PDA

Zobacz pełną wersję : Smugi światła



asstellyte
02-05-2010, 18:03
Witajcie!

Jestem tu nowy. Niedawno postanowiłem zakupić lustrzankę i powoli wdrażam się w podstawę - staram się wyrobić sobie nawyk robienia prostych, ostrych i nie poobcinanych kadrów. Wierzę, że Photoshop nie jest w stanie mierzyć sie z prawdziwą fotografią i dążę do jak najlepszych fotek bez obróbki. No, to się przywitałem :)

Ostatnio wykonywałem fotkę wnętrza "apartamentu", w którym w suficie znajdowały się małe okienka, a których nie widać było bezpośrednio (znajdowały się w zagłębieniach). Ściany pomieszczenia nie były białe, stąd pomyślem, że fajnie byłoby podkreślić obecność świetlików i zarejestrować smugi światła padające z góry. Okazało się, że często takie zdjęcia wychodzą z kościoła (tym lepszym fotografom). Np. w "Detektywi" na TVNie mają takie zdjęcie jakiejś hali, na ścianie w biurze :))

Pytanie brzmi: czy istnieje jakaś specjalna technika wykonywania takich zdjęć?

Meggido
02-05-2010, 18:19
Witaj, wdrożysz się jeszcze trochę w podstawy i zobaczysz, że to jest proste. :-) To kwestia wyboru sposobu naświetlenia, co ma być wzorcem poprawnej ekspozycji w tej scenie. :-)

asstellyte
02-05-2010, 19:48
Lepszą drogą tutaj jest niedopalanie czy prześwietlania?
Długość czasu nie ma wpływu?
A może należy ustawić się bardziej pod światło, pod mniejszym kątem do słupa światła? - wówczas przekrój słupa światła ma większa gęstość...

Może ktoś już z tym zawalczył?

Meggido
02-05-2010, 19:59
Można eksperymentować. Albo korygować ekspozycję w dół albo użyć pomiaru punktowego albo i tego i tego. :-)
A walczył, walczył. ;-)

karolt
03-05-2010, 08:48
Jeśli dobrze rozumiem, co chcesz uzyskać, to nie uzyskasz tego w czystym powietrzu. Smugi światła pojawiają się wtedy, gdy mają się na czym pojawić, np. na drobinach kurzu. Stąd łatwo takie zdjęcie zrobić na strychu, wnętrzu kościoła, dworca kolejowego itp.

asstellyte
03-05-2010, 10:42
Meggido, a mógłbyś ew. coś pokazać jak to Ci wyszło? Chętnie z EXIFem :)

karolt, czyli najlepiej wzburzać kurz przed wykonaniem zdjęcia, użyć wytwornicy, itd.

Ja jednak jeszcze będę gnębił temat samego widzenia światła. Mam taki przykład:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapiski.pawelkaniuk.pl/wp-content/uploads/2009/06/064_komunia_michalka.jpg)
Mam nieodparte wrażenie, że tutaj gra kąt wpadania światła do obiektywu DO słupa światła - w tym przypadku mały.

Meggido
03-05-2010, 14:11
Proszę bardzo. Zdjęcie robione Pentaxem K20D + DA*16-50f2.8 na plenerze w łodzkiej EC1 ponad rok temu.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/Smugi01-1.jpg
źródło (http://lh6.ggpht.com/_d92j33vOIEA/S969DyYY_vI/AAAAAAAAAkM/7PrZ9vV8RgE/Smugi01.jpg)

UBoot
09-05-2010, 13:21
wnętrze należy zadymić czymś ...

kh29228
09-05-2010, 13:42
wnętrze należy zadymić czymś ...

na moje oko kościół z przykładu nie był zadymiony:mrgreen:

siona
27-05-2010, 18:24
na moje oko kościół z przykładu nie był zadymiony:mrgreen:

co ty - ksiądz słusznie te diabełki okadził :D

jacoslavgth
27-05-2010, 18:44
zawsze pozostaje jeszcze dorobienie smug w psie :) rzadko udaje sie złapać smugi, chyba że są warunki jak wspomniano powyżej.