Zobacz pełną wersję : Pojawiające sie "schody" tonacji przy obróbce zdjęć
Karbulot
19-05-2010, 20:26
Nie wiem, jak to nazwać. Ale zauważyłem dzisiaj, że kiedy dodaje w Photoshopie winietę, bądź używam gradientu (G), a później to zdjęcie rozjaśnię w monitorze (np gammą), to gradient nie jest równy, tylko pojawiają sie takie schodki. Jak w przypadku zdjęć, z malą liczbą kolorów. Czy to jest normalne? Zauważyłem, że ogranicza to niektóre operacje, które chciałbym wykonać.
Tutaj jest przykładowy fragment zdjęcia potraktowanego gradientem a następnie mocno rozjaśnione, widać wyraźnie paski po skosie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/4828/gradientx.jpg)
Czy może to wynikać z faktu, że mam monitor z matrycą TN, która podobno interpoluje niektóre kolory?
winę za to ponosi prawdopodobnie 8-bitowa kompresja. Jeśli możesz to spróbuj podobny "zabieg" na pliku 16-bit (np. tiff)
Karbulot
19-05-2010, 22:15
Zauważyłem, ze mam 8 bitów w momencie otwierania pliku w Camera RAW.
Na samym dole na środku taki jakby link.
Rozumiem, że tam mam zmienić na głębię 16-bitową?
I dopiero później się zapisze do TIFF-a 16?
Tak jak na obrazku?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/img63/8950/glebia.png)
Karbulot
20-05-2010, 19:28
Nikt nie odpowie?
Andrzej Olender
20-05-2010, 21:58
Zauważyłem, ze mam 8 bitów w momencie otwierania pliku w Camera RAW.
Na samym dole na środku taki jakby link.
Rozumiem, że tam mam zmienić na głębię 16-bitową?
I dopiero później się zapisze do TIFF-a 16?
Tak jak na obrazku?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/img63/8950/glebia.png)
Potwierdzam twe przypuszczenia :)
Karbulot
20-05-2010, 23:03
Rozumiem, już jestem spokojniejszy. Dziękuję za potwierdzenie. Tylko czy to normalne, że połowa filtrów w Photoshopie nie jest wtedy dostępna?
Andrzej Olender
20-05-2010, 23:06
Tylko czy to normalne, że połowa filtrów w Photoshopie nie jest wtedy dostępna?
Jest to najzupełniej normalne, Adobe wielu filtrów nie odświeża, przekłada jedynie do kolejnych wersji Photoshop.
Wiele jest więc niedziałających na 16 bitach.
Karbulot
21-05-2010, 10:52
Przyznam szczerze, ze te 16 bitow potrafi być upierdliwe.
Nie moge przykladowo dodawać teraz ramek w Photoimpakcie.
ale na "schodkowanie" gradientów to 16 bitów coś pomogło? (sama jestem ciekawa)
Karbulot
21-05-2010, 22:11
Pomoglo.
robisz co potrzebujesz w 16, a potem konwertujesz i robisz reszte, mam ten sam problem z tiffami.
Wtrącę się, nie złośliwie: to nie jest "problem" to "siła rzeczy" :) Jest różnica znaczna między 256 poziomami w skali 8-bit a 65536 w 16-bit i tę różnicę widać właśnie na zdjęciu wyżej. Jeślibyśmy zdjęcie podobne w 16-bitach odpowiednio powiększyli doszlibyśmy znowu do schodów i trzeba by wejść wyżej z bitami.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.