PDA

Zobacz pełną wersję : Brak dostępu do oryginalnych części nikona a nieuczciwa konkurencja



Eu07
09-05-2010, 21:11
Podyskutujmy - czy nie jest tak, że serwis będąc głównym reprezentantem nikona i nie sprzedając jego części nie tworzy nieuczciwej konkurencji wobec serwisów niezależnych? Warto się nad tym głębiej zastanowić, moim zdaniem jest to działanie promonopolistyczne, co według polskiego prawa byłoby nielegalne (tak jak np. TP została zobowiązana do umożliwienia firmom niezależnym dzierżawy linii telefonicznych i zakupu przez nie hurtem abonamentów - przykład może nie najtrafniejszy bo dotyczy usług, ale sprawę ilustruje).

freefly
09-05-2010, 22:08
Nikon sprzedając swoje produkty ma obowiązek zapewnić serwis gwarancyjny. Pogwarancyjnego już nie.
A że dodatkowo oferuje naprawy pogwarancyjne, to dobra wola spółki.
Nie musi zajmować się handlem częściami zamiennymi do swoich produktów. Taki handel, to dodatkowa działalność wiążąca się z magazynowaniem, zatrudnieniem pracowników itp. Nie każdej firmie chce się bawić w taki biznes.

Eu07
09-05-2010, 22:14
Niie jestem przekonany :)

freefly
09-05-2010, 22:17
Niie jestem przekonany :)

To Twój problem.;)

Jatin
09-05-2010, 22:24
Kolega ma jednak trochę racji Nikon blokując możliwość kupna części uniemożliwia naprawę aparatu w niezależnych serwisach a to jest działanie monopolowe. Nawet do głupiej pralki można kupić każdą część w serwisie że nie wspomnę o samochodach, telewizorach itp. To chyba jednak nie jest do końca zgodne z prawem. Aż zadzwonię jutro do urzędu ochrony konkurencji i konsumenta z zapytaniem co o tym myślą.

Eu07
09-05-2010, 22:30
Aż zadzwonię jutro do urzędu ochrony konkurencji i konsumenta z zapytaniem co o tym myślą.

Też o tym pomyślałem, w końcu może być jakiś haczyk na kochany serwis...

Eu07
09-05-2010, 23:13
Daj jutro znać jak poszło, albo jeśli się rozmyślisz, to ja zadzwonię.

freefly
10-05-2010, 00:03
Aż zadzwonię jutro do urzędu ochrony konkurencji i konsumenta z zapytaniem co o tym myślą.

Dziwne, że niezależne serwisy nie wpadły na ten sam pomysł.;)

Eu07
10-05-2010, 00:38
No Ameryki w konserwie nie odkryłem, ale w ostateczności dowiemy się czegoś nowego ze strony prawnej - jeśli ktoś już o to pytał. Ale wbrew pozorom nie zawsze oczywiste rozwiązania są stosowane :)

Jatin
10-05-2010, 15:40
A więc dzwoniłem do urzędu i powiedzieli że przyjmą zgłoszenie i zbadają sprawę tylko muszę się wybrać osobiście i złożyć wniosek, więc wybiorę się tam w tygodniu.

Sancez
13-05-2010, 20:35
No ciekawi mnie ta cała sytuacja i jej finał :)

grzehuu
05-10-2010, 20:56
Jatin

i tu moje pytanie = coś wiadomo w tej sprawie??

bo ni widu ni słychu i jakiejkolwiek informacji ;P

Jatin
05-10-2010, 21:10
Niestety nie wiadomo bo do tej pory nie udało mi się dotrzeć do urzędu z braku czasu.

zdyboo
06-10-2010, 03:47
Przerabiałem to od drugiej strony - producenta, nawet Inspekcja Handlowa była zamieszana w sprawę. Pokrótce, bo już kilka razy o tym pisałem na forum. W Polsce nie ma prawa zobowiązującego producenta do sprzedaży części zamiennych, wyjątek tu stanowi tylko rynek samochodowy. UOKiK oczywiście przyjmie zgłoszenie, bo jest do tego zobowiązany, ale na jakiekolwiek ruchy bym specjalnie nie liczył.

Władca Pixeli
06-10-2010, 05:42
A nie prościej aby jakaś firma w Polsce zaczęła sprowadzać części np. z USA z pominięciem Nikon Polska.

fumio
06-10-2010, 06:32
A nie prościej aby jakaś firma w Polsce zaczęła sprowadzać części np. z USA z pominięciem Nikon Polska.

Właśnie. Tylko pytanie jaką umowę ma Nikon Polska z Nikonem ?

Pozdr.

Władca Pixeli
06-10-2010, 06:53
Właśnie. Tylko pytanie jaką umowę ma Nikon Polska z Nikonem ?

Pozdr.
A po cholerę przejmować się układami Nikon-Nikon Polska. Jest ebay, jest allegro itp.
Trzeba mieć tylko chęci i głowę do interesów.
Nie chcę podawać aktualnej ceny w Nikon USA np. tylnej gumy do Nikona bo to się może skończyć paleniem opon na Postępu. :mrgreen:

A zresztą podam, a co mi tam - $1.42 (słownie jeden dolar czterdzieści dwa centy) - cena z września. Do kupienia bez łaski.

HYPER
06-10-2010, 13:11
podaj jeszcze namiary, gdzie te czesci mozna zamawiac. czy wysylaja poza USA?

Władca Pixeli
07-10-2010, 02:52
podaj jeszcze namiary, gdzie te czesci mozna zamawiac. czy wysylaja poza USA?
310-414-8107

Reszta informacji
http://www.nikonusa.com/fileuploads/westernservice/moving.html

Czy wysyłają poza USA? Nie wiem. Ja miałem wysyłane na adres w USA.

RomanZWrocławia
07-10-2010, 09:16
"A zresztą podam, a co mi tam - $1.42 (słownie jeden dolar czterdzieści dwa centy) - cena z września. Do kupienia bez łaski."

i mam dylemat: dostać bana ostatecznego wraz z odcięciem od internetu, ale wyrzucić z siebie co o tym myślę, czy nosić to w sobie, ale płacić za sesje u psychoterapeuty, psychoanalityka, psychiatry itd.
Nosz quna domowa
czasem lepiej nie wiedzieć