PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiana S10-20 na ... ?



rap
03-05-2010, 14:45
Witam
Od 2,5 roku użytkuje Sigme 10-20 f/4.0-5.6 na d70s, i generalnie jestem zadowolony.
Ostatnio jednak coraz bardziej zaczął mnie wkurzać brak ostrości na brzegach i ogólnie, znane bolączki tego szkła.

Przy okazji zmiany puszki na d300s zachciało mi się wymiany na coś lepszego.
Co proponujecie? Pierwsza myśl to Nikkor 10-24, robię dość dużo zdjęć na 10mm, więc 10 na skraju to dla mnie podstawa, niepokoi mnie jednak dystorsja tego obiektywu na 10mm, która jest podobno o wiele gorsza niż w S10-20 (test na optyczne.pl). Może macie jakieś doświadczenia jak to wygląda w praktyce?
Jak nie N10-24 to co?

Dzięki za pomoc.

Pierre
03-05-2010, 18:07
Witam
Od 2,5 roku użytkuje Sigme 10-20 f/4.0-5.6 na d70s, i generalnie jestem zadowolony.
Ostatnio jednak coraz bardziej zaczął mnie wkurzać brak ostrości na brzegach i ogólnie, znane bolączki tego szkła.

Przy okazji zmiany puszki na d300s zachciało mi się wymiany na coś lepszego.
Co proponujecie? Pierwsza myśl to Nikkor 10-24, robię dość dużo zdjęć na 10mm, więc 10 na skraju to dla mnie podstawa, niepokoi mnie jednak dystorsja tego obiektywu na 10mm, która jest podobno o wiele gorsza niż w S10-20 (test na optyczne.pl). Może macie jakieś doświadczenia jak to wygląda w praktyce?
Jak nie N10-24 to co?

Dzięki za pomoc.

Jakie inne bolączki przeszkadzają Ci w tej Sigmie oprócz tej ostrości na brzegach ?

krzysztof jot
03-05-2010, 20:34
właściwie wszystko co jest - na 10mm jest takie sobie. Tokina 11-16 może będzie lepiej, może Nikkor 10-24 - ale to minimalne różnice. Co do 10-24 jutro uzupełnie sample z testu pare postów nizej, bo zmieniłem ftp i tamte linki nie chodzą - moim zdaniem jest ok, jest jaśniej...

Mavierk
03-05-2010, 21:21
Sigma 8-16! :)

Mariusz888
04-05-2010, 05:04
Ja to nie wiem skąd Wy te sigmy bierzecie... :roll: ja wiem że ostrość spada w rogach bo w każdym szkle tak jest ale ja z każdym takim postem utwierdzam się w przekonaniu, że mam jakiś hiper-nad-egzemplarz ;) u mnie w centrum na pełnej dziurze na 10mm jest tak ostro że jak machnę np światło samochodu, cegły, klawisze pianina czy cokolwiek to widzę pory i każdy szczegół bez jakiegoś podostrzania foty ;) w dodatku pisałem już milion razy, że zachowuje się idealnie pod słońce, a co więcej to szkło ma u mnie bardzo przyzwoite brzegi włącznie z rogami... tym bardziej, że należy wziąć poprawkę na to że to jest 10 a nie np 50mm ;) Złożyłem z tego szkła ho ho ho i ho panoram (i ręcznie i softowo) i nigdy nie miałem problemu z rogami fotek żeby były za słabe... na pojedynczych fotkach też jakoś tego nie widzę a czepialski jestem ;)

verus
04-05-2010, 11:03
masz dobre rogi bo cropów nie oglądasz ;-)

Me_how
04-05-2010, 16:09
Co proponujecie? Pierwsza myśl to Nikkor 10-24, robię dość dużo zdjęć na 10mm, więc 10 na skraju to dla mnie podstawa, niepokoi mnie jednak dystorsja tego obiektywu na 10mm, która jest podobno o wiele gorsza niż w S10-20 (test na optyczne.pl). Może macie jakieś doświadczenia jak to wygląda w praktyce?
Jak nie N10-24 to co?



Witam,

według mnie jest odwrotnie. Dystorsja w nikkorze jest co prawda większa ale jest zdecydowanie łatwiejsza do wykorygowania.
Pozdrawiam

e_a_poe
04-05-2010, 21:35
masz dobre rogi bo cropów nie oglądasz ;-)

Przepraszam, ale po co cropy oglądać? A nie lepiej po prostu zdjęciami się cieszyć?

siona
04-05-2010, 21:40
ludzie mają różne potrzeby :D

e_a_poe
04-05-2010, 21:49
Tak w ogóle kolego verus masz fajną galerię i, jak widać, lubisz szeroki kąt. To może zdradziłbyś jakim obiektywem robiłeś i czy pełną klatką, bo to zasadnicza różnica :)

rap
04-05-2010, 22:31
8-16 zapowiada się ciekawie, ale brak możliwości zamontowania filtra, brak jakichkolwiek sampli w necie oraz możliwości zakupu tego szkła odsuwa decyzję na niewiadomy termin.
W sigmie 10-20 wszystko byłoby ok, ale czasem mam wrażenie, że ostrość spada w niej strasznie nawet w centrum kadru. Większość zdjęć robię na f/8, i albo mam taką sztukę, albo ten typ tak ma. Generalnie do prezentacji w necie lub odbitkach nie potrzebuje nie wiadomo jakiej ostrości jednak trochę to wkurza.
Kusi mnie strasznie ten nikkor, dużym plusem jest też jego zakres w porównaniu do sigmy, jednak im dłużej czytam fora na ten temat i porównania mam coraz większe wątpliwości czy nie zostać przy sigmie. Ehh;)

Pierre
05-05-2010, 00:43
A może Tokina 11-16/2.8 ? Sam się do niej poważnie przymierzam...

Sancez
05-05-2010, 08:59
Toszeczkę mydli na f2.8 , ale w stosunku do konkutencji winietka jest znacznie mniejsza co uważam że jest stosunkowo instotne. Aberracja na stałym poziomie przez cały zakres ogniskowych, według mnie, nie aż tak bardzo uciążliwa. Ogólnie chyba dobre szkło, zważywszy że za ~1700zł można dostać nowe.

Mariusz888
05-05-2010, 12:44
masz dobre rogi bo cropów nie oglądasz ;-)
Oglądam - ja jestem mega hiper ultra nad czepialski jeśli chodzi o np optykę ;) jak przyjeżdża nowe szkło to moja dziewczyna zaczyna mdleć na samą wieść o tym, że teraz znowu będą trwały nowe hiper mega testy na wszystko co tylko możliwe ;) ale ja po prostu uważam, że to suuuuuuper szkło i jedynie chciałbym tego by była jaśniejsza (ale to tylko wtedy kiedy fotografuję nią w ciemnym wnętrzu a nie mam lampy i statywu ;) ) - właściwie cała reszta jest jak dla mnie git ;)

WNIOSEK:
Jak mi pasuje to chyba nie ma innej osoby która może być niezadowolona ;) (przynajmniej mówię o swojej sztuce ;) )

deep
05-05-2010, 13:06
Oglądam - ja jestem mega hiper ultra nad czepialski jeśli chodzi o np optykę ;) jak przyjeżdża nowe szkło to moja dziewczyna zaczyna mdleć na samą wieść o tym, że teraz znowu będą trwały nowe hiper mega testy na wszystko co tylko możliwe ;)


Haha mamy to samo, moja żona wtedy woli się do mnie nie odzywać bo zaczynam warczeć :)

Pierre
05-05-2010, 21:54
Toszeczkę mydli na f2.8 , ale w stosunku do konkutencji winietka jest znacznie mniejsza co uważam że jest stosunkowo instotne. Aberracja na stałym poziomie przez cały zakres ogniskowych, według mnie, nie aż tak bardzo uciążliwa. Ogólnie chyba dobre szkło, zważywszy że za ~1700zł można dostać nowe.

Jakbyś mógł - pokaż mi gdzie można dostać nówkę za 1700 PLN. Będę wdzięczny...

Sancez
05-05-2010, 21:58
Wow - no to na przestrzeni 2 lat cena poszła sporo w górę.. mój błąd :-)

emet_b
05-05-2010, 22:15
nie zamienisz na nic lepszego.
Miałem obydwie Sigmy 10-20 ciemniejszą i jaśniejszą, oraz Tokinę 12-24, Nikkora 10-24 miałem na kilka dni na testach. Po tych wszystkich szkłach, największy sentyment i szacunek pozostał u mnie dla Sigmy 10-20/4-5.6.

franki
06-05-2010, 01:09
Jest sens ją zamieniać? A może S znudziła się już troszkę ? Miałem ją i chwaliłem sobie.

krzysztof jot
06-05-2010, 01:18
Kusi mnie strasznie ten nikkor, dużym plusem jest też jego zakres w porównaniu do sigmy, jednak im dłużej czytam fora na ten temat i porównania mam coraz większe wątpliwości czy nie zostać przy sigmie. Ehh;)

ale co chcesz od tego Nikkora - na pewno nie jest gorszy od Sigmy, doskonała współpraca z body, af nie błądzi, a obraz jeśli nie jest lepszy o parę punktów ( wg mnie jest lepszy) to nie jest gorszy. Co napisali na forach ze masz watpliwości ? am szukałem ostatnio szerokiego i własnie stanęło na tym Nikkorze.

korsarz
10-05-2010, 19:01
Może wymień / daj do serwisu swój egzemplarz. U mnie jest dobrze z ostrością na rogach od 10-20. Winiety też za wielkiej nie ma, wszystko w granicach +-20 w Lr.