PDA

Zobacz pełną wersję : D80 - wolna reakcja na spust migawki



dynks_o
12-04-2010, 22:33
Witajcie!
Z moim D80 stała się rzecz bardzo dziwna i bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co robić... RATUJCIE...

Po tygodniu leżakowania w torbie, aparat zaczął mi dzisiaj dziwnie reagować na spust migawki. Wciskam do pierwszego stopnia i jest jeszcze wszystko ok: AF działa i ładnie ostrzy ale gdy tylko wciskam dalej...ok sekunda ciszy...i dopiero lustro idzie w górę.

Sekunda opóźnienia nie jest też całkowitą regułą, bo raz reaguje szybciej, a raz dopiero po tej sekundzie ale mimo wszystko nawet przy tej szybszej reakcji czuję, że jest opóźniony.

Zauważyłem w tym kilka zależności:
- gdy robię zdjęcie na Programie z AF, jest tak, jak napisałem wyżej, czyli AF złapie ostrość/wciskam migawkę do drugiego stopnia/sekunda ciszy/uniesienie lustra (czasem trochę szybciej),
- gdy przełączę się na full manual w trybie i AF, też różnie reaguje,
- gdy wciskam migawkę w tempie ok 2 klatki/sekunda, to aparat robi 3 ujęcia/brak reakcji na klatkę/2 ujęcia/brak reakcji na klatkę/3 ujęcia/brak... itd.

Nie mam pojęcia co się dzieje...

Zastanawiam się też co mogło na to wpłynąć...
- Przed tym tygodniem leżakowania robiłem serię zdjęć z czasami naświetlania ok 10 sek.
- Aparat zaliczył też w pewnym sensie upadek, sytuacja nie wyglądała jednak mocno niebezpiecznie:
Otóż aparat zapakowany w miękki futerał zsuwając się paskiem z ramienia upadł z wysokości ok 50cm na ziemię. Był to futerał typu "V", czyli aparat był ciasno zapakowany i skierowany obiektywem w dół. Po upadku gdy go otworzyłem jedyne co się stało, to aparat wcisnął się bardziej w futerał, a że miał założony krótki 50mm, to nawet nie powinien uderzyć w ziemię.
- Podłączałem też niestety aparat do kompa u znajomego ale nie wiem czy istnieje możliwość zawirusowania softu lub coś w tym stylu.

Bardzo proszę Was o pomoc...

photokom
21-03-2011, 15:46
Trochę późno, ale zawsze :-)

Czy to opóźnienie przypadkiem nie jest tylko wtedy gdy robisz zdjęcia z lampą? Mój znajomy też do mnie niedawno przyszedł z bardzo podobnym problemem - migawka wyzwalała mu się dopiero po 1-2 s od pełnego wciśnięcia spustu. Przyczyna była prozaiczna - miał włączoną redukcję czerwonych oczu i po prostu przez tą 1-2 s paliła się lampka z przodu - co jest normalne dla tego trybu. Po wyłączeniu redukcji czerwonych oczu aparat robił już zdjęcia normalnie :-)

Podłączenie do koma nie grozi zawirusowaniem :-) No chyba, że ktoś próbował wgrać jakiś niepewny soft, ale to byś zauważył :-)

luk1217
21-03-2011, 17:29
a może to opcja podnoszenie lustra jest włączona?

slawczyk
22-03-2011, 00:57
a może to opcja podnoszenie lustra jest włączona?

też to obstawiam

romano
22-03-2011, 08:53
Nie zmieniałeś źródła zasilania? Mi po włożeniu zamienników do girpa d70s zwolnił przeokrutnie.

fotodora
28-02-2017, 00:13
Mój znajomy też do mnie niedawno przyszedł z bardzo podobnym problemem - migawka wyzwalała mu się dopiero po 1-2 s od pełnego wciśnięcia spustu. Przyczyna była prozaiczna - miał włączoną redukcję czerwonych oczu i po prostu przez tą 1-2 s paliła się lampka z przodu - co jest normalne dla tego trybu. Po wyłączeniu redukcji czerwonych oczu aparat robił już zdjęcia normalnie :-)


Dziękować dobry człowieku!!! niby taka błahostka, ale od tygodnia borykałam się z tym problemem, a tu wystarczyło tylko redukcję czerwonych oczu wyłaczyć.... eh... Dzięki :)

jurkarol
28-02-2017, 02:00
o mnie się coś podobnego kiedyś przytrafiło. i po pół godzinie coś mi zaswitalo