PDA

Zobacz pełną wersję : "Samoróbka"



Karl Johansson
29-11-2006, 13:45
Witam:)

Pewnego pięknego dnia,grzebiąc sobie w internecie, trafiłem na zdjęcie wykonane samorobną przystawką szerokokątną podłączoną do kitowego obiektywu.
Zainteresowałem się tym, ponieważ obiektyw mojego fuji zaczyna się od 38mm i czasem brakuje mi czegoś szerszego(raczej dużo szerszego, o kącie widzenia porównywalnym, mniej więcej z 16mm wideangle'em,bo to głównie do zabawy).Wysłałem do autora mejl z zapytaniem o sposób wykonania przystawki.
Odpisał, że potrzebna jest soczewka z jednej strony płaska a z drugiej wypukła, o mocy ok. -10,-14 dioptrii.Podobno takie soczewki odcina się z tzw. "stożka".
I tu zaczyna się problem-ilekroć idę do jakiegoś zakładu optycznego i mówię, o co mi chodzi, robią duże oczy i nie bardzo wiedzą, o czym ja mówię.
Więc: gdzie jest błąd?jak mam przedstawić swoje wymagania tak,żeby wszyscy zrozumieli i żebym otrzymał w efekcie to,co chcę otrzymać?
A może jest jakiś inny sposób?
Od razu mówię,że na gotowe przystawki szerokokątne mnie nie stać,dlatego właśnie kombinuję.
Pozdrawiam

czajnik
29-11-2006, 15:40
Wątek dość zabawny,ale myślę iż wycięcię u optyka wyniesie więcej niż kupno firmowej.Jeżeli okulary potrafią kosztować 600zł....Swiją drogą chciałbym zobaczyć reakcję optyka:)

wallace
29-11-2006, 16:04
Witam,

Tu nie ma sie co smiac :)
Co prawda nie bardzo moge pomoc w sprawie takiego denka jak -14 dioptrii, ale sam kiedys dorobilem rekoma optyka soczewke okularowa +4D do oprawki po starym filtrze 62mm i mam piekna soczewe do makro przy uzyciu Nikkora 50mm f1.8 z redukcja 62->52mm.
Nie jest to moze soczewka achromatyczna, ale za 15pln spisuje sie swietnie jak na moje potrzeby makrofotografii :D
Tak wiec czasem warto poeksperymentowac.

pozdrawiam,
Wallace

Karl Johansson
29-11-2006, 17:06
Wątek dość zabawny,ale myślę iż wycięcię u optyka wyniesie więcej niż kupno firmowej.

Facet, od którego mam to info mówił,że spokojnie się w 50-60pln zmieszczę.Firmowa "mejd baj" Fuji potrafi kosztować 2 albo 3 razy tyle.
Super-mega-jedwabistej jakości nie potrzebuję bo,jak napisałem, ma mi to służyć przede wszystkim do zabawy.

Karl Johansson
30-11-2006, 14:48
czy nikt nie jest w stanie mi pomóc z tym?na prawdę wdzięczny bym był:]
jak się uda mi to zrobić,to temu, kto pomoże wyślę browarka dobrego:](siła argumentów:P)

Tommy
30-11-2006, 18:44
też chciałem kiedyś takie cudo sobie zmontować (i w sumie nadal bym chciał zobaczyć jaki efekt da dla 10mm) ale niestety obszedłem chyba z 10 optyków w Krakowie i ośmiu z nich zerkało do tego samego katalogu producenta (tyle że rozpiętość cenowa była +/- 50 zł) a dwóch pozostałych powiedziało że się nie da. Poprostu trzeba iść do jakiegoś optyka RZEMIEŚLNIKA a nie do salonu optycznego, niestety ja takiego nie znam :(

Karl Johansson
01-12-2006, 15:28
Jestem już blisko :]
Wszystkim z Trójmiasta i okolic zainteresowanym tego typu zabawą polecam optyka, który ma warsztacik w przychodni na Morenie w Gdańsku.Co prawda jeszcze nie zrobiłem przystawki,ale jak tylko wspomniałem o tym, to zajarzył o co mi chodzi bez żadnego problemu.Teraz tylko muszę pojechać tam z aparacikiem na "przymiarkę".
A,i jeszcze koszt-koszt soczewki -9dioptrii to 20pln.Ja mam nadzieję zmieścić się w 50pln,bo chcę jeszcze nieco szerzej,ale i tak w porównaniu ze 150-200pln, które sobie życzą producenci takich zabawek,cena,imho,mocno konkurencyjna,a nawet jak jakość będzie średnia, to przy tym poziomie cen nie ma wielkiej tragedii:)
Pozdrawiam:)

Grey
01-12-2006, 16:33
Mam kumpla optyka, ma zaklad optyczny w gliwicach. Moge go zapytac...

Karl Johansson
01-12-2006, 17:09
Mam kumpla optyka, ma zaklad optyczny w gliwicach. Moge go zapytac...


Byłbym wdzięczny za informację o kątach widzenia soczewek,zależnie od mocy,tzn. jakiej mocy soczewkę muszę kupić,żeby osiągnąć kąt widzenia w poziomie ok. 110-120 stopni,czyli odpowiednik ogniskowych ok. 10-12mm.

sea21
01-12-2006, 17:41
jakbys cos takiego dostal za takie pieniadze to moznaby u ciebie cos takiego zamowic??

Karl Johansson
02-12-2006, 02:31
sea21 jeśli zrobię i zda egzamin-nie widzę problemu;]

Karl Johansson
01-02-2007, 21:31
Wybaczcie, że jeden post pod drugim swoim, ale chciałem się pochwalić.
Otóż, dokonałem tego:)
Zrobiłem ten konwerter i, muszę powiedzieć, opłacało się.
Kosztorys:
1 soczewka(moc -9 dioptrii) - 20pln
1 litrowa butelka Pepsi - 3.49pln
1 tubka kleju Super Glue - 1.50pln
1 rolka taśmy izolacyjnej, czarnej - 4pln
Całość: 28.99pln i jakieś 5h pomyślunku i pracy:)

Wygląda to tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img212.imageshack.us/img212/1673/dscf4013em1.jpg)

A efekt pracy:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/img63/815/dscf3992op0.jpg)


Dla porównania- na allegro konwerter szerokokątny do mojego aparatu (tzn. w ogóle z gwintem 55mm) kosztuje w granicach 150-300pln.
Czyli minimum 120pln oszczędności. A ile zabawy:D

Jakubas
01-02-2007, 22:59
Kosztorys:
1 soczewka(moc -9 dioptrii) - 20pln
1 litrowa butelka Pepsi - 3.49pln
1 tubka kleju Super Glue - 1.50pln
1 rolka taśmy izolacyjnej, czarnej - 4pln
Całość: 28.99pln i jakieś 5h pomyślunku i pracy:)

Szeroki kat w Twoim Fuji - Bezcenny :D Gratuluje pomyslu i wytrwalosci :D

Karl Johansson
01-02-2007, 23:14
Szeroki kat w Twoim Fuji - Bezcenny :D


A żebyś wiedział :)
A pomysł nie mój, z digart.pl ściągnięty. Za to wytrwałość moja całkowicie:P

deoc
01-02-2007, 23:31
Bardzo fajnie - to teraz moze jakis zoom zrobisz ;)
P.S. Podziwiam wlasnie takich jak Ty - ktorym cos chce sie zrobic - polazic, poszukac a nie tylko narzekac...

Jakubas
02-02-2007, 00:56
Poczekamy, a za 10 lat bedziemy kupowac szkla Karl Johanss Danzig... Jesli dalej bedziemy jechac na DX-ie to ja chetnie poloze lapki na AF 35/1.0 :D

Yelen
02-02-2007, 13:24
Kiedyś kolega wysłał mi linka do tego wątku.
http://www.cyberfoto.pl/fuji/52801-nasadka-szerokokatna-jak-zrobic.htm