PDA

Zobacz pełną wersję : Co brać, za duży wybór



thorgal
06-05-2010, 14:03
Cześć,

mam kłopot, może mniej może bardziej typowy ale jednak kłopot.

Otóż mam ja sobie taki zestaw:
d80,
s10-20/4-5.6
n35/1.8
n50/1.8
n70-300vr
sb600

i od pewnego czasu zacząłem być leniwy i chętniej korzystam z jpeg-ów niż rawów.
Pomyślałem więc o tym aby zmienić puszkę na taką co mi da ładniejszy obrazek prosto z puszki w jpeg-ach (może coś się z tą da zrobić, aby było jeszcze lepiej) - oraz z czystej nieprzymuszonej męskiej gażdżetowatej potrzeby :)

Chodzić mi zaczęło po głowie zakupienie D90 - ale nie mogę już więcej wydawać kasy (no może nie dużo wiecej :))

Wiec tak, doradźcie głuptaskowi czy ma pozostać przy powyższych czy może zmienić na:
A)
D90
N18-105
N35/1.8
N50/1.8
N70-300vr
SB600
sprzedając przy tym S10-20 i D80

B)
D90
S10-20
N18-105
N35/1.8
N50/1.8
sprzedając przy tym NN70-300vr i D80

C)
zmiana systemu na
Pentax K-x +
T17-50/2.8
P50-135/2.8 lub S50-150/2.8 lub S/T70-200/2.8

No co Wy na to?

velaskez
06-05-2010, 14:10
Ja bym nie zmieniał nic.

Edit: Ewentualnie dokupił gripa, i tyle.

bober.
06-05-2010, 14:13
fajne szkła do tego pentaxa wymyśliles:)
ale ja myślę że twój zestaw jest bdb, S10-20 bym się nie pozbywał
chociaż napisz co lubisz fotografować bo warianty są że albo sprzedasz szeroki allbo długi, czy dla Ciebie to bez znaczenia?

slabik
06-05-2010, 14:13
Przy twoich założeniach nic ci ta zmiana nie da

marciing
06-05-2010, 14:20
raz chcesz sprzedawac tele raz szeroki. zdecyduj się czego nie potrzebujesz. najlepiej by bylo sprzedac D80 a kupic D90 :D

wetwert
06-05-2010, 14:21
Sprzedaj obiektywy których nie używasz i kup jaki potrzebujesz. Przy zmianie systemu sprzedajesz wszystko, więc tracisz na wszystkim nie wiem czy warto. Tamrony i Sigmy które wymieniasz są dostępne z mocowaniem nikona więc zyskujesz tylko P50-135/2.8 (który także możesz zastąpić sigmą). Jakie są różnice pomiędzy jpg-ami w podanych puszkach to nie wiem.

thorgal
06-05-2010, 14:26
No sam nie wiem czy nie próbuje czegoś na siłę,
lubię przede wszystkim portrety. Nawet S10-20 używam do zdjęć portretowych z przerysowaną perspektywą.

70-300 zakupiłem dla zdjęć "pseudoprzyrodniczych" (roslinność) oraz sportowych (dzieci w żeglarstwie).

Stąd też po głowie chodzi mi stabizlizowana para 17-50 + 50/70-135/150/200 no ale do tego to trza by zmienić system.
Z tego widziałbym jeden plus - "tylko" dwa szkła.

bober.
06-05-2010, 14:35
jak lubisz portrety to kup 85
mz nie oplaca sie przechodzić z d80 na d90 kosztem S10-20 bądź 70-300
lepiej zainwestować w dobre szkło

marciing
06-05-2010, 14:36
kup tamrona ze stabilizacją z mocowaniem do N. później dokup Sigmę 50-150 (niestety nie ma stabilizacji) i masz zestaw podobny jak w Pentaxie i też tylko 2 szkła :) Jak jeszcze kupisz D90 zyskasz wyższe używalne ISO.

bober.
06-05-2010, 14:38
a moze zamiast d90 poszukać fajnego d200, badź wstrzymać się i kupić świetne d300

Art Erie
06-05-2010, 14:54
Fuji S5 i będziesz miał .jpg jak z bajki ;)

pikpok
06-05-2010, 15:00
ja bym brał d90 mam i jestem zadowolony :)

Rycerz
06-05-2010, 15:25
ja bym brał d90 mam i jestem zadowolony :)

ja bym nie brał d90 ;)
widze że to taka zmiana dla zmiany ;) żeby coś sie działo licząc że będzie lepiej ;)

sprzedaj wszystkie szkła jakie masz i kup sobie 85/1.4 jeśli priorytetem są portrety

poczujesz moc! ;) [ ja ciągle zbieram na niego ]

Pawlus86
06-05-2010, 15:48
Nie zmieniaj zestawu.

bober.
06-05-2010, 16:08
zestaw jest bardzo fajny i moim zdaniem jak chcesz zmieniać korpus to wstrzymaj się i zbieraj kase, potem sprzedaj d80 i kup d300, będziesz w niebo wzięty:)

thorgal
06-05-2010, 16:49
ja bym nie brał d90 ;)
widze że to taka zmiana dla zmiany ;) żeby coś sie działo licząc że będzie lepiej ;)

sprzedaj wszystkie szkła jakie masz i kup sobie 85/1.4 jeśli priorytetem są portrety

poczujesz moc! ;) [ ja ciągle zbieram na niego ]
rycerz - no trochę racj masz

przypominasz mi w tym moją żonę :)

Art Erie - coś w tych puchach jest magicznego, bo ja nadal o tym sprzęcie myślę.

Troit
06-05-2010, 19:46
Może jednak Pentax, mnie też kusi (mam mniej w Nikonie - d40x, 18-135, 50 1.4) i zastanawiam się czy rozbudowywać system (35 1,8, potem ewentualnie D90) czy właśnie spróbować czegoś nowego.

Tabu25
06-05-2010, 22:53
Pamiętaj że Pentax ma wolny AF wiem bo miałem i z tego powodu jestem TU

Sin
06-05-2010, 23:03
i od pewnego czasu zacząłem być leniwy i chętniej korzystam z jpeg-ów niż rawów.
Pomyślałem więc o tym aby zmienić puszkę na taką co mi da ładniejszy obrazek prosto z puszki w jpeg-ach (może coś się z tą da zrobić, aby było jeszcze lepiej) - oraz z czystej nieprzymuszonej męskiej gażdżetowatej potrzeby :)
Przeciez D80 wypluwa ladne jpegi. Z d90 na odpowiadajacych czulosciach dostaniesz mniej zaszumione obrazy i to wszystko (no moze usprawniony pomiar matrycowy, co ma wplyw na poprawne naswietlenie zdjecia). Ja bym nie zmienial body kosztem obiektywow.


Tamrony i Sigmy które wymieniasz są dostępne z mocowaniem nikona więc zyskujesz tylko P50-135/2.8 (który także możesz zastąpić sigmą).
Pentax 50-135/2.8 to rebrandowana Tokina 50-135/2.8, dostepna rowniez z mocowaniem Nikona.

roBEERcik
06-05-2010, 23:10
Myślę że zmiana d80 na d90 to jednak nie to. Jeśli koniecznie chcesz zmieniać puszkę to już raczej na d300/d300s i/lub .... zbieraj na d700 lub jego następcę :D.Masz już coś pod FF - 35 (od biedy będzie pasować) ,70-300. Możesz dokupić 85/1.8 też będzie pod FF :D. Ale to tylko mój pomysł.

thorgal
07-05-2010, 06:18
no to w takim razie zostaje.
Muszę podpatrzeć u kogoś fuji s5 pro

mister
07-05-2010, 07:49
Cześć,



i od pewnego czasu zacząłem być leniwy i chętniej korzystam z jpeg-ów niż rawów.
Pomyślałem więc o tym aby zmienić puszkę na taką co mi da ładniejszy obrazek prosto z puszki w jpeg-ach (może coś się z tą da zrobić, aby było jeszcze lepiej) - oraz z czystej nieprzymuszonej męskiej gażdżetowatej potrzeby :)


Sorry, ale nie za bardzo Cię rozumiem - chcesz zmienić sprzęt tylko ze wzgledu na "lepsze" jpgi ?
Miałem D80 i przy odpowiednich ustawieniach jpgi były bardzo dobre i myślę sobie, że jak kupisz D90 to też będziesz narzekał bo tam też trzeba trochę poprzestawiać aby jpgi były ładne.
Najfajniejsze jpgi przy domyslnych ustawieniach dawał D40:)
Moja rada jest taka: jeżeli nie potrzebujesz używać wysokich ISO to zostań z tym co masz (a masz naprawdę fajny zestaw) lub kup D90 pozbywając się któregoś obiektywu (szerokiego lub tele w zależności od tego co bardziej Ci potrzebne)

tom3k68
11-05-2010, 00:17
Z tego o widzę jakiś czas już robisz zdjęcia, więc dobrze wiesz iż optyka to podstawa. Zmiana z d80 na d90 nie wniesie Ci szokujących zmian - śmiem twierdzić że nie będzie żadnej rożnicy. Pozostań przy swoim zestawie. Pozdrawiam.

Thades
11-05-2010, 08:40
zostaw puche, kase ktora chcesz dolozyc doloz do zoom 80-200, sprzedajac przy tym 70-300 i bedzie git

DarekD80
12-05-2010, 23:50
raz chcesz sprzedawac tele raz szeroki. zdecyduj się czego nie potrzebujesz. najlepiej by bylo sprzedac D80 a kupic D90 :D

Dokładnie samo body, albo poczekać 5-6 miesięcy na D7000