PDA

Zobacz pełną wersję : B&W+ filtr czerwony



sfx
14-04-2005, 12:22
Witam,

Chciałbym spróbować sie w dziedzinie fotografii czarnobiałej, pejzażowej z wykorzystaniem filtra czerwonego do efektu nieba. Do dyspozycji mam Ilforda FP4+. Chce też kupić filtr. Na co musze zwrócić uwage? czy zaopatrzyć sie w filtr jasny czerwony czy też jak najciemniejszy? jak przedstawia sie kwestia pomiaru światła przy fotografowaniu z filtrem (mam N F70 z kitem 28-80D), ustawianie ostrości, ewentualnego przedłużania ekspozycji? na allegro widze obecnie filtr Panchromar R6 i R8 - czy to warte uwagi, czy też powinienem szukać na "wyższej półce"?

Za wszelkie sugestie dziękuje 8)



pozdrawiam

ALF
14-04-2005, 12:38
filtry panchromara mają całkiem niezły stosunek jakośc/cena...kiedyś, kiedy dostępne były wyłącznie rosyjskie i PZO, panchromar był marzeniem każdego fotografa :wink:
mam panchromara jeszcze ciemniejszego, ale raczej nie robię B&W, więc nie pomogę w tej działce...

Gregg
14-04-2005, 12:41
Robiłem fotki manualnym Canonem AE-1 z czerwonym filtrem Made in CCCP X8.
Jest to dość ciemny filtr, ale efekt był godny uwagi... Nawet w jasny dzień z kumulusami wydawał sie dniem burzowym...

szymony
14-04-2005, 18:35
Efekty są ciekawe :wink: a czasami potrafią zaskakiwać. Patrz efekt Wooda.

sfx
14-04-2005, 21:48
oj, mało konkretnie panowie 8)
czy ktoś z was wogóle używa czerwonego filtra ? :|

szymony
14-04-2005, 22:58
Tu masz konkretniej troszkę (http://www.republika.pl/foto_hobby/Filtry/czerwony.htm)

2sek. obcownia z Google :wink:

sfx
15-04-2005, 00:29
Tu masz konkretniej troszkę (http://www.republika.pl/foto_hobby/Filtry/czerwony.htm)

2sek. obcownia z Google :wink:

wiem, dzięki za dobre chęci, ale umiem korzystać z google -baa, nie zakładałbym tego wątku gdybym nie przeczytał choćby tego artykułu
to co mnie interesuje jednak to opinie tych którzy filtra tego używają a nie efekty (wooda czy burzowego nieba) - bo te znam


pozdrawiam serdecznie

szymony
15-04-2005, 07:02
to co mnie interesuje jednak to opinie tych którzy filtra tego używają a nie efekty (wooda czy burzowego nieba) - bo te znam
pozdrawiam serdecznie

Ale czego oczekujesz od takowych userów :?: Mam między innymi filtr czerwony i czasami korzystam jak i z całej reszty zresztą. Jeżeli wiesz jak działa dany filtr i jaki efekt na focie chcesz uzyskać, to zakłądasz to co uznasz za zasadne i tyle.

Kekacz
15-04-2005, 08:37
jak przedstawia sie kwestia pomiaru światła przy fotografowaniu z filtrem (mam N F70 z kitem 28-80D), ustawianie ostrości, ewentualnego przedłużania ekspozycji?


Przeciez masz pomiar swiatla TTL i aparat automatycznie uwzgledni mniejsza ilosc swiatla wpadajaca przez obiektyw. Nie musisz sie martwic o przeliczanie w pamieci wspolczynnika przedluzenia ekspozycji.

Ustawienie ostrosci? To samo jak przy ostrzeniu bez filtra, nie ma wplywu. Chyba ze przy slabym swietle nagle skonczy sie zakres czulosci AF, lub przy ostrzeniu recznym, jak to przewaznie w fotografii krajobrazowej, matowka pokaze obraz jak z ciemnego tunelu w ktorym nic nie widac. Wtedy zawsze mozna najpierw wyostryc i dopiero po tym nakrecic filtr.

Czy ciemniejszy czy jasniejszy filtr to juz zalezy od wlasnego widzimisie. Czerwony filtr dostatecznie mocno przyciemnia niebieski kolor tak wiec super ciemnych nie potrzeba. Jasny tez da zaskakujace, dramatyczne wrecz wyniki.