zatem
M42 - nie ostrzy
bagnet Pentacon - jest przejsciówka na Nikona - oryginalny produkt z Kijowa - ostrzy jak diabli
Bagnet Kiewa 88 - jest dapter do bagentu Pentacona a dalej przejsciówka do Nikona - obie z Kijowa.
w obu sytuacjach obiektywy pracuja srodkiem i warto o nich pomysloec. Ale nie ma to sensu przy korpusach wspolpracujacych elektronicznie z body.