PDA

Zobacz pełną wersję : filtr polaryzacyjny a obracajaca sie mordka obiektywu



FilipeG
28-11-2006, 14:36
witam. do tej pory fotografowalem zenitem i prostym kompaktem canona (a400) od kilkutygodni jestem posiadaczem nikona d50 kit. posiadam nakrecony na obiektywie filtr UV kinga- tylko po to by chronic szklo. teraz zastanawiam sie na d filtrem polaryzacyjnym. w canonie eos 300v moj ojciec ma filtr hama i zauwazylem ze jest tam obracajacy sie pierscien. czy sa filtry w ktorych nie trzeba nic obracac- chodzi mi o to ze przy ostrzeniu w moim obiektywie rusza sie mordka wiec duzo trudniej bedzie przy zachowaniu dobrej ostrosci ustawic jeszcze polar. znalazlem cos takiego http://www.allegro.pl/item144150690_filtr_cpl_kolowy_digital_king_52mm_j aponia_.html czy to jest cos czego szukam?? czy wogole sa takie filtry polar ktorych nie trzeba dodatkowo ustawiac. pozdrawiam

Kundzior
28-11-2006, 15:03
UV kinga zwala kontrast i ostrość szkoda zdjeć. Każdy Polar trzeba ustawiać.

jarek76
28-11-2006, 23:46
Pozwoliłem sobie skopiować opis Alfa o filtrach polaryzacyjnych
Znowu koledzy najpierw zadaja pytania a później czytają. A Alf się napracował i co....

Filtr polaryzacyjny - światło odbite od błyszczących powierzchni a także światło słoneczne rozproszone przez atmosferę ulega częściowemu spolaryzowaniu. Filtry polaryzacyjne charakteryzują się specyficzną właściwością zatrzymywania światła spolaryzowanego w określonej płaszczyźnie drgań. Oprawa filtrów umożliwia dodatkowo obracanie ich dookoła osi obiektywu i właściwe ustawienie. Filtr należy obracać do chwili gdy na matówce uzyskamy wygaszenie odblasków. Dzięki temu możemy zapobiegać powstawaniu niekorzystnych odblasków od szkła, powierzchni lakierowanych, wody. Na materiałach barwnych fotografie np. mokrych kamieni lub podmokłych łąk często wychodzą zbyt niebiesko, gdyż mokre powierzchnie odbijają błękit nieba. Również w takim wypadku pomocny może okazać się filtr polaryzacyjny, który wygasi refleksy.
W fotografii krajobrazowej zarówno czarno-białej jak i barwnej stosując filtr polaryzacyjny uzyskamy przyciemnienie błękitu nieba oraz bardziej wyraźne oddanie chmur. Efekt taki jest najmocniejszy, jeżeli aparat jest skierowany pod kątem 90 stopni w stosunku do kierunku padania promieni słonecznych. W związku z tym czasem, przy stosowaniu obiektywów szerokokątnych, występuje tzw. błąd polara polegający na nierównomiernym spolaryzowaniu światła. Objawia się to poprzez przyciemnienie nieba tylko we fragmentach zdjęcia.
Filtry polaryzacyjne możemy również traktować i stosować jako neutralne filtry szare, które osłabiają strumień świetlny. Dodatkowo stosując dwa skręcone ze sobą filtry polaryzacyjne uzyskamy filtr szary o zmiennym współczynniku. Każde obrócenie jednego filtru w stosunku do drugiego powoduje zmianę strumienia świetlnego. W skrajnym przypadku, przy ustawieniu płaszczyzny polaryzacji filtrów pod kątem 90 stopni, przez taki układ filtrów światło nie przejdzie wcale.
Filtry polaryzacyjne liniowe i kołowe mają identyczne zastosowania, różnią się jedynie budową.
Użytkownikom nowoczesnych lustrzanek i kamer video zaleca się używanie filtrów polaryzacyjnych kołowych. Filtry liniowe mogą zakłócać i doprowadzać do błędów w pomiarach realizowanych przez obiektyw.
UWAGA! Filtry polaryzacyjne są nieco grubsze od pozostały, więc zaleca się stosowanie filtrów w wersji slim (Uwaga! Część z tych filtrów nie ma przedniego gwintu!) lub filtrów o numer/dwa większe.

FilipeG
29-11-2006, 01:31
dziekuje "jarek76" za odpowiedz, Potwierdzam i doceniam, ze "Alf" sie napracowal i bardzo ladnie scharakteryzowal filtry, jednak Twoj cytat nie wyjasnil nawet w najmniejszym stopniu nurtujacego mnie problemu... zarzucasz mi, ze najpierw pisze nowy post, bez czytania postow ludzi bardziej doswiadczonych- otoz myslisz sie... proponuje wczytac sie w moje pytanie... pytalem czy sa filtry polaryzacyje, ktorymi nie trzeba juz krecic by zdjecie mialo efekt taki jak sobie zyczymy... niestety odpowiedzi od Ciebie nie otrzymalem, ale doceniam Twoje zaangazowanie. pozdrawiam

P.S. dziekuje uzytkownikowi "Kundzior" za konkretna odpowiedz.

shadoweq
29-11-2006, 02:00
każdy polar musisz kręcąc ustawić by uzyskać odpowiedni efekt - nawet Alf pisał: 'Filtr należy obracać do chwili gdy na matówce uzyskamy wygaszenie odblasków."

ALF
29-11-2006, 02:12
nie dość, że trzeba kręcić, to jeszcze trzeba stać jak najbardziej prostopadle do źródła światła

FilipeG
29-11-2006, 11:02
po odpowiedzi kolegi "Kundziora" juz wiem ze KAZDY polar trzeba krecic- wlasnie o to pytalem.


P.S. poradnik "ALFa" bardzo fajny. pozdrawiam

Jolania
03-12-2006, 18:16
Bez nerwów proszę, ale co oznacza "slim"? Myślę o polarze do 50/1,8. Co DOBREGO poradzicie. Później może też do 18-70.

jarek76
03-12-2006, 18:29
Slim oznacza że filtr jest w dużo cieńszym pierścieniu niż normalny
Potrzene jest to do szerokokątnych obiektywów żeby nie winietowały
Nie wiem jak inne firmy ale mój marumi slim nie ma gwintu z przodu więc nie można podpiąć dodatkowych filtrów lub pierścieni i trzeba mieć specjalny dekielek bo standardowy nie pasuje