PDA

Zobacz pełną wersję : czarno-biale zdjecia



piotrek.t
15-04-2005, 13:56
mam pytanie jak zmienic w PS zdjecie kolorowe na B&W. wiem ze jest kilka sposobow ale ktory wy uzywacie i ktory jest najlepszy?

bart_i
15-04-2005, 14:00
Image>adjustments>channel mixer i po zaznaczeniu 'monochrome' zabawa suwakami do uzyskania pozadanego efektu. Mozna tez troche zwiekszyc kontrast.

Pozdrawiam

piotrek.t
15-04-2005, 14:54
i wlasnie tak zmieniam na czarno biale :D ale slyszalem ze mozna jakos z warstwami mieszac czy cos? i podobno daje dobre efekty

Kekacz
16-04-2005, 07:36
No mozna, channel mixer zrobic jako warstwe :D ja stosuje ustawienia 60, 40, 0, 0, monochromatic.
Potem warstwe kontrast +15.

http://tinyurl.com/9sfft W srodkowej czesci strony (kolejowe) mozesz zobaczyc efekty tego. Wystawilem kilka dni temu i sa dla porownania zdjecie w kolorze i cz-b.

stig
16-04-2005, 08:27
i wlasnie tak zmieniam na czarno biale :D ale slyszalem ze mozna jakos z warstwami mieszac czy cos? i podobno daje dobre efekty

Mozna, ale to inna droga do tego samego efektu... Dwie warstwy dopasowania Hue/Saturation... Jedna z kryciem kolor, druga na normal. Na jednej saturacja wygaszona, na drugiej przesuwanie Hue... W efekcie to to samo co zabawa suwaczkami w Channel Mixer... Z tym, ze w CM to duzo mniej roboty... :)

piotrek.t
16-04-2005, 08:40
dzieki za wyjasnienia. a co powiecie o grayscale i desaturate? w koncu tez chyba do czegos sluza?

stig
16-04-2005, 08:58
dzieki za wyjasnienia. a co powiecie o grayscale i desaturate? w koncu tez chyba do czegos sluza?

W tych sytuacjach kolor jest rownany do tej samej wartosci odcieni szarosci... Efekt do d... jak zreszta samemu mozna sie przekonac...

czarny
16-04-2005, 23:39
Mozesz tak:
1. grayscale > gradiant czarno bialy > zabawa pedzelkiem + rozne kolorki dla podkreslenia niektorych elementow> RGB

2. grayscale > duotone (najlepiej czarny + jakis odcien szarego w zaleznosci co chcesz uzyskac, jaki kontrast itp.) > RGB

3. Tak jak przedmowcy - miks kanalow. Tutaj latwo doprowadzic do przepalow albo straty szczegolow w cieniach. Proponuje warstwy i lopatologicznie gumeczka wymazywac niechciane defekty.

.. tak jak sie pomysli to sposobow jest mrowie .. ale te powyzej chyba najmniejczasochlonne ...

Jesli zalezy Ci na czasie to mozesz usrednic jakas metoda i zrobic akcje .. wowczas przrobka trwa tyle na ile masz szybkiego kompa :)

piotrek.t
17-04-2005, 09:33
o tym duotone to nie wiedzialem dzieki :) calkiem interesujace narzedzie. mam jeszcze jedno pytanie. Jak zrobie np grayscale > duotone i zapisze to jako akcje to jak to potem zastosowac do kilku fotek na raz?

stig
17-04-2005, 09:41
o tym duotone to nie wiedzialem dzieki :) calkiem interesujace narzedzie. mam jeszcze jedno pytanie. Jak zrobie np grayscale > duotone i zapisze to jako akcje to jak to potem zastosowac do kilku fotek na raz?

File / Automate / Batch...

A doczytaj tutaj: http://www.stig.prv.pl/tutoriale/actions.htm

piotrek.t
17-04-2005, 11:56
wielkie dzieki jestem twoim dluznikiem. :mrgreen: