PDA

Zobacz pełną wersję : Drukarka Epson, PS i profile



alekw
17-04-2010, 11:23
Szukam i nie moge znalezc jak prawidlowo poustawiac aby wydrukowac. Mam od niedawna Epsona R2880 i do tego kupilem papier Epson Traditional Photo Paper. Ze strony Epsona sciagnelem profil papieru i zainstalowalem:

okno z zainstalowanymi profilami (http://nettech.fr.pl/fotki/fora/pentax/icm.png)

W PS CS3 mam zdjecie, ktore chce wydrukowac, klikam na Plik -> Drukuj i dostaje okno:

okno drukuj (http://nettech.fr.pl/fotki/fora/pentax/drukuj.png)

I teraz rozumiem, ze w polu "Obsluga kolorow" ustawiam wartosc "Kolory zarzadzane w programie Photoshop", a w polu "Profil drukarki" powinienem miec mozliwosc wyboru profilu: SPR2880 Traditional Photo Paper_PK (jest zainstalowany).

Tylko dlaczego go tam nie ma? Co robie zle, albo czego nie zrobilem?

Wzorowalem sie na dokumencie http://www.perfectproof.com.pl/instrukcje/Windows_PPHighGloss.pdf , zreszta podobne instrukcje sa przy profilach do papierow, tylko ze tam okno jest inne i po zainstalowaniu profilu, jest on widoczny na liscie.

Z gory dzieki za pomoc.

Czornyj
17-04-2010, 11:54
Kliknij na pliku z profilem prawym przyciskiem myszy i upewnij się, że jest on zainstalowany. Profile powinny pojawić się pod dot gainami.

alekw
17-04-2010, 14:35
Ale jestem glupi!!!
Dzieki, ze utwierdziles mnie w przekonaniu, ze te profile musza tam byc.

Po prostu okno z lista profili tak nieszczesliwie sie otwieralo, ze scrollbar byl poza ekranem. Rozwijalem liste, nie widzialem scroll bara wiec wyawalo mi sie, ze to kompletna lista.

Oczywiscie profile sa :-D


Jeszcze jedno pytanie, przy papierze barytowym uzywam kartridża Photo Black i ustawiam rodzaj nosnika na Epson Premium Luster?


Mam tez papier Epson Archival Matte i tu do tej pory uzywalem profilu sRGB, zastanawiam sie czy profil Epson Archival Matte ze strony http://pixelgenius.com/epson/ moze cos znaczaco poprawic?

I przpraszam, za moze dziwne pytania, drukarke mam od kilku dni, a juz jestem posikany jesli chodzi o jakosc wydrukow :-D

Tom01
17-04-2010, 14:44
Tylko dlaczego go tam nie ma? Co robie zle, albo czego nie zrobilem?

A wyżej albo niżej w liście?

mini21
17-04-2010, 17:31
Jeśli mogę, to podepnę się pod temat.

Co robić w wypadku, gdy używa się papieru innej marki?
Mam drukarkę Epson RX585 i papier Agfa Premium Glossy.

Ostatnio próbowałem drukować zdjęcie, otworzyłem PS, drukuj, profil drukarki sRGB, zarządzanie w PS'ie itp. i zdjęcie wyszło mi takie jakby brudno-czarne, tzn. kolor skóry zrobił się tak jakby brązowy, choć na monitorze jest zupełnie inny.
Wiem, że powinienem mieć skalibrowany monitor, bo w tym może tkwić problem, ale może ktoś mógłby poradzić mi, jak najlepiej drukować zdjęcia w domowych warunkach.

Czy używać dołączonego programu typu Easy Photo Print, czy drukować za pomocą PS'a i jak radzić sobie z papierem innych firm.

Tom01
17-04-2010, 18:44
Co robić w wypadku, gdy używa się papieru innej marki?

Zrobić do niego profil.

mini21
17-04-2010, 18:50
eee, a jak to zrobić? :mrgreen:

Tom01
17-04-2010, 18:55
eee, a jak to zrobić? :mrgreen:

Pogadać z Czornym lub ze mną na PW. :)

Czornyj
17-04-2010, 20:57
Jeszcze jedno pytanie, przy papierze barytowym uzywam kartridża Photo Black i ustawiam rodzaj nosnika na Epson Premium Luster?


Mam tez papier Epson Archival Matte i tu do tej pory uzywalem profilu sRGB, zastanawiam sie czy profil Epson Archival Matte ze strony http://pixelgenius.com/epson/ moze cos znaczaco poprawic?

I przpraszam, za moze dziwne pytania, drukarke mam od kilku dni, a juz jestem posikany jesli chodzi o jakosc wydrukow :-D

Profil dla Barytu FineArt Hahnemuehle jest ukręcony na linearyzacji dla Lustera - więc jeśli mowa o tym Barycie, to i owszem. Zawsze jednak należy sobie zassać profil producenta i przeczytać, jakie jest jego zdanie na ten temat.

Chłopaki z PixelGenius są starymi wyjadaczami, mają przepiękną i kosztowną kolekcję najlepszych spektrofotometrów i oprogramowania do kręcenia profili, więc bardzo to być może, że profil będzie lepszy - choć generalnie profile Epsona są niczego sobie, więc raczej nie będzie to przepaść. Ostatecznym kryterium dla jakości profilu jest nasza subiektywna ocena i nie ma sensu pytać o to, czy będzie lepiej - trzeba sprawdzić.

Epson R2880 to ultymatywna broń fotograficzna - jej jakość jest topowa i urywa łeb z płucami.

alekw
18-04-2010, 00:28
Profil dla Barytu FineArt Hahnemuehle jest ukręcony na linearyzacji dla Lustera - więc jeśli mowa o tym Barycie, to i owszem. Zawsze jednak należy sobie zassać profil producenta i przeczytać, jakie jest jego zdanie na ten temat.

Chodzi o baryt Epsona: Epson Traditional Photo Paper
Na razie Hahnemuhle jest poza moimi mozliwosciami cenowymi z tego co widze.


Epson R2880 to ultymatywna broń fotograficzna - jej jakość jest topowa i urywa łeb z płucami.

Tak, szczegolnie w porownaniu z "zielonymi" czestokroc odbitkami z labu. Jesli zalezalo mi na jakosci to do tej pory drukowalem w Studio QbA, ale fakt ze w tej chwili moge chcociazby do woli wybierac rodzaj papieru i drukowac w kazdej chwili majac od razu efekt w reku, jest nie do przecenienia :-) Chociaz koszty sa spore, wstepnie wyliczylem, ze drukujac jedynie BW na srednim papierze Epson Archival Matte, koszt A3+ wynosi 17 zl.


Jeszcze raz dzieki za pomoc.

Czornyj
18-04-2010, 01:10
Traditional Photo Paper też drukuje się na linearyzacji dla Lustera. Pamiętaj, by ładować go tylnym podajnikiem.

Musisz mieć cholernie kiepskie ceny na Hahnemuehle :lol: Prześlij mi na PM swój @, to podeślę Ci mój cennik dla ploterowca ;)

Odbitka z labu nie ma szans w konfrontacji z pigmentowym Epsonem, nawet jeśli nie jest "zielona".

alekw
18-04-2010, 20:03
Ceny ogladalem w Cortlandzie...

Wydruk wyszedl swietny, ale zdjecie drukowalem z dosc sporym bialym obramowaniem i niestety na dole zdjecia, tak z pol cm od krawedzi, widac zabrudzenie tuszem. Czym to moze byc spowodowane? Papier wkladalem przez tylni (Manual-Roll) podajnik.

Czornyj
18-04-2010, 20:59
Platen Gap ustawiony na "wide"?

alekw
18-04-2010, 21:15
Nie, ustawiony byl na "standard"

Czornyj
18-04-2010, 21:18
Nie, ustawiony byl na "standard"

buąt ;)

alekw
14-05-2010, 23:41
Dzieki Czornyj za pomoc, faktycznie przy wide nie ma tego problemu :-)

Kamil333
18-06-2010, 23:46
A ja mam pytanie gdzie w 2880 ustawić można platen gap? Wg mnie takiej opcji w tym modelu nie ma. Mogę sie mylic :) mialem tylko dwa egzemplarze...

Z innej beczki - czy drukujac na traditional photo paper tez ci wychodzą te nieznośne pizza wheel marks? U mnie byly widoczne przy mocnym skierowanym oświetleniu - szczegolnie widoczne na b&w na ciemno zadrukowanych obszarach. Z początku to byla dla mnie masakra ale udaje sie tego przy pewnych sztuczkach uniknąć. Co ciekawe serwis DEA przyznaje ze cos takiego wystepuje ale nic z tym (w kwestii naprawy) nie da sie zrobic.
pzdr
kamil

Czornyj
18-06-2010, 23:57
Ustawienia platen gapy są w Paper Config - bo gdzieżby indziej?

Pizza wheel marksy naturalną rzeczy koleją pojawiają się w drukarkach prowadzących papier pizza-rolkami. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie przedniego podawania papieru. Przedni podajnik służy do druku na b. grubych mediach, więc należy przy tym podłożyć pod arkusz papieru kartonik.

Kamil333
19-06-2010, 18:47
Z platen gap to nie bedę sie spierał bo juz nie pamietam jak to bylo w 2880. Pamiec bywa zawodna ale wydaje mi sie ze probowalem tego szukac ale nie znalazlem. No coz teraz wiem:).

Wlasnie ze sladami pizzy ;) tak sobie radze. Trzeba podlozyc grubszy papier o tych samych wymiarach i podawac przodem. Na anglojezycznych forach sa nawet specjalisci co radza wymonowac rolki - ale to juz na wlasne ryzyko - papier moze nierownomiernie byc transportowany co skutkowac moze tym ze kazda fotografia bedzie miala cos z abstrakcji he he. Zreszta te znaki sa widoczne tylko na niektorych papierach. Na matowych problem praktycznie nie istnieje.

Czornyj - a jak w Twoim modelu epsona rozwiazny jest problem stabilizacji wychodzącego papieru? Czytalem gdzies ze jakies próżnociągi są :);)

Czornyj
19-06-2010, 22:01
Moja drukarka się nie jeży, tylko elegancko obsysa ;)

Tom01
19-06-2010, 22:04
To kwestia mechaniki i lub wspomagania podciśnieniem. Taka na przykład 3800/3880/4800/4880 nie podsysa a problemu z prowadzeniem papieru nie ma.

Czornyj
20-06-2010, 08:09
W 3800/3880 są takie same problemy z pizza marksami, jak w R2880 - użytkownicy stosują dokładnie ten sam workaround z przednim podajnikiem i kartonikiem. Natomiast 4800/4880 ma już odkurzacz i ssie...

Tom01
20-06-2010, 12:01
W 3800/3880 są takie same problemy z pizza marksami, jak w R2880 - użytkownicy stosują dokładnie ten sam workaround z przednim podajnikiem i kartonikiem. Natomiast 4800/4880 ma już odkurzacz i ssie...

No to nie jestem w temacie z problemem lub "problemem". A o odkurzaczu w 4*** nie wiedziałem.

Kamil333
21-06-2010, 09:22
Tak właśnie czytałem, ze "wyższe" pro mają system podciśnieniowy i "obsysają" he he he. W niektórych podobno można wprost wyprowadzić rurę (kompatybilne z elektroluksem only) i odkurzyć sobie np warstat ;);).

Mowiąc poważnie to w 3880, którą posiadam pizzę mam na zamówienie. Wystarczy wrzucić do tylnego podajnika (ręczngo lub auto) coś o delikatnej powierzchni np własnie Traditional Photo Paper i w cenie pizzy właśnie (TPP nie jest tani) dostajemy .......pizze. Trzeba to zaakceptować bo nic się z tym nie da zrobić w sensie naprawy/dostosowania. Można tylko uciekać się do triku o jakim napisał Czornyj - z podkładką z przodu.

Swoją drogą to jest trochę frustrujące jeśli na jednym z najlepszych papierów Epsona i w dodatku na fantastycznej co by nie mówić drukarce otrzymujemy zdjęcie na papierze nutowym;). Sam Epson Polska oraz autoryzowany serwis DEA szczerze przyznają, że cos takiego może i występuje i .......... proszę bardzo można drukarkę zwrócić. Oczywiście przyznają to jak już człek sprzęt zanabył i sam zauważył. Przed zakupem nikt się tym nie chwali licząc, że może ktoś kupuje taki sprzęt np dla szpanu i nic nie zauważy...

Ileż to ja sie naprosiłem, żeby mi poprzedni model tj 2880 jakoś naprawili....No uparli sie i nie chcieli. Moje dziecko ma dzieki temu mały zapas kartek nutowych a ja dociułałem do 3880

pozdrawiam

Czornyj
21-06-2010, 13:00
No niestety, tak to już jest z drukarkami. Świetną jakość można już uzyskać na takiej za 300PLN, po czym okazuje się, że jednakowoż nie da się drukować na czym grubszym, może trochę ostrzej, może z trochę lepszymi właściwościami archiwizacyjnymi i summa summarum kończy się na pigmencie za 1000-2000PLN. Tu jednak okazuje się, że zdjęcia czarno-białe pozostawiają nieco do życzenia, więc kupujemy pigment K3 za 3000-6000PLN i faktycznie - czarno-białe foty na Hahnemuehlach, Ilfordach, Cansonach i innych barytach wychodzą nam lepiej, niż śmielibyśmy oczekiwać, ale koszt wydruku jest zabójczy, a gratis dostajemy pizza marksy. I wtedy pojawia się szaleńcza myśl, by doprowadzić żonę do totalnej qrvii i kupić sobie ploter...

Kamil333
21-06-2010, 13:48
Mam nadzieję, że nie pójdę tą drogą...Chociaż kto wie....Mój zapał na razie studzi 15 miesięczny syn i drugi w drodze:)

Z jakości druku jestem bardzo zadowolony i staram się nie pamiętać o niedoskonałościach. Poza tym dużo rzeczy drukuję jednak na papierach matowych, velvetach itp. Tam tego nie uwidzisz.

Gdybym miał dalej inwestować w swoje hobby to byłby chyba monitor oraz jakiś kalibrator bo tego mi nabardziej brakuje. Standardowe profile cansona, epsona, hahnemuhle są ok ale kosztuje mnie to dużo dodatkowego papieru.

Tak przy okazji, koledzy nie znacie może kogoś z jakimś colormunki albo spyderem studio do odpłatnego (i za kaucją) wypożyczenia na jakiś weekend?

serav
21-01-2011, 11:07
Robię identycznie jak kolega w pierwszym poście i wychodzi mi masakra z kolorami. Nawet utworzyłem profil papieru na którym drukuje i po zaznaczeniu profilu oraz wyłączeniu zarządzania kolorami we właściwościach wszystko drukuje się różowe :) Jeśli natomiast w sterownikach drukarki ustawię profil który stworzyłem a we właściwościach druku ustawię Epson Standard wtedy kolory są prawidłowe. Już nie mam pojęcia co źle robię ale efekt dobrego druku uzyskuje zupełnie na odwrót od tego co można przeczytać. Drukuję oczywiście przez PS.

Tom01
21-01-2011, 11:12
Panie Krzysztofie, jedna z metod: Po obróbce należy skonwertować zdjęcie do możliwości maszyny Edit->Convert to profile a w drukarce wyłączyć całkowicie zarządzanie kolorem, np ICM->No profile. Sterownik Epsona samodzielnie konwertuje tylko do profili własnych związanych z wyborem papieru, więc nie polecam zostawiać tego w gestii sterownika bo zrobi konwersję nie do tego profilu co trzeba.

PS. Jednolita dominanta po zastosowaniu własnych profili bardzo często oznacza, że w czasie profilowania czujnik mógł być zaświetlany bocznym światłem. Ewentualnie drukarka pracuje na zamiennikach (np niektóre atramenty Lysona dają różowy zafarb) i nie została dokonana konwersja zdjęcia.

serav
21-01-2011, 11:32
A więc tak:
- moja wina i jeszcze raz moja wina :)
Sugerowałem się robiąc te wszystkie czynności co widzę na podglądzie druku gdzie było jak mówiłem wszystko różowe. Przed chwilą zrobiłem według instrukcji powyższej i .... kolorki jak na monitorze :)
Dziękuję za pomoc teraz powinno być wszystko już dobrze :)

Gio
21-01-2011, 11:43
A więc tak:
- moja wina i jeszcze raz moja wina :)
Sugerowałem się robiąc te wszystkie czynności co widzę na podglądzie druku gdzie było jak mówiłem wszystko różowe. Przed chwilą zrobiłem według instrukcji powyższej i .... kolorki jak na monitorze :)
Dziękuję za pomoc teraz powinno być wszystko już dobrze :)


Podgląd wydruku (nie proof tylko ten zaznaczany w sterowniku drukarki) jest bardzo be! Z tego co pamiętam jak mi Czornyj mówił to on chyba powstaje z użyciem profilu ekranu, który się ma nijak do drukarki. Ne tykać tego bo można się wprowadzić w totalne maliny.