PDA

Zobacz pełną wersję : Pilot zdalnego sterowania do aparatów Nikon i innych



comes
30-11-2006, 00:13
Witam,
wielokrotnie była poruszana sprawa pilotów do aparatów, odpowiedzi były różne i różniaste, niekoniecznie satysfakcjonujące pytającego. Proszę zajrzeć więc na poniższy link, może to będzie to, o co chodzi - jest to oferta firmy produkującej piloty do aparatów różnych typów za...uwaga..43 zł. Chyba niedrogo?
http://www.elmak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=1&lang=pl
Pozdrawiam i wybieram się jutro na zakup.

madburn
30-11-2006, 16:16
a co piwesz na to :
http://www.alanmacek.com/nikon/
1xPIC, 1x opornik , 1x Dioda IR no i bateryjka - ot i cala filozofia

nie mowie ze lepsze
ale producenci mogli by nie chamic sie tak pazernie na pilota za 1$ a sprzedawac go za 30$
to jakis spisek z ukladu - jak nic komisje powolac i podac do prokuratury ! ;)

Grzybu
30-11-2006, 16:29
a co piwesz na to :
http://www.alanmacek.com/nikon/
1xPIC, 1x opornik , 1x Dioda IR no i bateryjka - ot i cala filozofia

nie mowie ze lepsze
ale producenci mogli by nie chamic sie tak pazernie na pilota za 1$ a sprzedawac go za 30$
to jakis spisek z ukladu - jak nic komisje powolac i podac do prokuratury ! ;)

Ale niestety nie każdy w domu ma programator do PIC'ów :/
Nie orientuje się jakie są ceny tych programatorów, ale na Allegro widziałem takie za 50zł
Czyli nie bardzo się kalkuluje.

comes
30-11-2006, 16:41
faktycznie zdzierstwo, ale tym samym oferta firmy Elmak staje się b. atrakcyjna. Wysłałem do nich mejla i dostałem odpowiedź, że pilot pasuje do D80. Niestety nie ma go w sklepach, ale można zamówić, albo kupić w ich sklepie internetowym.
A z tą pazernością to jest pewnie tak, że dopóki klient jest gotowy zapłacić taką cenę i się nie krzywi, to trzeba go doić. Jak nie będzie zamówień, to cena na pewno spadnie, dlatego nie będę kupował oryginalnego pilota Nikona, skoro można go kupić 3x taniej, na dodatek popierając przy tym krajowych producentów.

ozarek
02-12-2006, 20:35
faktycznie zdzierstwo, ale tym samym oferta firmy Elmak staje się b. atrakcyjna. Wysłałem do nich mejla i dostałem odpowiedź, że pilot pasuje do D80. Niestety nie ma go w sklepach, ale można zamówić, albo kupić w ich sklepie internetowym.
A z tą pazernością to jest pewnie tak, że dopóki klient jest gotowy zapłacić taką cenę i się nie krzywi, to trzeba go doić. Jak nie będzie zamówień, to cena na pewno spadnie, dlatego nie będę kupował oryginalnego pilota Nikona, skoro można go kupić 3x taniej, na dodatek popierając przy tym krajowych producentów.
Idziesz sobie na allegro, kupujesz zwyczajny uniwersalny pilot, programujesz pod sanyo i po sprawie, koszt ca 15pln
działa w 110%

zuto
03-12-2006, 18:43
Idziesz sobie na allegro, kupujesz zwyczajny uniwersalny pilot, programujesz pod sanyo i po sprawie, koszt ca 15pln
działa w 110%

aha... i latam z takim pilotem np. po plaży jak chce sobie zdjęcie z rodzinką np. zrobić.
a pilota firmy Elmak mam i używam. pisałem już o nim na tym forum. jestem z niego zadowolony i nie wygladam jak nawiedzony operator kablówki biegający z pilotem TV po plaży... :D
-------------
a z tym PIC'iem to też niezły pomysł. na stronce jest "wsad" do D70, a to chyba to samo co do mojego D50. programator gdzieś mam (mozna sobie takowy samemu zlutować za dosłownie pare zł.), jeszcze tylko kostke dokupić... może kiedyś popróbuje...

jarek76
03-12-2006, 18:45
Mam takiego pilota firmy Elmak od maja i sprawuje się bardzo dobrze
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do tego pilota

odie83
04-12-2006, 00:27
Mam takiego pilota firmy Elmak od maja i sprawuje się bardzo dobrze
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do tego pilota

Bo i jakież można mieć? ;) Budowa prosta jak konstrukcja cepa, koszt w produkcji seryjnej to pewnie kilka złotych, a sprzedają za 43 i to podobno jest tanio. Bardzo dobry przykład do porównania to własnie ten uniwersalny pilot do TV. Kosztuje 15zł, ale obsługuje kilkanaście funkcji w setkach telewizorów różnych marek. Tu mamy tylko jeden sygał wyzwalania migawki, a technicznie konstrukcja podobna tylko o wiele prostsza.

zuto
04-12-2006, 08:30
Bo i jakież można mieć? ;) Budowa prosta jak konstrukcja cepa, koszt w produkcji seryjnej to pewnie kilka złotych, a sprzedają za 43 i to podobno jest tanio. Bardzo dobry przykład do porównania to własnie ten uniwersalny pilot do TV. Kosztuje 15zł, ale obsługuje kilkanaście funkcji w setkach telewizorów różnych marek. Tu mamy tylko jeden sygał wyzwalania migawki, a technicznie konstrukcja podobna tylko o wiele prostsza.

a dlaczego tak jest? ... bo jest konkurencja i uniwersalnych pilotów na rynku masz od gwizdka w każdym sklepie RTV.
a jaki masz wybór pilotów do aparatów? no raczej niewiele tego jest więc doją za takie małe cuś ile tylko się da. ja nie mówie że 43 jest tanio, ale w porównaniu do orginału który chyba nie jest bardziej skomplikowaną konstrukcją to chyba nie jest aż tak źle. 15 zł. za pilot od TV jest ok, tylko ten wygląd.... eh...
Zresztą idąc tym sladem to w sumie w miare kumaty i umiejący trzymać lutownice człowieczek sam sobie stworzy cos takiego według linka ze schematu powyżej i pewnie koszt nie przekroczy 5zł + bateryjka. a ilu będzie się chciało i tak zrobi?

michał_s
04-12-2006, 20:52
Kilka miesięcy temu ten uniwersalny pilot kosztował na wyprzedaży w Auchan i w marketach Atak po 4 -5zł.
Warto czasem sprawdzić co leży w "koszach" na promocji, nawet jak ktoś używa pilota 2 razy do roku to można sie w taki zaopatrzyć ze względu na cenę, mimo wyglądu i wielkości.

comes
04-12-2006, 21:44
Czytając powyższe wypowiedzi zauważam, że dyskusja zmierza w zupełnie innym, niż przewidywałem, kierunku. Zakładając wątek wskazałem po prostu alternatywną, w stosunku dla produktu monopolisty, 3-krotnie tańszą ofertę rodzimego producenta. I tyle.
Piszę - „ofertę producenta”, a nie samodzielną produkcję w manufakturze. Oczywiste jest, że wobec małego zainteresowania produktem, a tak jest przecież przy okazji sprzedaży różnego rodzaju towarów niszowych, jednostkowa cena produktu jest zdecydowanie niższa, niż przy produkcji seryjnej. Oczywiste jest również to, że wszystko można zrobić samemu, ale proszę nie proponować tego tym, którzy niekoniecznie mają czas, umiejętności i chęci zrobienia czegoś, co nie wiadomo czy w ogóle zadziała, choćby nie wiem, jakie wydawałoby się to proste do realizacji.
Wystarczy zresztą popatrzeć na schemat pilota i foto części składowych pokazanych w przywołanym linku http://www.alanmacek.com/nikon/ - wydaje się, że jest to prymitywne urządzenie. Ale żeby je wykonać, należy najpierw poszperać trochę w cennikach i zobaczyć ile wynosi koszt wszystkich elementów przy zakupie jednostkowym (procesor, dioda, opornik, płytka drukowana, wyłącznik, bateria, przewody, obudowa) i gwarantuję, że nie wyjdzie nam na pewno 1 dolar czy nawet 15 zł, tylko znacznie więcej, i, poza tym, gdzie ta estetyka. Ponadto taki procesor należy zaprogramować, a czy oprócz specjalistów ktoś wie, jak to zrobić?
Idąc tym tropem można przecież, w celu znacznego obniżenia kosztów, zaproponować wykonanie, np. solidnego statywu (to tylko w końcu 3 połączone rurki, nic prostszego do wykonania przy obecnym poziomie techniki), pierścieni adaptacyjnych, redukcji, przejściówek (łatwizna dla tokarza) czy uszyć własną torbę lub plecak. Pytanie tylko, po co?
Można oczywiście te wszystkie porady umieścić w dziale „Akcesoria, wynalazki, własne inicjatywy”, może ktoś z nich skorzysta, kto wie?
Sądzę jednak, że forumowicze szukają raczej w tym dziale niekonwencjonalnych rozwiązań, czy wręcz wynalazków, które pozwalają wykonać skomplikowane zadania, takich jak np. głowica do wykonywania panoram (przy okazji gratulacje dla jej twórcy a1rh+ - przymierzam się do jej zrobienia, wg załączonych zdjęć i wskazówek, o ile nie zabraknie mi wytrwałości).
A wracając do samego pilota i jego ceny - może ktoś zna innego znacznie tańszego producenta i podzieli się tą wiedzą z resztą forumowiczów. Na razie mamy 43 zł - kto da mniej? I przypominam, mówię o pilocie do aparatu fotograficznego, a nie o pilotach programowalnych do różnych urządzeń technicznych.
Pozdrawiam i przepraszam za przydługi tekst. Tak mnie jakoś naszło, ale obiecuję poprawę.

madburn
05-12-2006, 11:24
masz mocne argumenty - trudno sie nie zgodzic
ja to zrobie ;)
dla mnie zdlubanie takiego pilota to nie problem - w przerwie pomiedz zupa a drugim daniem - oczywiscie nie kazdy umie trzymac lutownice - i OK - link byl dla tych co wiedza ktorym koncem lutownicy cyne topic - dla pozostalych to ciekawostka - alternatywne rozwiazanie jak sam mowisz i co dziwne szukasz zamiast isc i kupic sobie po prostu pilota :P

co do cen - nie doemnizowalbym - kazdy elektronikma w domu opornik :P kosztuja grosze - a sam scalaczek tez - najdrozsza bedzie obudowa , diode LED IR wyrwiesz ze starego pilota - ot i caly ficzer - oczywiscie programator to inna sprawa - ale nie musisz go robic - wystarczy isc do kumpla elektronika - on zmontuje calego pilota i na pewno koszty beda niskie - tym bardziej ze czesci beda tanio a nie ze sklepu online :P

nie twierdze ze kazdy musi sobie zrobic pilota - ja kupilem malego uniwersalnego za 5zl - dziala - i to tyle - gdybys zadal sobie trud wejscia do odpoiwedniego watku to bys wiedzial - tymczasem tobie sie nie chcialo nie miales czasu ochoty czy umiejetnosci - zrobiles nowy watek - trudno

statyw - nie wiem czy ktos robi skoro chinski kosztuje pare zlotych - pomijam jakosc
ale gdyby byly tylko manfrotto to gwarantuje ci ze wrocily by do lask ksiazki slodowego - tam ze 3 projekty byly

robiac cos samemu zdobywasz nie tylko doswiadczneie i umiejetnosci ale i satysfakcje z wlasnej pracy
wydac kase kazdy moze

idac twoim tokiem rozumowania o "nie maniu" czasu, umiejetnosci, ochoty, checi etc - zrezygnuj z fotografii - lepiej najmij zawodowca - cyknie ci sliczne fotki i nie bedziesz mial rozterek :>


PS bez frustracji prosze - link podalem jako material dydaktyczny - kto sobie skorzysta i zmajstruje - bravo - dla reszty jest to tylko ukazanie jak nieskomplikowane urzadzenie to jest i ile tak naprawde jest warte - a cene okresla nie to ile ktos chce ale ile kto inny za to chce zaplacic :) ot prawa rynku

robak_wroc
06-12-2006, 20:14
dobra dobra.. wracajac do uniwersalnego pilota. mam takowy i jest w nim mozliwosc ustawienia kilku typow TV sanyo. czy ktos juz probowal konkretnie ktory to kod?? i jakim przyciskiem wyzwala sie migawke/ostrzy.

orion_64
06-12-2006, 21:40
masz analoga? czy cyfrę? jeśli masz cyferkę to polecam metodę prób i błędów(kwestia pilota i w każdym różne przyciski mogą wyzwalać migawkę, nie tylko ten jeden jedyny) a jeżeli analog i szkoda Ci klatek - to chlapnij 182(takowy ja sobie ustawiłem) i spróbuj z cyferek którąś nieparzystą wywołać, chyba nie muszę przypominać żeby body też ustawić odpowiednio do odbioru sygnału?

PS
Czy taki zestawik http://www.szafirek.pl/index.php/,details,id_pr,6105.html można jakoś ustawić żeby nadawał do nikosiów? To jest raczej pytanko do tych co mają pojęcie i mogą "co nieco" podpowiedzieć nt takich zestawów do samodzielnego montarzu

odie83
07-12-2006, 00:33
wystarczy isc do kumpla elektronika - on zmontuje calego pilota i na pewno koszty beda niskie - tym bardziej ze czesci beda tanio a nie ze sklepu online :P

Znałem jednego studenta elektroniki, który robił czytniki na podczerwień do telefonów kom. Sprzęt bardziej skomplikowany bo miał dwie diody IR, wychodziło z tego jeszcze kilka kabelków, które wg jego pisemnaj instrukcji trzeba było podpiąć do płyty gównej w kompie. Wszysyko w ładnej czarnej obudowie, działało bez zarzutu... Sprzedawał po 19zł a potem zszedł na 15. Pytanie za 100pkt, ile kosztował go materiał, tak żeby jeszcze na tym przyzwoicie zarobić? 5zł?


robiac cos samemu zdobywasz nie tylko doswiadczneie i umiejetnosci ale i satysfakcje z wlasnej pracy
Satysfakcja się bardzo liczy. Niedawno robiłem sobie płytkę pod aparat do statywu Vanguard. Zrobiłem ją z dwóch kawałków pociętego pióra od resora. Była piękna, ciężka i błyszcząca. Miała trzy nacięcia ustalające i jedno sfazowanie do blokady. Pasowała jak ulał. Dwa wieczory siedziałem ze szlifierką, wiertarką, pilnikami itp w garażu. Byłem z niej dumny :mrgreen: Potem trzeba było tylko jeszcze zrobić stopniowany otwór pod załatwioną od znajomego śrubę. Trzeba było do tego frezarki bo to otwór 22mm chyba był. No i "pan Mietek" z***ał sprawę. Mimo otrzymanego ode mnie rysunku technicznego wywiercił otwór ze złej strony i płytka jest do wyrzucenia... :(
...ale satysfakcja pozostała ;]

mamil_km
07-12-2006, 08:41
Mi sie ten podoba za funkcjonalność i chyba taki sobie kupie, a moze się myle...

http://www.allegro.pl/item147405221_nowy_najlepszy_pilot_do_nikona_i_can ona_hit_.html

maroo
07-12-2006, 08:53
Spiesz się mamil_km.

Mam już końcówkę dostawy, a nowa będzie najwcześniej za półtora tygodnia.

Poza tym, jak masz jakieś pytania, to wal smiało. :)

robak_wroc
27-12-2006, 11:16
potwierdzam z sanyo. kod 182 a wyzwala go u mnie przycisk kanalow (3). dziala rewelacyjnie :)

michal8791
29-12-2006, 11:20
Znalazlem cos takiego: http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=51&products_id=786 o połowe tanszy od orginału.

robak_wroc
29-12-2006, 15:44
47pln + przesylka to i tak wiecej niz 5pln w markecie ;)

michal8791
29-12-2006, 21:00
moze i wiecej niz 5 zl ale autor piszac post mial na mysli alternatywe wzgledem orginalu a to chyba jest bo taniej.
Po drugie jak juz zuto pisal wyobraz sobie kogos kto lata po np plazy z pilotem od TV wygladajac jak maniak telewizyjny celujacy nim do aparatu. Dla wielu osob widzac to bedzie to zakrawac na szalenstwo.

agape
07-01-2007, 13:02
a co sądzicie o tym ? - wygląda - że tak powiem- "rasowo" :)
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=154430655

czy może jednak ten?:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=153189329

różnica w cenie niewielka - polecaliście wyżej własnie ten drugi typ - ale możliwe że tego którego wkleiłam jako pierwszy jeszcze wtedy nie było...

z góry dzieki za pomoc!

;)

mini21
07-01-2007, 13:06
A co powiecie o tym pilocie:http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=153709349

Podoba mi się za to, że można go przyczepić do paska.
Czy ktoś miał już z nim styczność?

wicy
07-01-2007, 13:32
A co powiedzielibyście na coś takiego?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=kseanwkpr0qh1yhr)

Pilot jest kompatybilny z oryginalnym pilotem ML-L3, jednakże jego możliwości funkcjonalne zostały znacznie rozszerzone.
Zaletami pilota są:
·Duży zasięg działania
·Możliwość pracy w 3 trybach
·Współpraca z komputerem
·Możliwość komputerowego programowania pracy pilota

Pilot pracuje w trzech trybach:

1.Natychmiastowe wyzwolenie migawki – W trybie tym migawka zostaje natychmiastowo wyzwolona Przyciskiem 1 (P1).
W przypadku ustawienia aparatu w tryb Manual i ustawienie czasu migawki aparatu na bulb, jednorazowe naciśnięcie P1 powoduje podniesienie lustra, wyzwolenie migawki i rozpoczęcie naświetlania, kolejne naciśnięcie P1 spowoduje zamknięcie migawki, opadnięcie lustra i zakończenie procesu naświetlania.
2.Czasowe cykliczne wyzwalanie migawki – W tym trybie, po uprzednim dokonaniu wyboru czasu przerw (interwału) między kolejnymi wyzwoleniami migawki i naciśnięciu P1, pilot będzie automatycznie wyzwalał migawkę aparatu co określony czas. Naciśnięcie P2 w czasie trwania cyklu zakończy proces automatycznego wyzwalania spustu migawki.

Uwaga 1: W trybie cyklicznym nie jest ustawiona maksymalna ilość zdjęć, które aparat wykona. Może to spowodować całkowite zużycie filmu i dalsze wykonywanie zdjęć.
Uwaga 2: W trybie automatycznym aparat nie może być ustawiony w trybie Manual na czas bulb. Ustawienie takie spowoduje, że pierwsze zadziałanie pilota otworzy migawkę, drugie zamknie ją po określonym czasie, trzecie otworzy migawkę po zadanym czasie, kolejne zamknie po zadanym czasie... itd. Skutek będzie taki, że zdjęcia wykonywane będą w czasie ok. 2 razy dłuższym od zadanego.
3.Ustawienie czasu naświetlania w trybie Manual przy czasie bulb – Funkcja ta spowoduje ekspozycję z wydłużonymi czasami naświetlania (np. zdjęcia nocne). Naciśnięcie P1 spowoduje rozpoczęcie naświetlania. Jego zakończenie nastąpi automatycznie po zadanym okresie czasu (1s – 10 min dla F75, 1s – 15min dla D70).
Uwaga: Ustawienie aparatu w inny tryb niż Manual i czas bulb spowoduje wykonanie dwóch zdjęć w odstępie ustalonym zadanym czasem.

Pilot posiada pamięć ustawienia czasów automatycznej ekspozycji. Jest to 5 programowalnych rejestrów fabrycznie ustawionych na:



Rejestr



Czas



Rejestr 1



2 sek



Rejestr 2



5 sek



Rejestr 3



10 sek



Rejestr 4



15 sek



Rejestr 5



30 sek


Czasy zapisane w rejestrach mogą być programowane (zmieniane) wyłącznie za pomocą komputera z wykorzystaniem programu i specjalnego kabla połączeniowego.

agape
07-01-2007, 14:00
A co powiedzielibyście na coś takiego?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=kseanwkpr0qh1yhr)

Pilot jest kompatybilny z oryginalnym pilotem ML-L3, jednakże jego możliwości funkcjonalne zostały znacznie rozszerzone.
Zaletami pilota są:
·Duży zasięg działania
·Możliwość pracy w 3 trybach
·Współpraca z komputerem
·Możliwość komputerowego programowania pracy pilota

Pilot pracuje w trzech trybach:

1.Natychmiastowe wyzwolenie migawki – W trybie tym migawka zostaje natychmiastowo wyzwolona Przyciskiem 1 (P1).
W przypadku ustawienia aparatu w tryb Manual i ustawienie czasu migawki aparatu na bulb, jednorazowe naciśnięcie P1 powoduje podniesienie lustra, wyzwolenie migawki i rozpoczęcie naświetlania, kolejne naciśnięcie P1 spowoduje zamknięcie migawki, opadnięcie lustra i zakończenie procesu naświetlania.
2.Czasowe cykliczne wyzwalanie migawki – W tym trybie, po uprzednim dokonaniu wyboru czasu przerw (interwału) między kolejnymi wyzwoleniami migawki i naciśnięciu P1, pilot będzie automatycznie wyzwalał migawkę aparatu co określony czas. Naciśnięcie P2 w czasie trwania cyklu zakończy proces automatycznego wyzwalania spustu migawki.

Uwaga 1: W trybie cyklicznym nie jest ustawiona maksymalna ilość zdjęć, które aparat wykona. Może to spowodować całkowite zużycie filmu i dalsze wykonywanie zdjęć.
Uwaga 2: W trybie automatycznym aparat nie może być ustawiony w trybie Manual na czas bulb. Ustawienie takie spowoduje, że pierwsze zadziałanie pilota otworzy migawkę, drugie zamknie ją po określonym czasie, trzecie otworzy migawkę po zadanym czasie, kolejne zamknie po zadanym czasie... itd. Skutek będzie taki, że zdjęcia wykonywane będą w czasie ok. 2 razy dłuższym od zadanego.
3.Ustawienie czasu naświetlania w trybie Manual przy czasie bulb – Funkcja ta spowoduje ekspozycję z wydłużonymi czasami naświetlania (np. zdjęcia nocne). Naciśnięcie P1 spowoduje rozpoczęcie naświetlania. Jego zakończenie nastąpi automatycznie po zadanym okresie czasu (1s – 10 min dla F75, 1s – 15min dla D70).
Uwaga: Ustawienie aparatu w inny tryb niż Manual i czas bulb spowoduje wykonanie dwóch zdjęć w odstępie ustalonym zadanym czasem.

Pilot posiada pamięć ustawienia czasów automatycznej ekspozycji. Jest to 5 programowalnych rejestrów fabrycznie ustawionych na:



Rejestr



Czas



Rejestr 1



2 sek



Rejestr 2



5 sek



Rejestr 3



10 sek



Rejestr 4



15 sek



Rejestr 5



30 sek


Czasy zapisane w rejestrach mogą być programowane (zmieniane) wyłącznie za pomocą komputera z wykorzystaniem programu i specjalnego kabla połączeniowego.



ekhmm - CENA ?

michal8791
13-01-2007, 19:19
Dzis przegladajac neta przez przypadek zajrzałem na strone i znalazlem cos takiego:
http://www.fotobajka.tcz.pl/sklepfoto/product_info.php?info=p11_Pilot-zdalnego-sterowania-Canon-Nikon-Pentax-Minolta.html
oraz
http://www.fotobajka.tcz.pl/sklepfoto/product_info.php?info=p12_Pilot-zdalnego-sterowania-Canon-Nikon-Pentax-Minolta-Olympus.html

marecki
15-01-2007, 23:00
witam.

A czy nie mozna wykorzystac tak popularnej podczerwieni w telefonach komorkowych??

RaB
15-01-2007, 23:34
witam.

A czy nie mozna wykorzystac tak popularnej podczerwieni w telefonach komorkowych??
no wlasnie tez o tym juz myslalem, ale dopuki nie mam cyfraka to jeszcze sie nie przymierzalem:)
w Javie napisac cos takiego to podobno pikus, wiec jak ktos ma troche o tym pojeci, lub zna kogos
kogo ten ktos zna;) co by takie ustrojstwo napisal to powinno byc mozliwe.

plan na zakup aparatu niedlugi wiec i z tym przyjdzie niedlugo podzialac
Pozdrawiam
RaB

madburn
16-01-2007, 00:38
no nie taki pikus

IRDA pracuje na innych cestotliwosciach modulacji - w niektorych pocektPC sterownik IRDA ma mozliwosc emulacji pilota RC5 - poprzez odpowiednia emisje 0 i 1 co ma w przyblizeniu odpowiadac wysterowniu pilotem - teoria jedno - praktyka co innego

w dodatku pozostaje kwestia zasiegu - do 2-3m tylko


i juz widze ten applet javy w telefonie obslugujacy niskopoziomowo sterownik IR - wszak trzeba wyjsc poza normy biblioteki obslugujacej iRDA :P

wicy
16-01-2007, 13:02
i juz widze ten applet javy w telefonie obslugujacy niskopoziomowo sterownik IR - wszak trzeba wyjsc poza normy biblioteki obslugujacej iRDA :P

I dlatego takie coś można ewentualnie zrealizować w komórkach opartych na Symbianie. Sama Java z tego co mętnie kiedyś wyczytałem nie obsłuży IR.

kaktus
20-01-2007, 21:49
Odnosnie PDA, to na PalmOS jest programik NoviiRemoteControl, czy cos takiego. W kazdym razie mam tam piloty wszystkich sprzetow domowych - ale z Nikonem nie probowalem. Moze po sesji ;-)