PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon koduje NEFy z D2Hs i D2X :-(



Sylwiusz
19-04-2005, 13:36
Nikona chyba porabalo do reszty. Zakodowali balans bieli w NEFach ze swoich najnowszych cyfranek. Chca zeby wszysscy mieli do wyboru tylko Nikon Capture. Dziekuje za taka walke z konkurencja. Niech zrobia swoj produkt lepszym od innych, wowczas ludzie beda kupowali NC a nie takie zagrania ponizej pasa. A najladniej okreslil ta akcje Thomas Knoll - czyli jeden z pomyslodawcow Photoshopa - "przeciez balans bieli zawart w NEFach nalezy do fotografa a nie do Nikona". I slusznie - mam nadzieje, ze daruja sobie jednak ten kretynski pomysl i beda rozdawali klucz do tych nowych NEFow producentom programow do konwersji RAW. Wiecej na ten temat jest tutaj:
http://www.dpreview.com/news/0504/05041901nikon_encryptnef.asp

Anonymous
19-04-2005, 14:33
Nie znam szczegolow, ale ponoc najnwszy RAW Plugin 3.1 do PS CS juz sprawe zalatwia. Dzisiaj gdzie o tym czytalem wlasnie , ale cholerka nie moge znalezc gdzie.
Wątpie aby Nikon to zrobil - bylby to szczyt glupoty albo szczyt rozsądku. W koncu skoto to ich soft to wara od niego Adobe :):)

Sylwiusz
19-04-2005, 14:36
Nie znam szczegolow, ale ponoc najnwszy RAW Plugin 3.1 do PS CS juz sprawe zalatwia. Dzisiaj gdzie o tym czytalem wlasnie , ale cholerka nie moge znalezc gdzie.
Wątpie aby Nikon to zrobil - bylby to szczyt glupoty albo szczyt rozsądku. W koncu skoto to ich soft to wara od niego Adobe :):)
Wlasnie guzik - nic nie zalatwia (patrz caly artykul). Chodzi o to, ze konwersje mozesz robic, tylko balans bieli za kazdym razem musisz recznie ustawiac - nici z automatyzacji, nawet jesli pstrykales caly dzien w swietle slonecznym i wiesz, ze WB byl ustawiony dobrze.

Anonymous
19-04-2005, 15:04
A widzisz... dupki... i dlatego sprzedalem D2H :) ze Zlosci! :):)

Sylwiusz
19-04-2005, 15:11
A widzisz... dupki... i dlatego sprzedalem D2H :) ze Zlosci! :):)
I co? Kupujesz w zamian D2X - na zlosc im? ;-)

sv
19-04-2005, 15:38
to wydaje się nieprawdopodobne (ale jednak to prawda). nikoś sam sobie strzela gole

Giuppo
19-04-2005, 16:11
Bardzo, bardzo nieladnie... Ciekawe ilu zawodowych fotografow uzywa NC? Mysle ze okrojenie mozliwosci obrobki Nefow w PS wplynie tylko i wylacznie na spadek zainteresowania profi lustrzankami Nikona. Nie sadze zeby ktos sie przesiadal na NC jezeli od wielu lat pracuje w PSie... zwlaszcza, ze NC moze tylko byc przydatny przy imporcie zdjec.

c2h5oh
19-04-2005, 16:16
I skazuje w zasadzie na winblowsa jako jedyna sluszna platforme - koniec z gimpieniem.

szymony
19-04-2005, 16:34
Ciekawe co markoszołomy wymyślą następnym razem.

Anonymous
19-04-2005, 16:52
Fakt - jeszcze nie widzialem zawodowca na meczy koszykowki, ktory obrabia fotki w NC :):) PS rules! Komóra, laptop i wio!

Leon13th
19-04-2005, 17:27
Nic dziwnego że ludzie odchodzą od Nikona,a idą do Canona.Co tych skośnookich znów napadło,czyżby mieli "te dni",albo wstali lewą nogą ?

Sylwiusz
19-04-2005, 17:29
Miejmy nadzieje, ze sie zreflektuja - bo podejrzewam, ze na calym swiecie ludzie beda na to bardzo narzekali - i dadza klucz do tego kodowania niezaleznym producentom konwerterow RAW.

Leon13th
19-04-2005, 17:37
PANIE BOŻE POMÓŻ MI PAMIĘTAĆ...
KIEDY MAM NAPRAWDĘ ZŁY DZIEŃ
I ZDAJE MI SIĘ,ŻE WSZYSCY DO OKOŁA
CHCĄ MNIE WNERWIĆ
NIECH NIE ZAPOMNĘ
ŻE DO ZROBIENIA SMUTNEGO GRYMASU
POTRZEBA AŻ 42 MIĘŚNI
A TYLKO 4 DO WYPROSTOWANIA
ŚRODKOWEGO PALCA
I POWIEDZIENIA IM,ŻE MOGĄ MI SKOCZYĆ

arra
19-04-2005, 18:10
Za chwile zrobia to samo z D50, D70s i obecnymi D100 i D70 i bedzie po zabawie ;)

Mad Max
19-04-2005, 18:12
Za chwile zrobia to samo z D50, D70s i obecnymi D100 i D70 i bedzie po zabawie ;)

Wtedy dopiero zacznie się zabawa z szukaniem klienta na sprzęt Nikona i wyborem innego systemu.

Sylwiusz
19-04-2005, 18:14
Za chwile zrobia to samo z D50, D70s i obecnymi D100 i D70 i bedzie po zabawie ;)
No z obecnymi moga tak zrobic tylko jak na wlasne zyczenie wgramy nowy firmware ;-) Ale zawsze moga czyms skusic - np. dodadza Auto FP flash, MLU i 8 kl/sek i juz kazdy bedzie chcial taki wgrac do swojego D70 :-P

Anonymous
19-04-2005, 18:16
Nie znam szczegolow, ale ponoc najnwszy RAW Plugin 3.1 do PS CS juz sprawe zalatwia. Dzisiaj gdzie o tym czytalem wlasnie , ale cholerka nie moge znalezc gdzie.

Plugin ACR 3.1 będzie działać/działa tylko z PS CS2, a to inna odmiana problemów z konkurencją.

Marcin Stawiarz
19-04-2005, 18:18
zamiast tracic czas na jakies pomysly z kodowaniem, mogliby poprawic AWB w D70 :wink:

Sylwiusz
19-04-2005, 18:22
Plugin ACR 3.1 będzie działać/działa tylko z PS CS2, a to inna odmiana problemów z konkurencją.
Biorac pod uwage, ze Adobe kupuje wlasnie Macromedie, mam nadzieje, ze nie wyrosnie nam drugi Microsoft tyle, ze od cyfrowego obrazu - czyli wszystko drogie, napakowane mozliwosciami ale pelne bug-ow :?

sinner
19-04-2005, 18:30
Świat idzie nieuchronnie ku zagładzie , co nie zmienia faktu że cała sprawa dotyczy jak na razie posiadaczy konkretnych modeli ...

c2h5oh
19-04-2005, 19:02
Pytanie jak dlugo bedziemy musieli czekac na crack do softu.. dziwi mnie ze nikon takie rzeczu uskutecznia..

bonnum
19-04-2005, 20:09
Ja się zaczynam bać o to śliczne zółte logo.. może kiedyś nakleję sobie takie na mojego przyszłego Canona :evil:

Takie pomysły mogą położyć Nikona. Marketing mają do... miejmy nadzieję że inżynierowie ich uratują...

ALF
19-04-2005, 20:23
CHYBA KUPIĘ OLIMPUSA...wrrr :evil: :mrgreen:

Leon13th
19-04-2005, 20:27
Alf : niezły wybór,optyke mają bardzo dobrą

ALF
19-04-2005, 20:50
canon robi plastikow zabaweczki...ostatnio pomacałem obie trzysetki i miałem wrażenie, że zaraz którąś zgniotę...nikon świruje z softem i utrudnieniami...zostaje minolta i olimpus - może oni choć pomyślą o klientach rozsądnie (również cenowo :P)...

Leon13th
19-04-2005, 20:53
Np: E1,bardzo mi się podoba

zkruk
19-04-2005, 21:35
i juz po sprawie:
" UPDATE: Third party RAW converter, Bibble, has announced that it has
decoded the D2X's RAW white balance parameter and will fully support it "

choc nie ukrywam, ze jako SUN wystosowalbym oficjalne pismo do Nikona, ze praktyki tego typu zakrawaja na monopol...
NC wogole mi sie nie podoba - przekonywalem sie do tego programu 4 razy i za kazdym razem z tym samym skutkiem - uninstall... jak dla mnie program ten ma w sobie 0 ergonomii - jesli ktos twierdzi inaczej to znaczy ze jest fanatycznie nastawiony do swiata...

pietrucha
19-04-2005, 21:35
dobrze, ze nikt nie wymyslil samokodujacej sie blony filmowej; przepraszam za OT

Kaleid
19-04-2005, 22:00
Juz po sprawie....algorytm zdekodowany, co bylo do przewidzenia. Pamietajcie tez ze plugin NC do Fotoszopa jest darmowy.... . Oczywiscie przyjmę wszystkie D2x z zakodowanymi nefami. W zamian daje 350D :)

arra
19-04-2005, 22:03
i juz po sprawie:
" UPDATE: Third party RAW converter, Bibble, has announced that it has
decoded the D2X's RAW white balance parameter and will fully support it "

choc nie ukrywam, ze jako SUN wystosowalbym oficjalne pismo do Nikona, ze praktyki tego typu zakrawaja na monopol...
NC wogole mi sie nie podoba - przekonywalem sie do tego programu 4 razy i za kazdym razem z tym samym skutkiem - uninstall... jak dla mnie program ten ma w sobie 0 ergonomii - jesli ktos twierdzi inaczej to znaczy ze jest fanatycznie nastawiony do swiata...

RawMagick tez sobie radzi, to nie znaczy ze Nikon nie dal ciala i ze nie wytoczy tym firmom sprawy. Mam podobne odczucia co do NC4, ale moje uwagi dotycza glownie jakosci obrazu generowanego przez powyzszego.

Anonymous
19-04-2005, 22:25
Juz po sprawie....algorytm zdekodowany, co bylo do przewidzenia. Pamietajcie tez ze plugin NC do Fotoszopa jest darmowy....

Przed sprawą było po sprawie, bo T. Knoll wie jak rozszyfrować te dane, tylko nie jest pewny czy to zgodne z Digital Millenium Act. Dlatego Adobe oleje Nikona.
BTW - plugin NC jest smutny w porónaniu z ACR, a z wersją 3.1 to już szkoda słów.

Kaleid
19-04-2005, 23:39
Skoro Phase One i Bibble mogą....

Sylwiusz
19-04-2005, 23:44
Skoro Phase One i Bibble mogą....
Rozszyfrowac, rozszyfruja, ale jesli nie bedzie to zgodne z prawem, to Nikon moze wytoczyc im sprawe i wygrac. Ale to bylaby z ich strony glupota do kwadratu :-)

Anonymous
20-04-2005, 00:01
Ale to bylaby z ich strony glupota do kwadratu :-)

ale to nie pierwszy raz, kiedy Nikon sobie robi jaja z wlasnych klientow. i wcale bym sie nie zdziwil, gdyby probowal sciagac C1 i Bibble

Kaleid
20-04-2005, 00:10
Nie sadze. Gdyby Nikon na prawde chcial by nic poza NC nie czytalo NEFow wprowadzilby ostrzejsze ograniczenia niz tylko pewne utrudnienia w balansie bieli. Z resztą nie tylko Nikon robi dziwne rzeczy...Canon tez stosuje rozne utrudnienia, min dla chipow Sigmy.

Anonymous
20-04-2005, 00:26
Skoro Phase One i Bibble mogą....

Przeczytaj sobie tą wypowiedź Knolla. On pisze, że Adobe to nie jest firma garażowa i ma za dużo kasy, by ryzykować spór z Nikonem tak jak może to zrobić Bibble (o C1 nic nie wiem). Na konieć stwierdził, że jak nie dostaną klucza, to zleją Nikona i tyle.

A "utrudnienia dla chipów sigmy" to jak widać po dyskusji na pl.rec.foto.cyfrowa dosyć zawiły temat. Ja skłaniam się do wersji, że Sigma sknociła reverse engineering, a że przypadkiem udało się to wypunktować Canonowi, to nie jego wina. Innym firmom szkła działają.

Anonymous
20-04-2005, 07:49
a ciekawe jak wielu z was posiada legalna kopie PS'a?? ze sie tak bardzo oburzacie na dzialania nikona :D

c2h5oh
20-04-2005, 07:59
a ciekawe jak wielu z was posiada legalna kopie PS'a?? ze sie tak bardzo oburzacie na dzialania nikona :D

Obydwaj sie wypowiedzieli ;-)

Kaleid
20-04-2005, 09:01
Ja skłaniam się do wersji, że Sigma sknociła reverse engineering, a że przypadkiem udało się to wypunktować Canonowi, to nie jego wina.

No jasne ze nie :) Canona zawsze ze wszystkiego rozgrzeszą, tylko Nikon jest ten beeee.... :) Fakt jest tez taki ze tamron i cosina sa podwykonawcami wielu szkiel dla Canona (dla Nikona z resztą tez) i z pewnoscia maja lepszy dostep do dokumentacji. Poza tym zastanawiam sie ilu z Was uzywa legalnej wersji PS ze sie tak oburzacie....podejrzewam ze niewielu..... . Tamron i Cosina są podwykonawcami wielu szkiel dla Canona (Nikona z resztą tez) i z pewnoscia maja na biezaco dostep do dokumentacji. Sigma pewnie kombinuje sama, co bardzo ulatwia Canonowi blokowanie ich chipow....jest to z reszta zrozumiale. Kazdy broni swojego... z resztą. Wszystko to zmieza w zlym kierunku. Nie podoba mi sie ostatnie dzialanie firmy Adobe...po przejeciu Macromedii z pewnoscia zacznie nam wyrastac drugi monopol. Bledem Nikona nie jest IMHO kodowanie WB w NEFach, ale nie udostepnianie Nikon Capture za darmo razem z aparatem. Niby tylko 100USD ale jednak....

Anonymous
20-04-2005, 20:18
ile nikon centrala musi dostac maili od uzytkownikow chcących wyjasnic nikonowi, ze popelnia blad, bo w razie co to zmiana systemu? jakby tak zgrabnie napisac tekscik, przetlumaczyc na ang. i kazdy wyslyla mailem do nikona, a kopie i zamysl akcji na zagraniczne fora? ile takich maili ludzie by wyslali, jaklby tekst wymagal tylko przekopiowania, a adres mailowy byl podany?
mozna tez do nikon polska
no i do wiadmosci canona
;)

zkruk
24-04-2005, 09:14
http://www.dpreview.com/news/0504/05042203nikonnefresponse.asp - a tego chyba tutaj nie bylo....

[ Dodano: Nie Kwi 24, 2005 9:22 am ]
tak w skrocie... Nikon wymyslil sobie SDK ktory nikt nie wie do czego sluzy, ale oczywiscie ma zapewnic wspaniala jakosc zdjec... ;)
Nikon ma udostepniac zrodlo kodu bez oplat innym firma...
wiec sprawy nie ma...

A jaki tego sens... ano wydaje mi sie, ze chodzi tu o to by z kazdego programu zdjecia wygladaly tak samo, przy tych samych ustawieniach... czyli WB 5300 w PSie, C1, Bibbli bedzie teraz tym samym 5300 ...
tak mi sie wydaje...
D50 tez obok D2x i D2Hs wchodzi juz do nowego systemu... D70s jeszcze nie...

Swoja droga... tekst ten jest napisany calkiem marketingowo i mozna spokojnie czytac od 1/2 ... wczesniej belkot na temat wspanialosci Nikona... ;)

[ Dodano: Nie Kwi 24, 2005 9:25 am ]
zastanawiam sie tylko czy cala sprawa wyplynela dlatego ze Photoshop nie potrafil sobie poradzic z NEFem czy rzeczywiscie Nikon cos zakodowal... a teraz nagle pod presja swiata zmienil zdanie i postanowil udostepnic kod...
Phil zdecydowal sie nie komentowac tego... ale nie rozumiem czego - czy info z serwisu photoshopnews czy stanowiska Nikona....

niemniej jednak sytuacja wyglada na opanowana i mozna spokojnie czekac na akutalizacje programow ktore beda juz obslugiwaly nowe korpusy...

Kaleid
24-04-2005, 09:46
Nikon nie wymyslil sobie SDK :) SDK oznacza Software
Development Kit, czyli zestaw klocków do tworzenia oprogramowania w
jakiejś konkretnej dziedzinie. Zazwyczaj zawiera opis tematu, pliki
nagłówkowe deklarujące struktury danych i funkcje na nich operujące, a
także biblioteki, w których siedzą owe funkcje w postaci skompilowanej.

zkruk
24-04-2005, 10:18
aha... dzieki za uswiadomienie...
czyli marketingowy blekot...
toz to po prostu biblioteki... ;) (w uproszczeniu)
ok - ale nadal pozostaje fakt, ze bedzie rozdawac to za darmo
nawet na photoshopnews juz napisali, ze cale zamieszanie jest wynikiem braku informacji od nikona... moze po prostu nastapilo jakies spiecie.. (np. PS sie wkurzyl ze Nikon nie chce przystapic do formatu otwartego i musieli ich postraszyc.. wiec zrobili sztuczne zamieszanie..)

Kaleid
24-04-2005, 10:28
SDK to normalna rzecz. Przykladowo: http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=SDKHomePageAct&keycode=Sdk_Lic&fcategoryid=320&modelid=10468&id=3464

SDK Canonowych rawow.


Nie wiem tylko czy Nikon chce by korzystac z jego bibliotek, czy tez mowi ze cala informacje macie w SDK. NIe wynika to jasno z tego tekstu. Jesli Nikon w swoim SDK udostepni Adobe dokumentacje NEFa to nie ma problemu.