Zobacz pełną wersję : z D80 na D300
Witam!
Mam pytanie do tych użytkowników którzy przesiedli się z D80 na D300 , czy jest jakas zauważalna róznica co do zdjęć ?
Kocham takie pytania...
dawaj dalej:)
pawel1967
19-04-2010, 18:30
Mam kolegę który sprzedał D80 i kupił D300 . Stwierdził że jest duża różnica . Jednak aparat sam zdjęć nie robi . Matryca 10 megowa starego typu jest dużo słabsza od 12 megowej używanej w Nikonach tej generacji , DX . Sam kiedyś uzywałem Pentaxa K10 na tej matrycy , teraz mam D300s . Skok jest ogromny . Jeszcze lepszy , dużo skuteczniejszy AF . Możnaby wymieniać ale jest lepszy i już
Antonioo
19-04-2010, 18:31
edit....
jak dla mnie różnica między 10 mln CCD a 12 mln CMOS jest kolosalna np.(iso/kadrowywanie)
maciey75
19-04-2010, 18:31
A co z tym dziwnego? Ja sie tez przesiadlem z D70 na D300 i zostalem przy D70. Roznica w zdjeciach nie byla kolosalna. Nie wiem moze oczekiwalem cudow ;) W kazdym razie wole ladowac kase w szkla
Przeżyłem taką przesiadkę i powiadam: Idź dalej tą drogą i Saba też :) . Nie ma to jak samemu się przekonać. Reasumując warto.
Jest, szczególnie przy wyższych iso.
Zmieniłem niedawno D80 na D300. Wg mnie różnica w zdjęciach jest. Jeśli zauważyła ją nawet moja żona, to musi być ona duża :razz:
też przesiadłem się z D80 na D300s i jest o niebo lepiej(iso, pomiar,balans bieli...)ale, jak już ktoś wspomniał, aparat sam zdjęć nie robi...
p.s.
znam kogoś kto kupił D700 i dalej robi kiepskie zdjęcia...(dawid, żebyś nie pomyślał, to nie o tobie..ha!!)
tomszafa
19-04-2010, 19:40
Ja również przesiadłem się z d80 na d300. Rożnica w zdjęciach jest a to dlatego, ze matryca jest większa a co za tym idzie więcej szczegółów ale jeżeli myślisz, że może będą jakieś inne kolory albo aparat nagle zacznie robić zdjęcia jak z najlepszych galerii to się zawiedziesz :). Poza tym bardzo użyteczne wysokie ISO co w przypadku d80 było ciężkie do zaakceptowania. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie do czego chcesz używać tego aparatu.
roBEERcik
19-04-2010, 19:51
Też miałem d80 i mam d300s. Krótko mówiąc warto było (balans bieli, iso). Zastanawiałem się jeszcze nad D700 ale praktycznie nie mam szkieł pod FF. Kiedyś i tak przesiądę się na FF ...ale najpierw szkła.
na pewno trzysetką robi się zdjęcia inaczej ... mam D70 i D300s - niebo a ziemia - matryca, AF, iso ...
no, i filmy można kręcić :rolleyes: tylko lcd się nie odchyla = słaby do lansu :mrgreen:
maciey75
19-04-2010, 20:18
Ja również przesiadłem się z d80 na d300. Rożnica w zdjęciach jest a to dlatego, ze matryca jest większa a co za tym idzie więcej szczegółów ale jeżeli myślisz, że może będą jakieś inne kolory albo aparat nagle zacznie robić zdjęcia jak z najlepszych galerii to się zawiedziesz :). Poza tym bardzo użyteczne wysokie ISO co w przypadku d80 było ciężkie do zaakceptowania. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie do czego chcesz używać tego aparatu.
Martyca jest ta sama - rozmiar.
maciey75
19-04-2010, 20:25
na pewno trzysetką robi się zdjęcia inaczej ... mam D70 i D300s - niebo a ziemia - matryca, AF, iso ...
no, i filmy można kręcić :rolleyes: tylko lcd się nie odchyla = słaby do lansu :mrgreen:
Mialbys moze troche czasu jakos w weekend sie spotkac? Podejrzewam ze w moim D300 cos bylo nie teges skoro wszyscy widza roznice a ja nie. Moze czas kupic sobie nowe okulary ;)
Jak napisał Tomszafa zamieniaj jak masz okazję ale jak pisali koledzy wyżej aparat sam spustu nie naciśnie.
Jak Tomku się sprawuje D 300 ? robi jeszcze zdjęcia? :) trochę mi się czasem do niego cni ;)
dzięki za Wasze wypowiedzi !!! - pomagają
przesiadłem się z D80 na D300s - różnica jak dla mnie kolosalna (iso, matryca, szumy, obsługa, pomiar światła, AF, wizjer, dla niektórych filmy i LV) - jak masz możliwość to zmieniaj body
czyli moda na zmianę 80 na 300 ;) Dobrze wiedzieć, a raczej upewnić się, że warto... :)
czyli moda na zmianę 80 na 300 ;) Dobrze wiedzieć, a raczej upewnić się, że warto... :)
Czyli brać teraz D300 zanim ceny pójda w górę :smile::smile:
tomszafa
22-04-2010, 06:57
Jak napisał Tomszafa zamieniaj jak masz okazję ale jak pisali koledzy wyżej aparat sam spustu nie naciśnie.
Jak Tomku się sprawuje D 300 ? robi jeszcze zdjęcia? :) trochę mi się czasem do niego cni ;)
Robi, robi i to bardzo dobrze, naprawde bardzo fajny aprat. Widać, że o niego dbałeś :)
tomszafa
22-04-2010, 06:58
Martyca jest ta sama - rozmiar.
Miałem na myśli megapiksele :wink: W d80 10 a 2 d300 12.
Myślałam, że ceny będą teraz spadać, jak tylko Nikoś przedstawi swoją nową zabawkę...
Witam!
Mam pytanie do tych użytkowników którzy przesiedli się z D80 na D300 , czy jest jakas zauważalna róznica co do zdjęć ?
Witam
U mnie na przykład są większe pliki. Na D80 miałem jpega 3872x2592 około 2,5 MB a na D300 mam 4288x2848 i około 4,5 MB.
To tak na pierwszy rzut oka.
Pozdrawiam.
A co z tym dziwnego? Ja sie tez przesiadlem z D70 na D300 i zostalem przy D70. Roznica w zdjeciach nie byla kolosalna. Nie wiem moze oczekiwalem cudow ;) W kazdym razie wole ladowac kase w szkla
I tu kolega mądrze pisze.
Mając dobre szkło można i D70 robić dobre zdjęcia. Oczywiście są pewne ograniczenia, jak np szybkość zdjęć seryjnych, szybkość AF itd. Więcej trzeba myśleć przy kadrowaniu, bo matryca mniejsza (ale to potem procentuje).
ja też zaliczyłem całkiem niedawno przesiadkę z D80 na D300s 2 dni temu cykałem w kościele (amatorsko) i różnica jest ogromna... iso 1000 rewelacja iso 1600 w 100% użyteczne zdjęcia seryjne niesamowicie ułatwiają prace, dzięki 12mpx można spokojnie coś sobie wykadrować bez obawy że nam szum wyskoczy jak to miało miejsce w D80... 51 polowy AF bardzo się przydaje a jego szybkość i celność jest wyśmienita :) i co dla mnie najważniejsze aparat pewnie leży w dłoni jak zamieniam go na D80 to zdecydowanie czuć różnice... D80 stał się taki malutki :D
D80 i tak nie sprzedaje :P bo to bardzo ale to bardzo dobry aparat :)
aa jeszcze dodam co mnie niemile zaskoczyło :P robiąc raw+jpg na D300 i karcie 8GB mieści się podobna ilość zdjęć co na D80 i karcie 4GB :P
D80: 3872 x 2592
D300: 4288 x 2848
Różnica: 416 x 256 - trochę to daje, ale nie aż tyle, by miało znaczenie przy kadrowaniu.
Co do walorów użytkowych to D300s jest nowszą i lepsza konstrukcją bez dwóch zdań. Wystarczy spojrzeć na cenę - większość rzeczy została wspomniana. Jakość zdjęć do ISO 400 można powiedzieć, że jest na tym samym poziomie, potem przewaga D300 staje się widoczna. Jest to 1 EV różnicy generalnie. Jeżeli ktoś robi zdjęcia obiektywem kitowym, to lepszą jakość zdjęć uzyska, kupując lepsze i jaśniejsze o 1 EV szkło za różnicę w cenie, niż przesiadając się na lepszy korpus.
Jeżeli ktoś ma już dobre jasne szkła, to D300 pomoże je wykorzystać w trudniejszych warunkach.
Przy pracy z lampą (lub w studio), oba korpusy sprawią się bardzo podobnie i ograniczają nas tu głównie nasze umiejętności.
D300 ma przeznaczenie reporterskie. Tam gdzie jest szybka akcja, trudne warunki - będzie on powiększał swoją przewagę nad D80/D90. Ma lepszy pomiar światła, czułość AFa, szybkostrzelność, odporność na warunki. Pod względem ergonomii też jest to wyjątkowo udany korpus.
Jeżeli nie fotografujemy ekstremów D80 sprawdzi się naprawdę wystarczająco. Tym aparatem wykonano i zostanie jeszcze wykonanych naprawdę wiele udanych zdjęć.
jeśli chodzi o kadrowanie to dla mnie znaczenie ma jakość wykadrowanego obrazka czyli głównie szumy i ostrość a nie fizyczna wielkość ;) imo właśnie w tej jakości D300 odstawia D80 daleko w tyle.
mOSAd masz raję pisząc, że Tym aparatem wykonano i zostanie jeszcze wykonanych naprawdę wiele udanych zdjęć. i własnie z tego powodu jest u mnie w ciągłym użytku razem z D300s :P
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_1059-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/Fun/DSC_1059.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_10592-1.jpg
źródło (http://i863.photobucket.com/albums/ab193/kaipiso/NKP/Fun/DSC_1059-2.jpg)
jeśli chodzi o kadrowanie to dla mnie znaczenie ma jakość wykadrowanego obrazka
To może być dziwne, ale mnie jakość tego wykadrowanego fragmentu w 100% satysfakcjonuje...
;)
mOSAd argument przekonujący :D ale nie wyraziłem się jasno :P chodzi mi o kadrowanie zdjęcia przy wyższych iso imo od 500 szczególnie po obróbce i szczególnie gdy jest sporo cieni i ciemnych powierzchni :P
mirroo to jest natura :P
tomasq1983
24-04-2010, 00:00
powiem jak męska szowinistyczna świnia d80 jest jak pani w czarnej bluzce a d300 jak pani w różowej nie wypuściłbym z ręki jak bym mógł
Wg mnie - jeśli chodzi tylko o to co "wyprodukuje" matryca to lepiej zmienić D80 na D90.
Natomiast D300/D300s oferuje pewne rzeczy w zamian za swoją cenę. Mam tu na myśli krótszy czas reakcji, więcej krzyżowych punktów ostrzenia, większą odporność na warunki atmosferyczne, lepszą ergonomię itepe. Jeśli ktoś tych ficzerów nie potrzebuje to kupno D300s byłoby spełnieniem zwykłego chciejstwa*. Rozsądnym wyjściem w takim przypadku jest IMO zmiana D80 na D90 a pozostałą kwotę można dołożyć do szkiełka. Oczywiście o ile uznamy, że jakakolwiek zmiana jest w ogóle potrzebna...
* Chciejstwo - bardzo ludzki odruch chęci posiadania nowszego sprzętu, odgrywający ważną rolę w podejmowaniu decyzji podczas zakupu. Ma go wiele osób - mam i ja :)
pozdrawiam
mOSAd argument przekonujący :D ale nie wyraziłem się jasno :P chodzi mi o kadrowanie zdjęcia przy wyższych iso imo od 500 szczególnie po obróbce i szczególnie gdy jest sporo cieni i ciemnych powierzchni :P
Przesadzasz... ;)
Powiem tak... Sprzęt należy poznać. Oczywiście, że D80 to nie jest mistrzostwo świata i ta technologia osiągnęła już kres możliwości. Ale nie jest tak źle, jak niektórzy to przedstawiają. Jeżeli mówilibyśmy o D70 - tu się zgodzę. 6 MPix, to było minimum i kadrować z tego się nie dało, a szum pożerał szczegóły tak, że głośne "nomnomnom" z Warszawy zagłuszało syreny okrętowe w Gdyni.
"Po prostu" należało o wiele dokładniej naświetlić klatkę przy użyciu starych puszek. I rzeczywiście inaczej się szczegóły wyciąga z cieni i świateł, ale... specjalnie na poczet tego wątku, wyciągnąłem kilka przykładów z ISO800 na D80. Obrazujących jakość szczegółów w cieniach. Poza wartość ISO 800 rzeczywiście już nie wychodziłem w praktyce. W D300 byłoby to około ISO 1600. Albo jeżeli ktoś woli zamiast 1/120s -> 1/240s. Albo zamiast f/2.8 -> 4.0! Różnica czasem decydująca. W reporterce nieoceniona.
Na ISO 800 różnica może być niedostrzegalna.
Szumy specjalnie zatrzymałem identyczne jak na całych kadrach, by zobaczyć, że nie wpływają na odbiór praktycznie. Natomiast szczegóły tak. Super może nie jest, ale można porównać do D300 jeżeli ktoś wstawi sampelki. Widać więcej szczegółów niż na zdęciach w forumowej rozdzielczości, czyli A5 spokojnie, a i A4 pewnie też bezproblemowo wydrukujecie przy tej jakości, nawet lekko kadrując.
Wołane w LR 3 beta 2.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0400-1.jpg
źródło (http://lh6.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctA0JnMbI/AAAAAAAAKB0/QMbR-UxZ1z4/DSC_0400.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0400-2.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu29p-wcI/AAAAAAAAKDA/bo5MzzJClfU/DSC_0400.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0886-1.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctDdCOdPI/AAAAAAAAKCE/-PTLqa1t6e8/DSC_0886.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0886-2.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu5UlID8I/AAAAAAAAKDQ/5TW-Ki0qN5I/s640/DSC_0886.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0896-1.jpg
źródło (http://lh6.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctD8KPHlI/AAAAAAAAKCI/xJuURR-_GaU/DSC_0896.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0896-2.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu57omVII/AAAAAAAAKDU/pDtNtRTpIAY/DSC_0896.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0513-1.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctBnhx-pI/AAAAAAAAKB4/nJ7np9K6Kdc/s912/DSC_0513.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0513-2.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu3K95tmI/AAAAAAAAKDw/BWXPBcIe24g/DSC_0513.jpg)
1/20sek :( dała się we znaki, niby statyw, ale... tam chyba wszystko drgało... :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0883-1.jpg
źródło (http://lh4.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctC4eFEEI/AAAAAAAAKCA/KP0E1ubKSns/DSC_0883.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0883-2.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu4j1ZAKI/AAAAAAAAKDM/_dOeLBuZopo/DSC_0883.jpg)
1/25sek - wybaczcie :) - tu słabo wyszło :(
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0881-1.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctCVjoAAI/AAAAAAAAKB8/BJ8xik5tCZI/DSC_0881.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0881-2.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu30T83-I/AAAAAAAAKDI/bLVqrj-l3-g/DSC_0881.jpg)
Tutaj straszna partyzantka, 1/8sek z ręki, zatem warunki "mało idealne". Tu już miałem dość po całym dniu i nie wyszło super (sporo błędów, głównie perspektywa... już nie korygowałem), zatem szczegóły zjedzone przez poruszenie :(:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0345-1.jpg
źródło (http://lh4.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9ctAKbIpWI/AAAAAAAAKBw/7pmEdJu8kvk/s912/DSC_0345.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/04/DSC_0345-2.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_E88lkXM5JGc/S9cu1M9j07I/AAAAAAAAKCQ/20-SPY9WpO4/DSC_0345.jpg)
Głównie to mniejsze szumy (cmos) i solidniejszy korpus. Nie oszukuj się jednak matryca nie nadrobi braków w szklarni.
mOSAd D300 przy tych samych ustawieniach da ładniejszy obraz mimo, że ten z D80 jest również dobry i właśnie oto w tym chodzi że o ile różnica podczas porównania D80 z D300 nie jest jakaś ogromna to gdy pracuje się trochę na D300 i wraca do D80 to ta różnica dopiero wtedy staję się naprawdę bardzo istotna :P (takie moje zdanie ;) )
ale tak czy siak D80 rządzi :P:P:P
remiksson
03-05-2010, 23:15
Przeżyłem przesiadkę z d80 na d300. I powiem w ten sposób: jeśli oczekujesz lepszej jakości zdjęć, to w pewnych warunkach róznica na korzyść d300 będzie kolosalna. Lecz jeśli liczysz, że od jego posiadania automatycznie zaczniesz lepsze zdjęcia robić to niestety czeka Cię rozczarowanie :)
Rozpiętość tonalna D300 (o tym się tu mało mówi) też trochę lepsza.D80 miało u mnie dużo zimniejszą matrycę, co przy materiałach Kodaka było na plus.To dla mnie jedyne na plus z D80.
kuba_rsx
04-05-2010, 12:47
Ja się przesiadłem co prawda z D70s na D300s ale moim zdaniem warto choćby dla samej ergonomii aparatu.
Matryca jak matryca już sporo zostało o tym powiedziane. I co to jakości zdjęć... no cóż powalającej różnicy raczej nie znajdziesz. Trochę lepsze szumy, moim zdaniem sporo lepszy DR, trochę inne kolory :)
Równie dobrze mógłbyś porównać D80 do D90 i na jedno by wyszło. D300 bardziej się kupuje dla całej reszty której niema D90 no nie?
Archibald
05-05-2010, 13:21
Przesiadłem się z D80 na D300 1,5 roku temu i gdybym miał znowu się przesiadać to... sekundy bym się nie zastanawiał ;) Prawie wszystko zostało już powiedziane, dodam od siebie, że w D80 musiałbym już prawdopodobnie dwa razy wymieniać migawkę podczas gdy D300 nadal ciągnie aż miło ;) No i jeszcze jedna rzecz - to czego nie ma w żadnej specyfikacji - jak weźmiesz do ręki D80 a potem D300 to bez wnikania w jakiekolwiek szczegóły poczujesz różnicę - D300 zagadał do mnie od pierwszego takiego spotkania ;) To kawał świetnego sprzętu, szczególnie do szeroko pojętej reporterki, ale faktycznie - sam zdjęć nie zrobi ;)
Dużo większy jest D300 od D80?
Wiem, że najlepiej byłoby to sprawdzić gdzieś w sklepie, ale póki co nie mam takiej możliwości.
Chodzi mi o to, że nie wyobrażam sobie D80 bez gripa, a przymierzam się do zmiany body i nie wiem czy dam radę na D300s bez gripa?
Jeszcze w kwesti fanaberii :P czy z kolei D700 jest sporo większe od D300s?
D80: http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page3.asp
D300: http://www.dpreview.com/reviews/nikond300/page3.asp
D300 trzyma się praktycznie identycznie jak D700. D300, D700, D3:
http://a.img-dpreview.com/reviews/nikond700/images/sidebyside_nikon.jpg
W D300/D700 dochodzi troszeczkę miejsca, tak że ja mały palec mam na korpusie jeszcze, gdy w D80 lądował chyba pod spodem. Oczywiście te dodatkowe kilka centymetrów gripa daje dobre podparcie spodowi dłoni. W kadrach pionowych grip też jest bezkonkurencyjny pod względem wygody. Ale spokojnie użytkuje się te korpusy bez niego. Jeżeli grip ma służyć głównie za trzymadło i spust, a niekoniecznie za mocowanie statywowe oraz nie używamy ciężkich szkieł pokroju 70-200 VR, to można rozważyć tanie wyroby niezależnych producentów.
Jeśli chodzi o sam obrazek, to D300 jest niewiele/minimalnie/pomijalnie lepszy od D80. Ale D300 ma za to wiele innych zalet/przewag.
Wiem co piszę, bo ponad rok temu zrobiłem taką przesiadkę. :)
Witam!
Mam pytanie do tych użytkowników którzy przesiedli się z D80 na D300 , czy jest jakas zauważalna róznica co do zdjęć ?
Jak dla mnie to na dzień dobry jest taka róznica, że bez obróbki nie lub w inny prosty sposób nie jestem w stanie zrobić takiego ustawienia:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img132.imageshack.us/i/d80ustawienia.jpg/)
a mi takie pasowało, teraz powgrywałem jakieś inne profile, plus dokanełem zmiany w tych co są.
W Majówkę widziałem się z kumplem co ma D90 i dopytywał się jak to jest że na moim D80 te kolory były takie żywe.
Dodatkowo, pewnie wiecie, ale ja dopiero teraz (no od 3 dni mam d300s) zauważyłem, że korekcja w profilach z poziomu body uzalezniona jest też od bazowego.
Tj. przykładowo wybierając Natural i podciągając Saturację o 2, jest zupełnie co innego niż Standard podciągnięty na 2. Niby banał.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.