PDA

Zobacz pełną wersję : Radiowy CLS



Strony : 1 [2] 3

jakuza
13-05-2010, 21:30
Panowie, śledzę wątek od początku - na elektronice znam się jak świnia na gwiazdach, ale czytałem z zaciekawieniem i wierzyłem, że sobie poradzicie!

GRATULUJE!!!

arek-hs
13-05-2010, 21:31
ja krawatów nie noszę :D

Skoro układ działa, proponuję spróbować jeszcze z tym induktorem zamiast czujnika podczerwieni, nie będzie potrzeby przykładania go do palnika i może uda się zmieścić to w oryginalnej obudowie nadajnika.

Paprycjusz
13-05-2010, 21:32
Ogromny szacun panowie, na jaką odległość daje radę? Jest szansa na DIY poradnik obrazkowy? :D

arek-hs
13-05-2010, 21:37
Paprycjusz, Phottix ma dość niewielki zasięg (ok 30m), ale można go zwiększyć poprzez dodanie anten.

edit: http://www.flickr.com/photos/okiebill/3009860708/
koleś mówi, że wyzwala do ok. 90m

stig
13-05-2010, 21:38
Czyli jak mam SU-800 i Sabinki, to co bede jeszcze musial miec, zeby te Sabinki odpalac radiowo przez tego SU?

Art Erie
13-05-2010, 21:39
ja krawatów nie noszę :D

Skoro układ działa, proponuję spróbować jeszcze z tym induktorem zamiast czujnika podczerwieni, nie będzie potrzeby przykładania go do palnika i może uda się zmieścić to w oryginalnej obudowie nadajnika.

Zmieści sie bez problemu. na zdjęciu dioda IR wyprowadzona na zewnątrz obudowy i z trzech stron oklejona blaszką z puszki po piiiii..
Trzeba jeszcze zrobić stopkę, żeby lampa się podnosiła, ale to są szczegóły ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_4865.jpg)

W tekście sa gotowe rozwiązania i powstanie zapewne jeszcze kilka, na początek:

1. Nadajnik na sankach przy body i dioda IR przy odbiorniku (lampie slave) - czyli opcja nie wymagająca otwierania lampy
2. Nadajnik na sankach przy body i odbiornik podpięty kabelkiem PC/PC do odbiornika (lampy slave)
3. Nadajnik na sankach przy body i odbiornik umieszczony w lampie na stałe
4. Nadajnik wbudowany w SU 800 i odbiornik wbudowany w lampę


Paprycjusz, Phottix ma dość niewielki zasięg (ok 30m), ale można go zwiększyć poprzez dodanie anten.

edit: http://www.flickr.com/photos/okiebill/3009860708/
koleś mówi, że wyzwala do ok. 90m

Phottix'a (433MHz) rozkręciłem do 100m, przy przejściu na 868MHz zasięg to kilkaset metrów, wszystko zależy od anten.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136907&page=3


Ogromny szacun panowie, na jaką odległość daje radę? Jest szansa na DIY poradnik obrazkowy? :D

Jak odeśpię zaległości zrobię jakiś tutek, Tomek pewnie też :) więc będzie kilka wersji :)


Czyli jak mam SU-800 i Sabinki, to co bede jeszcze musial miec, zeby te Sabinki odpalac radiowo przez tego SU?

Odp. W poście, który edytuję.

tymancjo
13-05-2010, 22:20
Dobra,

Skończyłem właśnie wstępne testy, i po kolei

Działa, serio - nie ściema zadziałało i całkiem spoko :)

Nie jest jeszcze idealnie, następuje efekt o którym pisał QuadMan - jak odbiornik jest blisko palnika to się nasyca dioda i nie wyrabia. Teraz działa na odległość wyciągniętej ręki.

Co do zasięgu, to testowałem w mieszkaniu z paru metrów tylko przez ściany i działało, choć w jednym miejscu wymagało dolutowania antenki di nadajnika.

Pozwólcie, że otworze piwo i zrzucę pliki z aparatu, zaraz napiszę bardziej szczegółowo i pokażę co i jak.

Tomek

Art Erie
13-05-2010, 22:29
[...]Nie jest jeszcze idealnie, następuje efekt o którym pisał QuadMan - jak odbiornik jest blisko palnika to się nasyca dioda i nie wyrabia. Teraz działa na odległość wyciągniętej ręki.[...]

Trzeba będzie ją nieco "przytępić" ograniczając dostęp światła do niej ;) To nie problem.

maciek.evo
13-05-2010, 22:54
czytałem temat i ciekaw byłem czy dacie radę, szczególnie Art Erie bo co chwila stawia sobie niezłe cele. Szacun za determinację i pomysły. Teraz czekam aż zrobisz tego 8m riga co zrobi ostre foty :)

tymancjo
13-05-2010, 23:19
Bracia i Siostry,

Takowoż oto został nasz pierwszy CLSowy radiotransmiter zrealizowany:

Na początek schemat wg którego jest to zmajstrowane.
Wykorzystuje on płytkę odbiornika 433MHz z Phottixa oraz obwód nadawczy z nadajnika Phottix, zgodnie z poniższym schematem:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/schm.jpg)

W realizacji wygląda to następująco:
Nadajnik:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7209.jpg)

i odbiornik w dwóch ujęciach:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7212.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7211.jpg)

Zasilanie:
W nadajniku 12V bateria z oryginalnego Phottixa (tak nawiasem mówiąc długo u mnie nie pożył - przyszedł dzisiaj o 13tej kurierem :) )
W odbiorniku 4xAA akumulatory czyli ok 5V.

Jak się okazało jak napięcie zasilania w odbiorniku siada (do około 2,3V) przestaje się wyrabiać z CLSowym słowem. Przyprawiło mi to trochę zamieszania. Ale nie ważne.

Do nadajnika dolutowałem około 12cm antenke (do masy) bo w ostatnim pokoju miałem problem z zasięgiem (to nie jest daleko około 10m ale przez ściany nośne, z instalacją itd.

Ciekawostka - odbiornik leżał na biurku w odległości około 1m od routera WiFi ;)

Teraz testy:

W każdym z nich lampa zdalna to SB800 jako Remote, CH1 Grupa A.
Sterowanie lampa wbudowana. Sabina schowana w pokrowcu po mierniku tak, żeby nie wyzwalać w reakcji na błysk.

I po kolei:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7178.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A M-1/128, nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7179.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A M-1/128 nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7182.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A M-1/128, nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7183.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A M-1/128 nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7184.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7185.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A TTL nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7186.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7187.jpg)
SB na biurku, wbudowana otwarta GR:A TTL nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7193.jpg)
SB na biurku za rogiem, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7194.jpg)
SB na biurku za rogiem, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7204.jpg)
SB na biurku za rogiem, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy schowany za plecami - sabina nie wyzwala


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/1stWorkinRadioCLS/D7T_7205.jpg)
SB na biurku za rogiem, wbudowana otwarta GR:A TTL , nadajnik radiowy przed palnikiem - sabina wyzwala

---------------------------------------------------------------------------

Sprawdziłem jeszcze na SB600 jako odbiornik i w ustawieniu wbudowanej

M -- --
A TTL
B TTL

I też działało.

Tyle raportowania na dzisiaj.

mam w głowie wiele pomysłów na to jak to usprawnić, ale to nie dzisiaj... właśnie się dowiedziałem że mojego kochanego psa w domu rodziców potrącił dziś autobus, więc muszę jutro znaleźć kierowcę 860 i z nim "porozmawiać"

pozdrawiam,
Tomek

tymancjo
13-05-2010, 23:22
Czyli jak mam SU-800 i Sabinki, to co bede jeszcze musial miec, zeby te Sabinki odpalac radiowo przez tego SU?

Jak wszystko klapnie do końca to będzie potrzeba:
Nadajnika i tylu odbiorników ile zdalnych sabin.

Pozdrawiam,
Tomek

stig
13-05-2010, 23:26
Jak wszystko klapnie do końca to będzie potrzeba:
Nadajnika i tylu odbiorników ile zdalnych sabin.Czy SU i SB trzeba bedzie w jakis sposob rozbebeszac, czy wszystko nadajnik i odbiorniki bedzie mozna normalnie polaczyc z tymi urzadzeniami poprzez ich gniazda?

Art Erie
13-05-2010, 23:26
[...]właśnie się dowiedziałem że mojego kochanego psa w domu rodziców [...]

Mam nadzieję, że się z tego wyliże...

Art Erie
13-05-2010, 23:31
Czy SU i SB trzeba bedzie w jakis sposob rozbebeszac, czy wszystko nadajnik i odbiorniki bedzie mozna normalnie polaczyc z tymi urzadzeniami poprzez ich gniazda?

Można to zrobic na wiele sposobów, generalnie tak bez rozbierania to można przymocować diody do SU 800 i czujnika w lampie przy pomocy jakiejś przyssawki, czy innej gumki od majtek zupełnie nie ingerując w urządzenie.
Można też oba urządzenia wmontować w SU 800 i lampy ( o ile uda się dobrac odpowiednio małe nadajniki, a w sterowaniku i lampach będzie na nie miejsce), oczywiście w tym przypadku tracimy gwarancję na sprzęt, ale całość staje się bardziej poręczna równiez z tego względu, że moduły radiowe mogą korzystać z zasilania lampy i sterownika błysku.
Przez standardowe gniazda w urządzeniach niczego się nie podłączy, ale można wyprowadzić dodatkowe ( tak zrobiłem w Sabinie).

tymancjo
13-05-2010, 23:38
Czy SU i SB trzeba bedzie w jakis sposob rozbebeszac, czy wszystko nadajnik i odbiorniki bedzie mozna normalnie polaczyc z tymi urzadzeniami poprzez ich gniazda?

Bez rozbebeszania da się, tylko nie przez gniazda a kierując diody nadawcze dodatkowych odbiorników do czujek lamp.
Art Erie już widzę wykminił sposób " na przyssawki" :)

tymancjo
13-05-2010, 23:41
Mam nadzieję, że się z tego wyliże...

Oj ja też, już nie mogę wysiedzieć a dopiero jutro po pracy mogę pojechać i zobaczyć jak się trzyma. W każdym razie już był u weterynarza i "so far so good".

Dzięki za troskę, appreciated !

Przepraszam, że post pod postem.

stig
13-05-2010, 23:43
Jak dopracujecie szczegoly, przeprowadzicie testy i zbudujecie gotowe urzadzenia, to ustawiam sie pierwszy w kolejce do zakupu. :)

Art Erie
13-05-2010, 23:44
czytałem temat i ciekaw byłem czy dacie radę, szczególnie Art Erie bo co chwila stawia sobie niezłe cele. Szacun za determinację i pomysły. Teraz czekam aż zrobisz tego 8m riga co zrobi ostre foty :)

Do riga muszę jeszcze zaprojektowac obrotnicę, więc wszystko rozgrzebane jak przeróbka mojego samochodu ;)
Póki co trzeba dokończyć CLS, bo jak się odłoży to znów będzie czekał na realizację "ruski rok", a szkoda by było nie korzystać z bajeru :)

Art Erie
13-05-2010, 23:46
Jak dopracujecie szczegoly, przeprowadzicie testy i zbudujecie gotowe urzadzenia, to ustawiam sie pierwszy w kolejce do zakupu. :)

Będzie tutek krok po kroku, a sprawa jest na tyle prosta, że w zakładzie RTV poskładają Ci za flaszkę ;)

Zresztą gotowca też dam kumplowi do lutowania, bo się na tym nie znam :mrgreen:

Jacek_Z
14-05-2010, 00:21
No to gratulacje :)

prz3mo
14-05-2010, 08:07
GRATULACJE !!!!!!!!!! :)

I ja również ustawiam się już w kolejce po gotowe urządzonko, jakby coo.. :)

sote
14-05-2010, 08:12
a mowili ze sie nie da... ;)
gratulacje Panowie!! :)

R
14-05-2010, 08:54
w razie czego chetnie zapisuje sie na egz przedprodukcyjny ;)

p.s. to nie jest ogloszenie typu kupie zamienie... pisze na wszelki wypadek zeby .... kolejnego ostrzezenia mi nie zalozyl... :mrgreen:

darsedz
14-05-2010, 08:56
a na jakim body to sprawdzaliście - bo z doświadczenia wiem że to od niego również zależy "czas transmisji" w CLS?

tymancjo
14-05-2010, 09:19
d700 wbudowana jako master. I jeżeli się nie mylę to wyzwalałem też za pomocą sb800.

I tak sobie pomyślałem, że możemy nadać temu nazwę kodową rtCLS od radio transmitted CLS.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
14-05-2010, 09:46
a na jakim body to sprawdzaliście - bo z doświadczenia wiem że to od niego również zależy "czas transmisji" w CLS?

W naszym przypadku, nie ma to znaczenia gdyż nie wnikamy w samą sekwencję CLS (szanując patenty Nikona ;) ).
Transferujemy jedynie odebraną informację i oddajemy slave bez żadnej ingerencji w jej zawartość.
Przebiegi czasowe i zawartość sygnału są w tym momencie nie istotne.
W tej chwili układ pracuje na 433MHz i spokojnie się wyrabia na poziomie mikrosekund, a jadą do nas już zamówione układy na 868MHz (większy zasięg i odporność na zakłócenia ).
W przypadku wyższej częstotliwości można przesłać jeszcze więcej informacji w krótszych odstępach czasowych.
Nie korzystamy z dodatkowych układów koder/dekoder (daja dużą zwłokę czasową), a całą informację przekazujemy za pośrednictwem fali radiowej na wzór alfabetu Morse'a.
Dla zobrazowania – fala 868MHz ma długość około 36cm, czyli odległość jaką światło pokonuje w czasie 1 nano sekundy.


[...]Jak się okazało jak napięcie zasilania w odbiorniku siada (do około 2,3V) przestaje się wyrabiać z CLSowym słowem. Przyprawiło mi to trochę zamieszania. Ale nie ważne.[...]

Tomek a dołożyłeś kondensator na wejściu zasilania odbiornika? Bo może to ze względu na rezystancję baterii? Jeśli nie to po prostu wina żarłocznej diody IR, trzeba będzie stosowac większe aku na zasilanie ;)


[..]I tak sobie pomyślałem, że możemy nadać temu nazwę kodową rtCLS od radio transmitted CLS.[...]

rtCLS - Też ładnie ;)

Koledzy, a jak to jest w Canonie? Też mają jakiś protokół komunikacji po IR?
Jeśli tak, to mogą skorzystać z tematu bez żadnych przeróbek, taki prezent od Nikoniarzy :)

tymancjo
14-05-2010, 10:03
Tomek a dołożyłeś kondensator na wejściu zasilania odbiornika? Bo może to ze względu na rezystancję baterii? Jeśli nie to po prostu wina żarłocznej diody IR, trzeba będzie stosowac większe aku na zasilanie ;)



rtCLS - Też ładnie ;)

Koledzy, a jak to jest w Canonie? Też mają jakiś protokół komunikacji po IR?
Jeśli tak, to mogą skorzystać z tematu bez żadnych przeróbek, taki prezent od Nikoniarzy :)

Pojemności na razie nie było, ale coś tam dobrze by było dać.
Co do canona - to ma to podobnie realizowane, więc nie wykluczone że rtCLS będzie i tam działał poprawnie. Nie ma teraz Mariusza więc nie mam jak sprawdzić w canonie.

Art Erie
14-05-2010, 10:07
Sprawdż na TV, jeśli zadziała ( a z pewnością tak ) to będzie działać z każdym urządzeniem komunikującym się po IR :)

tymancjo
14-05-2010, 10:10
Jako przedłużacz pilota chodzi jak złoto ;)

Art Erie
14-05-2010, 10:39
Jako przedłużacz pilota chodzi jak złoto ;)

W takim razie będzie pracował równie dobrze z Canonem, roletami okiennymi i co tam jeszcze da się wymyślić :)

EDIT

Mam info - jadą już do mnie kości na 868MHz :)

docxxx
14-05-2010, 10:54
Sledze ten watek od poczatku i jestem pod ogromnym wrazeniem Waszej determinacji. Chyle czola koledzy!

fushiro
14-05-2010, 11:06
Wielkie gratulacje dla realizatorów pomysłu! Znalazłem jeszcze coś takiego: TR-331 (http://www.pixelhk.com/en/proview.asp?P_ID=1549) - ok 180$, link do wątku Strobist (http://strobist.blogspot.com/2009/12/first-look-pixel-tr-331-ttl-remote.html), jak rozumiem są to gotowe urządzenia/wyzwalacze przesyłające TTL

tymancjo
14-05-2010, 11:20
Wielkie gratulacje dla realizatorów pomysłu! Znalazłem jeszcze coś takiego: TR-331 (http://www.pixelhk.com/en/proview.asp?P_ID=1549) - ok 180$, link do wątku Strobist (http://strobist.blogspot.com/2009/12/first-look-pixel-tr-331-ttl-remote.html), jak rozumiem są to gotowe urządzenia/wyzwalacze przesyłające TTL

O ile wiem Pixele działają nieco inaczej, one nie transmitują CLS'a tylko robią za "radiowy kabel SC28". Lampa na tym wyzwalaczy zachowuje się tak jakby była na sankach aparatu.
Czyli nie jest to ta sama ideologia.

Pozdrawiam,
Tomek

fushiro
14-05-2010, 11:36
... nie jest to ta sama ideologia.

Pozdrawiam,
Tomek

Czyli tym lepiej dla waszego pomysłu! A czy skomplikowane byłoby zaadoptowanie chińskich wyzwalaczy na 2,4GHz? YN RF-602 kosztują śmieszne pieniądze.

QuadMan
14-05-2010, 11:46
Witam,

moje gratulacje, Panowie :D:D:D. Cieszę się, że działa Wam taka prosta wersja i obejdzie się bez jakichś dodatkowych zabiegów.

Pozdrawiam, QuadMan

tymancjo
14-05-2010, 11:50
Czyli tym lepiej dla waszego pomysłu! A czy skomplikowane byłoby zaadoptowanie chińskich wyzwalaczy na 2,4GHz? YN RF-602 kosztują śmieszne pieniądze.

Kwestia częstotliwości nośnej czy to będzie 433MHz 866MHz czy też 2,4GHz jest teraz nieco drugorzędna. Raczej będziemy budować kolejne prototypy w oparciu o układy nadajnik - odbiornik nie pochodzące z akcesorii fotograficznych - bo taniej i większe spektrum możliwości.

Tylko nie wiem czy przy tak prostym niekodowanym sygnale 2,4GHz nie będzie bardziej narażone na zaśmiecanie od WiFi itp.


Witam,

moje gratulacje, Panowie :D:D:D. Cieszę się, że działa Wam taka prosta wersja i obejdzie się bez jakichś dodatkowych zabiegów.

Pozdrawiam, QuadMan
Dzięki, no i liczymy na dalsze wsparcie przy rozwoju koncepcji.

Pozdrawiam,
Tomek

maciek.evo
14-05-2010, 12:47
a ja powiem tak: jak ogarniecie to w jakas dobra obudowe to kupi to od was polowa forum, ze mna wlacznie :mrgreen:

Art Erie
14-05-2010, 13:04
a ja powiem tak: jak ogarniecie to w jakas dobra obudowe to kupi to od was polowa forum, ze mna wlacznie :mrgreen:

Pomysł jest za "milion dolarów", ale jednocześnie jest chyba zbyt banalny i prosty w realizacji by na tym zarabiać. Po prostu każdy może to zrobić sam, lub poprosić o pomoc kolegę, który potrafi trzymać lutownicę ;)
Sądzę, że teraz powinniśmy pomyśleć o ulepszeniu urządzenia, które posiada duże wady wynikające właśnie z prostoty działania.
Mam tu na myśli zakłócenia; nie tyle toru radiowego, co samych sygnałów CLS.
Moduł działa na jednym kanale i jeśli będą go używać jednocześnie dwie osoby ( a takie założenie jest dość prawdopodobne, gdyż zakładam że zdobędzie ono sobie dużą popularność), to będą sobie wzajemnie wyzwalać lampy :mrgreen:
Jeśli będzie to Nikoniarz i Canonier, to jeszcze pół biedy, procesory w lampach powinny to ogarnąć, kłopot będzie wtedy, gdy obaj będą z jedne stajni ;)
Oczywiście można się wtedy podzielić kanałami CLS'a, ale nie jest to komfortowe rozwiązanie.
Teoretycznie można zrobić urządzenie pracujące na kilku kanałach konkretnej częstotliwości, ale tu wracamy do punktu wyjścia, czyli do kłopotów jakie sprawił nam układ enkoder/dekoder wnosząc opóżnienia czasowe.
Dlatego myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie dublowanie urządzeń, czyli zamknięcie w jednej obudowie zestawów na 433 i 868MHz. Będziemy się mogli wtedy przełączać pomiędzy częstotliwościami i pracować w sposób wolny od potencjalnych zakłóceń


Czyli tym lepiej dla waszego pomysłu! A czy skomplikowane byłoby zaadoptowanie chińskich wyzwalaczy na 2,4GHz? YN RF-602 kosztują śmieszne pieniądze.
Wykorzystujemy zaledwie połowę tego co jest w najprostszych chińskich wyzwalaczach, więc urządzenie kosztuje połowę „śmiesznych pieniędzy” :)

miron19j
14-05-2010, 13:14
Oczywiście można się wtedy podzielić kanałami CLS'a, ale nie jest to komfortowe rozwiązanie.

Szacunek dla was , Panowie, za wykonaną robotę.
Jeżeli coś ma być proste i tanie, to z założenia będzie niekomfortowe. Jeżeli ktoś chce mieć sterownik odporny na wszelkie zakłócenia/niedogodności, to niech sobie kupi jakiś fabryczny. :-D

PS już się szykuję do zrobienia sobie takiego

Art Erie
14-05-2010, 13:22
Szacunek dla was , Panowie, za wykonaną robotę.
Jeżeli coś ma być proste i tanie, to z założenia będzie niekomfortowe. Jeżeli ktoś chce mieć sterownik odporny na wszelkie zakłócenia/niedogodności, to niech sobie kupi jakiś fabryczny. :-D

PS już się szykuję do zrobienia sobie takiego

Dodatkowy koszt drugiego kanału, to 12-22zł /nadajnik lub odbiornik :)

miron19j
14-05-2010, 13:28
Dodatkowy koszt drugiego kanału, to 12-22zł /nadajnik lub odbiornik :)
OK, ale do tego dochodzi przełączanie zasilania i obciążenia. Może nie zwiększy to znacząco kosztów, ale gabaryty już tak. Do tego kwestia zakłóceń wprowadzanych przez przełączniki. Tanie i małe są marne, a dobre są droższe i większe.
Jeżeli wykorzystasz dwa nadajniki na zdecydowanie różne częstotliwości, to dochodzi jeszcze kwestia anteny. A dla nadajnika nie jest to sprawa obojętna. W zasadzie długość anteny powinna być dobrana do długości fali

Art Erie
14-05-2010, 13:44
OK, ale do tego dochodzi przełączanie zasilania i obciążenia. Może nie zwiększy to znacząco kosztów, ale gabaryty już tak. Do tego kwestia zakłóceń wprowadzanych przez przełączniki. Tanie i małe są marne, a dobre są droższe i większe.
Jeżeli wykorzystasz dwa nadajniki na zdecydowanie różne częstotliwości, to dochodzi jeszcze kwestia anteny. A dla nadajnika nie jest to sprawa obojętna. W zasadzie długość anteny powinna być dobrana do długości fali

Jeśli przełącznik będzie tylko podawał zasilanie to nie jest to żaden problem, ani koszt.
Gabarytowo nie ma tragedii o ile nie będziemy tego montować wewnątrz lampy błyskowej. Płytka odbiornika Telecontrolli, którą zamówiłem ma wymiary 35x11 mm, przy czym jest to kilka razy więcej niż w przypadku modułu zastosowanego w Phottix'ach.
Zależy co będzie więc prirytetem; gabaryty, czy jakość. Zresztą i tak najwięcej miejsca zajmą baterie ;)
Co do anten, to tą w odbiorniku można generalnie pominąć w sensie zastosować antenę wewnętrzna na 868MHz.
Przy 433MHz da radę; w przypadku nadajnika anetna jest bardziej istotna i tu musimy się zaopatrzyć w dwie anteny prętowe ( lub helikalne) z gniazdem RP-SMA. Tu jednak też nie widzę problemu, gdyż przy 836MHz długość fali to 36cm, 1/4 lambda to jakieś 10cm razem z obudową i złączem - więc mniej niż długopis :)

miron19j
14-05-2010, 13:53
Jeśli przełącznik będzie tylko podawał zasilanie to nie jest to żaden problem, ani koszt.
Gabarytowo nie ma tragedii o ile nie będziemy tego montować wewnątrz lampy błyskowej. Płytka odbiornika Telecontrolli, którą zamówiłem ma wymiary 35x11 mm, przy czym jest to kilka razy więcej niż w przypadku modułu zastosowanego w Phottix'ach.
Zależy co będzie więc prirytetem; gabaryty, czy jakość. Zresztą i tak najwięcej miejsca zajmą baterie ;)
Co do anten, to tą w odbiorniku można generalnie pominąć w sensie zastosować antenę wewnętrzna na 868MHz.
Przy 433MHz da radę; w przypadku nadajnika anetna jest bardziej istotna i tu musimy się zaopatrzyć w dwie anteny prętowe ( lub helikalne) z gniazdem RP-SMA. Tu jednak też nie widzę problemu, gdyż przy 836MHz długość fali to 36cm, 1/4 lambda to jakieś 10cm razem z obudową i złączem - więc mniej niż długopis :)
oczywiście masz rację. Tylko wtedy to już nie będzie małe, proste i tanie. :-D
Dojdzie przełącznik, gniazdo antenowe. W pewnym momencie okaże się, że całe ustrojstwo jest większe niż jakiś Phottix. Odpadnie możliwość montowania wewnątrz lampy, a to, moim zdaniem, bardzo atrakcyjny argument.
Ale przecież każdy może sobie zrobić taką wersję, jaka mu będzie odpowiadała. Tam, gdzie będę wykorzystywał swoje, nie ma nikogo innego z Nikonem. Dlatego zrobię sobie wersję najprostszą, jednak chyba na 836.

tymancjo
14-05-2010, 13:59
To ja korzystając poobiedniej kawy napiszę jak to widzę.

Co do wzajemnego zakłócania się, to rozwiązaniem są kanału ustawiane w CLS i nie uważam żeby było to niekomfortowe rozwiązanie. Tak samo wygląda sytuacja teraz gdy błyska obok siebie kilku foto w CLS - też musza przestawić sobie kanały.

Wg mnie nie ma też za bardzo sensu dublować tory radiowe na dwie częstotliwości.
Na początek trzeba rozwiązać kilka innych kwestii.

1) Odbieranie sygnału z lampy - problem nasycania się fotodiody, czy ją przykrywać jakimś filtrem, czy może przetestować koncepcję indukcyjnego wykrywania błysku

2) Zasilanie dla nadajnika i odbiornika. Nadajnik teraz pracuje na 12V, ale ta bateria jest dość nieszczęśliwa bo drogawa i nie popularna. Myślę o baterii 9V,jest foremna i miła w montażu i nie zabiera wiele miejsca, tylko że znowuż nie ma za bardzo takich akumulatorów więc jest nieekonomiczna.
Zasilanie odbiornika, tutaj na teraz są 4xAA, minusem jest gabaryt dość duży.

3) Myślę, że trzeba popracować nad dobrymi antenami żeby maksymalizować skuteczność tej transmisji, myślałem o czymś takim http://sensu.pl/?go=product_coll&id=73&cat_id=60 ale za tym idą koszty, 2 anteny 2 gniazda SMA (http://sensu.pl/?go=product&id=386&cat_id=105) trzeba będzie to ładnie opracować w formie druku (płytki) żeby nie ograniczać skuteczności nadajnika i odbiornika.

4) Obudowy i mocowanie. Ja myślę nad wersją bez inwazyjną dla lamp. Stad konieczność jakiegoś się przypinania do lamp (SB800/900/600 wbudowane) a każda z nich jest nieco inna.

To takie moje przemyślenia, na teraz.

Oczywiście to są już szczegółowe kwestie techniczne i nie są one jakimś wielkim problemem, raczej trzeba to jakoś sensownie rozwiązać. Jako, że na co dzień projektuje różne urządzenia w 3D, to pokombinuje może trochę z ideami obudów, ale najpierw muszę mieć moduły radiowe dostarczone, żeby je przemierzyć (w sensie gabarytów).

I jeszcze mam taki pomysł, żeby wyniki tej zabawy i powstałe w ten sposób plany urządzeń opublikować na zasadach licencji GNU lub jakiejś innej pochodnej, atak aby mieć pewność, że będzie "pro publico bono".

Pozdrawiam,
Tomek

igsux3
14-05-2010, 14:04
Nono, jestem bardzo zainteresowany takim wynalazkiem, wielkie gratulacje dla Was. Jednak przetestujcie różne możliwości, TTL, A, czasy do 1/8000 itp. żeby potem nie było niespodzianek :)

miron19j
14-05-2010, 14:07
4) Obudowy i mocowanie. Ja myślę nad wersją bez inwazyjną dla lamp. Stad konieczność jakiegoś się przypinania do lamp (SB800/900/600 wbudowane) a każda z nich jest nieco inna.
a może jako podstawka do lampy? Taka z sankami bez styków. A LED na jakimś wysięgniku? Gripy Delty do D50 miały takie nadajniki, wysuwane z obudowy.

Art Erie
14-05-2010, 14:27
oczywiście masz rację. Tylko wtedy to już nie będzie małe, proste i tanie. :-D
Dojdzie przełącznik, gniazdo antenowe. W pewnym momencie okaże się, że całe ustrojstwo jest większe niż jakiś Phottix. Odpadnie możliwość montowania wewnątrz lampy, a to, moim zdaniem, bardzo atrakcyjny argument.
Ale przecież każdy może sobie zrobić taką wersję, jaka mu będzie odpowiadała. Tam, gdzie będę wykorzystywał swoje, nie ma nikogo innego z Nikonem. Dlatego zrobię sobie wersję najprostszą, jednak chyba na 836.

Dlatego kilka postów wcześniej napisałem, że powstanie wiele różnych wersji wykorzystujących jedno rozwiązanie.


To ja korzystając poobiedniej kawy napiszę jak to widzę.

Co do wzajemnego zakłócania się, to rozwiązaniem są kanału ustawiane w CLS i nie uważam żeby było to niekomfortowe rozwiązanie. Tak samo wygląda sytuacja teraz gdy błyska obok siebie kilku foto w CLS - też musza przestawić sobie kanały.

Wg mnie nie ma też za bardzo sensu dublować tory radiowe na dwie częstotliwości.
Jak wyżej, w każdym razie istnieje taka możliwość.




1) Odbieranie sygnału z lampy - problem nasycania się fotodiody, czy ją przykrywać jakimś filtrem, czy może przetestować koncepcję indukcyjnego wykrywania błysku

2) Zasilanie dla nadajnika i odbiornika. Nadajnik teraz pracuje na 12V, ale ta bateria jest dość nieszczęśliwa bo drogawa i nie popularna. Myślę o baterii 9V,jest foremna i miła w montażu i nie zabiera wiele miejsca, tylko że znowuż nie ma za bardzo takich akumulatorów więc jest nieekonomiczna.
Zasilanie odbiornika, tutaj na teraz są 4xAA, minusem jest gabaryt dość duży.

3) Myślę, że trzeba popracować nad dobrymi antenami żeby maksymalizować skuteczność tej transmisji, myślałem o czymś takim http://sensu.pl/?go=product_coll&id=73&cat_id=60 ale za tym idą koszty, 2 anteny 2 gniazda SMA (http://sensu.pl/?go=product&id=386&cat_id=105) trzeba będzie to ładnie opracować w formie druku (płytki) żeby nie ograniczać skuteczności nadajnika i odbiornika.

4) Obudowy i mocowanie. Ja myślę nad wersją bez inwazyjną dla lamp. Stad konieczność jakiegoś się przypinania do lamp (SB800/900/600 wbudowane) a każda z nich jest nieco inna.

Ad1. Moim zdaniem wystarczy osłonic diodę minimalizując dostęp światła, powinno wystarczyć (oczywiście ilość światła jaka ma padać na fotoelement trzeba dobrac eksperymentalnie).

Ad2. Osobiście pozostaję przy baterii 23AE 12V ( dostępna na każdej stacji benzynowej ).
Do 9V kupiłem już nawet koszyki, ale jest duża i nieporęczna, pojemniki wykorzystam jako obudowy całego układu z baterią.

Ad3. Antena nadawcza jest bardzo ważna, warto zapłacić 40zł za dobrą antenę.

Ad4. Miałem ochotę na wbudowanie układu do wnętrza lampy, ale nie wiem czy Telekontrolli się tam zmieści, inne moduły są mniejsze więc wybór pomiędzy wielkością i jakością jest :)
Myślę, że zakończy się to na połączeniu odbiornika do lampy za pomocą gniazda PC, oczywiście są trzy opcje do wyboru. Jeśli chcemy mieć uniwersalne połączenie do lampy pozostaje dioda IR i przyssawka, opaska, czy gumka.


Oczywiście to są już szczegółowe kwestie techniczne i nie są one jakimś wielkim problemem, raczej trzeba to jakoś sensownie rozwiązać. Jako, że na co dzień projektuje różne urządzenia w 3D, to pokombinuje może trochę z ideami obudów, ale najpierw muszę mieć moduły radiowe dostarczone, żeby je przemierzyć (w sensie gabarytów).
Moduły i anteny leżą już u mnie na biurku, właśnie pożegnałem kuriera :)


I jeszcze mam taki pomysł, żeby wyniki tej zabawy i powstałe w ten sposób plany urządzeń opublikować na zasadach licencji GNU lub jakiejś innej pochodnej, atak aby mieć pewność, że będzie "pro publico bono".
I tak (jak to już wcześniej napisał) podobne urządzenia będą niedługo dostępne na Allegro, niech tylko statek z Chin dopłynie do Europy :mrgreen:


Nono, jestem bardzo zainteresowany takim wynalazkiem, wielkie gratulacje dla Was. Jednak przetestujcie różne możliwości, TTL, A, czasy do 1/8000 itp. żeby potem nie było niespodzianek :)
Będzie dokładnie to co oferuje CLS, ani mniej, ani więcej :)


a może jako podstawka do lampy? Taka z sankami bez styków. [...].
Chyba chodzi Ci o montowanie do body? Podstawka do nadajnika już gotowa, muszę ją jeszcze wyrównać papierem ściernym :)

morzon
14-05-2010, 14:35
Jestem pod olbrzymim wrażeniem, ogromne gratulacje z mojej strony! Ja się kompletnie nie znam na tym, ale jestem bardzo zainteresowany - jeśli będziecie robić jakieś przeróbki (oczywiście płatne) to staje w kolejce :D

Art Erie
14-05-2010, 14:49
Tomek tutaj są fajne obudowy na odbiornik http://www.allegro.pl/item1023988349_koszyk_na_baterie_9v_6f22_zakryty_5 632.html
RRQ2 na wysokość jest ciasno, jakieś 1,5 mm na laminat z dodatkowym układem, ale moduł można położyć i wtedy jest full miejsca na pozostałe elementy. Zmieści sie też spokojnie bateria 23AE ;) Obudowa ma juz włącznik i otwór na synalizację LED.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5399.jpg)

tymancjo
14-05-2010, 15:18
Ja myślałem o takim podejściu do odbiornika:

(szkice z googlesketchup)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/rtCLS/trCLSrx_2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/rtCLS/trCLSrx_3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/rtCLS/trCLSrx_4.jpg)

i takim dokładaniu do lampy



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/rtCLS/trCLSrx_1.jpg)

Ale po kolei, na razie czekam na Twoje efekty!

A ja spróbuje jeszcze protestować device, może na dalsze odległości.

Tomek

R
14-05-2010, 15:22
a czy moglbys przetestowac z czasami powyzej 1/2000? albo generalnie tryb FP?

igsux3
14-05-2010, 15:34
i takim dokładaniu do lampy



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/rtCLS/trCLSrx_1.jpg)



Ja bym zrobił antenkę w górę, wydaje mi się, że w takim ułożeniu łatwiej ją uszkodzić albo zahaczyć ;)

Art Erie
14-05-2010, 15:35
Takie rozmieszczenie nie wyda z RRQ2, który ma powierzchnię niewiele mniejszą niż czoło baterii 9V (widać to dość dobrze na zdjęciu pojemnika, które zamieściłem wyżej).
Widzę, że sugerowałeś się wielkością odbiornika z Phottix'a :)
Druga rzecz, to tak duża bateria w odbiorniku jest potrzebna jedynie w przypadku zasilania diody IR, jeśli połączymy moduł z lampą za pomocą wtyku PC bateria może mieć znacznie mniejszą pojemność (pobór odbiornika RRQ2 5V/5mA ).
Stosowanie anteny wewnętrznej w odbiorniku nie jest chyba dobrym rozwiązaniem, gdyż mocno podniesie jego czułość ( po co łapać jakiś radiomodem z 10km ?).
Tutaj obstawiam antenę wewnętrzną SMD 3-5zł /sztuka i jakieś 2mm x 4mm x 30mm na przykład TCA 14AR-868

EDIT

I jeszcze kilka zdjęć poglądowych:

Antena wewnętrzna


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5402.jpg)

Nadajnik RT8 w obudowie Phottix'a


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5400.jpg)

I jeszcze raz obudowa nadajnika z nie ukończona stopką na sanki body


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5401.jpg)

Art Erie
14-05-2010, 16:24
Tutaj sa fajne i tanie anteny na 868MHz http://www.alfatronic.pl/index.php?k40,inne-akcesoria-anteny
Dłuższa ma 3dBi (10cm) i 2dBi (5cm). Ta krótsza 2dBi powinna z RT8 mieć wydmuch na kilkaset metrów (pewnie dużo więcej, ale nie chce mi się liczyć, bo i tak co innego będzie na papierze, a co innego w terenie).

miron19j
14-05-2010, 20:24
Chyba chodzi Ci o montowanie do body?
nie. Chodzi mi o takie pudełko z gwintem na dole, do przykręcenia np. do statywu. Na górze sanki do przyczepienia lampy i taki wystający dynks z LEDem, który przylega do odbiornika lampy.

Art Erie
14-05-2010, 20:39
nie. Chodzi mi o takie pudełko z gwintem na dole, do przykręcenia np. do statywu. Na górze sanki do przyczepienia lampy i taki wystający dynks z LEDem, który przylega do odbiornika lampy.

Acha! Już kumam ;) Chodzi o montowanie lampy na pudełku z odbiornikiem.
Też tak kombinowałem na przykładzie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5399.jpg)

Na górze pudełka sanki do lampy, a na dole gwint do statywu.
Tyle że górna część pudełka jest otwierana i problem w tym, że jeśli się sama otworzy to lampa zaliczy glebę :(
Dlatego trzeba by zrobić coś podobnego jak w Phottix. Ale to tylko przy zastosowaniu diody IR; ja robię połączenie z lampą za pomocą gniazda PC, więc pudełko może sobie dyndać na kabelku jak wyzwalacze przy lampach studyjnych (całość jest bardzo lekka, o ile zastosuje się baterię 23E (12V), a nie 6LR61 (9V) ).

miron19j
14-05-2010, 21:02
Tyle że górna część pudełka jest otwierana i problem w tym, że jeśli się sama otworzy to lampa zaliczy glebę
mam pudełko skręcane góra-dół na środku, nie ma możliwości, że się rozpadnie. Przy Twoim rozwiązaniu potrzebny jest jeszcze jakiś stojak do lampy, przy moim masz dwa w jednym. :-) No i jeszcze trzeba mieć gniazdo PC w lampie. Dla znających się, to nie problem, ale dla totalnego lajkonika może być przeszkodą.

Art Erie
14-05-2010, 21:10
mam pudełko skręcane góra-dół na środku, nie ma możliwości, że się rozpadnie. Przy Twoim rozwiązaniu potrzebny jest jeszcze jakiś stojak do lampy, przy moim masz dwa w jednym. :-) No i jeszcze trzeba mieć gniazdo PC w lampie. Dla znających się, to nie problem, ale dla totalnego lajkonika może być przeszkodą.

To dobre rozwiązanie, pod warunkiem że śruba nie wypadnie na środku płytki odbiornika :-P

miron19j
14-05-2010, 21:23
To dobre rozwiązanie, pod warunkiem że śruba nie wypadnie na środku płytki odbiornika :-P
zawsze można ją wykorzystać do strojenia anteny :-D

tymancjo
14-05-2010, 22:08
Okey

Primo:

Pies sobie radzi. będzie dobrze! :)

Secundo:

Działa z 1/8000s

Realny zasięg "as it is" tak do 15m.

Poniżej testowe kadry:
Tryb slave - manul , lampa zdalna SB600 wyzwala SB800 na sankach d700. Exify w plikach.

Zawsze ta sama kolejność - błysk bez transmitera, drugie z transmiterem.

1/500s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_500f.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_500rt.jpg)

1/1000s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_1000f.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_1000rt.jpg)

1/4000s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_4000f.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_4000rt.jpg)

1/8000s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_8000f.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_8000rt.jpg)

Teraz analogicznie jak poprzednio tylko zdalna w TTL.

1/8000s

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_8000f_ttl.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_8000rt_ttl.jpg)

I jeszcze 1/500s lampa z boku w drugim pokoju
analogicznie wyzwalanie błyskiem

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_500f_2.jpg)

i rtCLS

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/8000/1_500rt2.jpg)


Dobra, tyle testowania.
It's Jake Danniels Time :D

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
14-05-2010, 22:23
[...]Pies sobie radzi. będzie dobrze! :)

:)


Działa z 1/8000s
To mnie nie dziwi, synchronizujemy bez opóżnień; z prędkością c=300 000km/s :-P
(tego proszę nie brać na serio ;) )


Realny zasięg "as it is" tak do 15m.

Typowo dla Phottix'a, można zwiększyć do 100m przy lepszej antenie, ale to nie jest w tej chwili istotne :)


It's Jake Danniels Time :D

Też mam dość, w końcu piątek wieczór jest :)

tymancjo
14-05-2010, 23:15
W górę kielichy,
flaszki w dół...
...kto głupi niechaj pije pół....

;)

lazik_s
15-05-2010, 08:22
Żeby jeszcze można zagospodarować jakąś ciekawą niedrogą obudowę.
Np http://cgi.ebay.co.uk/Hot-Shoe-Converter-Adapter-TF-322-Nikon-Flash-gun-/110525290771?cmd=ViewItem&pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item19bbd21913

tylko to chyba troszeczkę maławe.

lazik_s
15-05-2010, 08:58
lUB: http://cgi.ebay.co.uk/4-channel-Hot-Shoe-Flashgun-Trigger-3-Receivers-T4E-/130390864028?cmd=ViewItem&pt=AU_Cameras_Photographic_Accessories&hash=item1e5be6b09c

drogawe ale na 1 nadajnik i 3 odbiorniki.

Art Erie
15-05-2010, 10:04
Z obudową nadajnika nie ma problemu, układ mieści się chyba w każdym pudełku po "chińczyku"; w przypadku Phottixa zajmuje połowę miejsca w stosunku do oryginału.
Z odbiornikiem jest trochę inna sprawa, bo choć moduły radiowe są tylko trochę większe od nadajnika to potrzebne są większe baterie (dla sterowania diodą IR). Odbiornik pracuje na 5V, więc potrzebuje 4x AA, lub baterii 9V.
Przy komunikacji z lampa za pomocą przewodów (styki wyprowadzone na obudowę lampy) wystarczy mała bateria 12V 23AE.
Można też użyć innych modułów niż Telecontrolli, które są mniejsze i zasilane napięciem już od 2V.
Jak widać całość poczynając od sposobu sterowania lampą po dobór odpowiedniej obudowy jest ze sobą ściśle powiązana.
Z pewnością większość użytkowników będzie zainteresowana odbiornikiem z diodą IR (układ bez ingerencji w budowę lampy), tutaj trzeba będzie szukać pudełka mieszczącego baterię 9V + około 50% przestrzeni na układ elektroniczny i wyłącznik, czyli wizualnie będzie to obudowa trochę większa od tej w odbiorniku Phottix (jakieś 6-8mm głębokości ).

Art Erie
15-05-2010, 16:19
Tak to sobie rozrysowałem


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5403.jpg)

Czy ktoś może na to rzucić okiem? T1 w odbiorniku można zastąpić triakiem, nie wiem jak się oznacza polaryzację diody na schemacie, ale z miernikiem przy montażu sobie poradzę ;)

tymancjo
15-05-2010, 18:56
Emiter T1 musi też być jakoś spolaryzowany do masy układu, bo inaczej nie wysterujemy go.
Triak ma to do siebie, że można go włączyć, ale wyłączy się dopiero jak prąd odbiornika (nie sterowania bramką) zaniknie do zera (w przybliżeniu) więc może być problem z wyłączeniem.

teraz w twoim schemacie nie do końca rozumiem działanie t1 lub tej diody IR - to wygląda jakby miało nie działać.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
15-05-2010, 19:03
Ta część układu to tranzystor w obwodzie odbiornika i dioda IR w Sabinie włączona równolegle w obwód tranzystora (gniazdo na obudowie lamy).


EDIT

Juz kumam :) Zamiast T1 w odbiorniku muszę zastosować transoptor i będzie OK. :)
( nawet nie zamiast, a oprócz :) transportor musi byc wysterowany tranzystotem T1)

tymancjo
15-05-2010, 20:00
no to czekam na efekty.

jak dojdzie moje zamówienie to poskładam rtCLS mkII ;)

Art Erie
15-05-2010, 20:06
no to czekam na efekty.

jak dojdzie moje zamówienie to poskładam rtCLS mkII ;)

Tak sobie myślę, że trzeba zrobić uniweraslny projekt płytki dla wszystkich zainteresowanych :)
Po stronie nadajnika wszysko jest identyczne, natomiast po stronie odbiornika za tranzystorem T1 wystarczy zrobiś ścieżki dla transoptora, lub wyjście na diodę IR.
Chociaż to przecież nie ma znaczenia, bo wystarczy zrobić płytkę pod transoptor, a w przypadku zastosowania diody IR trzeba ją wlutować w miejscu transoptora ( + na wyjściu z tranzystora i - do masy ) pomijająć wyjście transoptora, lub mostkując ścieżki na płytce :)
To samo z stabilizatorem, jeśli ktoś będzie zasilał odbiornik 4xAA, wystarczy zmostkować..

Art Erie
15-05-2010, 22:26
Teraz dobrze?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5466.jpg)

tymancjo
15-05-2010, 23:37
Looks goood!
Lutuj waszmość :)

czekam na rezultaty.

Art Erie
15-05-2010, 23:40
Looks goood!
Lutuj waszmość :)

czekam na rezultaty.

Muszę zamówić brakujące manele, więc jest szansa by Mk II było przed Mk I :)

Dzięki za sprawdzenie ;)

Marcin_gda
16-05-2010, 01:13
Muszę zamówić brakujące manele, więc jest szansa by Mk II było przed Mk I :)

Dzięki za sprawdzenie ;)

Czy nie lepiej jednak pozostać przy "sprzęgu" optycznym między odbiornikiem a lampą? Jakaś przyssawka montowana na rzepa itp. rozwiązania...

Art Erie
16-05-2010, 06:27
Czy nie lepiej jednak pozostać przy "sprzęgu" optycznym między odbiornikiem a lampą? Jakaś przyssawka montowana na rzepa itp. rozwiązania...

Tutaj każde rozwiązanie prowadzi do celu i istnieje możliwość wyboru według indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

EDIT

Bardzo lubię takie "pomocnicze" pytania jakie właśnie zadałeś ;)
Przecież można z płytki odbiornika wyprowadzić dwa gniazda mini jack ( w dwóch rozmiarach by uniknąć pomyłki) i podłączać poprzez nie wymiennie diodę IR, lub gniazdo PC :)
Wtedy decydując się na system z gniazdem w obudowie lampy, można jednocześnie używać lampy fabrycznej, czyli nie przystosowanej ( pożyczona, na gwarancji etc.).

W takim przypadku (użyciu zewnętrznej diody IR ) będzie potrzebna bateria o większej pojemności ( nie wiem ja długo wytrzyma 23AE 12V napędzająca diodę IR), ale można zrobić dopinany drugi zasobnik z bat. 9V ;)
Na schemacie wyżej zanaczyłem miejsca gdzie można się wpiąć diodą IR (czerwony), a gdzie wyprowadzić przewód do lampy z wtyczką PC (niebieski).

Dzięki Marcin_gda, fajny pomysł :)


EDIT II

Albo jedno gniazdo mini USB i odpowiednio polutować wyjścia w wyprowadzeniach ;)

Marcin_gda
16-05-2010, 13:26
Bardzo lubię takie "pomocnicze" pytania jakie właśnie zadałeś ;)
Przecież można z płytki odbiornika wyprowadzić dwa gniazda mini jack ( w dwóch rozmiarach by uniknąć pomyłki) i podłączać poprzez nie wymiennie diodę IR, lub gniazdo PC :)
Wtedy decydując się na system z gniazdem w obudowie lampy, można jednocześnie używać lampy fabrycznej, czyli nie przystosowanej ( pożyczona, na gwarancji etc.).

W takim przypadku (użyciu zewnętrznej diody IR ) będzie potrzebna bateria o większej pojemności ( nie wiem ja długo wytrzyma 23AE 12V napędzająca diodę IR), ale można zrobić dopinany drugi zasobnik z bat. 9V ;)
Na schemacie wyżej zanaczyłem miejsca gdzie można się wpiąć diodą IR (czerwony), a gdzie wyprowadzić przewód do lampy z wtyczką PC (niebieski).

Dzięki Marcin_gda, fajny pomysł :)



Proszę bardzo :)
Z drugiej strony, czy miniaturyzacja takiego urządzenia za wszelką cene jest konieczna (myślę o baterii)? Wszak będzie to urządzenie montowane na statywie, razem z parasolką... Może dojdzie pojemnik na baterie dla lampy...
Jeżeli będę sobie coś takiego robił, to niemal na pewno użyję baterii 9V, ze sprzęgiem optycznym. "rfCLS Device" będę przypinał rzepem do statywu.

p.s. trzymam kciuki za rozwój projektu.

Art Erie
16-05-2010, 21:29
Znalazłem gniazda i wtyki mini USB

http://www.allegro.pl/item1013215440_gniazdo_usb_typ_b_mini_czarne_smd_1 _00pln_szt.html

http://www.allegro.pl/item1042182035_wtyk_usb_typ_a_mini_na_kabel_1_00pl n_szt.html

Wystarczy wyprowadzić z płytki odpowiednie połączenie i już odbiornik jest "uniwersalny".
Kwestia zastosowania baterii 9V w odbiorniku, to dobranie odpowiedniego pudełka. Powinno ono mieć minimalne wymiary wenętrzne 95mm x 30mm x 30mm. Gdyby ktoś takie namierzył, będę wdzięczny za info ;)

szymony
17-05-2010, 10:03
Jak się okazuje, że jak się chce to można, a forumowicz potrafi! Ciekawe czemu żółte N, tych paru elementów za grosze nie raczyło upchnąć w swych zabawkach, lub jak dodatkowy osprzęt, czesząc nie małą koasiorę, przy okazji.
Ale pewnie mają inne priorytety (doprowadzania do wściekłości rodzimych userów ;-) ).
Chętnie wejdę w posiadanie tego wynalazku. W końcu będę mógł upchnąć sabinę w softboxa, czy oktę i nie martwić się o komunikację.

Art Erie
17-05-2010, 10:25
szymony zauważ, że nie ma tego ani N, ani C i chyba żaden inny system.
Sądzę, że to sprawka księgowych którzy stwierdzili, że najpierw trzeba sprzedać ileś tam statków SU 800 i lamp z diodą IR, zanim zacznie się produkować body i błyskotki z dodatkowym chipem za 5$.
Swoja drogą to kilka firm produkujących alternatywne wyzwalacze dla obu systemów będzie bardzo niezadowolona z powstania tego wątku :mrgreen:

szymony
17-05-2010, 10:37
szymony zauważ, że nie ma tego ani N, ani C i chyba żaden inny system.
Sądzę, że to sprawka księgowych którzy stwierdzili, że najpierw trzeba sprzedać ileś tam statków SU 800 i lamp z diodą IR, zanim zacznie się produkować body i błyskotki z dodatkowym chipem za 5$.
Jest SB800 i różniąca się wodtryskami, a funkcjonalnie gorsza SB900. Więc osobiście nie widzę problemu by obok SU800 było SU900 ;-) .Ale masz pewnie rację, księgowy tylko tabele w exelu widzi i tylko to go interesuje.

Swoja drogą to kilka firm produkujących alternatywne wyzwalacze dla obu systemów będzie bardzo niezadowolona z powstania tego wątku :mrgreen:
Dali ciała to niech się nie pultają. Mieli dosyć czasu, a i pewnie o wiele większe wszelkie możliwości, jednak ich gadżety ciągle działają, tak se.

andrstac
17-05-2010, 10:44
szymony zauważ, że nie ma tego ani N, ani C i chyba żaden inny system.
Sądzę, że to sprawka księgowych którzy stwierdzili, że najpierw trzeba sprzedać ileś tam statków SU 800 i lamp z diodą IR, zanim zacznie się produkować body i błyskotki z dodatkowym chipem za 5$.
Swoja drogą to kilka firm produkujących alternatywne wyzwalacze dla obu systemów będzie bardzo niezadowolona z powstania tego wątku :mrgreen:

Obyś nie wykrakał... i nie dostał niebawem listu z żądaniem... zaprzestania naruszeń:o

Art Erie
17-05-2010, 11:10
Obyś nie wykrakał... i nie dostał niebawem listu z żądaniem... zaprzestania naruszeń:o

O przepraszam :) Nie ma tutaj naruszenia żadnego patentu, nie ma żadnej ingerencji w kod CLS, nawet nie zgłębiałem tego co oznaczają poszczególne impulsy :)
To zwykły przedłużacz, taki jak kawałek kabla z gniazdkiem i wtyczką po obu końcach; do takiego przedłużacza można podłączyć TV, mikrofalówkę, albo komputer w zależności od potrzeb.
W naszym przypadku kabel zastąpiony jest falą radiową, a można do niego podłączyć lampy i body Nikona, Canona, albo wieże stereo, czy też (prawdopodobnie) każde inne dwa urządzenia komunikujące się ze sobą po IR.
A kto nam zabroni używać radiowego przedużacza od TV, jeśli chcemy nim połączyć lampy i body Nikona ? :mrgreen:

lazik_s
17-05-2010, 11:15
Lepiej zgłoście to jako patent. Nigdy nic nie wiadomo.

Teraz to inna ciekawostka by się przydała: przeróbka YN 460-II do obsługi CLSa w slave.

Art Erie
17-05-2010, 11:28
Lepiej zgłoście to jako patent. Nigdy nic nie wiadomo.

Teraz to inna ciekawostka by się przydała: przeróbka YN 460-II do obsługi CLSa w slave.

To proste, wystarczy wnętrzności z SB 600 upchnąć w obudowę YN 460-II i przebudować tylny panel ;)
A tak poważnie, to czekamy na dodatkowe elementy do układu.
Jeśli ktoś czuje się na siłach by zaprojektować płytki, a może nawet wykonać (zlecić wykonanie) ich większą ilość...
Potrzebujemy też propozycji na standardowe obudowy do urządzeń. Dziś postaram się jeszcze raz zajrzeć do SB 800 i ocenić ilość wolnego miejsca jakie jest dostępne wewnątrz lampy...

darsedz
17-05-2010, 11:49
Jak się okazuje, że jak się chce to można, a forumowicz potrafi! Ciekawe czemu żółte N, tych paru elementów za grosze nie raczyło upchnąć w swych zabawkach, lub jak dodatkowy osprzęt, czesząc nie małą koasiorę, przy okazji.
Ale pewnie mają inne priorytety (doprowadzania do wściekłości rodzimych userów ;-) ).
Chętnie wejdę w posiadanie tego wynalazku. W końcu będę mógł upchnąć sabinę w softboxa, czy oktę i nie martwić się o komunikację.

być może chodzi tu o kwestie problemów z legalizacją takiej transmisji w krajach których sprzedawane są te lampki - może trzebaby było zbyt duzo pozwoleń albo nie udało się ustalić jednej wersji "akceptowanej wszędzie"...

Art Erie
17-05-2010, 12:03
być może chodzi tu o kwestie problemów z legalizacją takiej transmisji w krajach których sprzedawane są te lampki - może trzebaby było zbyt duzo pozwoleń albo nie udało się ustalić jednej wersji "akceptowanej wszędzie"...

W każdym kraju są dopuszczone otwarte pasma radiowe (nie licencjonowane) i są one ogólnie dostępne pod warunkiem nie przekraczania pewnych mocy nadawania i pewnych typów transmisji sygnału (obostrzenia dotyczą głównie sygnału audio i video, więc nas nie dotyczy).
W przypadku Polski i pasma 868MHz dopuszczalna moc nadajnika to 500mW, co przy użyciu odpowiednich anten przekłada się na max zasięg około 16km ( nasze nadajniki to około 10mW).
Podział dostępnych częstotliwości jest realizowany inaczej w Europie i USA (stąd różne częstotliwości między innymi PocketWizard'ów ). Potrzebne by były więc dwie wersje urządzeń, co nie stanowi żadnego problemu.

szymony
17-05-2010, 13:00
być może chodzi tu o kwestie problemów z legalizacją takiej transmisji w krajach których sprzedawane są te lampki - może trzebaby było zbyt duzo pozwoleń albo nie udało się ustalić jednej wersji "akceptowanej wszędzie"...
Owszem jakiś to problem jest. PW np. mają inne częstotliwości na hamerekę i jewropę. Tutaj praktycznie dwóch/trzech ludzi rozkminiło i opanowało temat, a duże korporacje nie mogą przeskoczyć takich drobiazgów? Tu nawet inżynier nie jest potrzebny, tylko dobry technik, po odpowiednim kierunku. Chyba faktycznie w korporacjach już sami księgowi zostali.

Art Erie
17-05-2010, 13:10
Owszem jakiś to problem jest. PW np. mają inne częstotliwości na hamerekę i jewropę. Tutaj praktycznie dwóch/trzech ludzi rozkminiło i opanowało temat, a duże korporacje nie mogą przeskoczyć takich drobiazgów? Tu nawet inżynier nie jest potrzebny, tylko dobry technik, po odpowiednim kierunku. Chyba faktycznie w korporacjach już sami księgowi zostali.

Całoś sprowadza się do kwarcu na płytce modułu.

darsedz
17-05-2010, 13:16
zamiast wymyślać powody "dlaczego ktoś czegoś nie robi" pomyślcie jak to sprzedać i się dorobić :D

Art Erie
17-05-2010, 13:28
zamiast wymyślać powody "dlaczego ktoś czegoś nie robi" pomyślcie jak to sprzedać i się dorobić :D

Dlaczego chcesz płacić 500zł za coś co możesz mieć za 100zł ? :)

lazik_s
17-05-2010, 13:28
zamiast wymyślać powody "dlaczego ktoś czegoś nie robi" pomyślcie jak to sprzedać i się dorobić :D
Też bym o tym myślał. Normalka, szczególnie, że jak widać po pierwszych testach całość działa i to nawet w HSS. Tylko patentować i sprzedawać!

lazik_s
17-05-2010, 13:31
Dlaczego chcesz płacić 500zł za coś co możesz mieć za 100zł ? :)
To ładną marżę narzuciłeś. Może dogadamy się do 150zł za nadajnik z 3 lub 4 odbiornikami? ;)

Myślę jedynie, że jeżeli wam się udało to powinniście na tym korzystać. Akurat na CLS po radiu jest luka na rynku a jedyny konkurent jak widać to Pocket WIzard ze swoimi planami. Nic tylko korzystać z okazji.

Art Erie
17-05-2010, 13:33
Też bym o tym myślał. Normalka, szczególnie, że jak widać po pierwszych testach całość działa i to nawet w HSS. Tylko patentować i sprzedawać!

Gdyby to było choć trochę bardziej skomplikowane, to bym pomyślał o produkcji tego urządzenia. Jednak jest to banalnie proste, a nie można opatentować nadajnika i odbiornika radiowego, zresztą i tak już pewnie płynie z Chin statek z tego typu urządzeniami ;)
A tak poważnie produkcja nawet takich drobiazgów, to duża inwestycja; dokumentacja techniczna, porządne dedykowane obudowy... jednym słowem duża inwestycja na którą mnie nie stać.

EDIT

Zreszta chyba należę do ludzi, dla których pieniądze nie są czymś najwazniejszym ;) Ważne jest by "gonić króliczka" a tu kolejny temat http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136340&page=2 więc chyba kupię Seconic'a i dorobię brakujące ogniwo w łańcuchu...

lazik_s
17-05-2010, 13:43
Gdyby to było choć trochę bardziej skomplikowane, to bym pomyślał o produkcji tego urządzenia. Jednak jest to banalnie proste, a nie można opatentować nadajnika i odbiornika radiowego, zresztą i tak już pewnie płynie z Chin statek z tego typu urządzeniami ;)
A tak poważnie produkcja nawet takich drobiazgów, to duża inwestycja; dokumentacja techniczna, porządne dedykowane obudowy... jednym słowem duża inwestycja na którą mnie nie stać.

EDIT

Zreszta chyba należę do ludzi, dla których pieniądze nie są czymś najwazniejszym ;) Ważne jest by "gonić króliczka" a tu kolejny temat http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136340&page=2 więc chyba kupię Seconic'a i dorobię brakujące ogniwo w łańcuchu...
Etam daj spokój z tym Seconicem. Furorę zrobisz jak rozgryziesz to:
http://cgi.ebay.pl/YN460-II-Flash-Speedlite-4-Nikon-D300-D700-D90-D80-D70s_W0QQitemZ320499673159QQcmdZViewItemQQptZDigit al_Camera_Flashes?hash=item4a9f44e847
do działania z waszym wynalazkiem. POWAGA

Art Erie
17-05-2010, 13:48
Etam daj spokój z tym Seconicem. Furorę zrobisz jak rozgryziesz to:
http://cgi.ebay.pl/YN460-II-Flash-Speedlite-4-Nikon-D300-D700-D90-D80-D70s_W0QQitemZ320499673159QQcmdZViewItemQQptZDigit al_Camera_Flashes?hash=item4a9f44e847
do działania z waszym wynalazkiem. POWAGA

To jest zupełnie inna para kaloszy, tam potrzebny jest procesor z zaimpletowanym CLS więc zadanie dla inżynierów elektroników, choć i tak wątpię by było to proste do zrobienia.

arek-hs
17-05-2010, 13:58
Ktoś na flickr próbował rozgryźć software w tej lampie, ale z tego co pamiętam w końcu się poddał, bo nie znał tego języka. Fotocela już jest, na płytce są chyba wyprowadzone styki do programowania procka (w wersji I na pewno), gdyby ktoś się na tym dobrze znał, może udałoby mu się to zrobić. :)

Art Erie
17-05-2010, 14:02
Ktoś na flickr próbował rozgryźć software w tej lampie, ale z tego co pamiętam w końcu się poddał, bo nie znał tego języka. Fotocela już jest, na płytce są chyba wyprowadzone styki do programowania procka (w wersji I na pewno), gdyby ktoś się na tym dobrze znał, może udałoby mu się to zrobić. :)

Na forum jest wątek o przystosowaniu lamp studyjnych do komunikacji CLS, więc Polak potrafi ;)

Art Erie
18-05-2010, 15:21
Nadajnik - orientacyjne rozmieszczenie elementów na płytce 43x37mm (optymalizowane pod obudowę nadajnika Phottix)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/nadajnik2.png)

andrstac
18-05-2010, 16:00
Nadajnik - orientacyjne rozmieszczenie elementów na płytce 43x37mm (optymalizowane pod obudowę nadajnika Phottix)


Jeśli czas nie goni, to mógłbym skrobnąć coś w weekend w Eagle'u - tylko potrzebny będzie schemat, i jakieś zwymiarowane foty obudowy - czy to Phottix, czy też innej. Parę (nie 100 :) )płytek to też nie problem, z dawnych czasów zalega mi jeszcze prawie metr2 laminatu:)

Art Erie
18-05-2010, 16:13
Jeśli czas nie goni, to mógłbym skrobnąć coś w weekend w Eagle'u - tylko potrzebny będzie schemat, i jakieś zwymiarowane foty obudowy - czy to Phottix, czy też innej. Parę (nie 100 :) )płytek to też nie problem, z dawnych czasów zalega mi jeszcze prawie metr2 laminatu:)

Eeee nooo super! Ja tu się męczę, jakieś prostokąty maluję :) :)
Póżniej zrobię foto płytki nadajnika i zwymiaruję, co do odbiornika, to podam wymiaty zewnętrzne z elementami też sobie jakoś poradzimy :)

lazik_s
18-05-2010, 16:51
A nie lepiej jakieś tańsze obudowy?
Przykłady:
http://cgi.ebay.co.uk/YN-Wireless-Flash-Trigger-V2s-Nikon-SB-800-SB-900-Gifts-/120459634201?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item1c0bf42619
http://cgi.ebay.co.uk/Trigger-Transmitter-Canon-Nikon-Sony-Pentax-Olympus-/120569321239?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item1c127dd717
http://cgi.ebay.co.uk/PTN1-Wireless-Flash-Trigger-NIKON-SB900-SB800-SB600-/400122843772?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item5d292e127c

Art Erie
18-05-2010, 17:53
A nie lepiej jakieś tańsze obudowy?
Przykłady:
http://cgi.ebay.co.uk/YN-Wireless-Flash-Trigger-V2s-Nikon-SB-800-SB-900-Gifts-/120459634201?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item1c0bf42619
http://cgi.ebay.co.uk/Trigger-Transmitter-Canon-Nikon-Sony-Pentax-Olympus-/120569321239?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item1c127dd717
http://cgi.ebay.co.uk/PTN1-Wireless-Flash-Trigger-NIKON-SB900-SB800-SB600-/400122843772?cmd=ViewItem&pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_CameraFlashUn its_JN&hash=item5d292e127c

Wymiar płytki nie sugeruje konieczności zakupu Phottixa w celu wykorzystania jego obudowy :)

43x37mm to dokładnie tyle by zmieścić wszystkie potrzebne układy nadajnika + baterię 23AE 12V.
Bateria zmieści się na górnej, wolnej części schematu jaki zamieściłem na poprzedniej stronie.
Można też odciąć górną część płytki, gdyż układy zmieszczą się na płytce o wymiarach 37x25mm.

Art Erie
18-05-2010, 21:36
Płytka nadajnika chyba gotowa ;) Mam nadzieję, że wszystko OK...
Wymiary 38x32mm (przy korzystaniu z obudowy Phottixa, można ją trochę przedłużyć by zyskać mocowanie na kołki)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/nadajnikdruk.jpg)

tymancjo
19-05-2010, 08:50
Mam takie pytanie, Art Erie moduły radiowe które kupiłeś, jakie mają napięcia zasilania ?

Art Erie
19-05-2010, 10:01
Mam takie pytanie, Art Erie moduły radiowe które kupiłeś, jakie mają napięcia zasilania ?

Nadajnik 4-13V (max 10dB dla 5V) i odbiornik 4,5-5,5V (napięcie na wyjściu V zasil. -1V).

Art Erie
19-05-2010, 13:24
To jest płytka odbiornika zwymiarowałem ją pod obudowę nadajnika :mrgreen:
Nie ma to jak pierwszy raz wow!

Art Erie
19-05-2010, 18:42
Poprawiona wersja płytki odbiornika ;)

Schemat odbiornika:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5466.jpg)

Rozmieszczenie elementów na płytce:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/Rx-rfCLSelementy.jpg)

Do punktów A i B podłączamy diodę zewnętrzną IR, punkty C i D służą do łączenia z lampą za pośrednictwem dodatkowego gniazda na obudowie.

Druk (oczywiście lustrzane odbicie obwodu gotowe do naniesienia na laminat):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/Rx-rfCLS.jpg)

Wymiary płytki 41,5mm x 20,5mm. Płytka optymalizowana do obudowy ( pojemnik na baterie 9V http://www.allegro.pl/item1023988349_koszyk_na_baterie_9v_6f22_zakryty_5 632.html)

Zdjęcie poglądowe:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5399.jpg)

Płytka z obwodem ma być połączona z modułem radiowym pod kątem prostym

Tymancjo masz już moduły?

Andrstac chyba wystarczające dane do zaprojektowania płytki? Moduł odbiornika to Telecontrolli RRQ2-868, pozostałe parametry miałem z pdf. ( części i laminat jeszcze do mnie nie dotarły ).
Jak będziesz miał czas, to zrób jakąś alternatywny schemat płytki pod inną obudowę ;)

andrstac
19-05-2010, 20:19
Myślę że wystarczające. Trochę co prawda inaczej to widzę (płytkę) - ale o tym dopiero w sobotę/niedzielę. Na razie to mam urwanie głowy w robocie. Jak się niewiele działo przez 2 miechy, tak ten tydzień...

A co z nadajnikiem?

Art Erie
19-05-2010, 20:24
Myślę że wystarczające. Trochę co prawda inaczej to widzę (płytkę) - ale o tym dopiero w sobotę/niedzielę. Na razie to mam urwanie głowy w robocie. Jak się niewiele działo przez 2 miechy, tak ten tydzień...

A co z nadajnikiem?

Postaram się machnąć nadajnik dziś wieczorem ;)
Jesli ktoś ma ochotę budować swój zestaw równocześnie do mojego prototypu, prosze sprawdzic schemat i płytkę bo to moje "pierwsze" i nie daję głowy, że jest poprawnie ;)

andrstac
19-05-2010, 20:38
Ok, ale nurtuje mnie jeden temat: czy ten schemacik z modułem Telecontrolli rzeczywiście działa? Bo że działa przeróbka Phottixa, to wiemy. A tutaj?...żeby para nie poszła w gwizdek...

tymancjo
19-05-2010, 20:44
mam już moduły tylko nie mam kiedy polutować, qcze...

może jeszcze zdążę teraz... hmm

Art Erie
19-05-2010, 20:45
Ok, ale nurtuje mnie jeden temat: czy ten schemacik z modułem Telecontrolli rzeczywiście działa? Bo że działa przeróbka Phottixa, to wiemy. A tutaj?...żeby para nie poszła w gwizdek...

A dlaczego Telekontrolli ma nie działać, gdy działa "chińczyk" za 2$ ?

EDIT


mam już moduły tylko nie mam kiedy polutować, qcze...

może jeszcze zdążę teraz... hmm

Jeśli tego pająka z Phottixa masz jeszcze na chodzie, to mam prośbę żebyś sprawdził jak się to w serii wyrabia ? Myslę, że nie będzie problemu, ale tak z ciekawości ;)

tymancjo
19-05-2010, 21:14
wlasnie nieco rozlozylem...
...lutuje rev02

andrstac
19-05-2010, 21:58
wlasnie nieco rozlozylem...
...lutuje rev02

W końcu będzie wiadomo...


A dlaczego Telekontrolli ma nie działać, gdy działa "chińczyk" za 2$ ?


...jak coś sprawdzone to pewne.

Art Erie
19-05-2010, 22:29
W końcu będzie wiadomo...



...jak coś sprawdzone to pewne.

Po sprawdzeniu, będzie pewne na 200% :)

Po kolei:

Rozmieszczenie elementów na płytce nadajnika:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/Tx-rfCLSelementy.jpg)

Druk:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/Tx-rfCLSdruk.png.jpg)

Wymiary płytki 38mm x 45,5mm (optymalizowane pod obudowę Phottix, normalnie można odciąć górną część)

Płytka nadajnika Phottix 37mm x 43mm (bez uwzględnienia skosów).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/blog/433mhz/phottix/A.jpg)

tymancjo
19-05-2010, 23:38
Polutowane,

Połowiczny sukces.

Nadajnik działa ok przy współpracy z płytką odbiornika z phottixa. Mam wrażenie, że jest lepszy zasięg.

Odbiornik jest diabelnie czuły i co chwile odpala diodę ir.
Udało mi się wyzwalac nim lampę w trybie SU04 za pomocą lampy i pilota TV, ale CLS nie poszło. Pewnie za dużo zbędnych sygnałów z szumu.
Trzeba by przemyśleć obwód anteny, teraz był to kawałek drutu. Ale to już nie dzisiaj.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
20-05-2010, 00:03
Polutowane,

Połowiczny sukces.

Nadajnik działa ok przy współpracy z płytką odbiornika z phottixa. Mam wrażenie, że jest lepszy zasięg.

Odbiornik jest diabelnie czuły i co chwile odpala diodę ir.
Udało mi się wyzwalac nim lampę w trybie SU04 za pomocą lampy i pilota TV, ale CLS nie poszło. Pewnie za dużo zbędnych sygnałów z szumu.
Trzeba by przemyśleć obwód anteny, teraz był to kawałek drutu. Ale to już nie dzisiaj.

Pozdrawiam,
Tomek

Lampa w "normalnym" trybie będzie błyskać przy każdym impulsie i jest to normalne bo każdy dowolny sygnał powoduje zwarcie styków ( nie kodujemy sygnału ;) ).
W CLS będzie OK, bo żaden pilot TV ani inne żródło zakłóceń nie jest w stanie wygenerować poprawnego kodu CLS, a tylko taki sygnał jest w stanie lampę wyzwolić.
Poprawność sekwencji jest kontrolowana przez procesor lampy dokładnie w taki sam sposób jak podczas komunikacji "fabrycznej" za pośrednictwem IR.
Antena to nie problem, sa dostępne gotowe anteny SMD w cenie 3-6zł, więc nie widzę sensu wykonania anteny pętlowej, czy obliczania długości drutu, a następnie jego strojenia.
Jadą do mnie pozostałe elementy układu, laminat i antena zewnętrzan do nadajnika. Anteny wewnętrzne SMD już mam :)
Co do zasięgu, to sadzę że nie będzie niższy niż 1-2km, więc zestaw powinien działac nawet wewnątrz stacji transformatorowej :).

EDIT

Tomek kupiłes nadajnik na 868MHz? Bo jeśli tak, to bardzo żle świadczy o odbiorniku Phottix (433MHz), który powinien być głuchy na tą czestotliwość; choć może odległość była niewielka, a sygnał z nadajnika potężny...

tymancjo
20-05-2010, 00:25
nie ja eksperymentuje na 433MHz

Widzisz ale jak jest dużo szumu to coś mi ten cls nie bangla.

tymancjo
20-05-2010, 08:12
Lampa w "normalnym" trybie będzie błyskać przy każdym impulsie i jest to normalne bo każdy dowolny sygnał powoduje zwarcie styków ( nie kodujemy sygnału ;) ).
W CLS będzie OK, bo żaden pilot TV ani inne żródło zakłóceń nie jest w stanie wygenerować poprawnego kodu CLS, a tylko taki sygnał jest w stanie lampę wyzwolić.
Poprawność sekwencji jest kontrolowana przez procesor lampy dokładnie w taki sam sposób jak podczas komunikacji "fabrycznej" za pośrednictwem IR.
Antena to nie problem, sa dostępne gotowe anteny SMD w cenie 3-6zł, więc nie widzę sensu wykonania anteny pętlowej, czy obliczania długości drutu, a następnie jego strojenia.
Jadą do mnie pozostałe elementy układu, laminat i antena zewnętrzan do nadajnika. Anteny wewnętrzne SMD już mam :)
Co do zasięgu, to sadzę że nie będzie niższy niż 1-2km, więc zestaw powinien działac nawet wewnątrz stacji transformatorowej :).

EDIT

Tomek kupiłes nadajnik na 868MHz? Bo jeśli tak, to bardzo żle świadczy o odbiorniku Phottix (433MHz), który powinien być głuchy na tą czestotliwość; choć może odległość była niewielka, a sygnał z nadajnika potężny...

Kwoli ścisłości.

To że w SU04 błyska reagując na "byle co" to ja wiem i dzięki Bogu, że tak jest bo zyskujemy prostą metodę na testowanie poprawności działania mostu radiowego. I to waśnie robiłem, nadajnik i odbiornik na podzespołach Telecontroli testowanie wyzwolenia lampy radiowo rtCLS'em w trybie SU04 np za pomocą pilota TV. To działa i ten test miał na celu tylko sprawdzenie czy nadajnik i odbiornik "widzą się", a właściwie powinienem napisać, że "czują".

Teraz CLS - to oczywiście też testowałem. Mam dokładnie takie samo założenie jak Ty, że procesor w lampie sam sobie rozpoznaje sekwencję CLS i odrzuca błyski będące szumem. I to działa w konfiguracjach:

- Nadajnik Phottix'owy - odbiornik Phottix'owy
- Nadajnik Telecontroli - odbiornik Phottix'owy

Nie działa niestety (na teraz) w konfiguracji

- Nadajnik Telecontroli - odbiornik Telecontroli

Z tego co udało mi się bez oscyloskopu sprawdzić (np wykorzystując aparat w telefonie do obserwowania diody nadawczej IR) to odbiornik Telecontroli w konfiguracji jaką zrobiłem jest bardzo czuły na wszelakie zakłócenia i daje dodatkowe sygnały podczas transmisji, nieszczęśliwie akurat w taki sposób, że procesory CLS sobie z tym nie radzą.

Zakładam, że problem ten rozwiąże zmiana obwodu anteny. Ta [antena] w odbiorniku z Phottix'a ma inną konfigurację (pętla LR) niż w mojej rtCLS'rev02. Musze to przetestować wykorzystując np antenę smd o której pisałeś wcześniej, tylko nie wiem na ile wpłynie ona na "selektywność" naszego odbiornika. Ogólnie chodzi o to aby odczulić nieco odbiornik na sygnały inne niż czyste 433MHz. Sprawdzę dopiero jak zamówię.

Czekam na Twoje rezultaty z modułami 868MHz, choć spodziewam się podobnych właściwości jak moduły 433MHz w końcu różnią się jedynie podnośną.

Dla mnie teraz mamy do pokonania 2 główne kroki:

1) Odbiornik, zwiększenie "selektywności" reagowania na sygnały - prawdopodobnie do rozwiązania obwodem antenowym.

2) Czujnik nadajnika (dioda IR) i kwestia odległości od palnika lampy sterującej. Moje eksperymenty z osłanianiem czujki nie dały jak na razie w pełni zadowalających rezultatów. Zastanawiam się czy problemem prócz nasycania złącza fotodiody nie jest też wpływ elektromagnetycznego siania palnika lampy na obwód nadajnika (gdy znajduje się on nazbyt blisko).

To właściwie tyle dla podsumowania rev02 mojego prototypu.
Spotkaliśmy kilka nowych przeszkód, ale nic nie do przeskoczenia, jak myślę.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
20-05-2010, 11:23
Kwoli ścisłości.

To że w SU04 błyska reagując na "byle co" to ja wiem i dzięki Bogu, że tak jest bo zyskujemy prostą metodę na testowanie poprawności działania mostu radiowego. I to waśnie robiłem, nadajnik i odbiornik na podzespołach Telecontroli testowanie wyzwolenia lampy radiowo rtCLS'em w trybie SU04 np za pomocą pilota TV. To działa i ten test miał na celu tylko sprawdzenie czy nadajnik i odbiornik "widzą się", a właściwie powinienem napisać, że "czują".

Teraz CLS - to oczywiście też testowałem. Mam dokładnie takie samo założenie jak Ty, że procesor w lampie sam sobie rozpoznaje sekwencję CLS i odrzuca błyski będące szumem. I to działa w konfiguracjach:

- Nadajnik Phottix'owy - odbiornik Phottix'owy
- Nadajnik Telecontroli - odbiornik Phottix'owy

Nie działa niestety (na teraz) w konfiguracji

- Nadajnik Telecontroli - odbiornik Telecontroli

Z tego co udało mi się bez oscyloskopu sprawdzić (np wykorzystując aparat w telefonie do obserwowania diody nadawczej IR) to odbiornik Telecontroli w konfiguracji jaką zrobiłem jest bardzo czuły na wszelakie zakłócenia i daje dodatkowe sygnały podczas transmisji, nieszczęśliwie akurat w taki sposób, że procesory CLS sobie z tym nie radzą.

Zakładam, że problem ten rozwiąże zmiana obwodu anteny. Ta [antena] w odbiorniku z Phottix'a ma inną konfigurację (pętla LR) niż w mojej rtCLS'rev02. Musze to przetestować wykorzystując np antenę smd o której pisałeś wcześniej, tylko nie wiem na ile wpłynie ona na "selektywność" naszego odbiornika. Ogólnie chodzi o to aby odczulić nieco odbiornik na sygnały inne niż czyste 433MHz. Sprawdzę dopiero jak zamówię.

Czekam na Twoje rezultaty z modułami 868MHz, choć spodziewam się podobnych właściwości jak moduły 433MHz w końcu różnią się jedynie podnośną.

Dla mnie teraz mamy do pokonania 2 główne kroki:

1) Odbiornik, zwiększenie "selektywności" reagowania na sygnały - prawdopodobnie do rozwiązania obwodem antenowym.

2) Czujnik nadajnika (dioda IR) i kwestia odległości od palnika lampy sterującej. Moje eksperymenty z osłanianiem czujki nie dały jak na razie w pełni zadowalających rezultatów. Zastanawiam się czy problemem prócz nasycania złącza fotodiody nie jest też wpływ elektromagnetycznego siania palnika lampy na obwód nadajnika (gdy znajduje się on nazbyt blisko).

To właściwie tyle dla podsumowania rev02 mojego prototypu.
Spotkaliśmy kilka nowych przeszkód, ale nic nie do przeskoczenia, jak myślę.

Pozdrawiam,
Tomek

Tomek, przecież zantena nie obniży czułości odbiornika a wręcz przeciwnie podniesie jego czułość. Te anteny SMD mają chyba coś około 0,5dBi zysku, a zewnętrzne "patyki" 2-3dBi.
Zastanawiam się skąd biorą się te zakłócenia na 433MHz u Ciebie, może to odbita od ścian pomieszczenia tak ogłupia CLS?
Dobrze by było zobaczyć to na oscyloskopie, jeśli w odbiornik wchodzi jakaś inna częstotliwość, to trzeba będzie to filtrować.
Z tego co mam napisane w charakterystyce (pdf.) odbiornika wynika że dla napięcia zasilania 5V:

- Minimalny poziom wyjścia sygnału = 0,8V
-Maksymalny poziom sygnału = 4V ( napięcie zasilania -1V )

Może więc wystarczy tak jak pisałem wcześniej dobra antena na nadajniku (zamówiłem 2dBi) i pe-erka na wyjściu odbiornika?
Mała rezystancja na wyjściu sygnału powinna załatwić sprawę.

W jaki sposób próbowałeś osłonić diodę odbiorczą IR przed nadmiernym oświetleniem ? Jakiego materiału użyłeś?

tymancjo
20-05-2010, 12:15
Tomek, przecież zantena nie obniży czułości odbiornika a wręcz przeciwnie podniesie jego czułość. Te anteny SMD mają chyba coś około 0,5dBi zysku, a zewnętrzne "patyki" 2-3dBi.
Zastanawiam się skąd biorą się te zakłócenia na 433MHz u Ciebie, może to odbita od ścian pomieszczenia tak ogłupia CLS?
Dobrze by było zobaczyć to na oscyloskopie, jeśli w odbiornik wchodzi jakaś inna częstotliwość, to trzeba będzie to filtrować.
Z tego co mam napisane w charakterystyce (pdf.) odbiornika wynika że dla napięcia zasilania 5V:

- Minimalny poziom wyjścia sygnału = 0,8V
-Maksymalny poziom sygnału = 4V ( napięcie zasilania -1V )

Może więc wystarczy tak jak pisałem wcześniej dobra antena na nadajniku (zamówiłem 2dBi) i pe-erka na wyjściu odbiornika?
Mała rezystancja na wyjściu sygnału powinna załatwić sprawę.

W jaki sposób próbowałeś osłonić diodę odbiorczą IR przed nadmiernym oświetleniem ? Jakiego materiału użyłeś?

Właśnie cichaczem w pracy się douczam nieco o antenach. Dlaczego myślę że problem spowodowany jest antena w odbiorniku, ano dlatego, że phottixowe rozwiązanie działa ok. Spróbuję zmodyfikować obwód anteny odbiornika, ale nie wiem czy dam rade dzisiaj.

Docelowo jak wszystko klapnie to i tak będę chciał zbudować zestaw na 868MHz.

Nie zakumałem - "pe-erka" ?

Co do osłaniania diody ir, to stosowałem polikarbonat "mleczny" i zwykły papier (ileś tam warstw).
Pozdrawiam,
Tomek

pietrobas
20-05-2010, 12:24
Czytam od początku, nie rozumiem 9/10, ale jak to zadziała biore i proponuje skierować wniosek o nadania wzoru przemysłowego, patent podejrzewam że już na to jest :)

QuadMan
20-05-2010, 12:58
Witam,

Tymancjo, czy mógłbyś napisać, na jakim układzie jest zrobiony ten odbiornik Telecontroli ??

Pozdrawiam, Quadman

Art Erie
20-05-2010, 13:03
Właśnie cichaczem w pracy się douczam nieco o antenach. Dlaczego myślę że problem spowodowany jest antena w odbiorniku, ano dlatego, że phottixowe rozwiązanie działa ok. Spróbuję zmodyfikować obwód anteny odbiornika, ale nie wiem czy dam rade dzisiaj.

Docelowo jak wszystko klapnie to i tak będę chciał zbudować zestaw na 868MHz.

Nie zakumałem - "pe-erka" ?

Co do osłaniania diody ir, to stosowałem polikarbonat "mleczny" i zwykły papier (ileś tam warstw).
Pozdrawiam,
Tomek
O antenach trochę jeszcze pamiętam z czasów CB i jest tak, że antena to najważniejszy element odbiornika/nadajnika. W przypadku odbiornika ( bo tym się zajmujemy) ważna jest jego czułość, i im większa tym lepiej. Często jest tak, że czułość odbiornika ( dobrego odbiornika ) jest wyższa niż poziom szumów na danej częstotliwości (!), mimo to jest to ważne ze względu na dynamikę sygnału.
Co do anteny, to jest to „wzmacniacz sygnału radiowego”. Nie będę się zagłębiał w temat, bo to temat na doktorat, a nawet dużo dużo więcej...
Dla nas wystarczy info, że antena = wzmacniacz sygnału radiowego. Antena przy odpowiedniej budowie ( stosunek długości elektrycznej anteny do długości fali radiowej) wpada w rezonans i fale radiowe zamieniane są na prąd elektryczny. Jak już napisałem wcześniej ważna jest budowa anteny i tu możemy wyróżnić wiele typów anten (co w tej chwili nie jest istotne dla nas ), ale to co nas interesuje to zysk anteny ( czyli jej wzmocnienie ).
Zysk anteny podawany jest w dB, a dokładniej w dBi lub dBd ( odpowiednio podany w stosunku do anteny izomerycznej i w stosunku do dipola ).
Większość szanujących się firm podaje zysk w dBi – czyli w stosunku do anteny izomerycznej ( antena izomeryczna nie istnieje w rzeczywistości, jest to antena wyliczona teoretycznie ).

Teorii już chyba wystarczy, więc zajmijmy się naszymi antenami. Anteny SMD mają około 0,5 dBi zysku, natomiast „patyk” 5cm długości, który akurat przyniósł mi listonosz ma 2dBi zysku ( wygląda świetnie, +10 do lansu :mrgreen:), z kolei antena 10cm ma 3dBi ( podobna do tej stosowanej w kartach WiFi ).
Jeśli antenę 2dBi zastosujemy przy nadajniku, zwiększymy moc sygnału nadajnika (jego zasięg), analogicznie antenę SMD 0,5dBi chcę zastosować przy odbiorniku i tutaj zwiększymy czułość odbiornika.
Dzięki czemu nasz odbiornik będzie zbierał jeszcze więcej szumów :mrgreen:
Jednak kierując się zasadą, „że im wyższa czułość tym lepiej” - postępujemy prawidłowo ;)
Teraz na wyjściu sygnału z odbiornika musimy zastosować RF-gain czyli regulację sygnału wyjściowego z odbiornika. Myślę, że w naszym przypadku wystarczy pe-erka – czyli potencjometr montażowy, którym wstępnie możemy określić właściwą rezystancję ( póżniej można wlutować rezystor na stałe). Można też zastosować SQ (squelch) – czyli blokadę, ale nie wiem jak to jest zbudowane od strony elektronicznej).

EDIT

Osłonę diody zrobiłem z czarnej blachy ( puszka po zupie chmielowej ), zobaczymy jak będzie działać ;)

R
20-05-2010, 13:17
widze ze coraz wiecej elementow musi posiadac ten uklad... obysmy nie skonczyli na tym, ze nadajnik bedzie wielkosci pudelka po butach a odbiornik bedzie jezdzil na kipie od stara...

Art Erie
20-05-2010, 13:23
widze ze coraz wiecej elementow musi posiadac ten uklad... obysmy nie skonczyli na tym, ze nadajnik bedzie wielkosci pudelka po butach a odbiornik bedzie jezdzil na kipie od stara...

Będzie prostszy i mniejszy od od zwykłego wyzwalacza radiowego ;)

tymancjo
20-05-2010, 13:26
Witam,

Tymancjo, czy mógłbyś napisać, na jakim układzie jest zrobiony ten odbiornik Telecontroli ??

Pozdrawiam, Quadman

To czysty tor radiowy jest,
odbiornik:
http://sensu.pl/download/rr6.pdf

Nie wiem co tam na nim jest dokładnie. W każdym razie nie mamy do czynienia z żadnym kodowaniem.




O antenach trochę jeszcze pamiętam z czasów CB i jest tak, że antena to najważniejszy element odbiornika/nadajnika. W przypadku odbiornika ( bo tym się zajmujemy) ważna jest jego czułość, i im większa tym lepiej. Często jest tak, że czułość odbiornika ( dobrego odbiornika ) jest wyższa niż poziom szumów na danej częstotliwości (!), mimo to jest to ważne ze względu na dynamikę sygnału.
Co do anteny, to jest to „wzmacniacz sygnału radiowego”. Nie będę się zagłębiał w temat, bo to temat na doktorat, a nawet dużo dużo więcej...
[cut]

Teorii już chyba wystarczy, więc zajmijmy się naszymi antenami. Anteny SMD mają około 0,5 dBi zysku, natomiast „patyk” 5cm długości, który akurat przyniósł mi listonosz ma 2dBi zysku ( wygląda świetnie, +10 do lansu :mrgreen:), z kolei antena 10cm ma 3dBi ( podobna do tej stosowanej w kartach WiFi ).
Jeśli antenę 2dBi zastosujemy przy nadajniku, zwiększymy moc sygnału nadajnika (jego zasięg), analogicznie antenę SMD 0,5dBi chcę zastosować przy odbiorniku i tutaj zwiększymy czułość odbiornika.
Dzięki czemu nasz odbiornik będzie zbierał jeszcze więcej szumów :mrgreen:
Jednak kierując się zasadą, „że im wyższa czułość tym lepiej” - postępujemy prawidłowo ;)
Teraz na wyjściu sygnału z odbiornika musimy zastosować RF-gain czyli regulację sygnału wyjściowego z odbiornika. Myślę, że w naszym przypadku wystarczy pe-erka – czyli potencjometr montażowy, którym wstępnie możemy określić właściwą rezystancję ( póżniej można wlutować rezystor na stałe). Można też zastosować SQ (squelch) – czyli blokadę, ale nie wiem jak to jest zbudowane od strony elektronicznej).

EDIT

Osłonę diody zrobiłem z czarnej blachy ( puszka po zupie chmielowej ), zobaczymy jak będzie działać ;)

Nie, no spoko, tyle o antenach to ja wiem, chodziło mi raczej o szczegółowe informacje dopasowanie falowe do obwodów wyjściowych nadajnika i takie tam. Ale to już chyba doczytałem.

Co do regulacji napięcia na wyjściu (potencjometr) to nie bardzo łapie idee, w sensie co by to miało dać. W końcu nasze odbiorniki wystawiają na wyjście sygnał cyfrowy - "jest albo ni ma", chyba że coś źle interpretuję?


widze ze coraz wiecej elementow musi posiadac ten uklad... obysmy nie skonczyli na tym, ze nadajnik bedzie wielkosci pudelka po butach a odbiornik bedzie jezdzil na kipie od stara...

Nie bój nic. W sumie to ilość elementów względem początkowego ideowego schematu nawet jeszcze spadła.

Pozdrawiam,
Tomek

R
20-05-2010, 13:29
ja nie boje... ja czekam na final... ;)

Art Erie
20-05-2010, 13:33
[...]Co do regulacji napięcia na wyjściu (potencjometr) to nie bardzo łapie idee, w sensie co by to miało dać. W końcu nasze odbiorniki wystawiają na wyjście sygnał cyfrowy - "jest albo ni ma", chyba że coś źle interpretuję? [...

Ten sygnał to określone napięcie w przypadku mojego odbiornika 0,8-4V.

EDIT

Jak będziesz chciał zrobić antenę, to i tak trzeba będzie ją stroić; czyli skrócić o około 5% w stosunku do tego co wyjdzie z obliczeń (różnica pomiędzy próżnią i powietrzem).

QuadMan
20-05-2010, 13:39
Witam,


To czysty tor radiowy jest,
odbiornik:
http://sensu.pl/download/rr6.pdf

Nie wiem co tam na nim jest dokładnie. W każdym razie nie mamy do czynienia z żadnym kodowaniem.

Ok, dzięki, wiem że mnie ma tam żadnego kodowania :smile::smile::smile:. A może mógłbyś odczytać, co to za scalak ten SO8 ? Albo zrobić fotkę, ale taką makro tego odbiornika, bo w PDF-ie jest taka fotka, że nie da się tego doczytać .

Pozdrawiam, QuadMan

arek-hs
20-05-2010, 13:47
QuadMan, ja mam trochę inny odbiornik radiowy z kodowaniem i u mnie tej wielkości jest LM358
tutaj przykładowy schemat: http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/P/T/2/2/PT2272.shtml

QuadMan
20-05-2010, 13:50
QuadMan, ja mam trochę inny odbiornik radiowy z kodowaniem i u mnie tej wielkości jest LM358

Dzięki, podejrzewam, że u Tomka też jest LM358 lub pochodny.

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
20-05-2010, 13:57
Dzięki, podejrzewam, że u Tomka też jest LM358 lub pochodny.

Pozdrawiam, QuadMan

Telecontrolli stosuje TDA5210 (przynajmniej w odbiorniku 868MHz)

QuadMan
20-05-2010, 14:23
Telecontrolli stosuje TDA5210 (przynajmniej w odbiorniku 868MHz)

Ale TDA5210 to kompletny odbiornik i jest w obudowie P-TSSOP-28-1 a nie SO-8, więc u Tomka musi być co innego.

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
20-05-2010, 15:03
Ten sygnał to określone napięcie w przypadku mojego odbiornika 0,8-4V.[...].

Biorąc pod uwagę stosunek mocy sygnału do szumu...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5466a.jpg)

Taka modyfikacja nie załatwi sprawy?

QuadMan
20-05-2010, 15:21
Biorąc pod uwagę stosunek mocy sygnału do szumu...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_5466a.jpg)

Taka modyfikacja nie załatwi sprawy?

Na wyjściu odbiornika pojawiają się impulsy o amplitudzie takiej, jak amplituda sygnału użytkowego ( danych ), tylko ich czas trwania jest różny i pojawiają się "bez ładu i składu", więc to co zaproponowałeś nic nie da :sad:.

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
20-05-2010, 15:23
Na wyjściu odbiornika pojawiają się impulsy o amplitudzie takiej, jak amplituda sygnału użytkowego ( danych ), tylko ich czas trwania jest różny i pojawiają się "bez ładu i składu", więc to co zaproponowałeś nic nie da :sad:.

Pozdrawiam, QuadMan

Skąd tak wysoki poziom szumów?

QuadMan
20-05-2010, 15:28
Skąd tak wysoki poziom szumów?

Na wyjściu odbiornika jest komparator, więc wszystko co na jego wejściu ma amplitudę większą niż progowa, zamieniane jest na przebieg o maksymalnej amplitudzie ( zamiana na postać "cyfrową" ) - komparator nie jest w stanie odróżnić sygnału użytkowego od szumów.

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
20-05-2010, 15:40
Na wyjściu odbiornika jest komparator, więc wszystko co na jego wejściu ma amplitudę większą niż progowa, zamieniane jest na przebieg o maksymalnej amplitudzie ( zamiana na postać "cyfrową" ) - komparator nie jest w stanie odróżnić sygnału użytkowego od szumów.

Pozdrawiam, QuadMan

Rozumiem, w TDA5210 też jest komparator na wyjściu :(
Trzeba się więc zająć wejsciem sygnału, a nie wyjściem...

EDIT

Może dobra antena załatwi sprawę i nie będzie zbierać wszystkich śmieci?

tymancjo
20-05-2010, 15:54
Dobra, ja siępobawiłem tym odbiornikiem, a właściwie anteną - kombinowałem jak mogłem od drutu 1/4lambda (ze współczynnikiem skrócenia ;) ) przez zwarcie wy antenowego do masy przez 100ohm, 1kOhm i bezpośrednio, a i tak na wyjściu pojawiają się impulsy jak jestem blisko routera WiFi.

Jak jestem dalej (pare m) to jest lepiej i już jest "bez błyskania ir", i wtedy działa wyzwalanie w trybie su04 i to z przyzwoitych odległości, ale CLS się nie wyrabia i już :( nie wiem dlaczego.
A do tego Białka zalała nam laboratorium i nie mam jak popatrzeć na przebiegi żeby rozkminic co się tam pokazuje i jak to wygląda :(

Na koniec jeszcze usmażyłem działający odbiornik z phottixa (jak się człowiek spieszy to się... polaryzacja pie... myli znaczy się :( )

W każdym bądź razie nie udało mi się opanować tego odbiornika, bo nadajnik działał ładnie. Nie wiem, najwcześniej w przyszłym tyg dorwę się do oscyloskopu to zobaczę co tam siedzi.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
20-05-2010, 16:03
Dobra, ja siępobawiłem tym odbiornikiem, a właściwie anteną - kombinowałem jak mogłem od drutu 1/4lambda (ze współczynnikiem skrócenia ;) ) przez zwarcie wy antenowego do masy przez 100ohm, 1kOhm i bezpośrednio, a i tak na wyjściu pojawiają się impulsy jak jestem blisko routera WiFi.

Jak jestem dalej (pare m) to jest lepiej i już jest "bez błyskania ir", i wtedy działa wyzwalanie w trybie su04 i to z przyzwoitych odległości, ale CLS się nie wyrabia i już :( nie wiem dlaczego.
A do tego Białka zalała nam laboratorium i nie mam jak popatrzeć na przebiegi żeby rozkminic co się tam pokazuje i jak to wygląda :(

Na koniec jeszcze usmażyłem działający odbiornik z phottixa (jak się człowiek spieszy to się... polaryzacja pie... myli znaczy się :( )

W każdym bądź razie nie udało mi się opanować tego odbiornika, bo nadajnik działał ładnie. Nie wiem, najwcześniej w przyszłym tyg dorwę się do oscyloskopu to zobaczę co tam siedzi.

Pozdrawiam,
Tomek

Może problem jest w samym odbiorniku Phottix, który chodzi zbyt szeroko, a z odbiornikiem Telecontrolli będzie OK

EDIT

RRQ2-868 ma +/-200kHz

Marcin_gda
20-05-2010, 17:37
Coś wygląda, że może pojawić się konieczność dodania jakiegoś sygnału "modulowanego" impulsami CLS-a...
Albo przejście na sprzęt z modulacją FM...

Art Erie
20-05-2010, 18:45
Coś wygląda, że może pojawić się konieczność dodania jakiegoś sygnału "modulowanego" impulsami CLS-a...
Albo przejście na sprzęt z modulacją FM...

Spokojnie, to tylko odbiornik Phottixa; być może zbiera wszystko od podczerwieni po mikrofale, albo jeszcze szerzej :mrgreen:

miron19j
20-05-2010, 18:52
Spokojnie, to tylko odbiornik Phottixa; być może zbiera wszystko od podczerwieni po mikrofale, albo jeszcze szerzej :mrgreen:
czyżby jakieś sygnały z kosmosu?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon10.gif)

Art Erie
20-05-2010, 18:58
czyżby jakieś sygnały z kosmosu?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon10.gif)

Nie ;) To tylko router WiFi
[...] wyjściu pojawiają się impulsy jak jestem blisko routera WiFi. [...]

miron19j
20-05-2010, 19:02
Nie ;) To tylko router WiFi
a czy on nie chodzi na zdecydowanie innej częstotliwości?

Art Erie
20-05-2010, 19:04
a czy on nie chodzi na zdecydowanie innej częstotliwości?

Raptem jakieś 2000MHz :mrgreen:

miron19j
20-05-2010, 19:17
Raptem jakieś 2000MHz :mrgreen:
wynika z tego, że ten cały Phottix jest do d... i dlatego trzeba stosować kodowanie sygnału. Może faktycznie modulacja FM przyniosłaby poprawę sytuacji?

Art Erie
20-05-2010, 19:22
Zobaczymy jak będzie z odbiornikiem Telecontrolli, poniżej selektywność z danych producenta


[...]RRQ2-868 ma +/-200kHz

Jacek_Z
20-05-2010, 19:58
Z zaskoczeniem stwierdziłem, że watek jest w dziale lampy błyskowe. Jak przestaniecie pisac (i podbijać) to szybko przepadnie gdzieś w czeluściach działu o lampach.
Przeniosę do wynalazków i własnych inicjatyw.
Jak juz będzie "wersja produkcyjna" to sie da ogłoszenie w innym wątku.

QuadMan
20-05-2010, 23:05
Witam ponownie.

Hmm... wygląda, że jesteśmy w d...e ( w lesie znaczy się :-( ).


Spokojnie, to tylko odbiornik Phottixa; być może zbiera wszystko od podczerwieni po mikrofale, albo jeszcze szerzej :mrgreen:

ale Tymancjo testował odbiornik RR6 :

http://sensu.pl/download/rr6.pdf

A to jest Telecontrolli niestety :cry:. Panowie, problem jest o wiele poważniejszy. A właściwie to dwa problemy na raz :

1. Sprawa to szumy, jakie generują odbiorniki. Później te szumy są zamieniane na impulsy przez komparator na wyjściu odboirnika i mamy "fałszywe" impulsy. Niestety, nie jest tak, że mikrokontroler w lampie jest w stanie zawsze
je odfiltrować. Często jest tak, że te impulsy pasują do zainicjowania sekwencji CLS i lampa przez jakiś czas nie odpowiada nawet na poprawną sekwencję. Zresztą, nawet gdyby tak nie było, to takie impulsy generowane przez diodę IR to strata energii i nieuchronne błyskawiczne rozładowanie baterii w nadajniku. Walka z tym problemem w tak prostym systemie może polegać jedynie na podniesieniu progu przełączania komparatora - dlatego między innnymi pytałem Tomka o typ tego scalaka w odbiorniku RR6. Dodatkowo ,można próbować ograniczyć szumy odbiornika, co w praktyce oznaczałoby ograniczenie pasma demodulatora, ale jest to niestety w sprzeczności z punktem 2.

2. Sprawa to coś, co nasywa się "Max data rate" , czyli maksymalna dopuszczalna szybkość binarna transmisji dla danego łącza. Dla odbornika RR6, który zastosował Tomek, wynosi ona zaledwie 2KHz ( dane z PDF-a powyżej )- czyli w przeliczeniu zaledwie 4kbps. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że odbiornik nie jest w stanie poprawnie odebrać impulsów krótszych niż ok 1/4000 = 0.25ms = 250us. To conajmniej 4 razy za wolno.
I tu właśnie odbiornik jest wąskim gardłem - proste nadajniki ASK mają Max data rate na poziomie 20kbps, co w zupełności wystarczy. W uproszczeniu, maksymalna szybkość binarna odbiornika ASK ( a w sumie to każdego ) zależy głównie od szerokości pasma toru RF - selektywności - im lepsza selektywność, tym mniejsza szybkość binarna. Tutaj paradoksalnie, prosty odbiornik superreakcyjny będzie najlepszy. Drugim czynnikiem, mającym wpływ na Max data rate jest szerokość pasma demodulatora, za którą odpowiadają filtry na wyjściu tegoż.

Z powodu punktu 2, wszystkie wysokoczułe odbiorniki supreheterodynowe bez modyfikacji , jak np na TDA5610, TdA5600, czy MAX1473 odpadają. Paradoksalnie, takie "Phottixopodobne" , czy zmodyfikowany RR6, budzą największe nadzieje. Art Erie wspomniał wcześniej o czymś w rodzaju squelsha z CB, ale takie rozwiązanie niestety też odpada, ze względu na masakrycznie długi czas opóźnienia.



....Albo przejście na sprzęt z modulacją FM...

Typowe odbiorniki FSK też niestety szumią jak diabli bez sygnału na wejściu. Dlatego w praktycznych realizacjach, przed właściwą transmisją wysyła się np zero logiczne, które trwa znacznie dłużej niż poszczególne bity transmisji, aby się pozbyć szumu przed właściwym sygnałem.

W sumie, to i tak byłem w szoku, że rozwiązanie z Phottixem, jakie zaproponował Tomek, w ogóle działa. Też go zrobiłem, stosując swój odbiornik podczerwieni i zupełnie inny stopień wyjściowy do diody nadawczej. Jakoś to działa, ale ja w domu mam masę różnych "wynalazków" pracujących na 433MHz ( jakieś termometry, czujki alarmu itp. ), więc w sumie też bez rewelacji. Zdarza się, że lampy się nie wyzwolą itd. Wczoraj zastosowałem odbiornik RX+4MM5 ( tym razem Aurel na MAX1473 ) i po przerobieniu filtra w demodulatorze ( zmiana częstotliwosci granicznej FDP z 5 na 15KHz ) działa podobnie do Phottixa, jest znacznie czulszy, ale niestety pojawiają się szpilki na wyjściu, co czyni całą transmisję bardzo zawodną. Może dobiorę się do komparatora na wyjściu FDP - tam jest to trochę bardziej skomplikowane ( data slicer z komparatorem ), zobaczymy.... Aha, bez przeróbki FDP w tym moim odbiorniku, to w ogóle d..a, impulsy są tak zdegradowane, że w ogóle nie ma szans na jakikolwiek CLS

Pomału zaczynam wracać do swej pierwotnej koncepcji ( ileś tam stron wcześniej już o tym pisałem ) :


Coś wygląda, że może pojawić się konieczność dodania jakiegoś sygnału "modulowanego" impulsami CLS-a...

Mam radyjka, które są dużo sprytniejsze niż to co my tu próbujemy zrobić, umożliwiają osiągnięcie szybkości transmisji na poziomie 115kbps, co spokojnie wystarczy, ale niestety ich konfiguracja to kilkanaście stron, do tego zamiana CLS-a na "normalną" transmisję, a i tak jest jeden problem, który może całą tą koncepcję uczynić nierealizowalną. Niestety to masa roboty, być może daremnej, a z czasem u mnie też krucho...

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
20-05-2010, 23:20
Kurcze! A czy są jakieś proste moduły analogowe? Wtedy możemy odciąć poziom szumów i korzystać tylko z mocnych sygnałów...

QuadMan
20-05-2010, 23:59
Kurcze! A czy są jakieś proste moduły analogowe? Wtedy możemy odciąć poziom szumów i korzystać tylko z mocnych sygnałów...

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, masz na myśli moduły analogowe dosłownie ? Takie do transmisji dźwięku np. ?

To już chyba lepiej kombinować z max. silnym nadajnikiem i obcinaniem słabych sygnałów komparatorem, poprzez regulację jego progu. Myślałem też o czymś w rodzaju AGC ( ale nie regulacja wzmocnienia, a automatyczna regulacja progu komparatora w zależności od poziomu odebranego sygnału )- ale ze względu na "impulsowy" - ( ASK ) charakter modulacji, bez wysyłania jakichś dodatkowych danych nie wiem jak to zrealizować.

Przyjrzę się jeszcze raz PDF-owi od MAX1473, z tego co widzę, jest bardzo podobny ( jeśli nie identyczny ) do TDA5210.

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
21-05-2010, 00:09
Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, masz na myśli moduły analogowe dosłownie ? Takie do transmisji dźwięku np. ?

To już chyba lepiej kombinować z max. silnym nadajnikiem i obcinaniem słabych sygnałów komparatorem, poprzez regulację jego progu. Myślałem też o czymś w rodzaju AGC ( ale nie regulacja wzmocnienia, a automatyczna regulacja progu komparatora w zależności od poziomu odebranego sygnału )- ale ze względu na "impulsowy" - ( ASK ) charakter modulacji, bez wysyłania jakichś dodatkowych danych nie wiem jak to zrealizować.

Przyjrzę się jeszcze raz PDF-owi od MAX1473, z tego co widzę, jest bardzo podobny ( jeśli nie identyczny ) do TDA5210.

Pozdrawiam, QuadMan

Dokładnie miałem na myśli analogowe moduły takie jak w zestawach do karaoke z All.. po 30zł/szt (chyba są analogowe ?).
Przy silnym nadajniku, można obciąć dolną część amplitudy sygnału. Niestety nie mam pojęcia o elektronice i zastanawaiam się, jak to się wyrobi z przebiegami czasowymi impulsów. Słowo "komparator" przeczytałem po raz pierwszy dziś w Twoim poście (reszta to google ;) ). Ale od wiedzy co to jest "komparator", do jego regulacji jego progu droga daleka...
W końcu nie potrzebujemy jakiś kosmicznych modółów łączności, a jedynie prostego a jednoczesnie szybkiego CW .

Art Erie
21-05-2010, 00:52
Wiem, że to jest tak proste, że aż śmieszne http://felektr.katalogi.pl/Najprostszy_nadajnik_CW-t17193.html

QuadMan
21-05-2010, 02:23
Witam ponownie.

Art Erie, najpierw pytanie, a później dobre wieści:

1. Masz ten odbiornik na TDA5210 Telecontrolli ( bodajże RRQ2 )? Po analizie PDF-ów TDA5210 i MAX1473 odkryłem, że układy te są niemal bliźniacze, z naszego punktu widzenia różnią się nieistotnymi szczegółami.

2. Tak jak już wcześniej pisałem, przeliczyłem i zmieniłem kondensatory w FDP demodulatora w swoim odbiorniku.

3. Po analizie noty aplikacyjnej Microchipa zmieniłem też próg porównania w komparatorze. Właściwie to powinienem to zrobić inaczej ( przerobić komparator wyjściowy na wersję z histerezą ), ale nie chciałem ryć płytki odbiornika. Okazało się, że po tej zmianie CLS działa nareszcie ok. Mimo zakłócen w moim domu Lampa wyzwala się pewnie przez kilka ścian. Co prawda na wyjściu odbiornika sporadycznie ( raz na kilka - kilkanaście sekund ) pojawiają się śmieci, aloe te nie mają już znaczenia. Te moje zmiany można bez problemu zastosować w odbiorniku na TDA5210 i na pewno przyniosą skutek. Te sporadyczne impulsy mogą mieć jednak wpływ na zużycie baterii , dlatego ja w mojej wersji zamierzam docelowo zastosować akumulator taki jak bateria 6F22.

4. Z moich zabaw wynika, że znaczną poprawę wyzwalania przyniosło zastosowanie uniwibratora formującego impulsy dla diody nadawczej IR, tak aby szerokość impulsów wyzwalających diodę IR nie zależała od szerokości impulsów z odbiornika.

5. Pozostała jeszcze sprawa fotodiody i jej nasycania przez błyski lampy. U mnie działa to dobrze w odległości ok 30 cm do metra od lampy wyzwalającej, dlatego jeszcze z tym trzeba coś zrobić.

Pozdrawiam, QuadMan

tymancjo
21-05-2010, 08:09
Hej,

Niemożliwe, że tak powaliłem odbiornik nie doczytując o szybkości transmisji. Mea Culpa.

W każdym razie widzę, że posunęliśmy się do przodu w tej koncepcji.
QuadMan, jak znajdziesz chwilę to daj więcej detali Twojej modyfikacji.

Tak sobie myślę, że jeżeli po zmianie szerokości pasma, modyfikacji odniesienia komparatora i dodania generatora mono-stabilnego na sterowanie diodą IR działa pewnie na 433MHz (bo tak zrozumiałem) to przeniesienie tej koncepcji na 868MHz winno dać już bardzo fajne efekty. Tam już nie ma tyle urządzeń nadawczo-odbiorczych jak na 433MHz.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
21-05-2010, 10:26
Witam ponownie.

Art Erie, najpierw pytanie, a później dobre wieści:

1. Masz ten odbiornik na TDA5210 Telecontrolli ( bodajże RRQ2 )? Po analizie PDF-ów TDA5210 i MAX1473 odkryłem, że układy te są niemal bliźniacze, z naszego punktu widzenia różnią się nieistotnymi szczegółami.

2. Tak jak już wcześniej pisałem, przeliczyłem i zmieniłem kondensatory w FDP demodulatora w swoim odbiorniku.

3. Po analizie noty aplikacyjnej Microchipa zmieniłem też próg porównania w komparatorze. Właściwie to powinienem to zrobić inaczej ( przerobić komparator wyjściowy na wersję z histerezą ), ale nie chciałem ryć płytki odbiornika. Okazało się, że po tej zmianie CLS działa nareszcie ok. Mimo zakłócen w moim domu Lampa wyzwala się pewnie przez kilka ścian. Co prawda na wyjściu odbiornika sporadycznie ( raz na kilka - kilkanaście sekund ) pojawiają się śmieci, aloe te nie mają już znaczenia. Te moje zmiany można bez problemu zastosować w odbiorniku na TDA5210 i na pewno przyniosą skutek. Te sporadyczne impulsy mogą mieć jednak wpływ na zużycie baterii , dlatego ja w mojej wersji zamierzam docelowo zastosować akumulator taki jak bateria 6F22.

4. Z moich zabaw wynika, że znaczną poprawę wyzwalania przyniosło zastosowanie uniwibratora formującego impulsy dla diody nadawczej IR, tak aby szerokość impulsów wyzwalających diodę IR nie zależała od szerokości impulsów z odbiornika.

5. Pozostała jeszcze sprawa fotodiody i jej nasycania przez błyski lampy. U mnie działa to dobrze w odległości ok 30 cm do metra od lampy wyzwalającej, dlatego jeszcze z tym trzeba coś zrobić.

Pozdrawiam, QuadMan

Ad.1. Tak. Mam 3 odbiorniki RRQ2 i 1szt nadajnika RT8-868, do tego 3 anteny SMD i jeden "patyk" 2dBi oczywiście na 868MHz.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_6118.jpg)

Ad.2 Nie wiem co z ta diodą, ale w diodę Sabiny można walić z bliskiej odległości i wszystko działa normalnie, trzeba będzie diodę zabudowac blaszką i zostawić tylko szczelinę.

Nareszcie dobre wieści :) A już miałem zrobić kolejny odbiornik z krzemienia :)
QuadMan jak odeśpisz, prosimy o szczegóły!


Hej,

Niemożliwe, że tak powaliłem odbiornik nie doczytując o szybkości transmisji. Mea Culpa.

W każdym razie widzę, że posunęliśmy się do przodu w tej koncepcji.
QuadMan, jak znajdziesz chwilę to daj więcej detali Twojej modyfikacji.

Tak sobie myślę, że jeżeli po zmianie szerokości pasma, modyfikacji odniesienia komparatora i dodania generatora mono-stabilnego na sterowanie diodą IR działa pewnie na 433MHz (bo tak zrozumiałem) to przeniesienie tej koncepcji na 868MHz winno dać już bardzo fajne efekty. Tam już nie ma tyle urządzeń nadawczo-odbiorczych jak na 433MHz.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Pozdrawiam,
Tomek

Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe problemy, to ja zaczynam strugać prosty nadajnik i odbiornik analogowy....

Marcin_gda
21-05-2010, 11:26
5. Pozostała jeszcze sprawa fotodiody i jej nasycania przez błyski lampy. U mnie działa to dobrze w odległości ok 30 cm do metra od lampy wyzwalającej, dlatego jeszcze z tym trzeba coś zrobić.
Pozdrawiam, QuadMan

Dioda powinna pracować "na zwarcie", czyli najlepiej byłoby ją obciążyć tranzystorem w układzie wspólnej bazy.
Inna możliwość, to podłączenie do wejścia wzmacniacza operacyjnego pracującego jako klasyczny wzmacniacz odwracający, tyle, że bezpośrednio do "węzła sumującego" (z pominięciem rezystora). Z drugiej strony po porostu do masy.

Art Erie
21-05-2010, 11:56
Dioda powinna pracować "na zwarcie", czyli najlepiej byłoby ją obciążyć tranzystorem w układzie wspólnej bazy.
Inna możliwość, to podłączenie do wejścia wzmacniacza operacyjnego pracującego jako klasyczny wzmacniacz odwracający, tyle, że bezpośrednio do "węzła sumującego" (z pominięciem rezystora). Z drugiej strony po porostu do masy.

Możesz narysować to rozwiązanie z tranzystorem?

QuadMan
21-05-2010, 12:32
Witam,

na wstępie muszę napisać, że niestety nie wszystko do końca jest tak super, jak wcześniej napisałem. Okazuje się, że są problemy , jeśli odległość nadajnik - odbiornik jewst mniejsza niż 3 m. Na większe odległości wszystko działa ok. Na razie nie wiem dlaczego :sad::sad::sad:. Do 6 rano walczyłem, ale tego nie udało mi się rozwiązać.


Jeśli pojawią się jakieś dodatkowe problemy, to ja zaczynam strugać prosty nadajnik i odbiornik analogowy....

Najlepiej ten z krzemienia, albo... drewniany :D. A poważnie mówiąc, to pewnie nic nie da, bo prostr radyjka analogowe nie przeniosą żądanego pasma bez zniekształceń.



Hej,

Niemożliwe, że tak powaliłem odbiornik nie doczytując o szybkości transmisji. Mea Culpa.

W każdym razie widzę, że posunęliśmy się do przodu w tej koncepcji.
QuadMan, jak znajdziesz chwilę to daj więcej detali Twojej modyfikacji.
Pozdrawiam,
Tomek

Niestety wszystkie te proste radyjka mają Max data rate na poziomie 2400 - 4800 bps, a to niestety sporo za mało.



Ad.1. Tak. Mam 3 odbiorniki RRQ2 i 1szt nadajnika RT8-868, do tego 3 anteny SMD i jeden "patyk" 2dBi oczywiście na 868MHz.

Czas na opis modyfikacji odbiornika na TDA 5210 albo na MAX1473:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img517.imageshack.us/img517/9343/tda5210.jpg)

Najpierw FDP : Elementy zewnętrzne tego filtra to kondensatory C1 i C2. Trzeba zmienić je na C1=150pF i C2 = 68pF ( filtr dla f=15kHz, filtr Bessela ).

Teraz próg komparatora - slicera: Trzeba zmierzyć wartość rezystancji rezystora R1 i jako R2 wziąć rezystor który spełnia warunek : R2= (15-20)*R1.

To wszystkie modyfikacjie odbiornika na teraz. Na fotce, którą umieścił ArtErie nie jestem w stanie zidentyfikować tych elementów poza C1, bo ścieżki idą pod scalakiem. Trzeba wziąć miernik i poszukać. Co do R2, to być może jest on też na płytce, ( u mnie np. w rozwiązaniu z MAX1473 był ) ale pewnie ma o wiele większą wartość.
UWAGA: C1, C2, C3, R1 są na płytce na bank, trzeba szukać do skutku :D !!!!

Na teraz to tyle, muszę w końcu zabrać się za robotę, niestety. Pozostałe modyfikacje ( uniwibrator i stopień wyjściowy do diody IR ) później, wieczorem albo jutro jeśli nie dam rady.

P.S. Panowie, nie macie jakiegoś freewarowego softu do wycinania obrazków ( i tekstu ) z PDF-ów ????

Pozdrawiam, QuadMan

Art Erie
21-05-2010, 12:43
[...]P.S. Panowie, nie macie jakiegoś freewarowego softu do wycinania obrazków ( i tekstu ) z PDF-ów ????

Linuksowa przeglądarka .pdf Evince radzi sobie z tekstem w .pdf-ach bez problemu ( Ctrl + C; Ctrl + V).

EDIT
W nawiązaniu do schematu TDA5210 zamieszczonego przez QuadMan'a dorzucę jeszcze ten.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/TDA5210.jpg)

R
21-05-2010, 12:45
P.S. Panowie, nie macie jakiegoś freewarowego softu do wycinania obrazków ( i tekstu ) z PDF-ów ????

Pozdrawiam, QuadMan


PRT SCR a pozniej np irfan

QuadMan
21-05-2010, 13:04
Witam,


Linuksowa przeglądarka .pdf Evince radzi sobie z tekstem w .pdf-ach bez problemu ( Ctrl + C; Ctrl + V).


No niestety nie jestem Linuksowy.


PRT SCR a pozniej np irfan

Dzięki, na razie tak robię.

Pozdrawiam, QuadMan

tymancjo
21-05-2010, 13:09
Stary, super dzięki za info. Bede patrzył na to po weekendzie bi teraz robota a weekend fotograficzny.

Co do zrzutów ekranu to:
http://www.wisdom-soft.com/products/screenhunter_free.htm

jest free i robi co się che, całe, wycinki, do schwka, do pliku... do wyboru do koloru.

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
21-05-2010, 15:48
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_6118a.jpg)

Powyżej zaznaczyłem rozmieszczenie elementów: C1; C2; C3 i R1 na RRQ2-868 z układem TDA5210

Oznaczenie R1 „104” - czyli wartość rezystora R1 to 100kOhm

Jeśli ktoś będzie miał możliwość, to proszę o weryfikację powyższych danych ;)

Proszę też zwrócić uwagę na jakość wykonania modułów, gdyż na jednym z elementów mam zwarte nóżki TDA5210 (widać to nawet na zdjęciu ).

Art Erie
21-05-2010, 20:56
[...]Teraz próg komparatora - slicera: Trzeba zmierzyć wartość rezystancji rezystora R1 i jako R2 wziąć rezystor który spełnia warunek : R2= (15-20)*R1. [...]

Możesz mi wyjaśnić ten wzór? Bo cokolwiek podstawimy za R1, wynik będzie miał wartość ujemną...

andrstac
21-05-2010, 22:17
15-20 to wartość orientacyjna od 15 do 20:)

Art Erie
21-05-2010, 22:48
15-20 to wartość orientacyjna od 15 do 20:)


:)
Dobre! A ja tu kombinuję jak ten "dzielnik" (czy jak to się tam nazywa) policzyć ;)
A możesz jeszcze napisać „15-20” - czego? Ohm, kOhm ???
A najlepiej to konkretnie co mam tam zapakować, jeśli R1 to 100kOhm ;)

QuadMan
22-05-2010, 02:31
:)
Dobre! A ja tu kombinuję jak ten "dzielnik" (czy jak to się tam nazywa) policzyć ;)
A możesz jeszcze napisać „15-20” - czego? Ohm, kOhm ???
A najlepiej to konkretnie co mam tam zapakować, jeśli R1 to 100kOhm ;)

Czyli inaczej od 1500 do 2000 kOhm ( 1,5 do 2 MOhm ).

Pozdrawiam, QuadMan

lazik_s
26-05-2010, 06:39
I jak tam Panowie sytuacja się przedstawia na chwilę obecną?

conik
26-05-2010, 08:59
zupelnie nie wiem o czym mowicie ale i tak jestem pod wrazeniem waszej wiedzy i samozaparcia:)
szacunek:)

Art Erie
26-05-2010, 10:31
Dzięki testom wykonanym przez Tymancjo na module Phottixa, wiemy że pomysł działa, jednak zrezygnowaliśmy z częstotliwości 433MHz na rzecz 868MHz z racji mniejszych zakłóceń.
QuadMan poradził sobie z małą przeróbką modułu radiowego, która była konieczna do prawidłowego działania w ramach naszego projektu. W tej chwili czekam na przesyłkę drobnych elementów elektronicznych i laminatu, następnie składam prototyp; może koledzy zrobią to szybciej :)
Reasumując: urządzenie działa, prawdopodobnie będzie wymagać jedynie ostatnich „szlifów”.

R
26-05-2010, 10:33
jest przewidziana wersja komercyjna? ;)

Art Erie
26-05-2010, 10:41
Raczej kilka wersji dokładnych opisów krok po kroku, jak to zrobić. Najbardziej kłopotliwe będzie zrobienie płytki drukowanej ( będę to robił drugi raz w życiu :mrgreen: ), samo wlutowanie elementów to 5 minut roboty (pewnie i tak poproszę o pomoc znajomego z RTV ;) ).

R
26-05-2010, 10:53
a czy bedziecie sluzyc pomoca tym, dla ktorych nie lada wyzwaniem jest posmarowanie chleba maslem? :mrgreen:

Art Erie
26-05-2010, 10:58
a czy bedziecie sluzyc pomoca tym, dla ktorych nie lada wyzwaniem jest posmarowanie chleba maslem? :mrgreen:

Mam podobne problemy :mrgreen: Więc damy radę :)

R
26-05-2010, 11:02
ok... w razie czego bede sie przypominal ;)

Art Erie
26-05-2010, 11:07
Mimo prostego rysunku ścieżek zamówiłem laminat światłoczuły, płytkę wykonuje się podobnie jak "odbitki stykowe" ;)

andrstac
26-05-2010, 11:09
Raczej kilka wersji dokładnych opisów krok po kroku, jak to zrobić. Najbardziej kłopotliwe będzie zrobienie płytki drukowanej ( będę to robił drugi raz w życiu :mrgreen: ), samo wlutowanie elementów to 5 minut roboty (pewnie i tak poproszę o pomoc znajomego z RTV ;) ).

Ja cały czas czekam na ostateczną wersję schematu - chłopaki cały czas widzę, pracują - moja deklaracja jest cały czas aktualna. Myślę że do 10 kompletów płytek jestem w stanie zorganizować po kosztach laminatu + przesyłka (wytrawione, powiercone, z ewentualnym opisem strony elementów). Ale nie chcę podchodzić do tematu, gdy cały czas schemat ostateczny nie jest gotowy - zdaję sobie sprawę że potem ewentualna przeróbka dla osoby nie obeznanej w temacie oznaczałaby zarzucenie projektu.

Art Erie
26-05-2010, 13:05
Właśnie dotarły do mnie kondensatory SMD i laminat :)

tymancjo
28-05-2010, 09:46
Ja cały tydzien miałem zdjęciowy wieć nie ruszyłem za bardzo nic.
Next week będę starał się uruchomić idbiornik telecontroli 433MHz z modyfikacjami wg QuadMan'a. Jak klapnie, to potem werjsa 8xxMHz i testy w terenie.

Na razie dokupiłem 3cią lampę z cls, hehehe ;)

Art Erie
28-05-2010, 09:54
W wykonaniu schematu płytki wspiera mnie andrstac, osobiście dostawałem już białej gorączki z tym labiryntem Minotaura :(
Sam moduł już przerobiony, pozostaje naświetlenie i wytrawienie płytki. Więc wersja na 868MHz zostanie polutowana w przyszłym tygodniu.

Art Erie
31-05-2010, 20:22
Wzory do naświetlań przygotował andrstac (wielkie dzięki !), teraz czekam na kilka chwil ze słońcem (nie mam naświetlarki).

szymony
31-05-2010, 20:53
Wzory do naświetlań przygotował andrstac (wielkie dzięki !), teraz czekam na kilka chwil ze słońcem (nie mam naświetlarki).
Płytka chyba nie ma zbyt dużych gabarytów, ihmo tester banknotów, czy lampa owadobójcza powinny dać radę.

Art Erie
31-05-2010, 20:57
Płytka chyba nie ma zbyt dużych gabarytów, ihmo tester banknotów, czy lampa owadobójcza powinny dać radę.

Niestety nie mam nic takiego pod ręką, a budowanie naswietlarki do jednego projektu mija się z celem. Można użyć termotransferu, ale z tego co czytałem wymaga nieco wprawy by prawidłowo przenieść nadruk.
Jeśli się nie wypogodzi zrobię kilka testów wydłużając czas naświetlania.

szymony
31-05-2010, 21:06
Niestety nie mam nic takiego pod ręką, a budowanie naswietlarki do jednego projektu mija się z celem. Można użyć termotransferu, ale z tego co czytałem wymaga nieco wprawy by prawidłowo przenieść nadruk.
Jeśli się nie wypogodzi zrobię kilka testów wydłużając czas naświetlania.

Prognozy nie są optymistycznie (kufa czerwiec za pasem, a tu aura z wczesnego marca). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, lub poznać kasjerkę z biedronki ;-)
Wystarczy jakiekolwiek źródło UV.

Art Erie
31-05-2010, 21:09
Prognozy nie są optymistycznie (kufa czerwiec za pasem, a tu aura z wczesnego marca). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, lub poznać kasjerkę z biedronki ;-)
Wystarczy jakiekolwiek źródło UV.

Nie wiem jaka jest czułośc tego laminatu, ale jak się nie wypogodzi, to zwiększę czas naświetlania z 2 do 30 minut i użyję świetlówki kompaktowej ;)
Teraz musze poszukać jeszce kawałka plexi, zrobić "chlorek" i kupić "kreta" :)

Art Erie
01-06-2010, 12:01
Schemat płytek wg. andrstac wydrukowany na folii, czyli gotowy do przeniesienia na laminat ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.auto-infor.pl/forumnikon/dsc_6818.jpg)

andrstac
01-06-2010, 15:45
Jeszcze słowo ode mnie:
Oczywiście jeżeli testy RF-CLSv2 się powiodą, to cała dokumentacja, łącznie z tymi rysuneczkami powyżej :) zostanie upubliczniona w wątku i rozesłana do każdego zainteresowanego. Tak jak wspomniałem wcześniej, będzie wykonane kilka, kilkanaście kompletów płytek (owierconych, z nadrukiem na stronie elementów), które za zwrotem kosztów roześlę chętnym.

A na razie czekamy na wyniki testów:)

darsedz
01-06-2010, 22:07
Prognozy nie są optymistycznie (kufa czerwiec za pasem, a tu aura z wczesnego marca). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, lub poznać kasjerkę z biedronki ;-)
Wystarczy jakiekolwiek źródło UV.
kolega używa jakiejś naświetlarki do tipsów - może u zaprzyjaźnionej kosmetyczki będzie mozna to zrobić ;)

Art Erie
01-06-2010, 22:19
kolega używa jakiejś naświetlarki do tipsów - może u zaprzyjaźnionej kosmetyczki będzie mozna to zrobić ;)

Właśnie przeglądałem internet pod kątem UV ;) Niestety tester do banknotów i lampa do tipsów mają bardzo małą moc, więc bliższa zażyłość z ekspedientką z "Biedronki", czy kosmetyczką wydaje się zbędna :mrgreen:
Emulsja światłoczuła jest wykonana prawdopodobnie na bazie dwuchromianu potasu, potrzebuje bowiem kilkuminutowego naświetlania UV'ką o mocy kilkuset Wat.
Można kupić lampę rtęciową na All... za parę złotych i przerobić ją na "kwarcówkę", ale nie chce mi się bawić z podłączaniem jakiś dławików i dorabiania do tego obudowy ( UV wali po oczach i skórze, a żarówka z All.. ma 700W - więc nie byle co ).
Chyba zamiast kupowania całego "browaru", zamówię po prostu płytki w sieci (?).

Marcin_gda
02-06-2010, 01:15
Widziałem niezłe wyniki z drukiem laserowym przenoszonym żelazkiem na płytkę. Bez męczenia się z UV. Wystarczy rzucić w google "Iron PCB"

andrstac
02-06-2010, 08:28
Widziałem niezłe wyniki z drukiem laserowym przenoszonym żelazkiem na płytkę. Bez męczenia się z UV. Wystarczy rzucić w google "Iron PCB"

To się nazywa termotransfer. Tak robię i efekty są znakomite.

Art Erie
02-06-2010, 10:01
Tak słyszłem o termotransferze, ale nie mam "zwykłego" laminatu (jedynie ten światłoczuły). Kolejne zamówienia w necie i czekanie na przesyłkę strasznie wydłużają czas, a to wszystko i tak trwa już tak długo, że zaczyna mnie to irytować ;)
andrstac obiecał zrobić "parkę" do testów, a chwilę wcześniej zamówiłem gotowe płytki w sieci, więc tak czy owak w przyszłym tygodniu powinien się pojawić polutowany prototyp. No chyba, że wcześniej będę miał czym naświetlić laminat, który już mam.

szymony
03-06-2010, 22:12
Właśnie przeglądałem internet pod kątem UV ;) Niestety tester do banknotów i lampa do tipsów mają bardzo małą moc, więc bliższa zażyłość z ekspedientką z "Biedronki", czy kosmetyczką wydaje się zbędna :mrgreen:
Emulsja światłoczuła jest wykonana prawdopodobnie na bazie dwuchromianu potasu, potrzebuje bowiem kilkuminutowego naświetlania UV'ką o mocy kilkuset Wat.

10W UV naświetlałem cirka 1/2h. Laminatu takiego nie miałem, tylko lakier światło czuły.

Art Erie
03-06-2010, 22:28
10W UV naświetlałem cirka 1/2h. Laminatu takiego nie miałem, tylko lakier światło czuły.

Opierałem się na info przeczytanych w sieci...
Na szczeście zapowiadają zmianę pogody, więc pewnie uda mi się naświetlić ten pierwszy w życiu laminat ( mam nadzieję, że nie będę się musiał w to jeszcze kiedyś bawić ).
Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Jacek_Z
03-06-2010, 22:41
. mam nadzieję, że nie będę się musiał w to jeszcze kiedyś bawić będziesz musiał i to w hurtowych ilościach :) Połowa forum będzie chciała te płytki :)

Art Erie
03-06-2010, 22:45
będziesz musiał i to w hurtowych ilościach :) Połowa forum będzie chciała te płytki :)

Najpierw zróbmy działający prototyp :)

PS

Póżniej go udoskonalimy i zlecimy wykonanie hurtem ( od wykonania są fachowcy ;) )

tymancjo
11-06-2010, 22:51
no i jak tam... smd smd, mundial i co umarło... ???

ja na razie nie modyfikowalem czekajac na rezultaty...

Art Erie
11-06-2010, 23:26
Co to jest mundial ?

:mrgreen:

Tak na serio, to czekam na przesyłkę od andrstac (poczta słabo się stara :( ).

Art Erie
14-06-2010, 21:42
Dotarły do mnie płytki Made in Andrstac (jescze raz dzięki :) ) na chwilę obecną polutowany jest odbiornik, więc wkrótce pierwsze testy :-P

prz3mo
14-06-2010, 22:04
Dotarły do mnie płytki Made in Andrstac (jescze raz dzięki :) ) na chwilę obecną polutowany jest odbiornik, więc wkrótce pierwsze testy :-P

Czekamy z niecierpliwością :)

igsux3
18-06-2010, 21:15
Coś się dzieje w temacie? Sezon się zbliża, a jakiś radiowy CLS nie byłby złym rozwiązaniem ;)

Art Erie
18-06-2010, 21:29
Zawalony jestem pracą...
Odbiornik "z grubsza" posklejany, mam nadzieję, że uda mi się polutować jutro nadajnik i przeprowadzić wstępne testy.
Jeśli wszystko będzie OK, w przyszłym tygodniu zrobimy wielkie testowanie we Wrocławiu ;)

igsux3
18-06-2010, 22:23
:D to chciałem usłyszeć. Koniecznie daj znać na GKJ (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=115), ja ze swojej strony oferuję SU-800 i SB-900 do testów :)

tymancjo
22-06-2010, 22:14
and....?

Art Erie
22-06-2010, 22:17
and....?

Prawie poskładane; dokładniej mówiąc, to trzeba wlutowac zasilanie i przetestować jak ( i czy ) działa.

lazik_s
27-06-2010, 09:03
and...?

tymancjo
27-06-2010, 12:27
Dokładnie o to samo miałem zapytać ...and?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Art Erie
29-06-2010, 12:08
Ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu, ale dziś mam dzień "gospodarczy" więc zaraz przyjdzie kolej na CLS :)

prz3mo
29-06-2010, 12:56
Nooo...oby zapał nie minął i akcja nie spełzła na niczym... ;)

wuqa
29-06-2010, 13:21
Art Erie. Miej świadomość, że oprócz tych udzielających się w wątku, masz zapewne spore grono cicho kibicujących fanów, trzymających kciuki za powodzenie całej akcji.
Nie zawiedź nas! ;)

igsux3
29-06-2010, 14:30
Wrocław czeka z niecierpliwością :p

miron19j
29-06-2010, 14:32
Art Erie. Miej świadomość, że oprócz tych udzielających się w wątku, masz zapewne spore grono cicho kibicujących fanów, trzymających kciuki za powodzenie całej akcji.
Nie zawiedź nas! ;)
czuję, że nawet całkiem spore :-D

Art Erie
29-06-2010, 15:52
Polutowane, niestety popełniłem jakieś błędy, bo nie ma żadnego sygnału na diodzie nadawczej :(

EDIT

Chyba już wiem co jest nie tak ;)

Błażej
29-06-2010, 17:18
Art Erie. Miej świadomość, że oprócz tych udzielających się w wątku, masz zapewne spore grono cicho kibicujących fanów, trzymających kciuki za powodzenie całej akcji.
Nie zawiedź nas! ;)

Katowice śledzą wątek w napięciu!

Art Erie
29-06-2010, 17:44
Na razie dupa zbita :(
Żle wlutowałem diodę IR, umieściłem ją za transoptorem zamiast przed, w efekcie czego nie dostawała ona sygnału i urządzenie nie działało...
Przy próbie właściwego wlutowania elementu musiałem podnieść płytkę modułu odbiornika Telecontroli ( wszystko było polutowane "na kanapkę" ).
Efekt jest taki, że płytka Telekontroli pękła....

Wniosek z tego jest taki, że ze mnie taki elektronik jak z koziej d... trąbka.

Za godzinę mam mieć telefon od konstruktora, uzgadniam szczegóły i orientacyjną cenę za wykonanie układów. Niech elektronika zajmują się elektronicy ;)

Skibek
02-07-2010, 21:31
Efekt jest taki, że płytka Telekontroli pękła....

Demyt! A mi pękło serce... Płock też się dołącza do akcji "Trzymamy kciuki za radiowy CLS".

Art Erie
02-07-2010, 21:38
W sumie to namieszało się bardziej niż przypuszczałem (klątwa jakaś czy cóś :( ???).
W każdym razie sprawy nie odpuszczam, jutro spróbuję reanimować zwłoki; jak się nie da zamawiam nowe elementy :mrgreen:

tymancjo
02-07-2010, 21:59
A to pech,

to ja po weekendzie wrócę do lutownicy

prz3mo
10-07-2010, 22:00
and... ? :)

Art Erie
10-07-2010, 22:06
Jestem wstępnie umówiony na zlecenie wykonania prototypu ( i ewentualnie pewnej ilości na potrzeby forumowiczów) firmie elektronicznej, ale w tym tygodniu nie miałem czasu dograć sprawy; mam nadzieję że w przyszłym się uda ;)

Rafał_Sz
11-07-2010, 12:25
W sumie to namieszało się bardziej niż przypuszczałem (klątwa jakaś czy cóś :( ???).
W każdym razie sprawy nie odpuszczam, jutro spróbuję reanimować zwłoki; jak się nie da zamawiam nowe elementy :mrgreen:
Pamiętaj, że wku... Chińczyków, bo muszą co chwilę za Tobą poprawiać. A przecież w dzisiejszych czasach podróba powinna być na kontenerowcu do Europy wcześniej niż oryginał. ;)


...

Osobiście też trzymam kciuki a powodzenie całej akcji.

igsux3
21-07-2010, 18:29
Coś nowego w temacie? Pół Polski spać nie może w oczekiwaniu na polski RCLS :mrgreen:

Art Erie
23-07-2010, 21:19
We wtorek mi komp, właśnie jestem świerzo po instalacji nowych systemów i oprogramowania. Teraz muszę nadrobic zaległości :(
We wtorek postaram się ruszyć sprawę CLS-a.

drosik
11-08-2010, 14:55
Bardzo ciekawy wątek.

lazik_s
11-08-2010, 17:54
Niestety niedokończony. A wydawało się, że będzie tak ciekawie, a tu na samym finiszu klops.

prz3mo
19-08-2010, 22:42
No właśnie... chyba projekt upadł :(

Art Erie
21-08-2010, 09:54
Nic nie upadło ;)
Z pewnościa będzie nieplanowane opóżnienie, ale wrócę do tematu.
Aktualnie mam remont w domu, a wiadomo ile to pochłania czasu i $$.

06-09-2010, 17:08
i jak tam projekt?

Art Erie
07-09-2010, 10:22
W dalszym ciągu mam remont w domu, w następnej kolejności będzie dokończenie http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=151438 , który jest już mocno zaawansowany w budowie. I dopiero wtedy będę mógł wrócić do CLS.

yassiek
17-09-2010, 20:19
Nie przeczytałem całego wątku, ale pomysł jest przedni. Zwłaszcza, jeśli ktoś już ma SU-800.
Na pewno jest wykonalny, bo takie rozwiązanie już na rynku istnieje: Radiopopper (http://shop.radiopopper.com/europeanpxsystem.aspx). Była o tym niedawno mowa w tym wątku (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=157148&page=2). Ale nie jest to tanie rozwiązanie: nadajnik i każdy odbiornik kosztują po 250 $.
Jeżeli udałoby się zrobić to taniej, to jestem bardzo zainteresowany. :D

Kryhu
22-01-2011, 14:37
Halo, dzieje się coś w wiadomej sprawie? :)
Na wiosnę zamierzam kupić coś przenoszącego CLS.
Pixele oddałem bo to loteria była, Canonierzy z flexami PW też mają sporo problemów.
Jedyne w tej chwili sensowne rozwiązanie jakie widzę to Radiopopper tyle że sporo kosztuje i nie znalazłem dystrybutora w Posce ani Europie :(

Czyli co - pomysł umarł czy na coś można liczyć?

Art Erie
22-01-2011, 14:44
Dwa posty wyżej masz wyjaśnienie, czyli w następnym etapie muszę zabrać się za dokończenie budowy riga. W wątku masz kompletny opis urządzenia i potwierdzenie, że działa udokumentowane przez kolegów.
Nie chcę podawać jakiś konkretnych terminów, bo wiadomo zawsze coś "wyskoczy", w każdym razie pomysł nie umarł, jedynie czeka na realizację. Myślę, że każdy średnio kumaty elektronik na podstawie wątku jest w stanie zrobić taki układ.

Jacek_Z
22-01-2011, 17:01
Canonierzy z flexami PW też mają sporo problemów.
systemy błysku canona i nikona sa na tyle inne, że absolutnie nie ma co przekładać doświadczeń z funkcjonalności jednego systemu na drugi. W nikonie może być zupełnie inaczej. Może być lepiej ... i może być gorzej :mrgreen:
Poczekajmy na opinie o PW FlexTT dotyczące tych urządzeń zrobionych na nikona.
Na razie nie zgłaszano jakiś większych wpadek.
Zresztą na canonie ludzie sa generalnie zadowoleni. Wpadka była z pierwszymi egz PW z pracy z niektórymi modelami body (np stara piątką). Nowsze oprogramowanie poprawiło tam sporo.

Kryhu
23-01-2011, 21:29
Poczekajmy na opinie o PW FlexTT dotyczące tych urządzeń zrobionych na nikona.
Na razie nie zgłaszano jakiś większych wpadek.


To mam na myśli:

http://www.youtube.com/watch?v=pJbEsC27Quk

Bo jeśłi nowe PW są tak skuteczne to ja dziękuję, stąd rozważam Radiopoppery.
Gdybyśmy mógł dostać w Polsce Poppery na FV to już bym go miał.


Dwa posty wyżej masz wyjaśnienie, czyli w następnym etapie muszę zabrać się za dokończenie budowy riga. W wątku masz kompletny opis urządzenia i potwierdzenie, że działa udokumentowane przez kolegów.
Nie chcę podawać jakiś konkretnych terminów, bo wiadomo zawsze coś "wyskoczy", w każdym razie pomysł nie umarł, jedynie czeka na realizację. Myślę, że każdy średnio kumaty elektronik na podstawie wątku jest w stanie zrobić taki układ.

Jestem szarym użytkownikiem i nie znam się na elektronice :/
Czy jesteś w stanie w przybliżeniu określić czy będzie to wiosna/lato.....2011 czy dalej?
Pytam bo chętnie zapłacę za polską myśl techniczną zamiast napychać kieszenie innym :)

Art Erie
23-01-2011, 21:46
Niestety ja o elektronice podobnie jak Ty nie mam pojęcia ( wystarczy wrócić do poczatku watku, aby się o tym przekonać :mrgreen: ). Cały pomysł powstał w głowie laika, na zasadzie "że nie ma takiej rury, której nie da się odetkać", jak widać takie spojrzenie jest czasem potrzebne ;)
Nie przewiduję też produkcji tego typu układów, jednak z tego co się orientowałem w zamówieniach to rozsądnym jest zbudowanie prototypu i niewielkiej partii urządzeń, tak aby jednostkowa cena mieściła się w granicach rozsądku. Będę więc musiał ( z czyjąś pomocą ) zbudować prototyp, a następnie zlecić wykonanie układu firmie. Zobaczymy jak to będzie wyglądać, ale prawdopodobnie całą dokumentację techniczną będę mógł zamieścić w tym wątku. Kiedy wrócę do tematu? Naprawdę nie potrafię powiedzieć.

Jacek_Z
23-01-2011, 22:06
To mam na myśli:

http://www.youtube.com/watch?v=pJbEsC27Quk

Bo jeśłi nowe PW są tak skuteczne to ja dziękuję, stąd rozważam Radiopoppery.
Gdybyśmy mógł dostać w Polsce Poppery na FV to już bym go miał.
Ale ja już pisałem, że system canona i nikona jest inny. A ty mi linkujesz film gdzie sprawdzają PW na canonie (nie przeglądałem co prawda wszystkich 8 cześci, szkoda mi czasu).
Dla mnie (celowe podkreślenie) radiopopper jest absolutnie bez sensu, z kilku powodów odrzuciłem pomysł jego kupna po 1 s.
1. nie załatwia mi sprawy wyzwalania lamp studyjnych.
2. nie współpracuje z innymi moimi radiówkami PW
3. nie współpracuje z swiatłomierzem sekonica
4. używanie jest upierdliwe na maxa, nie mam zamiaru się męczyć (montaż na lampie i konieczność posiadania kolejnej lampy jako sterującej)
Nie interesują mnie rekordy odległości, w mojej praktyce wymagam zasięgu ze 30-40 m max.

lazik_s
02-04-2011, 09:29
OK. Widać że projekt upadł. Zebrał ktoś może do kupy ostateczną wersję nadajnika i odbiornika - chodzi głównie o schematy?

Art Erie
02-04-2011, 09:46
OK. Widać że projekt upadł. Zebrał ktoś może do kupy ostateczną wersję nadajnika i odbiornika - chodzi głównie o schematy?

Wszystko jest w wątku, bynajmniej moje pliki nie zostały usuniete z serwera.
Projekt nie updał, tylko czeka na swoją kolej. Teraz muszę się zająć rigiem (4-5 tyś zł); a niestety wszystko wymaga $$.
To nie jest tak, że realizując taki projekt kupujesz A+B+C, lutujesz ze sobą i wszystko działa.
Do tej pory utopiłem ponad tysiąc, koledzy też dopłacili swoje za wiedzę, którą mamy w tym wątku :)
Jeśli ktoś ma ochotę zbudować prototyp, to oczywiście zapraszam.

Art Erie
06-09-2011, 23:43
Wysłałem e-mail do Phottix LTD z propozycją...
Jeśli mnie oleją, trzeba będzie samodzielnie wrócić do tematu ;)

tymancjo
28-09-2011, 16:34
Idzie jesień, i może będzie trochę czasu znowu :)

Jako notatka :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1566129.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1346950-0.html

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
28-09-2011, 16:39
Trzeba będzie się tym w końcu zająć ;)
Z perspektywy czasu sądzę, że powinno się zastosować mniejszą baterię niż ta "baryła" 9V. Wiadomo, że zmniejszy to zasięg, ale konstrukcja będzie mniejsza i lżejsza. Problemem jest też samo pudełko...

tymancjo
28-09-2011, 21:41
Bateria i takie tam to potem, na początek dwie sprawy:

- Prędkość transmisji i jej pewność
- wykrywanie blysku bez efektów nasycania zlacza

Pozdrawiam,
Tomek

Art Erie
28-09-2011, 21:45
Czyli trzeba zrobić prototyp i przestrzelić go.
W listopadzie będęmiał trochę czasu..

Skibek
29-09-2011, 14:41
Z perspektywy czasu sądzę, że powinno się zastosować mniejszą baterię niż ta "baryła" 9V. Wiadomo, że zmniejszy to zasięg, ale konstrukcja będzie mniejsza i lżejsza.
A nie lepiej takiego paluszka 12V zapodać? A23 chyba się to zwie.
Ot, pierwsza z brzegu... (http://elkom-serwis.com.pl/baterie-alkaliczne/147--bateria-12v-lr23a-23a-mn21-a23-alkaliczna-vipow.html)
Lekka, mała i... przyjemna ;)

Art Erie
29-09-2011, 14:55
A nie lepiej takiego paluszka 12V zapodać? A23 chyba się to zwie.
Ot, pierwsza z brzegu... (http://elkom-serwis.com.pl/baterie-alkaliczne/147--bateria-12v-lr23a-23a-mn21-a23-alkaliczna-vipow.html)
Lekka, mała i... przyjemna ;)

Dzięki, problem znika :)

Skibek
29-09-2011, 14:57
Dzięki, problem znika :)
...i może nawet zasięg się zwiększy (wiadomo: 1V = 1km) ;P

tymancjo
30-09-2011, 15:52
To następny test bede planował na tym:

http://www.tme.eu/dok/04_uklady_scalone/rtx-mid-3v.pdf

pozdrawiam,
Tomek