PDA

Zobacz pełną wersję : 5700 zł zasiłku macierzyńskiego



arttie
23-04-2010, 20:15
Sposób na LEGALNE zwiększenie zasiłku macierzyńskiego do prawie 6 tys. zł.
Dotyczy to tylko osób, które mogą założyć firmę (może komuś się przyda)

http://wiadomosci.onet.pl/2159131,10,item.html

jak było to zamknąć/usunąć.

gregory_21
23-04-2010, 21:17
Sposób na LEGALNE zwiększenie zasiłku macierzyńskiego do prawie 6 tys. zł.
Dotyczy to tylko osób, które mogą założyć firmę (może komuś się przyda)

http://wiadomosci.onet.pl/2159131,10,item.html

jak było to zamknąć/usunąć.

No to ładne kwiecie... szkoda, że nie wiedziałem o tym rok temu :D
Może żona za podsunięcie tej wiadomości rzuciłaby jakiś grosz na D700 z fajnym szkiełkiem :mrgreen:

arttie
23-04-2010, 21:34
Ja tez już po (narodzinach) a zanim następna szansa będzie to pewnie już to wycofają :(

freefly
23-04-2010, 21:57
Sposób na LEGALNE zwiększenie zasiłku macierzyńskiego do prawie 6 tys. zł.
Dotyczy to tylko osób, które mogą założyć firmę (może komuś się przyda)

http://wiadomosci.onet.pl/2159131,10,item.html

jak było to zamknąć/usunąć.

To jakaś bzdura. Prowadząc działalność gospodarczą dopiero po 180-dniowym okresie opłacania składki ubezpieczenia chorobowego nabywa się prawo do świadczenia. Bez względu czy to kobieta czy mężczyzna.

Czyli pół roku przed urodzeniem dziecka kobieta powinna założyć działalność gospodarczą i przez sześć miesięcy opłacać ZUS, żeby wypłacili jej ten wypasiony zasiłek macierzyński.
Jaka to korzyść?
W tych mediach to same głupoty wypisują.

arttie
23-04-2010, 22:01
To jakaś bzdura. Prowadząc działalność gospodarczą dopiero po 180-dniowym okresie opłacania składki ubezpieczenia chorobowego nabywa się prawo do świadczenia. Bez względu czy to kobieta czy mężczyzna.

Czyli pół roku przed urodzeniem dziecka kobieta powinna założyć działalność gospodarczą i przez sześć miesięcy opłacać ZUS, żeby wypłacili jej ten wypasiony zasiłek macierzyński.
Jaka to korzyść?
W tych mediach to same głupoty wypisują.

Może zasiłek macierzyński rządzi się innymi prawami ?

miron19j
23-04-2010, 22:15
To jakaś bzdura. Prowadząc działalność gospodarczą dopiero po 180-dniowym okresie opłacania składki ubezpieczenia chorobowego nabywa się prawo do świadczenia. Bez względu czy to kobieta czy mężczyzna.

Czyli pół roku przed urodzeniem dziecka kobieta powinna założyć działalność gospodarczą i przez sześć miesięcy opłacać ZUS, żeby wypłacili jej ten wypasiony zasiłek macierzyński.
Jaka to korzyść?
W tych mediach to same głupoty wypisują.
może to mieć sens, jeżeli ktoś prowadzi działalność. Ubezpieczenie chorobowe to na dzień dzisiejszy 46,25.- (9,68%) Pół roku przed porodem kobieta ubezpiecza się zdrowotnie, resztę składek i tak musi płacić. Trzy miesiące przed podnosi składkę do maksimum. W momencie porodu przechodzi na macierzyński, a po urlopie zmniejsza składki do minimum. Trzeba by to przeliczyć, może się opłacać.

freefly
23-04-2010, 22:35
Może zasiłek macierzyński rządzi się innymi prawami ?


Mała korekta. Prowadzący działalność opłacający składkę chorobową mogą od 2008 r skorzystać ze świadczeń już po 90 dniach opłacania składek. Wcześniej było po 180 dniach.

Sądzisz, że osoby zatrudnione na etat będą masowo zakładać działalność gospodarczą.
Jeżeli więc osoba prowadząca działalność gospodarczą i jednocześnie pobierająca zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia nie wyrejestrowała działalności gospodarczej z ewidencji, powinna opłacać składki na ZUS z racji jej prowadzenia. Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej należy obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest w takim wypadku dobrowolne.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Zakładanie działalności, tylko po to. żeby otrzymać ten zasiłek nijak się nie kalkuluje.


może to mieć sens, jeżeli ktoś prowadzi działalność.

Jak normalnie prowadzi działalność to i owszem, ale żeby specjalnie zakładać to bzdura.

miron19j
23-04-2010, 22:56
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej należy obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest w takim wypadku dobrowolne.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego tylko wówczas, gdy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

.
mała poprawka. Osoby zatrudnione na pełnym etacie i prowadzące działalność gospodarczą opłacają obowiązkowo tylko składkę zdrowotną. Dodatkowo odliczają jej wartość od podatku lub karty.

freefly
23-04-2010, 23:43
mała poprawka. Osoby zatrudnione na pełnym etacie i prowadzące działalność gospodarczą opłacają obowiązkowo tylko składkę zdrowotną. Dodatkowo odliczają jej wartość od podatku lub karty.


Ale cały czas jest mowa o osobach, które idą na urlop macierzyński i o związanym z nim zasiłku macierzyńskim.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński obliczają płatnicy, a finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS (art. 16 ust. 8 ustawy systemowej). Płatnik składek wykazuje tylko należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za osobę pobierającą zasiłek macierzyński, ale nie dokonuje wpłaty tych składek do ZUS.

Jeśli osoba zatrudniona na etacie prowadzi działalność i w swojej robocie (tej na umowę o pracę) pójdzie na urlop macierzyński, to zacznie płacić również pozostałe składki - cały ZUS w ramach swojej działalności, a nie jak dotychczas tylko składkę zdrowotną.

miron19j
24-04-2010, 00:00
i...dzie na urlop macierzyński, to zacznie płacić również pozostałe składki - cały ZUS w ramach swojej działalności, a nie jak dotychczas tylko składkę zdrowotną.
Składki wynoszą obecnie ok. 900.- więc w sumie może to się opłacić.
Ale zakładanie działalności tylko dla macierzyńskiego na pewno nie.

freefly
24-04-2010, 01:06
Składki wynoszą obecnie ok. 900.- więc w sumie może to się opłacić.

Te 900 zł to składki minimalne.
Prowadzący działalność gospodarczą może płacić minimalną możliwą składkę wynoszącą w przypadku ubezpieczeń społecznych 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju ogłoszonego na dany rok. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok 2010 wynosi 3 146 zł, a zatem podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w roku 2010 wynosi 1 887,60 zł.
Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki. Czyli - 1 887,60 x 2,45%=46,2 zł.
Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składki.
Ubezpieczenie zdrowotne to 9% podstawy wymiaru składki.
Żeby podnieść sobie składkę chorobową, trzeba podnieść sobie podstawę opłacanych składek. Maksymalnie można do 250% przeciętnego wynagrodzenia. Czyli podstawa składek wyniesie 7865 zł. Oblicz sobie ile będzie wynosić składka chorobowa, żeby dostać te 5700 zł zasiłku macierzyńskiego. Prawie 200 zł. miesięcznie. A ile zapłacisz przy okazji składki emerytalnej. 7865x19,5% = 1535,2 zł. Dolicz sobie 9% zdrowotnej, a miesięczna składka ZUS wyniesie 2442 zł.

Marian K
24-04-2010, 07:46
Te 900 zł to składki minimalne.
Prowadzący działalność gospodarczą może płacić minimalną możliwą składkę wynoszącą w przypadku ubezpieczeń społecznych 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju ogłoszonego na dany rok. Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok 2010 wynosi 3 146 zł, a zatem podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w roku 2010 wynosi 1 887,60 zł.
Składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki. Czyli - 1 887,60 x 2,45%=46,2 zł.
Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składki.
Ubezpieczenie zdrowotne to 9% podstawy wymiaru składki.
Żeby podnieść sobie składkę chorobową, trzeba podnieść sobie podstawę opłacanych składek. Maksymalnie można do 250% przeciętnego wynagrodzenia. Czyli podstawa składek wyniesie 7865 zł. Oblicz sobie ile będzie wynosić składka chorobowa, żeby dostać te 5700 zł zasiłku macierzyńskiego. Prawie 200 zł. miesięcznie. A ile zapłacisz przy okazji składki emerytalnej. 7865x19,5% = 1535,2 zł. Dolicz sobie 9% zdrowotnej, a miesięczna składka ZUS wyniesie 2442 zł.

A mogło być tak pięknie,już się zdawało że mi cycki rosną:)

miron19j
24-04-2010, 10:30
Te 900 zł to składki minimalne....
które i tak trzeba zapłacić :-)

... a miesięczna składka ZUS wyniesie 2442 zł.
nie pamiętam, z ilu miesięcy wylicza się zasiłek macierzyński?
Jeżeli z trzech to płacisz 3 x 2442 a bierzesz 5 x 5700. A właściwie to 3 x ~1550, bo tyle więcej trzeba zapłacić

kisio
24-04-2010, 10:58
Żeby uściślić> żeby płacić tylko zdrowotny, a nie płacić społecznego nie trzeba wcale pełnego etatu. Wystarczy, że dochód będzie przekraczał określoną kwotę minimalną, równie dobrze może to być 1/16 etatu. Nie musi to też być koniecznie etat, mogą być też umowy zlecenie np, ważne, żeby był charakter ciągły.

freefly
24-04-2010, 11:35
nie pamiętam, z ilu miesięcy wylicza się zasiłek macierzyński?


Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród, o ile w czasie ciąży pracownica nie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli bowiem w czasie ciąży osoba ta pobierała zasiłek chorobowy, a między ostatnio pobranym zasiłkiem chorobowym, a pierwszym dniem, od którego przysługuje zasiłek macierzyński nie było przerwy, albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowiłaby kwota będąca podstawą wymiaru zasiłku chorobowego.
Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiary zasiłku ustalonej według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego. Za każdy dzień wypłaca się 1/30 części miesięcznego zasiłku.
Obliczenie kwoty brutto zasiłku macierzyńskiego, przy założeniu, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających zasiłek macierzyński pracownica otrzymywała wynagrodzenie w kwocie 3350 zł:

3350 zł – 13,71% = 2890,71 zł
2890,71 zł / 30 dni = 96,36 zł
96,36 zł x 21 dni urlopu macierzyńskiego = 2023,56 zł

Ale to jest wyliczenie, gdy pracodawca opłaca składki.

miron19j
24-04-2010, 13:32
Żeby uściślić> żeby płacić tylko zdrowotny, a nie płacić społecznego nie trzeba wcale pełnego etatu. Wystarczy, że dochód będzie przekraczał określoną kwotę minimalną, równie dobrze może to być 1/16 etatu. Nie musi to też być koniecznie etat, mogą być też umowy zlecenie np, ważne, żeby był charakter ciągły.
oczywiście, masz rację. Pomyliło mi się.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon11.gif)
Pełny etat jest wymagany, aby płacić obniżoną kartę podatkową

Rafał_Sz
24-04-2010, 16:58
Cóż, dzieci kosztują...
:)