PDA

Zobacz pełną wersję : Pojawiające sie "schody" tonacji przy obróbce zdjęć



Karbulot
19-05-2010, 20:26
Nie wiem, jak to nazwać. Ale zauważyłem dzisiaj, że kiedy dodaje w Photoshopie winietę, bądź używam gradientu (G), a później to zdjęcie rozjaśnię w monitorze (np gammą), to gradient nie jest równy, tylko pojawiają sie takie schodki. Jak w przypadku zdjęć, z malą liczbą kolorów. Czy to jest normalne? Zauważyłem, że ogranicza to niektóre operacje, które chciałbym wykonać.

Tutaj jest przykładowy fragment zdjęcia potraktowanego gradientem a następnie mocno rozjaśnione, widać wyraźnie paski po skosie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/4828/gradientx.jpg)

Czy może to wynikać z faktu, że mam monitor z matrycą TN, która podobno interpoluje niektóre kolory?

carac
19-05-2010, 20:35
winę za to ponosi prawdopodobnie 8-bitowa kompresja. Jeśli możesz to spróbuj podobny "zabieg" na pliku 16-bit (np. tiff)

Karbulot
19-05-2010, 22:15
Zauważyłem, ze mam 8 bitów w momencie otwierania pliku w Camera RAW.
Na samym dole na środku taki jakby link.
Rozumiem, że tam mam zmienić na głębię 16-bitową?
I dopiero później się zapisze do TIFF-a 16?

Tak jak na obrazku?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/img63/8950/glebia.png)

Karbulot
20-05-2010, 19:28
Nikt nie odpowie?

pawl_s
20-05-2010, 20:46
Na mój gust: owszem. :)

Andrzej Olender
20-05-2010, 21:58
Zauważyłem, ze mam 8 bitów w momencie otwierania pliku w Camera RAW.
Na samym dole na środku taki jakby link.
Rozumiem, że tam mam zmienić na głębię 16-bitową?
I dopiero później się zapisze do TIFF-a 16?

Tak jak na obrazku?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/img63/8950/glebia.png)

Potwierdzam twe przypuszczenia :)

Karbulot
20-05-2010, 23:03
Rozumiem, już jestem spokojniejszy. Dziękuję za potwierdzenie. Tylko czy to normalne, że połowa filtrów w Photoshopie nie jest wtedy dostępna?

Andrzej Olender
20-05-2010, 23:06
Tylko czy to normalne, że połowa filtrów w Photoshopie nie jest wtedy dostępna?

Jest to najzupełniej normalne, Adobe wielu filtrów nie odświeża, przekłada jedynie do kolejnych wersji Photoshop.
Wiele jest więc niedziałających na 16 bitach.

Karbulot
21-05-2010, 10:52
Przyznam szczerze, ze te 16 bitow potrafi być upierdliwe.
Nie moge przykladowo dodawać teraz ramek w Photoimpakcie.

agape
21-05-2010, 21:30
ale na "schodkowanie" gradientów to 16 bitów coś pomogło? (sama jestem ciekawa)

Karbulot
21-05-2010, 22:11
Pomoglo.

Bielik
21-05-2010, 23:45
robisz co potrzebujesz w 16, a potem konwertujesz i robisz reszte, mam ten sam problem z tiffami.

pawl_s
22-05-2010, 22:33
Wtrącę się, nie złośliwie: to nie jest "problem" to "siła rzeczy" :) Jest różnica znaczna między 256 poziomami w skali 8-bit a 65536 w 16-bit i tę różnicę widać właśnie na zdjęciu wyżej. Jeślibyśmy zdjęcie podobne w 16-bitach odpowiednio powiększyli doszlibyśmy znowu do schodów i trzeba by wejść wyżej z bitami.