Zobacz pełną wersję : [f1] 2010 formula 1 grand prix de monaco
adolfik9501
06-05-2010, 22:49
Witam.
Z racji mojej nadchodzącej nieobecności, wcześniej niż zwykle zapraszam na FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2010.
Obecny profil toru:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Widok na piękną okolicę, w której to odbywa się wyścig:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
(43°44'11.69" N, 7°25'19.95" E)
Tradycyjnie trochę danych toru zmienionego ostatnio w 2003r :
Długość toru: 3340 m
Ilość okrążeń: 78
Dystans wyścigu: 260.520 km
Pierwsze Grand Prix: 2003 (1950)
Ostatnie Grand Prix: 2009
Ilość rozegranych Grand Prix: 7 (56)
Lata z GP: 2003-2009 (1950, 1955-2009)
Pierwszy zwycięzca:
2003 - Juan Pablo Montoya (Williams FW25/BMW P83 3.0 V10) 1:42'19.010 hrs. 152.772 km/h.
(1950 - Juan Manuel Fangio (Alfa Romeo 158/Alfa Romeo 158 1.5 L8 ) 3:13'18.7 hrs. 98.701 km/h.)
Najszybciejsze Pole Position:
2006 - Fernando Alonso (Renault R26/Renault RS26B 2.4 V8 ) 1'13.962 min. 162.589 km/h.
Najszybciejsze najszybciejsze kółko w wyścigu:
2004 - Michael Schumacher Ferrari F2004/Ferrari 053 3.0 V10) 1'14.439 min. 161.528 km/h.
Ostatni zwycięzca:
2009 - Jenson Button (Brawn BGP 001/Mercedes FO108W 2.4 V8 ) 1:40'44.282 hrs. 155.166 km/h.
Oczywiście diagram (http://www.formula1.com/races/in_detail/monaco_829/circuit_diagram.html) toru do wglądu na oficjalnej stronie F1.
------------------------
Wyniki wyścigu z 2009 r.:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Harmonogram:
Czwartek, 13.05.2010r
Trening 1: 10:00 - 11:30
Trening 2: 14:00 - 15:30
Sobota, 15.05.2010r
Trening 3: 11:00 - 12:00
Kwalifikacje: 14:00*
Niedziela, 16.05.2010r
Wyścig: 14:00
Oczywiście dostępny będzie Live timing (http://www.formula1.com/live_timing/)
* Kierowcy tak wolniejszych jak i szybszych zespołów coś mieszają przy kwalifikacjach celem ułatwienia sobie życia na tym wąskim i krótkim torze. Zapewne po GP Hiszpanii (a piszę to przed) będzie już wiadomo czy będą jakieś zmiany, czy nie.
------------------
Jako ruchomy obrazek z YT proponuję onboard (http://www.youtube.com/watch?v=g7-6xNcgloU&feature=related) Króla Monaco z 1986r w pięknym czarnym Lotusie-Renault, ze złotymi reklamami JPS.
------------------
Celem przypomnienia: wątek (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=142910) z wcześniejszym GP Hiszpanii.
Wiem, że to lapsus, ale przez chwilę pomyślałem sobie, że to jest dopiero relacja - już są wyniki wyścigu...
no to o 10 trening :):)
Będzie gdzieś w internecie relacja na żywo?
Będzie
http://www.sport-typ.info/viewpage.php?page_id=95
Polsar74
13-05-2010, 09:57
Adolfik - do tej foty z satelity sie nie przyłożyłeś wcale... Gdzie ostrość , winietka (w końcu krajobrazowe - co nie ?)
ze nie wspomnę o ramce
:-P
Ostrość jest OK. Na oczach tej modelki, na tym dużym jachcie. Masz kiepski monitor i dlatego tego nie widzisz. :wink:
Polsar74
13-05-2010, 10:45
Ostrość jest OK. Na oczach tej modelki, na tym dużym jachcie. Masz kiepski monitor i dlatego tego nie widzisz. :wink:
to to są jachty ? nie sardynki ???
MadOnion
13-05-2010, 11:32
Chyba Robertowi sie dobrze jeździło ;]
moze zamienili sie z piotrowem na kaski...
no całkiem przyjemnie to wygląda , ale na realna formę zespołów i tak trzeba poczekać do soboty
Ale Robert szaleje w II treningu! :)
daje rade... naprawde ladnie.
MadOnion
13-05-2010, 14:23
ma ktos screena z Live Timingu z pierwszego treningu?
Robercik daje czadu zdrowo.
Nie ma adolfika nie ma screenU ;)
Można podać za Onet-em: http://sport.onet.pl/na-zywo/relacje/3223970,komentarze.html
14:56 - figla może spłatać pogoda, inżynierowie zespołów poinformowali, że za kilka minut może zacząć padać
14:54 - ścisk w czołówce: 1. Alonso, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Schumacher, 5. Hamilton, 6. Vettel, 7. Sutil, 8. Kubica
14:48 - w klasyfikacji kierowców z najlepszymi czasami okrążenia - Polak coraz niżej - aktualnie jest siódmy
14:46 - Kubica na okrążeniu wyjazdowym
14:45 - na torze w Monako panują dobre warunki, temperatura powietrza wynosi 22 stopnie Celsjusza, temperatura toru - 30 stopni Celsjusza
14:43 - Robert Kubica w boksie, tymczasem inni kierowcy uzyskują coraz lepsze rezultaty. Czołówka na tę chwilę: 1. Alonso, 2. Rosberg, 3. Massa, 4. Hamilton, 5. Kubica
14:38 - Alonso z fenomenalnym czasem - 1.14,904
14:36 - ruszyło mocno Ferrari, Alonso i Massa "zdetronizowali" Kubicę
14:33 - wciąż najszybszy Kubica (1.15,589) za nim Webber (+ 0,031) oraz Hamilton (+0,190)
14:31 - coraz szybsze okrążenia przejeżdża Mark Webber, który zbliża się do polskiego kierowcy
14:29 - polski jedynak w F1 znów na torze, podobnie jak innych szesnastu kierowców, siedmiu w boksach
14:27 - Kubica wciąż boksie i... wciąż z rekordem pierwszego sektora (19,8 s). Tylko Polakowi na razie udało się na tym odcinku zejść poniżej 20 sekund
14:24 - czołówka: 1. Kubica, 2. Webber, 3. Alonso, 4. Sutil, 5. Schumacher, 6. Vettel, 7. Rosberg, 8. Massa, 9. Alguersuari, 10. Piterow (...) 15. Hamilton
14:21 - większość kierowców na krótkiej przerwie w boksach
14:20 - bardzo agresywna jazda Polaka, który z czasem 1.15,589 - uzyskuje jak na razie najlepszy czas tego weekendu. Drugi Webber jest o blisko pół sekundy wolniejszy
14:18 - Webber minimalnie szybciej - 1.16,056, ale po chwili znów świetnie Kubica 1.15,935 (to rezultat bardzo zbliżony do najlepszego czasu na pierwszym treningu, który "wykręcił" F. Alonso
14:15 - świetne okrążenie Polaka - czas 1.16,101 - jest na razie najlepszy na drugim treningu
14:14 - wszyscy zawodnicy mają już na swoim koncie okrążenie pomiarowe - kolejność na tę chwilę: Webber, Schumacher, Rosberg, Vettel, Pietrow - Kubica z siódmym czasem
14:10 - niemal wszyscy kierowcy poprawiają swoje czasy, ale co ciekawe - dużą wstrzemięźliwością wykazywali się kierowcy Mercedesa, którzy dopiero teraz po raz pierwszym wyjeżdżają z garażu
14:09 - pierwsze okrążenie pomiarowe Kubicy (18,757) i Polak przez chwilę był z drugim czasem za Barrichello, ale po chwili szybciej od polskiego kierowcy pojechali także Huelkenberg i Hamilton
14:08 - spore problemy na jednym z zakrętów miał Timo Glock, który na moment "wyleciał" z trasy
14:06 - na torze jest już Robert Kubica
14:05 - najszybsze okrążenie na razie dziełem Huelkenberga - 1.22,044, trochę wolniej Glock i Pietrow
14:03 - na torze siedmiu kierowców, Robert Kubica ciągle w boksie
14:01 - pierwsi kierowcy już na trasie
14:00 - kierowcy przygotowują się do wyjazdu na tor
Robercik najszybszy w punkcie pomiaru prędkości - 286,7 km/h :)
15:32 - Koniec treningu - Polak "dopiero" szósty (biorąc pod uwagę świetny czas podczas pierwszej sesji treningowej), ale do prowadzącego Alonso stracił zaledwie 0,288 s.
Miło się czyta takie "dopiero" ;)
Zobaczymy jak jutro na treningu Robert pojedzie :-)
a gdzie tu można wyprzedzać ? :)
a gdzie tu można wyprzedzać ? :)
przez kasyno można przejechać jak nikt nie zauważy - w tunelu jest wejście ;)
Zobaczymy jak jutro na treningu Robert pojedzie :-)
jutro to wszyscy będą w kasynach siedzieć :D
skacowani wrócą za kierownice dopiero w sobotę ;)
kto jedzie do Monaco ? - chętnie się dosiądę :)
Właśnie sobie źle spojrzałem na rozpiskę treningów, i zacząłem przygotowania do ogladania spojrzałem w wątek i... ładnie ciała dałem :D
Właśnie sobie źle spojrzałem na rozpiskę treningów, i zacząłem przygotowania do ogladania spojrzałem w wątek i... ładnie ciała dałem :D
Teraz? A wszystkich bandytów już wystrzelałeś, że nie masz co robić? ;) Tutaj paru się ostało jeszcze. ;)
Jak mnie widzą to uciekają :-)
A co potrzebujesz szeryfa na forum aby odstrzał kontrolowany troli zrobić? :D
U mnie będzie Walterowa :-)
Musimy sie umówić i zrobić porządek.
Nie na forum. Już Ty wiesz, gdzie. Wpadnij na deratyzację glockową. ;)
Nie na forum. Już Ty wiesz, gdzie. Wpadnij na deratyzację glockową. ;)
Jak przyjmujecie Waltherowców P99 to też wpadnę ;)
"Zagraniczni fachowcy zgodnie twierdzą, że najbliższy weekend, podczas którego na ulicach Monte Carlo odbywać się będzie Grand Prix Monaco Formuły 1, może należeć do Roberta Kubicy. Polski kierowca Renault jednym tchem jest wymieniany w gronie wielkich faworytów niedzielnego wyścigu."
Oj, chyba tym razem będzie bez punktów.
Im więcej "faworyzowania" tym gorzej...
A może właśnie będzie zgodnie z przewidywaniami? Tego sobie i Wam życzę :-)
frostic jasne że przyjmujemy :-) widzę że tez masz taką zabawkę jak i ja :D
bardzo jestem ciekaw jak bedzie wygladal start. prawdopodobnie wyscig rozstrzygnie sie w pierwszej minucie.
frostic jasne że przyjmujemy :-) widzę że tez masz taką zabawkę jak i ja :D
Nawet 2 sztuki: jedną można walić w ludzi bo na plastikowe kulki, ale ta druga, pneumatyczna, bardziej boli ;)
Oba niby gnaty doskonale działają na tankszteli. Jak wychodzę z nimi z samochodu, to nie pozwalają mi zapłacić. Tacy mili ludzie!
bardzo jestem ciekaw jak bedzie wygladal start. prawdopodobnie wyscig rozstrzygnie sie w pierwszej minucie.
Albo podczas kilku kolizji ;)
Ciasno tam jak cholera i jeszcze te wyższe "spowalniacze"... Może być ciekawie
MadOnion
14-05-2010, 11:37
Całkiem możliwe, możemy jedynie liczyć na pogodę jeszcze i ciekawe jak ze strategiami, może w końcu czołówka pojedzie na 2 pity
Nawet 2 sztuki: jedną można walić w ludzi bo na plastikowe kulki, ale ta druga, pneumatyczna, bardziej boli ;)
Tomek ma lepszą zabawkę - powoduje zejście na zatrucie ołowiem (pewnie z powodu braku katalizatora). ;)
marshand
14-05-2010, 13:17
bardzo jestem ciekaw jak bedzie wygladal start. prawdopodobnie wyscig rozstrzygnie sie w pierwszej minucie.
zawsze sytuację i życie kierowcom mogą popsuć service car.
oby Kubicy na zdrowie wyszło!
Boryszuk
14-05-2010, 13:17
Tomek ma lepszą zabawkę - powoduje zejście na zatrucie ołowiem (pewnie z powodu braku katalizatora). ;)
Tak, ołowica to paskudne choróbsko... Ja się w pracy narażam na pył ołowiany więc jestem skazany tak czy inaczej. Ale myslę, że nagły, że tak sie wyrażę, zastrzyk ołowiu mógłby być niebezpieczny ;)
zawsze sytuację i życie kierowcom mogą popsuć service car.
Chyba raczej "safety car"?
Boryszuk
14-05-2010, 13:22
Chyba raczej "safety car"?
Jeśli to będzie polski car to jak najbardziej pasują do siebie słowa "service" i "popsuć" ;)
Myślę że start będzie ostry :-)
Byle tylko jakiś japoński samuraj - kamikadze nie był zaraz za Robertem :-)
Co do mojej zabawki to przy uzyciu jest głosna i ludzie zwracaja na nią uwagę :D
Ale mam jeszcze replikę Beretty na śrut :-) Gruby srut :-)
Co do mojej zabawki to przy uzyciu jest głosna i ludzie zwracaja na nią uwagę :D
Ale mam jeszcze replikę Beretty na śrut :-) Gruby srut :-)
Moja też potrafi być głośna.
Na początku słychać tylko świst ale potem robi się hałas: "K...a, moje oko, gdzie jest k...a moje oko!!!!!!"
Żarcik!
Śrutówki dają sporo radości. Polecam każdemu na działce taką zabawkę.
Pierwszą jednostrzałowego łamańca przemyciłem z Czech jakieś 18 lat temu. Za paskiem. Było zabawnie bo lufa długa i się wrzynała ;)
Koniec OT-a.
RAJDujmy się z formy Kubicy! Nowy napój energetyczny pomaga jak widać...
MadOnion
15-05-2010, 12:01
Kubika 1 po trzecim treningu.
no i pieknie :)
kwalifikacje o 14, a ja na slub wyjezdzam!! I jak tu teraz wytrzymac w kosciele ;)
Myślę ze jakbyś pogadał z proboszczem i organistą to puszczą relacje z projektora na chórze :mrgreen:
tylko co na to para młoda? ;)
I jak tu teraz wytrzymac w kosciele ;)
Od dziecka mam ten sam problem. Za dużo wody święconej w okolicy ;)
No panie Kubica... Pięknie się zapowiada ten łikend!
Oby tylko nie zapeszyć...
Powiedzmy sobie szczerze, różnice między pierwszą trójką, ciężko było by zmierzyć linijką ;) Ale rzecz jasna kciuki trzymam za Polaka.
MadOnion
15-05-2010, 13:41
Powiedzmy sobie szczerze, różnice między pierwszą trójką, ciężko było by zmierzyć linijką ;) Ale rzecz jasna kciuki trzymam za Polaka.
Massa stracił 20,94mm
Webber stracił 69,56mm
;]
Siedze w pracy i oglądam sobie kółko Roberta to jestem w szoku. Robercik Rulezz. Pierwszy raz będzie 24 samochody na torze i mam nadzieje, że uda się Robertowi zrobić 1 dobre kółko i awans do następnej części Q.
4 min do końca i jak na razie Kubica 1-wszy :]
Q3 1:14.284!!! O madafaka!
Kubica walczy sam ze sobą :D
Musi byc Pole Position
Edit: I tak jest fantastycznie 2 miejsce :]
Sqrviały Webber, znowu ochlał się RedBullem :mad:, ale Kubek i tak z pierwszej linii!!!!
Brawo Robert !!!! troszkę szkoda że z drugiej pozycji
Sqrviały Webber
Może ktoś z naszych jest w Monaco i ma ze sobą torebkę cukru :-P
Fantastycznie Robert Kubica! Pasjonujący wyścig przed nami!
Brawo Robert !!! Ale trzeba przyznać, że masakryczny ten czas Webbera.
grudzinsky
15-05-2010, 15:39
jutro sie wszystko wyjasni ;)
kubek pokazal jak sie jezdzi...bedzie sie dzialo...oj bedzie :D
Brawo Robert -1/250s i jesteś No 1 - tak blisko było ,ale wszystko przed tobą.
Gratulacje!! Teraz tylko byle do jutra!!
Ależ będą emocje! Start będzie szybki a potem.. Byle do mety :-)
Ależ będą emocje!
...a ja wyjątkowo akurat jutro nie będę mógł oglądać wyścigu :evil:
cinspire
15-05-2010, 18:03
...a ja wyjątkowo akurat jutro nie będę mógł oglądać wyścigu :evil:
Łączymy się w bólu.
Ja czasem mam dylemat czy oglądać, czy wybrać inną miłą formę spędzenia czasu w tym dniu. I to jest gorsze niż "być czy nie być".
Ale teraz Robert ma dużą szansę na 1. Pokazał, że na twardszej mieszance jest chyba najszybszy, więc przy dobrym starcie wszystko jest możliwe. Szczególnie, że Red Bulle do szczytów bezawaryjności nie należą.
adolfik9501
15-05-2010, 19:21
Witam po dłuższej przerwie ;)
Wyniki kwalifikacji "O jednego Webbera za dużo":
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
RK masakrator, zwłaszcza na twardszej mieszance. Dobry start, a potem do mety po P1 :)
Wyścig zapowiada się całkiem całkiem, a ja znowu oglądnę tylko w TV, bez LT...
Boje sie troche o start, bo Renault ma cos nie tak z przelozeniami - choc akurat na tym torze skrzynia powinna byc zmapowana mniej agresywnie i bardziej pod niskie biegi, wiec moze nie bedzie zle.
Swoja droga na tym torze jednak krotki bolid daje przewage, co nie zmienia faktu, ze Kubica rzadzi. Az niesamowite, ze nikt nie skomentowal wypadku Alonso :)
adolfik9501
15-05-2010, 20:20
(...) Az niesamowite, ze nikt nie skomentowal wypadku Alonso :)
Mnie wystarczy jak komentowali (wypadek, jak i całe kwalifikacje) fachofcy z Polsatu podczas transmisji, i do teraz nie mogę dojść do siebie :mrgreen:
Ktoś się orientuje czy gdzieś na necie będzie transmisja? Bo niestety będę w pracy, a chciałbym obejrzeć to widowisko :(
Jutro tutaj http://www.meczyki.pl/ będzie kilka kanałów do wyboru ;)
adolfik9501
15-05-2010, 20:35
Ktoś się orientuje czy gdzieś na necie będzie transmisja? Bo niestety będę w pracy, a chciałbym obejrzeć to widowisko :(
Tutaj jutro będzie wybór: http://www.sport-typ.info/.
cinspire
15-05-2010, 22:02
Az niesamowite, ze nikt nie skomentowal wypadku Alonso :)
Borowczyk dzisiaj powtarzał to jak mantrę. Aż do znudzenia.
I za każdym razem jak pokazali Ferdka musiał przypomnieć, że to Ferdek, który nie jedzie itd.
Jeśli ktoś to tej pory nie wiedział jak wygląda Alonso, to teraz może mu się śnić po nocach.
Aż się bałem, że jak otworzę lodówkę, to mi Borowczyk z jogurtu przypomni, że zaskakująco tym siódmym jest Fernando Alonso.
I żebyście nie zapomnieli - Fernando Alonso nie jechał w kwalifikacjach...
Alonso Fernando nie jechał w kwalifikacjach...
Hiszpan nie jechał w kwalifikacjach...
:razz:
Wiem, że się czepiam. Wyobraźcie sobie teraz jak by komentowali F1 Szpakowski z Szaranowiczem :razz:
adolfik9501
15-05-2010, 22:24
Ale jaki ten Alonso był sprytny podczas trzeciego treningu (FP3)! Swoim łbem zakutym w kask zasłonił prawy przód bolidu czym zmylił naszych dzielnych komentatorów, którzy sądzili, że zaparkował blisko bariery! Nie wspominając o tym, że nie omieszkali wspomnąć, że w tym samym miejscu wypadł w FP1 bodaj Kobayashi (biały Sauber), choć w rzeczywistości był to Chandhok (w szarym HRT). Takiej ilości pomyłek i debilizmów w ich wykonaniu dawno nie widziałem/słyszałem.
Najlepiej tych miszczów nie słuchać tylko samemu patrzeć co się dzieje na torze bo to żenada jest.
Zostało jeszcze troche godzin do wyścigu :-)
Ale jaki ten Alonso był sprytny podczas trzeciego treningu (FP3)! Swoim łbem zakutym w kask zasłonił prawy przód bolidu czym zmylił naszych dzielnych komentatorów, którzy sądzili, że zaparkował blisko bariery! Nie wspominając o tym, że nie omieszkali wspomnąć, że w tym samym miejscu wypadł w FP1 bodaj Kobayashi (biały Sauber), choć w rzeczywistości był to Chandhok (w szarym HRT). Takiej ilości pomyłek i debilizmów w ich wykonaniu dawno nie widziałem/słyszałem.
Pocieszę Cię (choć pewnie marna to pociecha).... Czytam sobie fora francuskie, i oni też narzekają na swoich komentatorów w tv ;)
cinspire
16-05-2010, 11:41
Najlepiej tych miszczów nie słuchać tylko samemu patrzeć co się dzieje na torze bo to żenada jest.
Zostało jeszcze troche godzin do wyścigu :-)
To racja, te rzeczy, które można zobaczyć, to się samemu ogląda i co najwyżej stwierdza (co oni pier...) - np. jak mówi że to bolid Subera, kiedy to HRT.
Ale też jednak ich "podkład" bywa przydatny, jeśli chodzi o pewne wiadomości, które oni mogą mieć, a ja nie (np. jeśli komuś potrzebne są aktualne czasy sektorów przejeżdżanego odcinka) czy jakieś newsy z toru.
Choćby to przydatne, że mówili, iż Alonso nie jedzie, bo wykonał tuning bolidu o bandę. Gdybym nie oglądał treningu to bym nie wiedział. Ale przesadzali z ilością powtarzania tego.
Co do komentatorów, to chyba na wszystkich komentatorów są narzekania, wszędzie. To chyba taki zawód. Bo w sumie nie mogą sobie nic przygotować (poza informacjami), wszystko na bieżąco się zmienia.
A co do mylenia bolidów, to skoro oni komentują ze studia, a nie z toru (gdzie jak sądzę jest lepszy podgląd na różne kamery), to chyba w sumie za wiele więcej niż my na ekranie też nie widzą. A czasem jest tak, że mówi o jednym, kamera przeskoczy na innego i wychodzi jakby gadał od rzeczy.
adolfik9501
16-05-2010, 11:56
Czasy sektorów to oni akurat mają z Live Timing, do którego dostęp mają wszyscy.
EDIT: Co do pierd.....a to rozbawiło mnie na bodaj pierwszym treningu jak jechał Bruno w HRT (z pięknym napisem BRUNO na bocznych sekcjach) a oni najpierw twierdzili, że to któryś z McLarenów, a jak się zorientowali, że nie to uparcie twierdzili, że to jedzie Karun... Może oglądają relacje na 3,5 calowych monitorkach, bo jak nie to powinni się udać do specjalisty, tylko nie wiem czy najpierw od oczu czy od głowy :mrgreen:
Paweł Kania
16-05-2010, 12:00
(np. jeśli komuś potrzebne są aktualne czasy sektorów przejeżdżanego odcinka)
.
Każdy moze na biężaco lookać :)
http://www.formula1.com/live_timing/
pany dajcie już spokój z tym narzekaniem na komentatorów ,ja tez już ich nie mogę słuchać i przeważnie wyścigi oglądam na rtl ale już tez nie mogę czytać wiecznego narzekania na nich co wyścig , tacy są i nikt tego nie zmieni, Borowczyk jest nie do ruszenia i trzeba się z tym pogodzić
grudzinsky
16-05-2010, 12:01
dobrze, ze moge ogladac BBC :D tu to jakos normalnie wyglada, az milo sie slucha komentatorow - ekipa, ktora daje z siebie wszystko podczas transmisji (http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/motorsport/formula_one/bbc_f1_team/default.stm)
cinspire
16-05-2010, 12:50
Każdy moze na biężaco lookać :)
http://www.formula1.com/live_timing/
Ooo, dzięki wielkie. Dzisiaj chyba wytargam laptopa na oglądanie wyścigu ;)
Boryszuk
16-05-2010, 13:48
Ale mi się właśnie morda uśmiechnęła. Oglądam relację z paddocku na BBC, komentator chodzi i wypytuje różnych ciekawych, znanych lub bogatych ludzi co sądzą o wyścigu etc. Zagadał jakiegoś biznesmena i jego koleżankę, która powiedziała, że chce żeby wygrał "Kubika". Wiem, że to głupie ale mi sprawiło przyjemność ;) No i pogawędka z Gerardem Butlerem czy Sugarbabes.
No jeszcze chwila i start :-)
Kubek na podium :-)
Szkoda tego jednego miejsca na starcie ale i tak było nieżle, w trakcie wysćigu będzie lepiej :-)
Kubek pierwszy :)
kwalifikacji nieogladalem, wiece slabo mu poszlo, teraz bedzie lepiej ;)
Boryszuk
16-05-2010, 15:05
ale Kubica zapiernicza. Przed chwilą ustanowił najszybsze okrążenie. Zmniejszył stratę do Vettela i powiększył przewagę nad Alonso, oba o pół sekundy.
Właśnie wyjechał SC. Czy Kubek dojdzie Vettela? Czy Alonso dojdzie Kubka?
grudzinsky
16-05-2010, 15:10
o co kaman z tym SC? nie pozamiatali dokladnie ulicy czy taktyczna zagrywka?
o co kaman z tym SC? nie pozamiatali dokladnie ulicy czy taktyczna zagrywka?
Widać SC ma określony limit zużycia paliwa w każdym wyścigu, które nie może zejść poniżej ściśle określonej wartości. Więc albo wypuszczą go czasem na tor albo zmuszony jest zapylać po garażu...
;)
Boryszuk
16-05-2010, 15:38
Widać SC ma określony limit zużycia paliwa w każdym wyścigu, które nie może zejść poniżej ściśle określonej wartości. Więc albo wypuszczą go czasem na tor albo zmuszony jest zapylać po garażu...
;)
Podobno podniosła się pokrywa od ścieku ;) Czyżby próbowali spuścić kogoś w kanał?
grudzinsky
16-05-2010, 15:50
heh i kolejny SC ;)
no i Kubek na podium :D
Boryszuk
16-05-2010, 15:52
Brawo Webber, świetna robota.
A brytyjscy komentatorzy nie mogą się nachwalić Kubicy, całkiem zresztą słusznie. Niestety, przy starcie było widać jak szybkie są Red Bulle.
PS. Idę siku bo już wszystkie bolidy zaczynały wyglądać jak Renault ;)
3 ostatnie okrążenia to same popisowe rekordy okrążeń!
Tym dwóm w mesiu należało się zwycięstwo ;)
Fajnie wyszło Kubicy!
Brawka!!
Szumi łyknął Alonso na ostatnim zakręcie :D
dobra jazda Kubka, oby tak do końca sezonu :)
Szkoda tego startu ale.. Było dobrze :-)
grudzinsky
16-05-2010, 16:18
Ale trzeba przyznac, ze strategia Alonso na wyscig swietnie sie spisala. startowal z 24 miejsca, a zakonczyl na 7 lub 6...kilka ladnych miniec po wyjezdzie z tunelu...
a Kubek...no coz. dac mu lepszy bolid. "reno" musi jeszcze wiecej pracowac nad samochodem...
cinspire
16-05-2010, 16:22
PS. Idę siku bo już wszystkie bolidy zaczynały wyglądać jak Renault ;)
Właśnie po to wyjeżdża SC, żeby korzystać z okazji :P
W tym sezonie kibelki nie są zamknięte na czas wyjazdu SC ;)
Rzeczywiście szkoda startu, ale i tak jest super.
Ale świetnie Alonso od pierwszego okrążenia do końca na jednym komplecie opon. Szkoda, że tak mało pokazali jak wyprzedził go Schumi.
grudzinsky
16-05-2010, 16:31
Alonso zmienil kapcie po pierwszym okrazeniu ;)
cinspire
16-05-2010, 16:39
Alonso zmienil kapcie po pierwszym okrazeniu ;)
No to wiadomo (regulamin), o tym napisałem. Choć może precyzyjniej było by, że od drugiego, ale to w sumie = koniec pierwszego.
Co nie zmienia faktu, że prawie cały dystans na jednym komplecie. Przypomniał sobie sezon 2005 ;)
grudzinsky
16-05-2010, 16:40
zastanawiam sie dlaczego Kubek nie zjechal do pit na zmiane kapci przy SC. przeciez to teraz dozwolone...
Fernando jechał znakomicie to fakt, ale SC na pierwszym okrążeniu ogromnie mu pomógł.
Nie miałby teoretycznie żadnych szans na pierwszą dziesiątkę, gdyby nie zmiana miękkich opon na twarde jeszcze podczas pierwszego okrążenia.
Załatwił kwestię regulaminowej minimalnie 1 zmiany opon jeszcze gdy był ostatni i potem już mu została tylko kwestia wyprzedzania.
Patrzyłem się na jego stratę do Webbera i w pewnym momencie brakowało mu tylko 5 sekund, żeby walczyć o podium, ale niestety Lewis zajechał swoje opony i po jego wyjeździe z boxu było po herbacie.
No i niestety drugi tydzień z rzędu kolejny "młody" mistrz świata będzie się skarżył na "emeryta Michaela", ze względu na jego brak chęci do oddawania miejsca "młodym" mistrzom świata i co gorsza czasami za ich wyprzedzanie.
cinspire
16-05-2010, 16:45
zastanawiam sie dlaczego Kubek nie zjechal do pit na zmiane kapci przy SC. przeciez to teraz dozwolone...
Wydaje mi się dlatego, że będąc w czołówce nie jest to zbyt korzystne, jeśli nie uda się to na samym początku wyjazdu SC. Bo stawka się skraca, jedzie jeden za drugim i wtedy zjeżdżając, gdy nie zjeżdżają inni można wylądować na końcu.
Korzystne to było na początku dla Alonso, który i tak nic nie tracił, będąc ostatnim.
Fernando jechał znakomicie to fakt, ale SC na pierwszym okrążeniu ogromnie mu pomógł.
Myślę, że nie było to najważniejsze dla Fernando i sądzę, że tak było planowane. Przecież bez SC i tak by szybko dogonił HRT, więc na jedno by wyszło.
Myślę, że nie było to najważniejsze dla Fernando i sądzę, że tak było planowane. Przecież bez SC i tak by szybko dogonił HRT, więc na jedno by wyszło.
Stracic 25 sekund a nie stracic... ;-)
Gdyby nie SC, to Alonso by nie zdarzyl wyprzedzic calego "srodka stawki" gdy ten zjechal do boksu, bo bylby zbyt daleko od niego.
schwepes
16-05-2010, 18:49
Ciężko powiedzieć jaka była taktyka dla Alonso przed wyścigiem, ale po 1. okrążeniu musieli zaryzykować i postawić, że pojawi się drugi Safety Car i to stosunkowo wcześniej, zanim zawodnicy zaczną zjeżdżać na jedyny pitstop. Udało się i dzięki temu Alonso wbił się na punktowaną pozycję, bo niestety w walce na torze nie miałby żadnych szans, co pokazał męcząc się z zawodnikami Lotusa czy HRT, których w normalnych warunkach mija się prawie jak zawodników dublowanych.
Schumacher ukarany za wyprzedzenie Alonso - wg. przepisow jak zjezdza SC, wyprzedzac mozna dopiero od poczatku nastepnego okrazenia, ktorego w tym wypadku juz nie bylo....
http://www.autosport.com/news/report.php/id/83684
Stary mistrz, a przepisów nie zna... hehe.
punkt 40.13 regulaminu sportowego, który mówi, że „jeżeli wyścig kończy się, gdy na torze jest samochód bezpieczeństwa, ten zjedzie do pit lane pod koniec ostatniego okrążenia, a bolidy dojadą do mety bez wyprzedzania.”
Schumacher ukarany za wyprzedzenie Alonso - wg. przepisow jak zjezdza SC, wyprzedzac mozna dopiero od poczatku nastepnego okrazenia, ktorego w tym wypadku juz nie bylo....
http://www.autosport.com/news/report.php/id/83684
Dobrze tak qtswi, jak zwykle chciał być za sprytny
adolfik9501
16-05-2010, 20:09
Dobrze tak qtswi, jak zwykle chciał być za sprytny
Całkowicie się zgadzam z powyższą opinią :mrgreen:
A teraz co by formalności dopełnić wyniki, trochę zniekształcone przez ciągle błądzący SC:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
Uwzględniona już została 20 sekundowa kara dla MSC.
Kulturalna wypowiedź nie jest mocną stroną niektórych wypowiadających się tutaj osób jak widzę.
Bardzo mi się podoba ten przepis, a zwłaszcza zachowanie obsługi toru powiewającej zielonymi flagami i neony, które migają też na zielono, wszak komunikat był jasny "Track clear", no i tak to zostało przekazane kierowcom.
Czytałem wypowiedzi paru aktualnych i byłych kierowców, którym ten manewr się podobał i nie widzieli w nim nic niestosownego. No cóż, jak widać nie tylko Michael się mylił.
P.S.
Tylko, że jedna sprawa zjazd SC do boxu przed finiszem, a inna sprawa zielone flagi. Janusz mógłbyś sprawdzić inny przypadek zakończenia wyścigu pod SC, czy żółte flagi tez były zdjęte?
adolfik9501
16-05-2010, 20:42
Kulturalna wypowiedź nie jest mocną stroną niektórych wypowiadających się tutaj osób jak widzę.
Dotyczyła ona pierwszego chama F1 więc nie widzę w tym nic złego.
Bardzo mi się podoba ten przepis, a zwłaszcza zachowanie obsługi toru powiewającej zielonymi flagami i neony, które migają też na zielono, wszak komunikat był jasny "Track clear", no i tak to zostało przekazane kierowcom.
Czytałem wypowiedzi paru aktualnych i byłych kierowców, którym ten manewr się podobał i nie widzieli w nim nic niestosownego. No cóż, jak widać nie tylko Michael się mylił.
P.S.
Tylko, że jedna sprawa zjazd SC do boxu przed finiszem, a inna sprawa zielone flagi. Janusz mógłbyś sprawdzić inny przypadek zakończenia wyścigu pod SC, czy żółte flagi tez były zdjęte?
Przepisy są jakie są, i należy się ich trzymać.
MadOnion
16-05-2010, 20:53
A jak zakwalifikowalibyście ten manerw ?
Oczyiście chodzi o wyjazd Massy z boxu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/)
adolfik9501
16-05-2010, 20:55
A jak zakwalifikowalibyście ten manerw ?
Oczyiście chodzi o wyjazd Massy z boxu.
(...)
No proszę, kara przejazdu przez boxy się należała. W tej kwestii strasznie niekonsekwentni są sędziowie.
cinspire
16-05-2010, 22:38
A jak zakwalifikowalibyście ten manerw ?
Oczyiście chodzi o wyjazd Massy z boxu.
A co mówią na ten temat przepisy?
Tak jak w ruchu drogowym nie można najechać na linię?
Bo np. na zakrętach nie można ściąć i wyjechać "dwoma śladami", ale jednym najzupełniej tak.
Więc pewnie i to jest sprecyzowane.
Zresztą, skoro wcześniej sędziowie nic nie powiedzieli o ściganiu się Hamiltona i Vettela w alei (jak również dosyć podobnego manewru Alonso na wjeździe), to raczej nie ma co wymagać, że przypilnują linii.
adolfik9501
16-05-2010, 22:43
Nie można najechać na linię podczas wyjazdu z boksu, czego przykładem choćby kara dla Rosberga GP Singapuru 09. Z tym, że sędziowie dość dziwnie podchodzą do tej kwestii nie wszystkich karząc.
P.S.
Tylko, że jedna sprawa zjazd SC do boxu przed finiszem, a inna sprawa zielone flagi. Janusz mógłbyś sprawdzić inny przypadek zakończenia wyścigu pod SC, czy żółte flagi tez były zdjęte?
Tak, jak juz napisalem na PM - wyscigi zostaly w Polsce... ale chyba z ciekawosci zaraz sciagne Australie 2009.
Kara dla MSC to jakies jaja - ale kary w F1 dosc czesto bywaly kontrowersyjne.
MadOnion
17-05-2010, 07:19
Kara dla MSC jest ewidentna od tego roku można wyprzedzać po przekroczeniu lisi startu mety i ten przepis zdaje sie logiczny.
Zawodnicy jadący na dalszych pozycjach nie widzą czy SC już zjechał czy nie a pewnie każdy chętnie by już atakował wyższe pozycje.
Wg. mnie tak samo karę powinien dostać Hamilton za wypchanie z toru i wyprzedzenie Webbera przed linia startu w GP Chin po zjeździe SC.
Jak się pokopie to się czasami znajdzie. Proszę o rzut oka na pewien materiał video http://www.youtube.com/watch?v=YdJPDRi-ywM.
Prawa strona w 3:38 - jaki jest kolor flagi? Ross Brawn miał jednak rację.
Stary przepis o wyprzedzaniu po zjechaniu SC dopiero od linii Start-Meta (o ile jest jedna), został zastąpiony przez nowy przepis o wyprzedzaniu po zjechaniu SC dopiero od linii SC, która jest chyba ciut po miejscu zjazdu do box'ów.
Podsumowując - przepis na który powoływali się stewardowie (pytanie czy zgodnie wszyscy, bo skoro ten przypadek jest taki jasny to nie wiem po co im były na to aż 2 godziny) nie ma w mojej ocenie zastosowania jako, że ktoś wycofał się z decyzji o zakończeniu wyścigu w trybie SC (który i tak zjechałby w obu przypadkach w tym momencie do boxu) na parę zakrętów przed metą.
Dowodem na wycofanie (wycofanie to nie to samo co zjazd do boxu SC) SC przed końcem wyścigu jest informacja "Safety Car in this lap" - co oznacza, że SC zostanie wycofane jeszcze w trakcie wyścigu i zielone flagi, gdy SC zjechał do boxu. Kara należałaby się ewidentnie gdyby nie padł ten komentarz i flagi pozostałyby żółte.
Odnośnie pozostałych przypadków ścigania na wjeździe do boxów to jestem bardzo rozczarowany brakiem kary, bo jak ktoś się opiernicza na torze, to niech nie szaleje na wjeździe do boksu. Wydaje mi się, że wprowadzenie byłych kierowców F1 do grona sędziów trochę przegięło sędziowanie w drugą stronę.
adolfik9501
17-05-2010, 08:10
Kara dla MSC jest ewidentna od tego roku można wyprzedzać po przekroczeniu lisi startu mety i ten przepis zdaje sie logiczny.
Zawodnicy jadący na dalszych pozycjach nie widzą czy SC już zjechał czy nie a pewnie każdy chętnie by już atakował wyższe pozycje.
Wg. mnie tak samo karę powinien dostać Hamilton za wypchanie z toru i wyprzedzenie Webbera przed linia startu w GP Chin po zjeździe SC.
Właśnie w tym sęk, że już tak nie jest, i można wyprzedzać już na linii wjazdu do boksów (czy jakoś tak), która to na różnych torach znajduje się w innym miejscu względem prostej startowej, z czego skwapliwie skorzystał LH w Chinach, jak i MSC w Monaco, z tym że, tutaj nastąpiła "kolizja" regulaminu (dość głupiego) z życiem (wywieszone zielone flagi).
EDIT: Właśnie sprawdziłem jak to wyglądało w Australii 2009. Pojawiło się info o zjeździe SC (Safety Car in this lap), lecz żółte flagi oraz tabliczki SC były do końca. Wygląda na to, że ktoś w Monaco nabroił, jednakże uważam, że nikt o zdrowych zmysłach nie wznawia wyścigu na ostatnim zakręcie, zwłaszcza przy takim przepisie o zjeździe SC na finiszu.
EDIT2: Co do ścigania przy wjeździe do boksów to powinno być to zabronione, tak samo jak spychanie podczas wyjazdu jeszcze w strefie boksów (patrz Vettel vs Hamilton).
Webbera też ukarali:
http://sport.onet.pl/f1/ukarano-marka-webbera-zwyciezce-gp-monako,1,3225897,wiadomosc.html
Tylko co to za kara te 2200 euro dla niego ;)
cinspire
17-05-2010, 10:36
Webbera też ukarali:
http://sport.onet.pl/f1/ukarano-marka-webbera-zwyciezce-gp-monako,1,3225897,wiadomosc.html
Tylko co to za kara te 2200 euro dla niego ;)
Noo, kara sroga, nie kupi swojemu czworonogowi paczki psich ciasteczek ;)
Już widzę tę żonę Webbera, gdy wita go z rozmazanym od płaczu makijażem (musi oszczędzać na wacikach):
- Mark, jak my teraz wyżyjemy do pierwszego?!
- Damy radę - gra chojraka Mark, choć też mu nie do śmiechu - może załapię drugi etat w piekarni i będę rozwoził bułki.
- Ale czy aby masz wystarczające kwalifikacje?
- Myślisz... - zamyślił się Mark - że może Q1, Q2 i Q3 wystarczą?
:p
Stary przepis o wyprzedzaniu po zjechaniu SC dopiero od linii Start-Meta (o ile jest jedna), został zastąpiony przez nowy przepis o wyprzedzaniu po zjechaniu SC dopiero od linii SC, która jest chyba ciut po miejscu zjazdu do box'ów.
W tym sezonie mozna wyprzedzac od specjalnej linii - na tym wideo wyraznie widac linie SC:
http://www.youtube.com/watch?v=5-Q48Zu9vXI
Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie jest to konczony wyscig za SC - patrz punkt 40.13 regulaminu. Ja jednak zgadzam sie w pelni z Sebastianem - wyscig nie byl konczony za SC, bo mielismy komunikat o jego zjezdzie. Dodatkowo mielismy najczytelniejszy z mozliwych system informacji - zielona flaga.
Niestety sedziowie wymyslili kare z kapelusza - w normalnych warunkach Alonso powinien zostac wysmiany za brak koncentracji dokladnie tak, jak Fisichella w Japonii (2005 - Kimi go wyprzedzil na ostatnim kolku, gdyz Fisi wpadl na pomysl przejchania szykany po innej niz optymalna trasie) i przede wszystkim Trulli we Francji (2004 - Rubens wyprzedzil go na ostatnim zakrecie, gdy ten machal triumfalnie do publicznosci).
adolfik9501
17-05-2010, 13:15
(...)
Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy nie jest to konczony wyscig za SC - patrz punkt 40.13 regulaminu. Ja jednak zgadzam sie w pelni z Sebastianem - wyscig nie byl konczony za SC, bo mielismy komunikat o jego zjezdzie.
Jak pisałem wyżej w Australii 2009 także był komunikat o jego zjeździe...
Dodatkowo mielismy najczytelniejszy z mozliwych system informacji - zielona flaga. (...)
Ostatni akapit punktu 40.11 regulaminu brzmi:
"As the safety car is approaching the pit entry the yellow flags and SC boards will be withdrawn and replaced by waved green flags with green lights at the Line. These will be displayed until the last car crosses the Line."
Wynika z tego, że w Australii 2009 zachowano się zgodnie z rozsądkiem, a w Monaco 2010 zgodnie z regulaminem ;)
EDIT: Na dodatek np. McLaren informował kierowców co by nie wyprzedzali, bo kończą wyścig za SC (źródło (http://www.f1fanatic.co.uk/2010/05/16/the-fias-badly-written-rules-leave-formula-1-looking-stupid-once-again/#more-33057))
EDIT2: Część regulaminu dotycząca Safety Cara znajduje się tutaj (http://www.formula1.com/inside_f1/rules_and_regulations/sporting_regulations/8687/fia.html).
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.