Karbulot
03-05-2010, 08:13
Po kilkunastu miesiacach robienia zdjec Nikonami D80 i D90 stwierdzilem, ze moje zdjecia mi sie nie podobaja. A dokladniej nie podoba mi sie ich obrobka. Nie wiem gdzie popelniam blad i prosilbym o slowa krytyki. Ogladnalem na forum setki zdjec innych ludzi, obejrzalem takze zdjecia w Internecie na profesjonalnych galeriach. Tam zdjecia sa lekkie i przyjemne, moje jakies takie grubo ciosane i toporne. Niby wszystko jest w porzadku, zdjecia wyostrzone poprawnie, nie kontrastuje ich mocno (w sumie to w ogole nie bawie sie kontrastem), przestalem nadmiernie nasycac kolory. A jednak zdjecia innych sa takie delikatne i pelne finezji, moje sa szorstkie i takie jakby zbyt wyraziste. Moj kolega powiedzial, ze moje zdjecia sa "plastikowe". A moze przyczyna lezy, ze robie zdjecia zwykle w sloneczna pogode?
Jak juz pisalem, nie wiem co moze byc przyczyna. Moze dlatego, ze od jakiegos czasu stosuje w Camera RAW-ie profil aparatu o nazwie "Camera Landscape". On poprawia niby wyglad, nadaje soczystosci kolorom, ale nie nasyca ich bardziej tylko zwieksza wyrazistosc. Inna rzecz ktorej naduzywam w Camera RAW-ie jest suwak "Przejrzystosc". Moze to on powoduje te problemy, zbyt wiele bowiem delikatnych i ledwo widocznych rzeczy zaczyna byc wyciagana na wierzch. Platki kwiatkow zaczynaja pokazywac swoja fakture przez co widac owszem wiecej, ale z koleji zatracana jest delikatnosc na rzecz dokladnosci. Szczegolnie w zdjeciach przyrodniczych robionych szklem 70-300 VR. Juz sam nie wiem.
Moze podam pare przykladow swoich zdjec, ktore wlasnie uwazam za zbyt toporne w obrobce. Moze ktos sie wypowie i mnie nakieruje co robie nie tak:
1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0005.jpg)
2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0002.jpg)
3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0003.jpg)
4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//miejsca/0004.jpg)
5
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//miejsca/0002.jpg)
6
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/flora/0002.jpg)
7
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0007.jpg)
8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0005.jpg)
9
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0001.jpg)
10
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_rosliny/0003.jpg)
11
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_rosliny/0001.jpg)
12
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_owady/0003.jpg)
13
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_motyle/0003.jpg)
14
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_owoce/0002.jpg)
15
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_grzyby/0004.jpg)
16
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/zmierzch/0004.jpg)
17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img441.imageshack.us/img441/5184/wrob1.jpg)
Jak juz pisalem, nie wiem co moze byc przyczyna. Moze dlatego, ze od jakiegos czasu stosuje w Camera RAW-ie profil aparatu o nazwie "Camera Landscape". On poprawia niby wyglad, nadaje soczystosci kolorom, ale nie nasyca ich bardziej tylko zwieksza wyrazistosc. Inna rzecz ktorej naduzywam w Camera RAW-ie jest suwak "Przejrzystosc". Moze to on powoduje te problemy, zbyt wiele bowiem delikatnych i ledwo widocznych rzeczy zaczyna byc wyciagana na wierzch. Platki kwiatkow zaczynaja pokazywac swoja fakture przez co widac owszem wiecej, ale z koleji zatracana jest delikatnosc na rzecz dokladnosci. Szczegolnie w zdjeciach przyrodniczych robionych szklem 70-300 VR. Juz sam nie wiem.
Moze podam pare przykladow swoich zdjec, ktore wlasnie uwazam za zbyt toporne w obrobce. Moze ktos sie wypowie i mnie nakieruje co robie nie tak:
1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0005.jpg)
2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0002.jpg)
3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//krajobrazy_dania/0003.jpg)
4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//miejsca/0004.jpg)
5
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot//miejsca/0002.jpg)
6
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/flora/0002.jpg)
7
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0007.jpg)
8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0005.jpg)
9
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/fauna/0001.jpg)
10
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_rosliny/0003.jpg)
11
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_rosliny/0001.jpg)
12
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_owady/0003.jpg)
13
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_motyle/0003.jpg)
14
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_owoce/0002.jpg)
15
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/makro_grzyby/0004.jpg)
16
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://borg.website.pl/foto-karbulot/zmierzch/0004.jpg)
17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img441.imageshack.us/img441/5184/wrob1.jpg)