PDA

Zobacz pełną wersję : Samyang 8mm (do sportu) ostrość!!



navigator_s9
17-05-2010, 15:15
Witam, chciałbym się dowiedzieć co zrobić aby uzyskać naprawdę ostre zdjęcia z Samyanga przy sporcie (głównie deskorolka, snowboard itp.)?? Oczywiście trzeba brać pod uwagę że używam lampy zdalnie wyzwalanej. Obecnie robię takie zdjęcia ale na ogół tylko "część" fotografowanego obiektu jest ostra a inna część już nie.

morzon
17-05-2010, 15:37
Pokaż przykład gdzie część jest ostra a część nie.

kisio
17-05-2010, 15:39
Pokaż przykładowe zdjęcie, podaj jaka przysłona i jak ustawiona ostrość.

Sprawdzałeś sobie ja się ma ostrość do skali na obiektywie? Bo w tym szkle zdarzają się 'kopnięte' skale.

navigator_s9
17-05-2010, 16:40
http://img185.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img185/7772/dsc2314.jpg&via=mupload

Tutaj nie jest najgorzej ponieważ zdjęcie było robione jak było ciemno a wiadomo że wtedy lampa lepiej doświetla. Czas migawki 1/100, przysłona najprawdopodobniej 5.6 lub 8. Ostrość jakoś między 0.3 a 0.7. Sprawdzałem ustawienia skali na obiektywie i faktycznie przy ostrzeniu na nieskończoność obiekty znajdujące się w oddali są mniej ostre niż przy ustawieniach na 0.3. Głównie chciałem się dowiedzieć jak uzyskać ostre zdjęcie jak robi się je w ciągu dnia kiedy jest jasno.

kisio
17-05-2010, 17:16
Czy ono nie jest po prostu poruszone? Przy czasie 1/100 trudno w to uwierzyć ale faktycznie poza tym co zamroziła lampa jest nieostro. Możesz zrobić testowe ujęcie w dobrym świetle, ze statywu, f8 i ostrość tak jak Ci wychodzi najlepiej?

navigator_s9
17-05-2010, 17:25
jak pójdę robić jakieś zdjęcia (oczywiście sportowe) to coś wrzucę. Najbardziej mi nie podoba się to że jak robie zdjęcia bez lampy przy dziennym oświetleniu to nie ma praktycznie opcji żeby udało mi się coś strzelić ostrego :(

kisio
17-05-2010, 17:42
Hmm.. Może u Ciebie całkiem 'krzywo' ustawili skalę. Podobno serwis gwarancyjnie to ustawia i wtedy faktycznie można się kierować skalą. Szczerze mówiąc w dobrym świetle przy ustawieniu f8 i ostrości (u mnie gdzieś między 0.3 a 0.5) jest prawie niemożliwe ustrzelić coś nieostrego.

Zrób najpierw test ze statywu - dobre oświetlenie, coś bliskiego i coś dalekiego w kadrze, f8 i po kolei strzały na różnych ustawieniach ostrości. Wybierz najlepsze i pokaż jak wyszło, zapamiętując przy okazji na jakim ustawieniu ostrości.

navigator_s9
17-05-2010, 17:45
spoko :) trzeba przeczekać tą pogodę to będę testował

kisio
17-05-2010, 18:14
Dramat z tym deszczem.. od 4 dni chcę wyjść w plener a jedyne co mogę to soczewki czyścić.. ;)

morzon
17-05-2010, 19:05
To kwestia tego, że lampa nie do końca Ci zamroziła ruch, a nie sprawa obiektywu. Zbyt mała moc lampy w stosunku do ilości światła zastanego przy szybkim ruchu i zbyt długim czasie właśnie tak wygląda. To co masz ostre, doświetlone to jest to co lampie się udało zamrozić, a to rozmazane to jest to co zdążyło się jeszcze naświetlić już po błysku lampy.

foveon
17-05-2010, 19:25
Może masz przekoszony obiektyw. U mnie tak było. Ostrość na nieskończoność ustawiałem na 0.3m. Zrobiłem to sam. Trzeba ustawić się na jakieś drzewa w oddali, ustawić ostrość tak aby była jak najlepsza przy przesłonie 5,6 (przy mniejszej jest takie mydło że nie widać różnicy) u mnie ostrość nieskończoności padła na ok 0,3m. Potem trzeba ściągnąć osłonę gumową z pierścienia ostrości, poluzować 3 śrubki ustawione co 120 stopni (proponuje używać dobrego malutkiego płaskiego śrubokręta tak bo śruby są polakierowane) i przekręcić pierścień (wyraźnie lekko chodzi) na oznaczoną nieskończoność. Skręcić przetestować i się cieszyć. Roboty na 10 minut.
Oczywiście można oddać do kalibracji na gwarancji, ale pewnie zażądają puszki.
ps
Zdjęcia ostre w ciągu dnia robi się ustawiając (dobrze skalibrowany obiektyw) na nieskończoność przesłona między 5,6 a 8 i to koniec.

kisio
17-05-2010, 19:48
S4INT zwróć uwagę, że na tym zdjęciu wszystko jest nieostre. Przy czasie 1/100 musiałyby mu się jednak ekstremalnie trząść łapy żeby to aż tak poruszyć. Wydaje mi się, że coś raczej ze szkłem nie tak.

navigator_s9
17-05-2010, 20:33
gdybym wrzucił kilka zdjęć które robiłem przy oświetleniu dziennym bez lampy to po prostu tragedia :)

kisio
17-05-2010, 22:11
Wrzuć jedno ze statywu, przy f8 - bo coraz więcej wskazuje na to, że obiektyw wyślesz do serwisu.

navigator_s9
17-05-2010, 23:11
zdaje sobie z tego sprawę tylko właśnie chce dokładnie wiedzieć co mam im "polecić" do naprawy :D

morzon
18-05-2010, 10:44
S4INT zwróć uwagę, że na tym zdjęciu wszystko jest nieostre. Przy czasie 1/100 musiałyby mu się jednak ekstremalnie trząść łapy żeby to aż tak poruszyć. Wydaje mi się, że coś raczej ze szkłem nie tak.

Przecież nigdzie nie napisałem, że jest poruszone :confused:
Właśnie o tym mówie, że reszta nie jest poruszona, a tylko rider który nie został zamrożony przez lampe.

navigator_s9
18-05-2010, 13:24
http://img14.imageshack.us/gal.php?g=dsc3270b.jpg tutaj są 4 zdjęcia wszystkie robione na F8 ze statywu. Czas 1/80. Od lewej przysłona ustawiona na nieskończoność potem na 1m, 0.5m i 0.3m.

navigator_s9
18-05-2010, 13:25
sory za rękę w kadrze na 2 zdjęciach ale na prędkości robione :P

Rafał_Sz
18-05-2010, 14:57
Faktycznie co ze szkiełkiem jest nie tak. Do serwisu jako szkło z brakiem ostrości.

foveon
19-05-2010, 23:54
Masz tak jak u mnie na początku. Kłania się serwis albo śrubokręcik. Licz się z tym że serwis poprosi o aparat.