PDA

Zobacz pełną wersję : D80 z lampą SB-80DX



grzechu
30-11-2006, 20:31
Mam problem, nie działa automatyka lampy (wiem że nia działa TTL) - zwykła automatyka A , cały czas miga na full i zdjęcia w kluczu high (biało) czy trzeba jakichś specjalnych ustawień ??, fakt że nie mam instrukcji do niej ale z Nikonem starym nie miałem żadnych problemów.

audiorek
30-11-2006, 21:19
Manual, albo SB800

AMI
01-12-2006, 10:09
Witam,


Pamietaj, ze musisz ustawic recznie ISO i przeslone w lampie taka sama jak w aparacie. Czesto zapomina sie takze o korekcjach, które ustawiamy w aparacie.

Mi dziala bez problemu ( zarowno na A jak i na M ), na mojej 50-tce ustawiam stala ogniskowa,ISO i przeslone - dziala b.dobrze ( co nie znacze ze nie kupuje nowej Sabinki ;))

Pozdrawiam :

AMI

P.S. Nie pamietam jak jest na A z pomiarem odleglosci oraz z automatem ogniskowej, ale jak palnik jest w gore to rzeba recznie zmieniac zakres ogniskowej ( musze sprawdzic to w domu, poprostu dawno nie robilem na zoomie z ta lampa ) ;)

ASD
01-12-2006, 13:48
Sam ostatnio pracuje z SB-80DX w cyfrówce i oto co wymyśliłem:

1. Da się :-) i nie trzeba od razu kupować SB-800 (przeklinam Nikona za wprowadzenia nowego systemu, a przecież SB-80DX miała współpracować z DSLR)
2. Iso można ustawić zaraz po włączeniu lampy, gdy miga jego wskaźnik.
3. Lampę ustawiamy w tryb A na przysłonę wybraną w aparacie.
4. Robimy zdjęcia, ale...

- Czujnik lampy to niestety nie TTL, u mnie obniżyłem ISO w lampie o 1EV w dół, bo lampa niedoświetla (ale to zalezy od warunków, plus zawsze używam dyfuzora i może to ma jakiś wpływ)
- Lampa nie ma komunikacji z body, oprócz sygnalizacji, że jest, a więc trzeba pamiętać o każdej zmianie ISO i przysłony.
- Mamy za to synchronizację z 1/500s (w starszych Nikonach, jak D50 lub D70)
- Na aparcie może być tryb A (wtedy aparat ustawia czas 1/60, bo wie, że lampa jest podpięta), ale sensowniejsze jest chyba ustawienia aparatu na M, a lampy na A. Wtedy sami decydujemy o czasie synchronizacji (od najkrótszego do dowolnie długiego - taki ręczy slow sync), a lampa troszczy się o dobre naświetlenie przy zadanej przysłonie).

Podsumowując, pewnie i tak zdecyduję się w końcu na SB-800, bo w ferworze reporterki lub innych nerwowych zdjęć brak automatyki TTL może się zemścić, a 80-DX zostawię do doświetlania planu itp. Szkoda, bo SB-80DX to świetna lampa.

ASD

AMI
01-12-2006, 14:14
Ehhh a jak ja przeklinalem nikona, za zmiante na i-TTL ehhhh taka swietna lampa a tu trzeba kupic nowa.

A do reporterki to ja nie widze z 80DXm, ja wogole jej nie widze, tylko musze czasem jej uzywac bo innej nie mam ;) albo pozyczam 600-tke

Z tym manualem w aparacie bym nie przesadzal, no chyba, ze musimy wymusic odpowiednie synchro, wtedy tak.

W D80 mozna ustawic minimalny czas synchronizacji wiec nie musze uzywać M ;) na preselekcji przeslony bede mial i czas ktory chce (np.1/125 zamias 1/60 zawsze wybieranej przez aparat) i wybrana przeslone.

Podsumowujac, mozna z tym dzialac ale jest to upierdliwe... grunt ze napewno dziala poprawnie (na A).

AMI

PS. Z tym niedoswietleniem cos jest ... ja tez przeswietlam zazwyczaj o +1

nim
12-02-2007, 00:40
Również puściłem parę przekleństw pod adresem Nikona. Żeby chociaż serwis był w stanie zrobić upgrade. Zapewne niewiele zmieniło się poza napisem na obudowie i firwarem.

Wykombinowałem natomiast lepszy sposób. Skoro D80 jest w stanie sterować zewnętrznymi lampami przez IR to wpadło mi do głowy żeby zdjąć SB-80DX z sanek i korzystać z niej zdalnie. Działa miodzio bez żadnego klikania na lampie (jak iTTL). Trzeba tylko tak trzymać sprzęt, żeby się widziały emitery IR na lampie i w aparacie. Daje to szansę również na bardziej kreatywne podejście do oświetlenia.

Wszystko fajnie tylko rąk brakuje .

Marek

zdyboo
12-02-2007, 18:44
Wszystko fajnie tylko rąk brakuje.

A jakbyś zakleił styki i zostawił lampę na sankach? Będą się widziały odbiornik i nadajnik podczerwieni?

nim
12-02-2007, 20:34
No niestety nie. Sabinka pracuje jako slave ale tylko wtedy kiedy wbudowana lampa jest masterem (jest podniesiona). Błyskają obie, nie trzeba ustawiać iso i mocy strzału na SB.
Z tym "miodziem" to bez przesady bo w żaden sposób nie jest sterowany zoom w sabince.

Jak dla mnie super sposób na zdjecia w mieszkaniu, gdzie indziej mało użyteczne. Tak czy inaczej miodzio z łyżką dziegciu.

Zdrówka
Marek

Valwit
13-02-2007, 01:02
Sam ostatnio pracuje z SB-80DX w cyfrówce i oto co wymyśliłem:

1. Da się :-) i nie trzeba od razu kupować SB-800 (przeklinam Nikona za wprowadzenia nowego systemu, a przecież SB-80DX miała współpracować z DSLR)


i dziala. z tymi co maja dTTL: http://www.nikon-euro.com/kdb/en/2003/6513/sb80DX.htm

Jakubas
13-02-2007, 11:43
Nim, mozesz kupic uchwyt na lampe, taki co sie przykreca do gwintu statywowego, a lampe jest z boku aparatu. Moze sie okazac tanim wyjsciem z sytuacji :)

TiTeUF
13-02-2007, 12:44
Patrzcie co mozna zrobic z Nikon'em D50 + SB600 + SB24

http://www.flickr.com/photos/sciamano/388166205/in/set-72157594502533199/

flyski
16-02-2007, 09:57
Nim, mozesz kupic uchwyt na lampe, taki co sie przykreca do gwintu statywowego, a lampe jest z boku aparatu. Moze sie okazac tanim wyjsciem z sytuacji :)

A nadajniki i odbiorniki IR połączyć światłowodem (lub bardziej badziewnie za pomocą folii alu czy lustarka), to powinno działać.

szymony
16-02-2007, 10:50
Patrzcie co mozna zrobic z Nikon'em D50 + SB600 + SB24

http://www.flickr.com/photos/sciamano/388166205/in/set-72157594502533199/

To samo co innym aparatem z innymi błyskogratami. To co widać to zasługa operatora tego szpeju, a nie samych klamotów.

TiTeUF
16-02-2007, 12:53
To samo co innym aparatem z innymi błyskogratami.

No tak, ale czytajac niektore posty na forum mozna dojsc do wniosku ze bez Sabinki 800 a w najgorszym wypadku 600 nic nam nie wyjdzie ...

Ja sie szykuje na zakup SB 26 lub 28 bo nie stac mnie nawet na SB 600 a i tak uzywam flash'a w body na full manual bo lubie pokombinowac :) a nie robie reportarzy i nie lubie fotografowac rodzinki u cioci na imieninach wiec TTL i szybkosc nie jest mi az tak potrzebna

Valwit
16-02-2007, 14:08
Nikon'em

Nikonem. Flasha, zooma. Zasady uzywania apostrofu naprawde nie sa tak strasznie skomplikowane.

TiTeUF
16-02-2007, 15:06
Nikonem. Flasha, zooma. Zasady uzywania apostrofu naprawde nie sa tak strasznie skomplikowane.

LOL, nie wiem, nigdy nie chodzilem do szkoly w Polsce wiec sie nie orientuje. Pisze jak umie. :p

nim
16-02-2007, 23:29
Żarty sobie robicie a ja tu zostałem ze średnio użyteczną lampą. Wolałbym normalnie robić zdjęcia a nie bawić się w pomysłowego Dobromira. Zbieram na nową błyskotkę :-( .

szymony
17-02-2007, 00:39
No tak, ale czytajac niektore posty na forum mozna dojsc do wniosku ze bez Sabinki 800 a w najgorszym wypadku 600 nic nam nie wyjdzie ...

Ja sie szykuje na zakup SB 26 lub 28 bo nie stac mnie nawet na SB 600 a i tak uzywam flash'a w body na full manual bo lubie pokombinowac :) a nie robie reportarzy i nie lubie fotografowac rodzinki u cioci na imieninach wiec TTL i szybkosc nie jest mi az tak potrzebna

IHMO to SB26 i SB28 to też w takim przypadku przepłacona inwestycja. Taniej kupisz dobrego metza z automatyką tyrystorową o większej niejednokrotnie mocy, a efekty takie same.

TiTeUF
17-02-2007, 00:56
IHMO to SB26 i SB28 to też w takim przypadku przepłacona inwestycja. Taniej kupisz dobrego metza z automatyką tyrystorową o większej niejednokrotnie mocy, a efekty takie same.

Ja sie wogole nie znam na lampach i oprocz LP to nie bardzo wiem o co chodzi. Zreszta ja sie na niczym nie znam, nie tylko na lampach :) Na razie cykam z wbudowana ale na manualu.

Z tego co widzialem na Allegro to Metz do Nikon'a wcale nie jest az tak tani ... Musze sobie zaczac obserowawac co sie pokazuje na allegro w dziale lamp.

Dzieki !

Czornyj
17-02-2007, 01:00
Żarty sobie robicie a ja tu zostałem ze średnio użyteczną lampą. Wolałbym normalnie robić zdjęcia a nie bawić się w pomysłowego Dobromira. Zbieram na nową błyskotkę :-( .

To sprzedaj - ja mam puchę z dTTL-em, to chętnie przygarnę ;)

TiTeUF
17-02-2007, 21:43
Tanio poszla ta SB 28 - 300 PLN ...

http://allegro.pl/item165582078_nikon_sb_28.html

dzidch
17-02-2007, 23:18
witam tak sobie śledzę wątek i sam zaczałem eksperymentować z moim S3 pro i 80Dx na stopce działa w 100% ok bo w sumie S3 to praktycznie nikon F80. Próbowałem sb80dx wyzwalać zdlanie przez błysk lampy wbudowanej. Błyska potwierdza biperem i wogle ale jest jedno maluteńkie ale... brak synchronizacji wygląda na to że błyska za szybko szybciej niż otworzy się migawka i w rezultacie nie bierze udziału w ekspozycji. Ktoś ma jakieś sugestie co do ustawienia . Myślalem o przedbłyskach ttl lampy w budowanej ale sam nie wiem czy ona a manualu też ma przedbłyski????

AMI
19-02-2007, 18:12
To sprzedaj - ja mam puchę z dTTL-em, to chętnie przygarnę ;)

Czornyj dawalem na forum info ze chce sprzedac SB80 :)

Hmmm musze pozadnie przetestowac SB80 z lampa wbudowana jako master. Moze cos jutro podrzuce.

Pozdrawiam:

AMI