Zobacz pełną wersję : Vivid colours z body
Michaelg
11-04-2010, 19:06
Witajcie,
od praktycznie początku robię zdjęcia z włączonym podsyceniem kolorów Vivid z moim lustrze. Czy taka opcja w jakimś stopniu wpływa negatywnie na jakość zdjęć i czy lepiej jest z tego zrezygnować ustawiając na neutral a kolorem i nasyceniem bawić się wołając Rawa w LR albo potem w PS?
No właś nie kiedy zmieniać saturację i dodawać kontrast wołając w LR czy wywołać zapisać w tiff 16 bitów i zająć się ostrzeniem,kontrastem,saturacją w PS?
jeżeli robisz raw+jpg, to RAW wyjdzie normalny i następnie będzie poddany obróbce, a vivid będzie aplikowany do jpg, na wypadek, gdyby ci się nie chciało bawić z RAWem ...
Michaelg
12-04-2010, 14:04
Zdjęcia pykam tylko w rawach. Czyli wtedy nawet gdy tra opcja jest włączona nie ma to wpływu na nic?
Szakall1
12-04-2010, 14:54
jeżeli robisz raw+jpg, to RAW wyjdzie normalny i następnie będzie poddany obróbce, a vivid będzie aplikowany do jpg, na wypadek, gdyby ci się nie chciało bawić z RAWem ...
to w takim razie Vivid nie jest aplikowany do NEF-a, a tylko do JPG-a ? a czemu nie do obydwóch plików ?
to w takim razie Vivid nie jest aplikowany do NEF-a, a tylko do JPG-a ? a czemu nie do obydwóch plików ?
Do obydwu - w nefie możesz jednak zmienić te wartości na pomocą NX'a - wywołać zdjęcie z innymi ustawieniami, bez utraty informacji (jakości)
Tylko NX widzi ustawienia, które poczyniliśmy w aparacie (saturacja, kontrast itp.) i przy wywoływaniu RAW'a ich używa. Inne programy, takie jak ACR, tego nie robią (całe szczęście -- mówię o sobie) i masz golutkiego RAW'a nad którym musisz popracować.
zdecydowanie jest tak jak mówi świder. Jezeli otworzysz z ACR to mozesz miec nawet na monochromatyczne ustawione i tak bedziesz widzial surowy plik RAW.
Oczywiście w ACR, a przynajmniej w programach takich jak LR czy DxO (który właśnie testuję), możesz sobie wybrać od razu gotowy profil Vivid (albo inny z predefiniowanych, lub własnych). Można to podczas importu zaaplikować do wszystkich zdjęć na przykład. Można zmienić w dowolnym innym momencie. Zmiana dla plików RAW/NEF nie powoduje utraty jakości. Natomiast gdyby to był JPEG to już sprawa wygląda zupełnie inaczej i konwersja kolorów nie zawsze jest tam bezbolesna. Jak widać, nie zależy to od ustawień w aparacie ale od oprogramowania, które albo potrafi te ustawienia przeczytać i zastosować, albo należy mu w tym dopomóc.
Ja na przykład wczytując zdjęcia do LR automatycznie mam ustawiany profil kolorów na D2X Mode 2. :) Raz ustawione jako domyślne działa cały czas.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.