PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon 401s



R.A.M.
19-04-2005, 18:08
Na początek CZEŚĆ WSZYSTKIM jestem nowy od niedawna mam ten aparat interesują mnie opinie o nim a nie parametry (pogrzebałem po internecje). Na polskich stronach jest bardzo mało informacji ,ja wiem że to leciwy aparacik ale mam nadzieję , że niewszyscy pstrkają nówkami a i prożba jakie do tego aparatu pasują obiektywy.

Z góry dzięki!!!

kiemlo
19-04-2005, 18:37
Obiektywy z CPU: AF, AF-G, przy czym z AF-S nie będzie działać autofocus. Z manualami nie będzie działać pomiar światła.

R.A.M.
19-04-2005, 18:58
Kupiłem ten aparat z obiektywem Sigma UC 28-70 1:3,5-4,5 (Multi-coated) mam pytanie o opinie na temat obiektywu.

Z góry dziękuję!!!

ALF
19-04-2005, 20:15
typowe szkło kitowe...bez rozpaczy, bez zachwytów :wink:

dRUId
19-04-2005, 20:34
Kupiłem ten aparat z obiektywem Sigma UC 28-70 1:3,5-4,5 (Multi-coated) mam pytanie o opinie na temat obiektywu...
Co do sigmy to różne są opinie. mam wersję ze światłem 2,8-4 i wcale nie jest tak najgorzej. Zależy co chcesz robić.
Moje doświadczenia z przed kilku lat z F-401 są jak najbardziej pozytywne. Zważywszy cenę w granicach 200-stu zł za body to już zupełnie nieźle, oczywiście mówimy tu o przypadku kiedy jego parametry techniczne jak najbardziej Ci odpowiadają. W sumie to jedyne body w takiej cenie, które obsługuje obiektywy z "G" a więc jest możliwość współpracy z całkiem niezłym optycznie 28-80 G musisz tylko poszukać egzemplarza, który mechanicznie będzie względny i wtedy śmiało można pozbyć się tej sigmy co to ją nabyłeś razem z body.
Acha, trzeba uważać na gumki w body szybko można je uszkodzić :(

Anonymous
20-04-2005, 15:18
Arek Byś napisł jakie wady ma ten aparat a jakie zalety ( co ci się podobało a co nie). Co jest takiego w tym obiektywie. Może ktoś ma jeszcze jakieś doświatczenia z tym aparatem.
Ja wcześniej pstykałem Zenitem Foto Snajper przeważnie ŁONO Natury, trochę bawiłem się cyfówką Olimpusa .

Apozatym serdeczne dzięki za przysłane informacje.
Może ktoś ma fotki z tego apaaratu?

R.A.M.
20-04-2005, 16:11
Przed chwilą ja to napisałem ale niemogłem się zalogowa R.A.M.

ALF
20-04-2005, 16:34
a może pokażesz swoje fotki? :wink:

R.A.M.
20-04-2005, 17:18
Jak będę miał chwile to poszukam fotek z cyfrówki (Makro) ale będzie ciężko po przeprowadce na swoje śmieci, a analoga niemam jak brak skanera ale w przyszłości kto wie.

dRUId
20-04-2005, 20:06
a może pokażesz swoje fotki? :wink:
Sorry, ale to jest zejście z tematu.

R.A.M.
20-04-2005, 20:16
Arek napisz trochę (nie tak lakonicznie ) o waqdach i zaletach tego aparatu twoje odczucia wiem że teraz bawisz się o niebo lepszym sprzętem ale bardzo mi zależy . Tylko co piszą na stonach że solidny i wytrzymały (wytrzymały jest też Zenit do "jak to piszecie do wbijania śledzi przy biwaku). A jeszcze pytanko te gumy to chodzi o uchwyt czy o przycisk zwijania filmu.

Napisz.

dRUId
20-04-2005, 20:41
Arek napisz trochę (nie tak lakonicznie ) o waqdach i zaletach tego aparatu twoje odczucia wiem że teraz bawisz się o niebo lepszym sprzętem ale bardzo mi zależy . Tylko co piszą na stonach że solidny i wytrzymały (wytrzymały jest też Zenit do "jak to piszecie do wbijania śledzi przy biwaku). A jeszcze pytanko te gumy to chodzi o uchwyt czy o przycisk zwijania filmu.

Napisz.

Wiesz, co do wad i zalet to jest to sprawa otwarta. Napisałem Ci juz wcześniej kilka wskazówek. Pęka po jakimś czasie gumka od przewijania filmu, ale taka już jej natura, z wyczerpania. Uważam, że jest takiej sobie jakości. Ogólnie sterowanie jest proste, tylko trzeba pamietać o przestawianiu przełączników w pozycje zamknięcia to jest bodajże ustawienie w pozycji literki "L", aby oszczędzać baterie.
F-401 (były odmiany z "s" i "x" o ile mnie pamięć nie myli), ma po za tym bardzo poważny problem związany z wyłamywaniem się zatrzasku od zamykania tylniej ścianki. Następuje to jeśli zamykamy tylną ściankę poprzez domknięcie "na siłę", tzn. dociskając aż przeskoczy zatrzask. Wyjściem ocalającym jest przy każdym zamknięciu tylnej ścianki jest zwolnienie jedną ręką zabezpieczenia, które zanajduje się z boku body (suwak do otwarcia) a drugą zamknięcie tylnej ścianki i lekkie dociśnięcie przy jednoczesnym uwolnieniu blokady. Jest to zatrzask plastikowy, który niestety nie jest z odpowiedniego materiału i stąd przy standardowym zamykaniu tylnej ścianki potrafi złamać zatrzask. Możliwe, że źle dobrany jest kąt natarcia i zbyt duże opory tarcia. Po złamaniu "zatrzasku" pozostaje tylko własnoręczne dorabianie przy pomocy np. poxiliny.
Naświetlanie nie wykazuje problemów, to dotyczy filmów, gdyż slajdów nie naświetlałem tym modelem. Jeśli więc wystarczy Ci czas do 1/2000s i synchronizacja bodajże z 1/125s i kilka bajerów, które czasami się przydają (nie wiem na ile jesteś zaawansowany) to spokojnie za tą cenę możesz się cieszyć z tego sprzętu. Obiektyw polecam jak w poście wyżej. Oczywiście można sobie kupić coś lepszego.
Na tym forum znajdziesz trochę info o sprzęcie i to na pewno Ci się przyda. Miłego focenia życzę.
Oczywiście wbudowana lampa nie skłania do szaleństw, ale zawsze może się przydać. Warto jednak mieć coś lepszego.
Zabawa "o niebo lepszym sprzętem.." zapewniam Cię, że to nie ma znaczenia. Pomaga, owszem, ale i z zenita wychodzą piękne fotki. To w sumie nie moje słowa, ale napisze bez cytowania, to nie aparat robi zdjecia tylko fotograf a sprzęt mu tylko pomaga. Jakość tego sprzętu ma oczywiście znaczenie, ale bez przesady. Już kiedyś poruszano problem rozróżnienia fotek zrobionych dwoma róznymi obiektywami o róznej klasie. Mogą być problemy.
Możlwe, że jeszcze ktoś się dopisze z własnymi spostrzeżeniami.

R.A.M.
20-04-2005, 21:04
Arek Dzięki za te wiadomości (spotkałem się z modelami do sprzedaży właśnie z uszkodzonym zamknięciem klapki. Powiem ci tylko że ten model jest chyba mało popularny to znaczy" był", ale uważam , może moje to osobiste spostrzeżenie że aparaty może (nie stej epoki ) mają swój nie powtarzalny urok i ta nie " plastikowoś"
Dzięki

dRUId
20-04-2005, 21:10
To jeden z pierwszych z AF amatorskich. Ma trochę fajne sterowanie, ale F-70 (pozdrawiam ALFa i inych posiadaczy) też ma fajne.
To jest tylko narzędzie do focenia, ot co.
Z ostaniej chwili ... miał jeszcze czasami grymasy przy przewijaniu do następnej klatki, ale na ile to było związane z danym modelem tego nie wiem.

R.A.M.
20-04-2005, 21:30
Arek możesz mi wytłumaczy to sformułowanie Tylko to foczenia , A pozatym zastroszczę ci sprzetu może kiedyś sta mie będzie na 801s ale teraz nowe obowiąski (miłoś mojego życia córa Majka) no wiesz . Pozdrawiam!

[ Dodano: Sro 20 Kwi, 2005 ]
Jeszcze raz ja narazie musi mi wystarczyc migawka szybsza mi na tym etapie wystarczy bardziej mie interesują czasy dłusze , przeszkadza mi a nawed wkurza Brak możliwości podłączenia wężyka i to uwżam za największą wadę , samo wyzwalacz to nie to . Arek dzięki jeszcze raz za informacje myślałem że naten temat nikt nie odpowie (sprzęd stary i mało popularny). Miłego foczenia!!!

[ Dodano: Sro 20 Kwi, 2005 ]
ALF też dzięki za informacje o obiektywie Mam prozbę możesz poszerzy moją mizerną wiedzę na temat tego szkiełka Zgóry dzięki!!!

ALF
21-04-2005, 01:47
niewiele mogę ci powiedzieć bo miałem inną wersję sigmy kitowej...największe problemy miała pod światło z abaracją i blikami, ale w normalnych warunkach radziła sobie całkiem nieźle...niezłe też wychodziły zdjęcia nocne...warto było przymykac przysłanę do 5,6 w środkowych ogniskowych oraz 8 w skrajnych...

dRUId
21-04-2005, 07:26
Arek możesz mi wytłumaczy to sformułowanie Tylko to foczenia ...
W sumie to do focenia :)
To taki skrót, neologizm. Słowo powstało i jest używane zamiast słowa fotografować.
Z tymi podziękowaniami to daj spokój, w końcu to forum jest po to, aby sobie pomagać.
W wolnej chwili wymień szkło na nikkorka 28-80 G a sigmę sprzedaj. Jak dobrze trafisz to poniżej 200,-zł będziesz miał nówkę.
A co do body, jeśli Ci tak bardzo zależy, to za około 300,-zł masz F-601. Czasy te same, ale sporo dodatkowych funkcji i wężyk spustowy tradycyjny. Nie ma problemu z zamkiem, jest metalowy. Jednym słowem różnica w cenie niewielka, a przeskok w zadowoleniu z fotografowania spory.

ALF
21-04-2005, 12:26
a za 450zł trafisz F70 :P

Anonymous
21-04-2005, 16:47
Arek możesz mi powiedzie o co chodziło jak napisłeś (ma kilka bajerów) mowa cały czas o 401.

Anonymous
21-04-2005, 17:08
A jeszcze jedna sprawa nie mam instrukcji i prosiłbym o opsanie co jak i do czego . Narazie zrobiłem 2 filmy i narazie fotki całkiem-(tani film do testowania i opanowania 401 .

R.A.M.
21-04-2005, 20:25
Ten gośc na końcu to ja (zapomniałem się zalogowa )

dRUId
21-04-2005, 20:46
Po tylu latach to już jest mały problem. Sprzęt ma preselekcje przesłony i czasu, czasy i przesłona wybierana na dwóch pokretłach, ale to już wiesz. W sumie jest bardzo prosty w użyciu. Co Cię interesuje?

R.A.M.
21-04-2005, 21:07
Cześc interesuje mnie przycisk do pomiaru świat ła czy pamięci niewiem ale przypuszczam że pomiar. Jaka lampa (nie droga i w miarę i jakbyś mógł polecic jakiś niedrogi zoom 70 w zwyrz a teraz banalne pytanie ale jak się walczyło tyle lat Zenitkiem montowanie i zdejmowanie obiektywu tylko przy wyłączonym aparacie czy nie . A tak pozatym to aparat prosty szkoda rzebrak korekcji naświetlenia (trochę trzeba pokręcic pokrętłami aby doświetlic albo nie ale można i 1/2 + -

Anonymous
22-04-2005, 15:58
Cześc chodzi mi o rodzaie obiektywów do tego aparatu , wyczytałem że pasują z mocowaniem AF-D AF-1 pełna współpraca a z AI-P AI-s z ograniczeniami. Co oznaczają te heroglify i co z tymi ograniczeniami. Oglądałem na alegro obiektywy z końcówką G i nie zauważyłem wypustki ktura jest na pierścieniu przysłony (w G niema pierścienia przysłony) co zatym idzie jak blokuje się suwak koło bagnetu na body.

R.A.M.
22-04-2005, 15:59
Końcowy post to ja R.A.M.

[ Dodano: Pią 22 Kwi, 2005 ]
Widzę że nkt niema już nic do powiedzenia o tym aparacie a szkoda Pozdrowienia!!!

[ Dodano: Sob 23 Kwi, 2005 ]
Czesc cyz nikt nie moze wyjasnic tego problem z obietzwami ) ostatni post.

kiemlo
24-04-2005, 01:37
Czesc cyz nikt nie moze wyjasnic tego problem z obietzwami ) ostatni post.
To proste, ten aparat wymaga obiektywu, który posiada mikroprocesor - czyli jest to obiektyw AF, bądź też jeden z trzech obiektywów AI-P (czyli bez AF, ale z mikroprocesorem). W F401 przesłoną sterujesz z korpusu, zatem pasować też będą obiektywy AF-G (bez pierścienia przysłon).

AI oraz AI-S to zwykłe obiektywy manualne, z nimi nie będzie działać pomiar światła.

R.A.M.
24-04-2005, 23:59
Cześc mam pytanie o obiektyw Tokina 70-210 AF ze stałym światłem 1:4.5?

mariusz
25-04-2005, 06:20
jakie pytanie? :wink:

R.A.M.
25-04-2005, 09:14
Opinie o tym obiektywie i czy chodzi z 401s?

[ Dodano: Pon 25 Kwi, 2005 ]
Puk Puk czy nikt nie miał styczności z tym szkiełkiem?

kiemlo
26-04-2005, 14:33
Skoro AF, to chodzi.

R.A.M.
26-04-2005, 22:48
A może jakieś opinie o nim?

dRUId
28-04-2005, 10:12
Cześc interesuje mnie przycisk do pomiaru świat ła czy pamięci niewiem ale przypuszczam że pomiar. Jaka lampa (nie droga i w miarę i jakbyś mógł polecic jakiś niedrogi zoom 70 w zwyrz a teraz banalne pytanie ale jak się walczyło tyle lat Zenitkiem montowanie i zdejmowanie obiektywu tylko przy wyłączonym aparacie czy nie . A tak pozatym to aparat prosty szkoda rzebrak korekcji naświetlenia (trochę trzeba pokręcic pokrętłami aby doświetlic albo nie ale można i 1/2 + -
O obiektywach to tu napisano naprawdę sporo. Tylko siedieć i czytać i na pewno uda Ci się coś wybrać.
Obiektyw możesz zdejmować jak chcesz, przy włączonym lub wyłączonym aparacie.
Z lamp to Pomyśl o czymś z dedykacją do nikona. Oryginał lub coś z Cullmanna lub Metza.

mariusz
28-04-2005, 17:48
myślę że zdejmowanie/zakładanie tylko przy wyłączonym aparacie , podobnie jak i z lampą , po co ryzykować...

dRUId
28-04-2005, 19:32
myślę że zdejmowanie/zakładanie tylko przy wyłączonym aparacie , podobnie jak i z lampą , po co ryzykować...
W sumie masz trochę racji.
Jednak nigdy nie było z body żadnego problemu przez okres kilku lat. Co do lampy, to najwyżej odpali. W sumie nie mam już instrukcji od 401, ale w tym sprzęcie co mam nie doczytałem się, aby wyłączać aparat. A tak na chłopski rozum to czasami nie ma czasu by wyłączyć sprzęt na zmianę obiektywu, zwłaszcza jeśli wiesz, że czas jest twoim wrogiem.

R.A.M.
01-05-2005, 20:24
Cześc dawno się nie odzywałem ! Mam takie pytanko może wiecie gdzie w okolicach Płocka ewentualnie mogę przesłac aparat (chodzi o wymianę matówki jest trochę porysowana w górnym rogu na zdięcia nie wpływa ale denerwuje niesamowicie ) może jakieś kontakty. :(

weesee
04-05-2005, 01:25
hej.sam foce od jakiegos czasu 401ka wersja x i jestem z niego zadowolony.no moze poza dzisiejszym dniem kiedy mi sie wylamal zatrzask od tylnej scianki,ale sobie poradzilem i dorobilem metalowy.tez przesiadlem sie z zenita.podoba mi sie prostota tego aparatu,nie musze sie zastanawiac nad tym jakiego programu uzyc tylko ustawiam sobie co trzeba od razu i jedna reka bez odrywania wzroku od wizjera.poza tym jest spory i ciezki ale dobrze lezy w dloni,o wiele lepiej niz F-75,przynajmniej dla mnie.przycisk ktory masz pod napisem AF sluzy do przelaczenia pomiaru swiatla z matrycowego na centralnie wazony.jak chcesz poklikac to zapraszam tez na gg

R.A.M.
06-05-2005, 20:57
Cześc mi się wydaje że do pomiaru światła, z kąt takie informacje a jak sprawdzone to opisz . Może będziemy się dzielic naszymi spostrzeżeniami.

icon
30-05-2005, 14:44
Używam "starej" F401s od ponad 11 lat (12?). Chwale sobie tego staruszka,bo mimo mze zawiodl mnie w paru,nazwijmy to "kuriozalnych" przypadkach-jest OK.
Wady:
- wolny AF
- max 1/2000
- brak wężyka
- tryb B jest "inteligentny" (hmm..) - spróbuj zrobić np. nocna panorame miasta ze "znakami" jadacych samochodow-porazka (to byla moja ta wlasnie kuriozalna proba w Pradze...ehh..hadko sie na sercu robi).
- tzw. plastiki na obudowie moglyby byc ciut lepsze,ale nie dajmy sie poniesc fantazji i emocjom
- lampa blyskowa jest..i to wszystko,co mozna o niej powiedziec;)
Generalnie-mozna nim robic naprawde wspaniale zdjecia!!!"Udzielam" sie wlasnie na serwisie cyfrowym,bo szukam idiotenkamery-cyfraka. I o ile wiem,ze zadnego Coolpixa nie kupie (a do np. D70 czy D100 nie mam - jeszcze-przekonania), to wiem tez, ze analogowy Nikon uber alles! Testowalem jakies quasi-flagowce Canona...Lekkie toto,nierporeczne, ubarwione gadgeciarska elektronika-a najlepiej rysuja Nikory wlasnie wespol z lustrzanka Nikon.
Osobiscie-wtedy,chodzilem za F801s lub F4,ale...wtedy nie bylo mnie stac na takie cudo. teraz-wiem,ze chyba..nie potrzebuje az takiej maszyny:))-umiem zrobic dobre zdjecia na "prostym" (ale nie prymitywnym!) F401s. Moim skromnym zdaniem-swietny zakup na poczatek i na pare lat do przodu:))

elwis_29
27-09-2012, 14:29
Czy f401s będzie działał z Sb 600 w TTL'u? Wedlug instrukcji sb 600 pisza ze tak. Czy ktoś może to już testował?

Dreadunio
04-10-2012, 00:12
SB 600 (i jej większa siostra numer 800 też) bardzo ładnie działają z aparatami które mają najzwyklejszy TTL. Nie testowałem f401 ale patrząc na generacje aparatów to ta sama rodzina co f801, a z tym z kolei wszystko działa mi doskonale.

elwis_29
23-10-2012, 22:11
Przetestowałem i działa tzn body odpala lampę jak jest w TTL'u (testowałem bez kliszy więc nie wiem jakie są efekty).