pajkul
26-04-2010, 20:48
Witam.
Tak naprawde dopiero zaczynam swoja przygode z rawami , wiec prosilbym o wyrozumialosc. Jednak co zwrocilo moja uwage, jest fakt, ze gdy wybiore chociazby profil "neutral" w camera calibration (nikon d5000) i zastosuje go do rawa, ktory zostal wykonany w trybie (raw + jpeg fine, gdzie ustawilem tez tryb koloru neutral) zdjecie dostaje wyraznego zielonego zafarbu, zieleni jest duzo wiecej niz na jpegu tez z profilem neutral (robionym w tym samym czasie, wytworzonym z tego samego rawa).
Oczywiscie wiem, ze adobe =/= nikon, nie maja prawa wrecz wiedziec jak dokladnie zbudowane sa ich poszczegolne profile kolorystyczne, jedyne o co chcialbym zapytac: czy mam sie do tego przyzwyczaic i uznac to za normalne zachowanie lightrooma? Czy tez jest cos nie tak z profilami, wersja lightrooma, kalibracja monitora? Porownywalem rawa do jpega otwartego w acdsee, czy tez zwyklym windowsowym podgladzie obrazow (w obu przypadkach jpeg wyglada tak samo, zeby nie bylo niedomowien).
Tak naprawde dopiero zaczynam swoja przygode z rawami , wiec prosilbym o wyrozumialosc. Jednak co zwrocilo moja uwage, jest fakt, ze gdy wybiore chociazby profil "neutral" w camera calibration (nikon d5000) i zastosuje go do rawa, ktory zostal wykonany w trybie (raw + jpeg fine, gdzie ustawilem tez tryb koloru neutral) zdjecie dostaje wyraznego zielonego zafarbu, zieleni jest duzo wiecej niz na jpegu tez z profilem neutral (robionym w tym samym czasie, wytworzonym z tego samego rawa).
Oczywiscie wiem, ze adobe =/= nikon, nie maja prawa wrecz wiedziec jak dokladnie zbudowane sa ich poszczegolne profile kolorystyczne, jedyne o co chcialbym zapytac: czy mam sie do tego przyzwyczaic i uznac to za normalne zachowanie lightrooma? Czy tez jest cos nie tak z profilami, wersja lightrooma, kalibracja monitora? Porownywalem rawa do jpega otwartego w acdsee, czy tez zwyklym windowsowym podgladzie obrazow (w obu przypadkach jpeg wyglada tak samo, zeby nie bylo niedomowien).