PDA

Zobacz pełną wersję : D700 problemy z ostroscia



lacha
14-04-2010, 12:05
na poczatku roku odeslalem d700 i 300mm do serwisu w celu regulacji AF poniewaz mialem FF
sprzet wrocil piknie naprawiony
minely dwa miesiace a tu znowu sie na zdjecia nie da patrzec... teraz mam wrazenie ze nigdzie nie ma ostrosci...
przyklad klatka prosto z puszki (uwaga ciezki pliki):
http://img684.imageshack.us/img684/6198/new7728.jpg (nikkor 300mm AF-S f2.8 )

http://img97.imageshack.us/img97/7179/new7735.jpg (przez przypadek wstawione zdjecie na 165mm z 80-200 AFS)


warto dodac ze szklo z druga puszka (tez d700) nie ma i nigdy nie mialo najmniejszych problemow
co sie moglo stac? ma ktos jakis pomysl?

franz55
14-04-2010, 12:10
nie wiem może się nie znam ale w exifie mam 165mm ??

lacha
14-04-2010, 12:11
ups, zle zdjecie wkleilem (juz poprawiam)... ale chyba tak czy siak widac ze z ostroscia jest na bakier?

carac
14-04-2010, 12:14
A korektę w body dla tego szkła (80-200/2.8) robiłeś? Mój n85/1.4 AF wymaga +15 w d700, a w d80 zero problemów.

lacha
14-04-2010, 12:17
sek w tym ze body bylo wyslane do serwisu razem ze szklem... przez pewien czas dzialalo super i teraz znowu nie wiadomo gdzie jest ostrosc...

mOSAd
14-04-2010, 12:29
Ja bym strzelał, że naprawa została zrobiona "pobieżnie". Krótko mówiąc tym razem bym zgłosił reklamację naprawy, jeżeli istnieje taka możliwość. Bo to jest typowy objaw "łatania" problemu, zamiast rozwiązania go. Zgaduję, że jakaś śrubka imbusowa się luzuje, albo jakiś inny ogranicznik gdzieś. Podłatali, tanio, tymczasowo, z modlitwami, że może zadziała na dłużej. Możliwe, że po prostu naprawa tego nie jest taka prosta. Lub inaczej - tania naprawa coś uszkodzi, coś zablokuje, a droga oznaczałaby na przykład wymianę ogromnej części korpusu.

Ja miałem kiedyś podobną sprawę w D70 - wieeeeeki temu. Dopiero druga naprawa mechanizmu lustra (wymiana) okazała się w miarę skuteczna. Po jakimś czasie problem bardzo rzadko też powracał - czyli oryginalna przyczyna awarii, nie została tak do końca wychwycona i usunięta. Leczono objawy, a nie źródło choroby.

lacha
14-04-2010, 12:41
grrr a przez to ze sprzet na gwarancji to pewnie nie chcieli sobie robic kosztow... cholera i zas bez puszki trzeba bedzie zostac...
niestety potwierdziles moje obawy... :-(

maki
14-04-2010, 12:55
W d700 nie ma śrubki imbusowej odpowiedzialnej za AF, jest tylko za MF (na zewnątrz).
Poza tym ostrość wygląda na trafioną a że jest miękko na 2.8 to nie jest to kwestia focusa raczej.

maki
14-04-2010, 12:56
sek w tym ze body bylo wyslane do serwisu razem ze szklem... przez pewien czas dzialalo super i teraz znowu nie wiadomo gdzie jest ostrosc...

Ostrość widać w pasie pod butami sportowca

lacha
14-04-2010, 13:20
Poza tym ostrość wygląda na trafioną a że jest miękko na 2.8 to nie jest to kwestia focusa raczej.
no wlasnie "wyglada na trafiona" i gdyby nie to ze wiem jakie to szklo jest ostre to bym moze nawet nie plakal...
ale zobacz tu.. tu samo szklo czyli nikkor 300mm + tc-14
http://img20.imageshack.us/img20/4002/dsc0724an.jpg
chyba widac roznice i powod mojego zmartwienia?

maki
14-04-2010, 13:37
No dobrze, ale skoro ostrość trafiona, to co tu pomoże regulacja FF/BF?
Ciężko porównać oba zdjęcia bezpośrednio, inne warunki/kontrast... Nie wiem nie wiem, ale na mój SKROMNY gust to raczej problem szkła. A w tej drugiej focie exif podaje f/4 - to dlatego że TC siedzi a fotka też na 2.8 (bo widzę max aperture 4) czy szkło jest przymknięte do 4?

lacha
14-04-2010, 13:40
ale ja napisalem w 1 poscie ze teraz to ja nie widze nigdzie ostrosci :-) i to mnie wlasnie martwi...
drugie zdjecie na f4 bo z zalozonym TC

maki
14-04-2010, 13:48
Jakby nie patrzeć to ostrość na pierwszej focie jest właśnie trafiona co potwierdza pas trawy będący w polu ostrości. A jaka ta ostrość to inna sprawa ale przesuwanie jej w przód lub w tył w niczym nie pomoże.
Aż taka tragiczna ona nie jest, zrobiona troche pod światło, spadek kontrastu lekki swoje robi...
Weź jak "normalny" fotoamator zrób 100 fotek testowych - baterie, cegły, łańcuchy na ulicach/krawężnikach - bedziesz miał pewność.


POZA TYM ja widzę w pierwszej focie wyostrzenie w puszce 2, a w drugiej 7! W połączeniu z innym światłem to jest megaróżnica. Nie porównuj tych fotek.

lacha
14-04-2010, 13:52
jesli ja z calej polowy spotkania pilkarskiego nie potrafie wybrac naprawde ostrego zdjecia to mam pewnosc ze cos jest nie tak ;-)
tylko wlasnie nie wiem co... :-)

mOSAd
14-04-2010, 13:54
Oba zdjęcia trudno nam ocenić raczej. Najłatwiej pstryknąć coś przez okno i sprawdzić ostrość w kontrolowanych warunkach. Może problem leży gdzieś indziej? Przypomnij mi jeszcze, to 300mm miało jazdy z niepewnym mocowaniem statywowym i jakimiś problemami z mikrowstrząsami?

carac
14-04-2010, 13:57
na drugim - inne światło, kontrast, łatwiej "zobaczyć" ostrość

lacha
14-04-2010, 14:00
Przypomnij mi jeszcze, to 300mm miało jazdy z niepewnym mocowaniem statywowym i jakimiś problemami z mikrowstrząsami?
nie

ok, to samo swiatlo, zdjecie zrobione po podpieciu tej samej 300tki pod druga puche
http://img130.imageshack.us/img130/6572/dsc0077c.jpg
wiem, ze jest roznica w ekspozycji ale lepszego porownania na chwile obecna nie mam... :-)

maki
14-04-2010, 14:06
No i tu też masz wyostrzanie w puszce na 7. Nie rozumiesz że to spora różnica między 2 a 7?
Jeżeli masz NEFa z pierwszej foty - podkręć go do 7 w CNX i wtedy popatrzymy.

lacha
14-04-2010, 14:10
hmm rozumiec rozumiem, tylko tego nie zauwazylem ;-)
jesli to sie okaze wszystkiemu winne to se chyba w leb strzele ;-)

maki
14-04-2010, 14:15
izi izi, najlepsze szkła w niesprzyjających nastawach i warunkach dają mętne obrazki

lacha
14-04-2010, 14:16
racja
ehh ale amatorka ;-)

maki
14-04-2010, 14:49
No ale to choć napisz czy faktycznie problem się rozwiązał?

carac
14-04-2010, 14:51
pewnie się rozwiązał i wszyscy mogą .... odetchnąć z ulgą :)

lacha
14-04-2010, 14:51
nie mam tej felernej puszki chwilowo
ale napewno dam znac :-)