PDA

Zobacz pełną wersję : Dźwięk wydawany przez obiektyw



LukasFM
21-05-2010, 13:56
Witam,

Poczytałem sporo wpisów na forum odnośnie zawierających frazę "dziwny dźwięk", bo też nie wiem jak to określić.
Posiadam nowy obiektyw Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 DC OS HSM Nikon AF i body D40x.

Po połączeniu body z obiektywem i włączeniu aparatu słychać dźwięk w rodzaju cichego "kręcenia się wiatraczka". Dźwięk jest nieustanny, niezależnie od tego jak trzymam aparat, czy mam włączone OS czy nie, aparat może też leżeć na płaskiej powierzchni, a w/w dźwięk jest cały czas słyszalny z odległości 30-40 cm.

Inne obiektywy (kitowy 18-55 i stałka 50mm/1.8) w połączeniu z body aparatu żadnych dźwięków nie wydają. Także można założyć, że dzwięk wydaje sam obiektyw zaraz po włączeniu aparatu.

Czy ktoś z Was spotkał się może z podobnym problemem?

Paput
21-05-2010, 14:35
To jest właśnie mechanizm działania "OS", czyli stabilizacji drgań. Ten dźwięk to pracujący silnik OSu, który powoduje, że obraz Ci tak nie "lata" w wizjerze :)

[Edit] Ah... nie doczytałem, że niezależnie od OSu... to naprawdę nie wiem.

Jest jeszcze opcja, że silnik działa cały czas, a redukuje drgania dopiero wtedy, kiedy przełącznik OS jest w pozycji "on".

Zawsze tak miałeś?

Kundzior
21-05-2010, 18:48
Jak weźmiesz sigmę 150-500 to usłyszysz ponad dźwiękową sowę. Tak ma być.

LukasFM
21-05-2010, 22:26
Ok, dzięki za odpowiedzi. Jeśli tak ma być, to mi to prawie wystarczy. Jak powiesz jeszcze co wydaje taki dźwięk to już będę w pełni usatysfakcjonowany ;)
I czy wszystkie obiektywy "ze śrubokrętem" tak mają?

Paput
22-05-2010, 10:07
Ok, dzięki za odpowiedzi. Jeśli tak ma być, to mi to prawie wystarczy. Jak powiesz jeszcze co wydaje taki dźwięk to już będę w pełni usatysfakcjonowany ;)
I czy wszystkie obiektywy "ze śrubokrętem" tak mają?

Pisałem już, wszystkie obiektywy z OSem wydają taki miły szumik z racji tego silnika OS :)

"Śrubokręt" to sposób działania AF. Jęczy, piszczy i skrzeczy dopiero wtedy, kiedy wciśniesz spust migawki do połowy :)

dzejms
22-05-2010, 11:09
Ok, dzięki za odpowiedzi. Jeśli tak ma być, to mi to prawie wystarczy. Jak powiesz jeszcze co wydaje taki dźwięk to już będę w pełni usatysfakcjonowany ;)
I czy wszystkie obiektywy "ze śrubokrętem" tak mają?

Tak BTW to ten obiektyw ma wlasny naped a nie z BODY. D40x nie ma "srubokreta".

martinsco
22-05-2010, 11:40
Witam. Ostatnio zakupiłem nową Sigmę 17-70 OS, zastąpiła ona S18-200 OS (która podróżowała ze mną przez pół europy i zdała zadanie) 18-200 OS wydawała sporo dźwięków podczas działania OS i samego silnika HSM. W nowej sigmie cichość działania mnie zaskoczyła, jest ciszej i szybciej, ale doszedł nowy dźwięk!!! Otóż podczas wyłączenia lub też podczas przejścia w stan spoczynku(czyli po około 1 minuty) obiektyw wydaje dziwne tyknięcie,stuknięcie, najbardziej słyszalne np. po położeniu aparatu na stole. Wrażenie jakby silnik OS rozsprzęglał się z jakimś elementem lub też soczewki OS blokowane były w jakiś sposób. Czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem obiektywu i czy jest to normalne?

cybermar
08-06-2010, 15:25
wszystkie 17-70 os tak mają.

miron19j
08-06-2010, 21:11
wszystkie 17-70 os tak mają.
i nie tylko te :-)