PDA

Zobacz pełną wersję : kontrastowość papierów?



saturnus1981
11-04-2010, 15:28
Witajcie analogowcy;)
Od jakiegoś czasu grzebie się w ciemni z różnymi śmierdzącymi substancjami i z wywoływaniem filmów połapałem się szybko lecz mam pewną niejasność w papierach fotograficznych. Mam zamiar zacząć od amatorskiej czeskiej Fomy i mam dylemat. Otóź na stronie internetowej znalazłem takie o to informacje:

"Rodzaje dostępnych gradacji papierów FOMASPEED:

TWARDY C -- jest wykonany na podłożu z obustronnie polietylenowanego papieru, przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja twarda charakteryzuje się kontrastem ISO 60 i czułością 400.

NORMALNY N -- jest wykonany na podłożu z obustronnie polietylenowanego papieru, przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja normalna charakteryzuje się kontrastem ISO 80 i czułością ISO 400.

SPECJALNY SP -- jest wykonany na podłożu z obustronnie polietylenowanego papieru, przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja specjalna charakteryzuje się kontrastem ISO 100 i czułością ISO 400.

MIĘKKI S -- jest wykonany na podłożu z obustronnie polietylenowanego papieru, przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja miękka charakteryzuje się kontrastem ISO 120 i czułością ISO 400.

Czułość wszystkich gradacji jest identyczna i wynosi ISO 400 co bez problemów pozwala przechodzić z jednej na druga bez konieczności zmiany parametrów naświetlania."

To że czułość jest taka sam jest dla mnie jasne (te same parametry naświetlania) ale jak to jest z tymi kontrastami im wyższe Iso tym mniejszy czy większy kontrast?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

dziadek77
11-04-2010, 16:55
Papier dobierasz do negatywu,zasada jest prosta negatyw kontrastowy/kontarstowo wywołany lub naświetlony/ używasz papieru o gradacji miekkiej,negatyw mało kontrastowy/szary brak wyraźnych czerni i bieli na negatywie/ używasz papieru twardego.
Więc jeśli negatyw wydaje ci sie poprawnie naświetlony to używasz papieru z "okolic" miekkiego,foma ma to do siebie że produkowany przez nich papier N -normalny jest twardszy niż większości innych producentów,z koleji miękki jest podobny do papierów o gradacji normalnej i to jego bym ci polecał na początek.
Jeżeli użyjesz twardszego papieru w stosunku do negatywu prawidłowo wywołanego i naświetlonego to uzyskujesz mniej przejść tonalnych pomiędzy bielą a czernią czyli podbijasz mu kontrast i tracisz szczegóły w partiach zacienionych i światłach,jeżeli przesadzisz to ziarno będzie bardziej widoczne,z koleji przy użyciu zbyt miękkiego uzyskasz szarą odbitkę gdzie nie ma bieli i smolistej czerni ale np wyciągniesz szczegóły z głębokich cieni.

Foma jest dobra na początek ,później polecam ilforda IV deluxe i filtry,dostajesz w ten sposób jeden papier z którego możesz wyciągnąć wszystkie gradacje i bawić
się w split grading.

moonrage
11-04-2010, 20:50
im papier twardszy, tym bardziej kontrastowy, ale oczywiście bardzo dużą*rolę odgrywa wywoływacz