PDA

Zobacz pełną wersję : Historia fotoreportarzu



mp_
30-11-2006, 19:55
Witam!

Pisze pracę licencjacką na temat fotografii w prasie. Szukam źródeł, które mógłbym umieścić w swojej bibliografii i niestety zawiodłem się na bibliotece wojewódzkiej :/ w której na temat fotografii w ogóle jest raptem z 15 pozycji a odnośnie historii 3, które już mam w domu :)
to niestety za mało..
..Dlatego zastanawiam się czy ktoś z Was nie zna ciekawych stron (niekoniecznie polskojęzycznych) o historii fotografii reporterskiej?

Jeśli tak to z góry dzięki za pomoc!
Michał Pawłowski

kronos28
30-11-2006, 21:42
a to musza byc ksiazki bo ostatnio wygrzebuje rzeczy na temat fotografii wojennej do szkoły i moge ci polecić parę filmów dokumentalnych na ten temat :) bo z ksiązkami to cieżko :(

mp_
01-12-2006, 00:31
a to musza byc ksiazki bo ostatnio wygrzebuje rzeczy na temat fotografii wojennej do szkoły i moge ci polecić parę filmów dokumentalnych na ten temat :) bo z ksiązkami to cieżko :(

oo to bardzo proszę :D
mogę Ci tez pozducić jeden tytoł: "Z historii fotografii wojennej" Henryk Latoś - niestety książka wydana w latach wiadomo jakiej propagandy :P więc kilka faktów historycznych (zwłaszcza po 2 wojnie) jest tam nieco przekreconych.. cała reszta natomiast bardzo ciekawa i wciągająca!
podaj mi proszę te tytoły filmów jesli mozesz!

dzięki i pozdrawiam

holka
01-12-2006, 00:39
to zanim napiszesz wielkimi literami tytul pracy na pierwszej stronie sprawdz pisownie "fotoreportażu"
:)

flyman7
01-12-2006, 12:11
oj holka czepiasz sie - on po prostu ma klawiature z dyslekcja :D

kronos28
01-12-2006, 12:31
no to prosze bardzo:

"War Photographer" - http://www.war-photographer.com/ - James Nachtwey chyba najbardziej znany fotograf wojenny naszych czasów.

"The War in Iraq Through Photographers' Eyes" - tutaj masz filmik tez na Nachtweyem i z jego kolegami z grupy "Seven", każdy z nich starał sie uchwycić inną stronę wojny . Sporo ciekawych wypowiedzi ze strony fotografów.

"Shootin War - World War II Combat Cameramen" - ciekawy filmik przedstawiający kulisy wojny, która po raz pierwszy byla tak dobrze relacjonowana w mediach. Prowadzący - Tom Hanks, wiedzą historyczną wspomagał Stephen E. Ambrose - znany chyba kazdemu, bo dał nam taki serial jak "Kompania Braci"

"National Geographic - The Photographers" - a to moze nie o fotografii wojennej, ale w tym fimie są wywiady z prawie wszystkimi legendami National Geographic i ich historie - jak zaczynali, gdzie byli, jak to na nich wpłyneło, i ich fotoreportaże.

Polecam, bardzo wciągające filmiki, ktore sie przyjemnie ogląda :)

Dzięki za podanie książeczki - coś nowego w biblioteczce domowej ;)

PaSkal
01-12-2006, 12:38
http://agency.magnumphotos.com/about/history.aspx

dodam trochę jeszcze.

Tu:
http://www.pbs.org/wnet/americanmasters/database/capa_r.html

ciekawy materiał (po angielsku) dowodzący, że klasyczne zdjęcie Capy z hiszpańskiej wojny domowej nie zostało sfałszowane ani upozowane.

Tu:
http://www.washingtonpost.com/wp-srv/style/museums/photogallery/bresson/essay.htm

esej o HC-B

Szukaj po nazwiskach (Nachtwey, Selgado, Tomaszewski), po agencjach (Magnum....).


Guglać każdy może....

mp_
01-12-2006, 13:09
:D dziękuję wszystkim bardzo za pomoc!
a szczególnie Holce za wytknięcie mi niewybaczalnego błędu ;)
dobrze, że dysleksja nie dyskwalifikuje jako fotografa... ufff

mp_
01-12-2006, 13:13
no to prosze bardzo:

"War Photographer" - http://www.war-photographer.com/ - James Nachtwey chyba najbardziej znany fotograf wojenny naszych czasów.

"The War in Iraq Through Photographers' Eyes" - tutaj masz filmik tez na Nachtweyem i z jego kolegami z grupy "Seven", każdy z nich starał sie uchwycić inną stronę wojny . Sporo ciekawych wypowiedzi ze strony fotografów.

"Shootin War - World War II Combat Cameramen" - ciekawy filmik przedstawiający kulisy wojny, która po raz pierwszy byla tak dobrze relacjonowana w mediach. Prowadzący - Tom Hanks, wiedzą historyczną wspomagał Stephen E. Ambrose - znany chyba kazdemu, bo dał nam taki serial jak "Kompania Braci"

"National Geographic - The Photographers" - a to moze nie o fotografii wojennej, ale w tym fimie są wywiady z prawie wszystkimi legendami National Geographic i ich historie - jak zaczynali, gdzie byli, jak to na nich wpłyneło, i ich fotoreportaże.

Polecam, bardzo wciągające filmiki, ktore sie przyjemnie ogląda :)

Dzięki za podanie książeczki - coś nowego w biblioteczce domowej ;)

no to zaczynam poszukiwania tych pozycji! dzięki! :) i miło mi , że mogłem Tobie tez coś przydatnego podrzucić.

mp_
01-12-2006, 13:16
oj holka czepiasz sie - on po prostu ma klawiature z dyslekcja :D
Ty chyba tez masz podobny problem do mnie :P nie ma czegoś takiego jak "dyslekcja" jest natomiast "dysleksja" ;) zanim się do kogoś przyczepisz - sprawdź czy sam nie masz problemów z pisownią :)
pozdrawiam serdecznie,
Michał Pawłowski

flyman7
01-12-2006, 15:32
spoko, spoko - pisalem o klawiaturze :D
a tak wogole to pisalem te slowo pierwszy raz ;)

rabijki
03-12-2006, 13:27
Uniwersytet slaski wydzial nauk spolecznych - dziennikarstwo. poszukaj w arch prac magisterskich:
Aleksander Rabij - czyli ja:-)
i moja zona Krystyna Okulewicz
nie pamietam lat ale sa o tym czego szukasz

pozdro
olo

koziak
03-12-2006, 18:27
http://www.reporterzy.info/index.php?section=fotografia
Tu masz tego trochę w języku polskim.

svistakk
03-12-2006, 22:36
Tak na szybko:

Antologia fotografii polskiej 1839-1989 / [tekst i wybór zdjęć] Jerzy Lewczyński. - Bielsko Biała : "Lucrum", 1999. - 323, [1] s. : fot., err. ; 33 cm. - Nazwa wydaw. w cop. - Tekst równol. pol., ang. - Bibliogr. s. 316-320. - #. - ISBN 83-905974-1-1

Wanda Mossakowska, Jadwiga Ihnatowicz, Urszula Czartoryska, Henryk Latoś, Joanna Paszkiewicz-Jaegers, Ryszard Bobrowski, Wiesław Prażuch "150 lat fotografii polskiej"

http://scholar.google.com/scholar?hl=en&lr=&ie=ISO-8859-1&q=photojournalism+%2B+history&btnG=Search - ponad półtora tysiąca linków dla słów photojournalism i history ;)

Historia fotografii światowej / Naomi Rosenblum ; [przekł. Inez Baturo].

Mała historia fotografii / Boris van Brauchitsch ; przeł. Jan Koźbiał i Barbara Tarnas.

Trzymam kciuki za pracę - ja popełniam doktorat z użycia fotografii w propagandzie i kreowaniu wizerunku w 20-leciu międzywojennym. Koszty skanów zdjęć z archiwów mnie dobijają ;)

Pozdrawiam

Marcin

mp_
03-12-2006, 22:55
:D dzięki !!

DonMaliniacco
04-12-2006, 04:38
:D dziękuję wszystkim bardzo za pomoc!
a szczególnie Holce za wytknięcie mi niewybaczalnego błędu ;)
dobrze, że dysleksja nie dyskwalifikuje jako fotografa... ufff

raczej dysortografia ;)

mp_
04-12-2006, 12:29
Tak na szybko:

Antologia fotografii polskiej 1839-1989 / [tekst i wybór zdjęć] Jerzy Lewczyński. - Bielsko Biała : "Lucrum", 1999. - 323, [1] s. : fot., err. ; 33 cm. - Nazwa wydaw. w cop. - Tekst równol. pol., ang. - Bibliogr. s. 316-320. - #. - ISBN 83-905974-1-1

Wanda Mossakowska, Jadwiga Ihnatowicz, Urszula Czartoryska, Henryk Latoś, Joanna Paszkiewicz-Jaegers, Ryszard Bobrowski, Wiesław Prażuch "150 lat fotografii polskiej"

http://scholar.google.com/scholar?hl=en&lr=&ie=ISO-8859-1&q=photojournalism+%2B+history&btnG=Search - ponad półtora tysiąca linków dla słów photojournalism i history ;)

Historia fotografii światowej / Naomi Rosenblum ; [przekł. Inez Baturo].

Mała historia fotografii / Boris van Brauchitsch ; przeł. Jan Koźbiał i Barbara Tarnas.

Trzymam kciuki za pracę - ja popełniam doktorat z użycia fotografii w propagandzie i kreowaniu wizerunku w 20-leciu międzywojennym. Koszty skanów zdjęć z archiwów mnie dobijają ;)

Pozdrawiam

Marcin


w zasdzie mój temat jest w pewnym sensie podobny do Twojego "Fotografia jako narzędzie zmiany światopoglądu" - no to jestzcze wersja robocza ;) historia potrzeba mi do wstępu i rozdziału o fotografii reporterskiej! mam nadzieję, że nie będzie tak źle jak piszesz z tymi reprodukcjami..
pozdrawiam!

svistakk
04-12-2006, 21:37
Ciekawe, ciekawe, nie powiem. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (www.mhf.krakow.pl) - odwiedź to miejsce - mają ciekawą bibliotekę. Za skan liczą sobie 12 zł + VAT. Archiwa potrafią policzyć 20 zł...

kopciuszek
23-06-2007, 19:44
witam
ciekawe rzeczy mozna znalesc w archiwum dokumentacji mechanicznej, wyszedł nawet katalog i to nie jeden

zwolak
26-06-2007, 12:58
no to zaczynam poszukiwania tych pozycji! dzięki!

Są na torrentach. ;)

elanek
27-06-2007, 08:18
"O fotografii" Susan Sontag. Dobra pozycja. Coś tam z niej weźmiesz, szczególnie z USA od połowy XIX w do połowy XX.