PDA

Zobacz pełną wersję : koszt wymiany matrycy w Nikon D700



adam_1969
10-05-2010, 21:10
Czy ktoś może zna? Mam lekko zarysowany filtr dolnoprzepustowy przez jeden z tych świetnych wynalazków do czyszczenia matrycy. Może ktoś wie czy sam filtr wymieniają?

Piotr_
10-05-2010, 22:17
Sam filtr da się usunąć i niektórzy przerabiali w ten sposób swoje aparaty by uzyskać większą ostrość. Pytanie jak do tego podejdzie serwis. Najprościej będzie zadzwonić i zapytać.

wywar
10-05-2010, 22:34
Widać to na fotach? Jak nie to olej to :D

adam_1969
10-05-2010, 22:58
wywar, samo życie, masz racje, nie widać ale świadomość wkurza. Jak serwis wyda wyrok nie będę miał wątpliwości co do Twojej rady, napisze na forum co powiedzieli gdyby ktoś jeszcze miał taki kłopot.

rainbow
11-05-2010, 00:33
A możesz powiedzieć coś więcej jak to się stało, byśmy też wiedzieli czego unikać?

hddk
11-05-2010, 07:35
Pewnie pojechał jakimś lens penem czy jak to się nazywa ;)

greco
11-05-2010, 07:44
Wymieniałem w ramach gwarancji . Nie pamiętam dokładnie , ale coś około 250 zł . Początkowo upierali się przy wymianie matrycy , ale jak okazało się , źe naprawa będzie gwarancyjna to okazało się , że da się wymienić sam filtr .

Przemek Paśnik
11-05-2010, 07:49
Pewnie pojechał jakimś lens penem czy jak to się nazywa ;)

U mnie LensPen się sprawdza, nie wiem dlaczego panikujesz...

hddk
11-05-2010, 07:57
U mnie LensPen się sprawdza, nie wiem dlaczego panikujesz...

Gdzie ty panikę widzisz? W moich oczach?
Widziałem przypadek na żywo jak kolega pojechał sobie właśnie lenspenem za mocno bo miał przyklejone coś do matrycy :) dlatego myślę że to właśnie było przyczyną. Poczekamy i zobaczymy co autor napisze

adam_1969
11-05-2010, 09:47
Witajcie, czyściłem miotełka kupioną w firmie systembank.pl. Problem wynikał z tego, że czyściłem niezgodnie z instrukcją, w/g instrukcji trzeba przejechać raz patyczkiem w obie strony a ja lekko tarłem kilka razy bo było brudne. Poza tym robiłem to w terenie bo zachęcał do tego opis reklamowy. Do tej pory uzywałem lenspena i z nim nigdy nie było problemu. Jak człowiek nie ma w głowie to musi miec w portfelu.

adam_1969
11-05-2010, 09:57
Dzwoniłem do Nikon Polska, 3800 zł brutto :) Filtru nie chcą wymienić, całą matrycę "muszą bo tak". Ktoś zna jakiś sensowny serwis?

Piotr_
11-05-2010, 10:27
Dzwoniłem do Nikon Polska, 3800 zł brutto :) Filtru nie chcą wymienić, całą matrycę "muszą bo tak". Ktoś zna jakiś sensowny serwis?

No to nieźle ich po...ło :evil: Spróbuj może w UK (fixation) albo w Niemczech. Jak znam życie to zrobią to taniej i szybciej.

marszull
11-05-2010, 12:01
w fuji za wymiane filtra licza sobie 700zl
ale moim zdaniem to i tak duzo za duzo

adam_1969
11-05-2010, 12:06
Słuchajcie, gadałem z serwisem, twierdzą, że ten filtr jest hermetycznie nałożony na CCD i nie ma możliwości wymiany samego filtra. Napisałem do serwisu w niemczech ciekawe co odpowiedza. Na pytanie dlaczego mam płacić za naprawę 2 letniego aparatu z przebiegiem 90 tys klapnięć 2/3 ceny nowego, Pani rozbrajająco powiedziała - a to już Pana sprawa czy to się panu opłaca. Przecież to jakiś absurd jest, nawet na tym forum był ktoś komu w d80 wymieniali sam filtr. Serwisy niezalezne się tego nie tykają, bo Nikon im częsci dac nie chce. Normalnie szał ciał, chyba podaruję sobie zawracanie głowy tym tematem, poczekam az mi migawka padnie (pewnie niedługo) i wywalę aparat do śmieci, bo wymiana migawki pewnie kosztuje 7 tys zł + robocizna. jedyny plus serwisu Nikona w tej sytuacji to bezproblemowy kontakt. Bo ceny na pewno nie, to powinno być jakoś regulowane przepisami.

HYPER
11-05-2010, 12:06
wyslij sprzet do lifepixel. zaplacisz za zdjecie filtra 500 dolcow + przesylka. razem wyjdzie Ci jakies 1800zl a po zdjeciu filtra bedziesz mial foty zyleta. zaoszczedzisz tez 2 tys zl i bedziesz mogl robic swietne zdjecia w podczerwieni.

adam_1969
11-05-2010, 12:17
HYPER - czy masz jakieś doświadczenia z tą firmą? Wynieniałeś ten filtr u nich? Oferta jest ciekawa. Czy oni usuwają filtr? Bo z tego co napisali chyba wkładają jakiś inny.

hddk
11-05-2010, 12:34
Jak Ci migawka padnie to jestem pierwszy w kolejce, ewentualnie powiedz gdzie na ten śmietnik go wywalisz ;)

adam_1969
11-05-2010, 12:48
:) wystawię do licytacji na allegro, pewnie pod koniec roku ją zajadę kompletnie ale kto wie ile wytrzyma ;p Problem w tym,ze nie stać mnie by padła w czasie pracy więc tak czy inaczej muszę wyskoczyć z kasa na zakup drugiego korpusu jak migawce stuknie 100 tys. Inna sprawa, że czekam na następcę D700 by kupić nowszy model, a wygląda na to, że się nie doczekam.

HYPER
11-05-2010, 18:16
ja wysylalem D200. firma sprawdzona i porzadna. jesli sobie zazyczysz to nic nie zaloza na matryce, ale lepiej zeby zalozyli ten swoj 'filtr' bo on chroni mechanicznie matryce a przepuszcza IR i nie jest filtrem 'AA'.

wywar
11-05-2010, 19:55
wywar, samo życie, masz racje, nie widać ale świadomość wkurza. Jak serwis wyda wyrok nie będę miał wątpliwości co do Twojej rady, napisze na forum co powiedzieli gdyby ktoś jeszcze miał taki kłopot.

Powiem ci ,że miałem ten sam problem w jednym z moich korpusów. Przez 2 dni mało nie wyszedłem z siebie. Ale na fotach tego nie widać więc dałem sobie siana i robiłem zdjęcia - korpus od tego incydentu zrobił dla mnie już ponad 150 000 klatek i robi dalej. Musisz przestać o tym myśleć - rozmyślaj lepiej o nowych kadrach, lokalizacjach na sesje... :D Pozdrawiam i łącze się w bulu, a zarazem trzymam kciuki :D

adam_1969
12-05-2010, 12:51
Słuchajcie, zaniosłem dzisiaj aparat do mechanika precyzyjnego w Bydgoszczy, po godzinie na matrycy ani śladu rysy :) Pytam, jak to? A on, ze po prostu ją wyczyścił. Tyle nerwów... ale doświadczenie z serwisem, bezcenne, od dzisiaj nie tykam się czyszczenia matrycy. On powiedział, że taka rysa powstaje jak się kilka razy tego patyczka używa i trze nim. Podobno mozna ją po prostu zmyć płynem specjalnym.

MirekM
12-05-2010, 13:44
To czyściłeś na sucho ? A tak w ogóle , jak się czyści po zdjęciu filtra ?

adam_1969
12-05-2010, 14:46
Czyściłem na sucho, filtra nie zdejmowałem przecież. Na mokro się bałem.

markB
12-05-2010, 17:14
Czyściłem na sucho, filtra nie zdejmowałem przecież. Na mokro się bałem.

I to był błąd, bo tymi szpatułkami (jak i zresztą podobnymi Sensor Swabs, które ja używam) czyści się tylko i wyłącznie na mokro. Potrzebna jest tylko jedna-dwie kropelki płynu (np. metanolu) na skraj szpatułki. No, ale fajnie, że po kłopocie.

Festyk
12-05-2010, 19:36
adam_1969-podaj jeszcze ku potomnym adres tego mechanika. Może się kiedyś przydać w sytuacji awaryjnej.

Skibek
13-05-2010, 00:42
Słuchajcie, zaniosłem dzisiaj aparat do mechanika precyzyjnego w Bydgoszczy, po godzinie na matrycy ani śladu rysy :) Pytam, jak to? A on, ze po prostu ją wyczyścił.
A "superserwis" by pewnie też tylko wyczyścił, a w protokole by napisali:
1. Wymiana gum (niezbędna przy demontażu filtra) - dóżo zł
2. Wymiana matrycy - dużo zł
3. Nowe śrubki (bo w starych gwinty pozrywaliśmy) - dużo zł
4. Usługa przechowywania aparatu - dużo zł
5. Porządzenie protokołu - dużo zł
6. Ściereczka do optyki - GRATIS

Trzeba uważać na"postępowych" mechaników.

prz3mo
13-05-2010, 08:41
Dzwoniłem do Nikon Polska, 3800 zł brutto :)

OMG....

Całe szczęście, że sprawa pozytywnie się zakończyła.

adam_1969
13-05-2010, 11:38
Festyk - szczerze? nie pamiętam, jechałem na ślub, miałem chwilę czasu widzę szyld, myślę zajadę. Mieszkam na małej wsi więc skorzystałem z okazji by się pożalić i gość mi pomógł. Myślę, że czyszczenie to nie problem w dowolnym zakładzie mechaniki precyzyjnej, który ma warunki do sterylnego wykonywania tego typu zadań. Jak pisałem, powinienem czyścić aparat w takim miejscu, ale z racji tego,że mieszkam w małej miejscowości dojazd jest kłopotem. Poza tym paproch w trakcie pracy też przeszkadza.

markB
13-05-2010, 17:22
To czyściłeś na sucho ? A tak w ogóle , jak się czyści po zdjęciu filtra ?

W ogóle się nie czyści, bo przecież nie można jeździc "miotłą" ani "mopem" po gołej matrycy. Te aparaty, które nie mają filtra AA (np. Leica), mają szklaną szybkę na matrycy. I ją czyści się tak samo jak filtr.