Zobacz pełną wersję : Nagrywanie w d300s
Wczoraj rozpocząłem testowanie nagrywania w nikonie d300s.Jestem byłym posiadaczem canona 7d którego mi skradziono i jeśli chodzi o zdjęcia to 300setka bije go na głowę ale zdziwiłem m się co do filmów.Mianowicie innstrukcja mówi że iso jest ustawiane automatycznie a ja robiłem próby i jest to nieprawdą bo iso jest zależne od wartości jaką ustawimy przed wejściem w tryb live.Natomiast przysłona jest również zależna od tego jaką ustawimy przed trybem live.Jedyny minus to jest to że nie można sterować wszystkim w trakcie nagrywania ale może nowy soft to zmieni.Wiem że wszyscy krzyczą że nie po to jest lustro aby nagrywać filmy ale w 7d efekty są naprawdę tak rewelacyjne że biją na głowę kamery.Czy inni użytkownicy d300s też zauważyli te rozbieżności w stosunku do instrukcji.Pozdrawiam wszystkich nikoniarzy .Szkoda że wcześniej nie wybrałem systemu królów-jeśli chodzi o fotki.
Szkoda że wcześniej nie wybrałem systemu królów-jeśli chodzi o fotki.
serio?
Co do reszty automatyka w czasie rejestrowania ruchomych obrazków jest generalnie nienajlepszym pomysłem
jeśli chodzi o fotki.
w końcu lustro jednak służy to robienia zdjęć ...
przed nacisnieciem spustu ustawiasz przysłone i w praktyce tylko to da sie ustawic
po nacisnieciu spustu mozesz sterowac tylko kompensacja naswietlania
czulosc jest ustawiania automatycznie - jej wartosc sie nie zmienia na wyswietlaczu, zreszta parametry ktore wyswietla aprat nie maja wiele wspolnego z tym co w danym czasie robi automatyka filmowania
w porownaniu z c7d do filmowania d300s nadaje sie duzo mniej i obawiam, sie zaden soft juz tego nie zmieni
problem pojawia sie gdy np filmujesz koncert, w switle kolorowych lamp wyladowczych zaczyna sie falowanie swiatla
trzeba sobie z tym radzic zamykajac przyslone, co wymusza dluzszy czas naswietlania i czasem pomaga, psujac jednak glebie ostrosci, jak nie to trzeba uciekac w inny kadr, albo mierzyc switalo obok i blokowac ekspozycje
slowem troche toporne to filmowanie w porownaniu z canonem, ale trzeba sobie radzic:)
w końcu lustro jednak służy to robienia zdjęć ...
bo co?
popatrz sobie na vimeo i strony poswiecone filmowaniu lustrem
aprat sluzy do tego, do czego ktos go wykorzystuje, jakie kto ma potrzeby i umiejetnosci, uwzgledniajac ograniczenia wyniakjace z uzywania lustrzanki
osobiscie teraz lacze fotografowanie z filmowaniem zarobkowo za pomoca jednego urzadzenia
skoro tak bardzo Ci zależało na filmach, to czemu nie kupiłeś kamery z funkcja robienia zdjęć?
bober.,
Wiem że wszyscy krzyczą że nie po to jest lustro aby nagrywać filmy ale w 7d efekty są naprawdę tak rewelacyjne że biją na głowę kamery.
Jak znajdziesz kamerę w kwocie 7d która umożliwi nagrywanie z taką jakością, wyślę ci czteropak piwa warzonego przy użyciu starych receptur.
bo co?
popatrz sobie na vimeo i strony poswiecone filmowaniu lustrem
aprat sluzy do tego, do czego ktos go wykorzystuje, jakie kto ma potrzeby i umiejetnosci, uwzgledniajac ograniczenia wyniakjace z uzywania lustrzanki
osobiscie teraz lacze fotografowanie z filmowaniem zarobkowo za pomoca jednego urzadzenia
ja wszystko rozumiem - tylko nie rozumiem, dlaczego miałbym robić zdjęcia komórką ( ma w końcu 8mln pixli) - uwzględniam słabość szkła itd itp - ewidentnie filmowanie D300s jest dla mnie po prostu topornie rozwiązane - mam ten sprzęt, do zdjęć jest świetny, moje próby filmowania zakończyły się niesmakiem :mrgreen: ale rzeczywiście - każdy ma co lubi i używa tego, czego lubi ...
swoją drogą ciekawe, kiedy korpus będzie wyposażony w gniazdo SIM ? mikrofon i głośnik już jest, klawiatura wirtualna na wyświetlaczu dotykowym i ognia :mrgreen: nowy model komórki Nikon D3(G)00s
z tego co tu czytam filmowanieD300s może być niezłą męką. Jednakże pórbki które oglądałem youtube wyglądają dość obiecująco. Napaliłem się na ten sprzęt zdwóch powodów:primo: uwielbiam robić zdjęcia i czas już przejść z przyczyn zawodowych na coś mocniejszego niż D80. Secundo: lubię bawić się z obrazem wideo w celach eksperymentalno - artystycznych. Niestety nie stać mnie na pozbycie się całego systemu nikona i zmianę na canona 5d lub 7d. Piszcie proszę wasze uwagi do tej funkcji zanim wydam 5 koła na te puszkę. Zaznaczam że nie potrzebuje sprzetu do filomowania rodziny na pikniku czy kręcenia wesel. Interesuje mnie możliwość bardziej statycznego kręcenia z wydobyciem jak najwyższej jakości obrazu i walorów sceny. Coś w rodzaju fotografii pejzażowej spokojnie komponowanej.
nagrywanie w d300s i d90 i w innych nikonowskich modelach jest po prostu KICHĄ !! i jest aby mozna było napisac w gazetce media markt ze "lustrzanka nagrywa HD". Nikon kolejny raz strzela sobie w kolano! Idąc na łatwiznę ! trzeba powiedzieć w prost ze spieprzyli to i kolejne wiele osób właśnie przez to odejdzie z nikona, bo canon tez ma stałki 1.4 i ma ich więcej (zakresy) bo w tej chwili Nagrywanie Lustrzanką jest bardzo modne a nikon to olewa i robi ludzi w konia, a właśnie ci od wideo zainwestowali by w jasne stałki i pełno klatkowe body z możliwością wideo.
dobrze, że D300s jeszcze zdjęcia robi... , zapomniałem DX'em już nie da się zdjęć robić
Dokładnie. Od pewnego czasu oglądam się już za sprzętem konkurencji i tylko ilość posiadanego fotograficznego bajzlu mnie przed zmianą powstrzymuje. Nowa jakość filmowania lustrzanką staje się standardem i poszerza jej kreacyjne możliwości. Dla mnie to jest czad! Naprawde nie potrzebuję ogromnej matrycy. Przełknąłbym nawet brak full Hd ale długość sekwencji do 5min i możliwe kłopoty w postaci jelly efect i jeszcze czego nawet nie wiem bardzo zniechęcają. Niestety nie miałem do tej pory możliwości przetestowania żadnego sprzetu z możliwością filmowania ale po przeczytanych tutaj postach boję się rozczarowania za niebagatelną kasę.
pioter m
19-04-2010, 00:16
Dokładnie. Od pewnego czasu oglądam się już za sprzętem konkurencji i tylko ilość posiadanego fotograficznego bajzlu mnie przed zmianą powstrzymuje. Nowa jakość filmowania lustrzanką staje się standardem i poszerza jej kreacyjne możliwości. Dla mnie to jest czad! Naprawde nie potrzebuję ogromnej matrycy. Przełknąłbym nawet brak full Hd ale długość sekwencji do 5min i możliwe kłopoty w postaci jelly efect i jeszcze czego nawet nie wiem bardzo zniechęcają. Niestety nie miałem do tej pory możliwości przetestowania żadnego sprzetu z możliwością filmowania ale po przeczytanych tutaj postach boję się rozczarowania za niebagatelną kasę.
A ja olalbym ten caly bajzel, gdyby 7d mial lepsza matryce.
(...)Przełknąłbym nawet brak full Hd ale długość sekwencji do 5min i możliwe kłopoty w postaci jelly efect i jeszcze czego nawet nie wiem bardzo zniechęcają.(...)
Widać kolego, że pojęcia nie masz o filmowaniu, bez urazu ale to że akurat można nagrywać do 5min za jednym zamachem to najmniejszy problem, dlaczego? ano dlatego, że nikt o zdrowych zmysłach posiadający jakąś tam wiedzie z dziedziny filmowania nie robi takich długich ujęć tylko wykonuje krótkie ujęcia, które potem składa się w programie typu Sony Vegas, Edius itp.
Dla mnie akurat te 5min to nie jest żadna wada.
Mam jeszcze pytanie odnosnie nastawiania ostrosci podczas robienia filmu, slyszaslem ze mozna ja tylko nastawic uzywajac pierscienia czyli manualnie zlapac ostrosc. Czy nie mozna gdzies w menu pogrzebac i np zaprogramowac przycisk "AF-ON" do tego celu?
Mam jeszcze pytanie odnosnie nastawiania ostrosci podczas robienia filmu, slyszaslem ze mozna ja tylko nastawic uzywajac pierscienia czyli manualnie zlapac ostrosc. Czy nie mozna gdzies w menu pogrzebac i np zaprogramowac przycisk "AF-ON" do tego celu?
w d300s właśnie przycisk AF-ON do tego sluży!
pozdrawiam
Tomdoe z twojego punktu widzenia pewnie nie mam pojęcia o filmowaniu. Z mojego punktu widzenia nie masz pojęcia co ja chcę filmować.
Mnie akurat nie interesuje co zamierzasz filmowac, wyrazilem tylko swoją opinie (bez urazy) co do czasu zapisu, który jest w/g mnie wystarczajaco długi do wszelkiego rodzaju filmowania
Mnie akurat nie interesuje co zamierzasz filmowac, wyrazilem tylko swoją opinie (bez urazy) co do czasu zapisu, który jest w/g mnie wystarczajaco długi do wszelkiego rodzaju filmowania
niekoniecznie - jezeli chcemy np. zarejestrować przebieg jakiegoś procesu chemicznego/ fizycznego etc. to może być potrzebne nieprzerwane przykładowo 30 minut nagrania (tylko że mało sensowne będzie do tego wykorzystywanie D300s, chociaż jak ktoś lubi), ale w większosci przypadków masz rację
Podczepiając się do wątku, podaję link do pobrania filmu zarejestrowanego D300S.
Nie jest kręcony pod kątem testowym, raczej pamiątkowym (dlatego proszę nie oceniać treści merytorycznych ;) ) ale być może pomoże on komuś w ocenie jakości / możliwości puszki.
Plik prosto z aparatu bez żadnej ingerencji ani kompresji.
http://www.megaupload.com/?d=BXE06RPD
Dodam tylko, że film kręcony przy bardzo ostrym świetle słonecznym a co za tym idzie w warunkach bardzo mocnych kontrastów.
Podczepiając się do wątku, podaję link do pobrania filmu zarejestrowanego D300S.
Nie jest kręcony pod kątem testowym, raczej pamiątkowym (dlatego proszę nie oceniać treści merytorycznych ;) ) ale być może pomoże on komuś w ocenie jakości / możliwości puszki.
Plik prosto z aparatu bez żadnej ingerencji ani kompresji.
http://www.megaupload.com/?d=BXE06RPD
Dodam tylko, że film kręcony przy bardzo ostrym świetle słonecznym a co za tym idzie w warunkach bardzo mocnych kontrastów.
no niestety ale plik jest niedostępny
no niestety ale plik jest niedostępny
ja ściągnąłem bez problemu
ja ściągnąłem bez problemu
A kiedy ściągałeś? bo ja sprawdzałem wczoraj i przed chwilką i cały czas pisze ze "plik chwilowo niedostępny"
Niestety z megaupload czasami tak jest, że serwer na którym się coś znajduje jest temporary off. Trzeba poczekać.
edit:
o już aktywny :)
edit2:
podejrzewam, że był kręcony 18-70 3.5-4.5 ? am I right Kwiatus? Jeśli tak to czy posiadasz filmik kręcony 17-55 z wewnętrznym ogniskowaniem?
A kiedy ściągałeś? bo ja sprawdzałem wczoraj i przed chwilką i cały czas pisze ze "plik chwilowo niedostępny"
ja ściągnąłem ok. 15, ale teraz sprawdziłem i tez się ściąga bez problemu, niestety znawcą nie jestem i nie wiem co może być przyczyną problemów ze ściąganiem
Pozdrawiam
Niestety z megaupload czasami tak jest, że serwer na którym się coś znajduje jest temporary off. Trzeba poczekać.
Niestety z tym serwisem tak, jest, czasami trzeba po prostu dać mu drugą szansę ;)
podejrzewam, że był kręcony 18-70 3.5-4.5 ? am I right Kwiatus? Jeśli tak to czy posiadasz filmik kręcony 17-55 z wewnętrznym ogniskowaniem?
Hmmm, być może nie wygląda :) ale ten filmik był właśnie kręcony 17-55.
Jak znajdę chwilę to w najbliższych dniach postaram się stworzyć coś bardziej pod kątem testowym, może z małą głębią, coś pomyślę. Narazie posiadam tylko takie "z marszu" ;)
To ja mam prośbę: ze statywu! Jedno ujęcie z nieruchomym aparatem, drugie z wolnym panoramowaniem (też statyw). Ujęcia pod światło i z światłem za plecami. :D
Dobrze, się zrobi, tylko, że najwcześniej w przyszłym tygodniu, bo ten mam zawalony pracą już do końca, ale będę pamiętał :)
dołącze się do wątku z informacją że w poddziale "D300S - za jasne zdjęcia" zamieściłem coś w rodzaju testu porównawczego. Na dniach udało mi się dość prowizorycznie przetestować i porównać jakość nagrywania następujących sprzetów: kamera Sony HDR SR12, Canon 5D mark2, nikon D300S i nikon D90. Pomocnym bardzo był też plik udostępniony przez Kwiatusa. Nie wiem czy wypada ten tekst tutaj przekopiowywać tak więc jeśli ktoś będzie zainteresowany to zapraszam. Mi samemu rozjaśniło to trochę pogląd na temat nagrywania choć wciąż mam wiele rosterek.
mirage 710
29-04-2010, 21:04
Ja przed chwila sciagnalem ten film bez problemu i powiem szczerze ze mi sie nie podobal. Sam posiadam D300s i juz pare razy probowalem nakrecic krotkie filmy ale i szybko pozbylem sie zludzen o tym ze tym aparatem mozna z wolnej reki tak spontanicznie cos nagrac aby potem z zadowoleniem mozna by to sobie poogladac. A najgorsze jest to ze wbudowany mikrofon wylapuje wszystkie najdrobniejsze poruszenia palcow a dzwieki z poza kamery sa niestety bardzo slabo slyszalne. Mysle ze w tym przypadku powinien pomoc dodatkowy mikrofon. Czy ktos z was ma podobny problem?
Ja mialem mikrofon ustawiony na automatyczny.
Prosze o porade czy jest sens dokupic osobny mikrofon, czy lepiej kupic np. Ponasonica Lumix TZ- 10 i tym aparacikiem nagrywac pare krotkich scen z urlopu naprzyklad. Co o tym sadzicie:??
Pozdrawiam Tadeusz
Jak juz masz cos do focenia to moze pomysl o kamerze?
skusiłem się :mrgreen: wykonałem kilka prób - w niezłych i całkiem słabych warunkach światła : nie ukrywam, iż ja siebie utwierdziłem w dotychczasowym zdaniu : nikon jest tradycjonalistą - tą puszka w zasadzie nie da się robić sensownie filmów :mrgreen: .
pomijając w zasadzie brak dźwięku (ściślej wszystkie dźwięki puszki i okolic poza tym, co kręcimy), możliwość wpływania na ustawienia w trakcie kręcenia - to wszystko jest pomyłka ...
kupiłem d300s do robienia zdjęć i tak pozostanie - wybaczcie, jak będę chciał wbijać gwoździe, pójdę kupić młotek - nie będę ich wkręcał śrubokrętem, bo akurat mam go pod ręką :mrgreen:.
nie twierdzę, że robienie zdjęć lustrem (pomijam ergonomię kamery jako takiej) jest niemożliwe - ale pewnie są inne, lepsze do tego celu - w końcu nawet komórkami ludzie filmy robią ...
...chmmm. Tak sobie czytam i czytam i jakoś nie mogę powiedzieć że macie tak do końca rację z tymi filmami z lustrzanek. Niestety kręci się filmy lustrzankami i to całkiem niezłe (co ja mówię...) dobre filmy! Nie wspomnę o ostatnim odcinku Dr, Housa 16 czy 17 maj będzie ponoć w telewizorku ale o ślubie... Tak, tak ślubie... Dziś właśnie poszedłem zobaczyć jak się kręci na Canonach. Filmy z tej firmy są na tej stronie http://www.mpstudios.pl/production.php
Proponuję obejrzeć i samemu wyciągnąć wnioski "czy się da..." czy nie a właściwie zweryfikować swe poglądy co do filmu. firmę już namierzyłem w necie i widziałem ich produkcje wcześniej podziwiając kunszt filmowania. Dziś spotkałem ich i okazało się że to "ONI" :)
Musimy sobie zadać pytanie: Co nam daje lustrzanka w filmie? Przede wszystkim niespotykaną w kamerach bez wymiennej optyki (a tych najwięcej na rynku) głębię ostrości!!! Piękna sprawa, to co dotychczas było osiągalne dla kamer z wymienną optyką i przystawkami emulującymi taśmę filmową do których możemy zakładać obiektywy foto mamy teraz w ... no właśnie w sumie tanim sprzęcie.
Wyobraźcie sobie głębię ostrości z 200 mm powiedzmy 2.8 i huśtającą się na huśtawce panią młodą... wyobrażacie sobie jak z nieostrości przelatuje w ostrość i znów rozpływa się!!! Bajka... Przykłady można by mnożyć a tu mamy możliwość popisania się naszą kreatywnością bez mała w 3d ;)
Jeszcze raz podkreślę - za naprawdę niewielkie pieniądze otrzymujemy bardzo zaawansowany technicznie (HD) obraz i "filmową" głębię ostrości!!!
Jeżeli jeszcze dołożymy do tego pasję pt. fotografia...
mirage 710
02-05-2010, 22:48
...chmmm. Tak sobie czytam i czytam i jakoś nie mogę powiedzieć że macie tak do końca rację z tymi filmami z lustrzanek. Niestety kręci się filmy lustrzankami i to całkiem niezłe (co ja mówię...) dobre filmy! Nie wspomnę o ostatnim odcinku Dr, Housa 16 czy 17 maj będzie ponoć w telewizorku ale o ślubie... Tak, tak ślubie... Dziś właśnie poszedłem zobaczyć jak się kręci na Canonach. Filmy z tej firmy są na tej stronie http://www.mpstudios.pl/production.php
Proponuję obejrzeć i samemu wyciągnąć wnioski "czy się da..." czy nie a właściwie zweryfikować swe poglądy co do filmu. firmę już namierzyłem w necie i widziałem ich produkcje wcześniej podziwiając kunszt filmowania. Dziś spotkałem ich i okazało się że to "ONI" :)
Musimy sobie zadać pytanie: Co nam daje lustrzanka w filmie? Przede wszystkim niespotykaną w kamerach bez wymiennej optyki (a tych najwięcej na rynku) głębię ostrości!!! Piękna sprawa, to co dotychczas było osiągalne dla kamer z wymienną optyką i przystawkami emulującymi taśmę filmową do których możemy zakładać obiektywy foto mamy teraz w ... no właśnie w sumie tanim sprzęcie.
Wyobraźcie sobie głębię ostrości z 200 mm powiedzmy 2.8 i huśtającą się na huśtawce panią młodą... wyobrażacie sobie jak z nieostrości przelatuje w ostrość i znów rozpływa się!!! Bajka... Przykłady można by mnożyć a tu mamy możliwość popisania się naszą kreatywnością bez mała w 3d ;)
Jeszcze raz podkreślę - za naprawdę niewielkie pieniądze otrzymujemy bardzo zaawansowany technicznie (HD) obraz i "filmową" głębię ostrości!!!
Jeżeli jeszcze dołożymy do tego pasję pt. fotografia...
Witam serdeczmie!
Bardzo mnie zainteresowalo to co napisales, ale teraz mam pytanie? jaki objektyw musialbym miec tak na poczatek aby tak w miare przyzwoite filmiki nakrecic.
Prosze o porade.
Pozdrawiam Tadeusz
Praktykiem nie jestem :) Mój aparat nie kręci filmów :( a z moimi kolegami kręcimy filmiki ale kamerami gdzie niestety głębia ostrości jest dużaaaaa...
Powiem co wiem...
Nie widziałem aby ktoś filmował Nikonem. Canona wychaczyłem już dwa razy. Raz amatorsko i drugi raz w/w firma - zawodowcy.
Obiektywy jakie podejrzałem to L-ki. Ale były także szerokie inne - jakie nie wiem (nie chciałem przeszkadzać).
Generalnie chodzi o to samo co w fotografii - o głębię ostrości. Czyli że mamy takie samo pole manewru i efekt głębi który osiągamy przy fotografii - tyle że ruchomy.
Ślub w kościele filmowany był ze statywów i takiej "jakiejś czegoś cuś - taka szyna jakaś" co było przymocowane do statywu i pozwalało zrobić przejazd w poziomie na długości około 1,5m... da się zauważyć efekt filmowania tym urządzeniem na filmikach.
Myślę że najpierw należy popróbować tym co masz. Jeżeli masz jakiś długi lub jasny obiektyw to popróbuj jak to działa, trudna sztuka utrzymać obiekt w ostrości :) W tamtych filmach widać małą GO i to daje cały efekt.
ci co narzekaja ze lustra nie sa do filmow a do zdjec to zakladam ze maja telefony bez aparatu, mp3 playera, divxow, nawigacji i reszty dodatkow.
ze komputer maja stacjonarny z monitorem do grafiki i monitorem do gier, ze ich samochody nie maja sprzetu audio, klimy i innych, bo w aucie sie tylko jezdzi...
a jesli nie to sa zaklamani i zacofani.
zgadzam się z Klatką. filmowanie lustrzanką to nowa jakość artystycznej kreacji. Sam się bawiłem canonem 5D z zupełnie niedrogim obiektywem sigmą 28 1,8 i uwierzcie że to była naprawde bajka i super zabawa. Obraz był fantastycznie plastyczny. Studenci filmówek już biegają z podobnym sprzetem bo po pieerwsze jest co najmniej połowę tanszy niż najtańsza semiprof kamera po drugie mają większe mozliwości kreacji poprzez wymienną optyke. Myslę że fotografowie którzy fotografują śluby także dostają do ręki fantastyczny sprzęt którym mogą wzbogacić swoje zlecenia. Szkoda że wydajny do tego sprzęt można znaleźć u konkurencji. Nikon wydaje się że zrozumiał to ale to co ma do zaoferowania robi wrażenie zabiegu marketingowego w celu utrzymania się na rynku. Jest to trochę irytujące tym bardziej że fotografując przez lata średnioklatką mamiyą i analogowym nikonem w momencie zakupu pierwszej cyfry przeyżyłem szok przesiadki na kropa. wierząc w nikona długo musiałem czekać na pełną klatkę gdy u konkurencji dawno był już c5d.
ci co narzekaja ze lustra nie sa do filmow a do zdjec [...]
a jesli nie to sa zaklamani i zacofani.
nie czuję się ani zakłamany ani zacofany - posiadam komórkę z możliwością robienia zdjęć - i nie używam tej opcji - do zdjęć mam aparat ... może Tobie przeszkadza waga - mnie nie. Monitor mam 24" - do różnych rzeczy, w gry - NIE grywam z założenia, w samochodzie mam audio - może i lepsze niż w domu, ale w aucie słucham wiadomości - muzyki w domu, w fotelu, klimatyzacje tez mam - dwustrefowego klimatronica, ale czasem otwieram okno, bo to zdrowsze.
no i mam d300s - robi filmy - ale to jest dla mnie takie filmowanie jak robienie zdjęć komórką, słuchanie koncertu za kierownicą oraz rozkoszowanie się świeżym powietrzem z kiblastej klimy (choć czasem ja piorę).
No i na koniec jeszcze tylko : jak coś jest do wszystkiego, tzn że jest do niczego
no :mrgreen:
Lustrzanka cyfrowa - to urządzenie do robienia zdjęć cyfrowych, a do robienia filmów powinno się używać kamery cyfrowej. Jak tak dalej pójdzie to dożyję czasów gdzie rowery będą latać w kosmos, a wibratory same będą wskakiwać do ...........
Obydwie "strony" jak zwykle przesadzają.
Kamera ma tę zaletę że jest ergonomicznie zbudowana ,w przeciwieństwie do aparatu. Do momentu gdy nie powstaną hybrydowe szkła z bezstopniową przesłoną " rozciągniętą skalą odległości(pierścień z małym "skokiem"), wizjery czarnobiałe z dobrym odwzorowaniem szarości i aparato-kamera której ergonomia nie będzie odstawać od pewnego schematu który wydaje się najbardziej ergonomiczny - dopóty te narzędzia w postaci canona 5DII będą dla ludzi którzy mają ambicję i i dużo uporu/samozaparcia.
fafniak masz w pewnym sensie rację. Już szykuję foty dla drugiej strony ;) tych od kamer :)
Parę chwil mi potrzeba żeby zdjęcia na serwer wrzucić.
Ergonomia kamery to już też powoli żadem argument. Mój kolega znalazł już urządzenia które po złożeniu z Canonem dają kształt i ergonomię kamery...
no i mam d300s - robi filmy - ale to jest dla mnie takie filmowanie jak robienie zdjęć komórką, - i tu sie z tobą zgodzę. Nikon nie zadbał o HD i nie ma się czym pochwalić...
Nie będę tu nikogo do niczego przekonywał (nie o to chodzi) do filmów aparatem. Widać że mazon i emkg nie obejrzeliście filmów lub obraz kamer kinowych tak mocno został w naszym życiu że nie ma różnicy... Jeszcze raz powiem że za naprawdę niewielkie pieniądze mamy niesamowicie kreatywne urządzenie!!! Jedni tym robią zdjęcie a inni będą tym kręcić filmy.
A dla tych co mówią że aparat to aparat... to czego ten facet szuka z tymi obiektywami? Albo zadajmy sobie inne pytanie w jakim celu zapiął te obiektywy do kamery? Hmmm....
Z przodu najpierw nikkor MF50/1,4 (lub) na pozostałych 80-200/2,8 potem przystawka emulująca błonę filmową z mocowaniem do Nikona i na końcu Sony EX3 (dla ciekawych warto zrobić porównanie cenowe do eosa :) )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img219.imageshack.us/img219/4892/nikkor.jpg)
Dla tych co o kamerach prawią (dopiero co znalazłem): http://www.fikfilm.com/en/node/146 i produkują to też do Canona i Nikona :) http://www.thesnapclap.com/2009/04/23/redrock-dslr-frame-now-all-i-need-as-a-5d-mkii/
A podsumowując to zamieszanie z filmowaniem można ujmując słowa z z artykułu o Red Rock powiedzieć to samo o filmowaniu aparatem: Zdjęcia uzyskane z użyciem adaptera (aparatu) są niemal nieodróżnialne od tych nakręconych kamerą filmową na taśmie celuloidowej. Mała głębia ostrości, efekt ziarna filmowego, możliwość zastosowania stałoogniskowych obiektywów o pożądanych parametrach, które w porównaniu ze zmiennoogniskowymi dają dużo lepszy obraz. Przed twórcą otwiera się nowa przestrzeń możliwości, która dzięki zastosowaniu filtrów filmowych jeszcze bardziej się rozszerza.
Dobrej nocy ;)
niekoniecznie - jezeli chcemy np. zarejestrować przebieg jakiegoś procesu chemicznego/ fizycznego etc. to może być potrzebne nieprzerwane przykładowo 30 minut nagrania (tylko że mało sensowne będzie do tego wykorzystywanie D300s, chociaż jak ktoś lubi), ale w większosci przypadków masz rację
To jest faktycznie ograniczenie. Jest cos takiego jak zewnetrzny rejestrator hdmi.
Obydwie "strony" jak zwykle przesadzają.
Kamera ma tę zaletę że jest ergonomicznie zbudowana ,w przeciwieństwie do aparatu. Do momentu gdy nie powstaną hybrydowe szkła z bezstopniową przesłoną " rozciągniętą skalą odległości(pierścień z małym "skokiem"), wizjery czarnobiałe z dobrym odwzorowaniem szarości i aparato-kamera której ergonomia nie będzie odstawać od pewnego schematu który wydaje się najbardziej ergonomiczny - dopóty te narzędzia w postaci canona 5DII będą dla ludzi którzy mają ambicję i i dużo uporu/samozaparcia.
te rzeczy juz dawno istnieja
sama lustrzanka jest dosc prymitywna w obsludzie do filmowania
tzreba ja wyposarzyc
a i tak dalej duzo tansza i z powalajaca jakoscia
a praca na niej wtedy nie rozni sie juz komfortem od pracy na kamerze
tak to moze wygladac
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotoo.pl/)
tu mozna pocztac wiecej
http://inspiredbylife.pl/2009/11/17/lustrzanka-zamiast-kamery/
jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa
kitowe nikkory srednio sie nadaja do filmowania niestety, jestem nawet bliski stwierdzenia , ze 55-200 , ktorego ma moj syn do tego celu nie nadaje sie wogole, przy czym zdjecia robi jak najzupelniej normalne
chcesz mi powiedzieć że wpatrywanie się w kolorowy monitor z odległości 20 cm jest dobrym rozwiązaniem? Przykro mi ale nie jest. Polecam sprawdzić jak się pracuje w ten sposób w ostrym słońcu, lub chocby w sytuacji gdy za sobą masz jasne tło lub ...lampy....Kolejną sprawą jest długie wpatrywanie się w kolorowy ekranik.Oczy wysiadają. Już przy BW i jednym oku w lupie po kilku godzinach pracy niektórzy widzą na to oko z dominantą zieleni/fioletu...
LUPA/wizjer dokładny BW z regulacją kontrastu z brakiem efektu zaniku detali przy dużej ilości szczeg. przy szerokim kącie i możliwość regulacji kontrastu na krawędziach obiektu.
A teraz ten cały majdan weź do jakiegoś ciasnego pomieszczenia....
wizjery tez sa
a aparat na rigu nie zajmuje wiecej miejsca niz kamera
jakie?
a jak z szerokością tego ustrojstwa?
ja sam sie zastanawiam czy fotografia przetrwa
jesli dostaniemy kamerę (kweatia czasu) o b.duzej rozdzielczosci, taką, ze klatki z takiego filmu beda jakosci zdjec
to po co aparaty?
tak sie juz na swiecie robi sesje ... zdjeciowe
nie ma serii klatek - jest ujecie "filmowe" i wybór klatek
juz teraz zdjecia sie tak robi, na razie w nie wielu miejscach ze wzgledu na koszty urzadzenia
np red one camera
Owszem - problemem jednak jest to że do takich sesji musisz mieć światło ciągłe o odpowiednich mocach.Jeżeli chcesz mieć nie poruszone zdjęcie to minimum 1/250. Jeżeli chcesz mieć coś więcej w ostrości to powiedzmy f5,6 (zależy jaki jest moduł...)
Jeżeli chcesz mieć miękkie światło to warto założyć na lampę chimere a może ramy rozpraszająca....I nagle okazuje się że podstawową jednostką światłajest lampa 4Kw HMI a w najlepszym wypadku żarowe gdy nie musisz mieszać światła z dziennym. A to oznacza ze musisz mieć mocne przyłącze energetyczne albo wydajny agregat w miejscu zdjęć
No tak... same przeszkody, na pewno sie nie uda:)
A jednak takie zdjecia powstaja, jest ich coraz wiecej, a nowa red one niedługo prawdopodobnie pojawi sie na slasku.
Kto chce filmuje , kto chce fotografuje, czym chce, jak chce i jakie ma srodki. Jesli efekt jest odpowiedni, autor i klient zadowoleni, to nie wazne czym to było zrobione. Szkoda suszyć jezyk, czas sam pokaze:)
Ale czy ja napisałem ze się nie uda?
Kwestia środków zaangażowanych w produkcję - o czym często klienci nie mają pojęcia. A hurra optymizm "jest super - robimy na "redzie" nie ważne jak nie ważne czym (światło) - jest mi obcy.
W zbyt wielu produkcjach brałem udział gdzie pomysły przerastały zaangażowane środki, ale znam osobników którzy na każdy "pomysł" reagują "SUPER - zróbmy to !!!" nawet jeżeli jest to pomysł zrealizowania ujęć "matrixowych" przy pomocy jednej kamerki i bez światła
A nie myślicie, że cała dyskusja sprowadza się tak naprawdę do tego, by zastosować pełnoklatkową matrycę w obudowie z kamery? I już. Chyba o to tylko chodzi, zatem ci którzy nie chcą czekać na takie rozwiązanie, kupują C5Dmk2, ci co mogą poczekać lub ich nie stać, lub nie chcą się w to bawić (nie muszą), poczekają na dedykowaną kamerę z taką matrycą. I już. To tylko kwestia (krótkiego) czasu, gdy ktoś taką kamerę zrobi. Bez półśrodków, jakichś luster, jakiegoś aparatu - tylko kamera i tyle. Nie zdziwiłbym się gdyby pierwsze było... Sony.
(...)Nie zdziwiłbym się gdyby pierwsze było... Sony.
I tu masz rację http://www.dpreview.com/news/1005/10051103sonycamcorder.asp
The new camcorder will be equipped with the same “Exmor” APS HD CMOS sensor to be used in “NEX-5” and “NEX-3.”
nie jest to FF ale jak widać coś się ruszyło w temacie
Ruszyło się ...
Zdaje się ze czekam na pełną klatkę z Nikona :) Wczoraj zrobiliśmy próbę nagrywania 5DmkII... Nieźle to mało :) Zaletą aparatu jest to że jest lekki w stosunku do kamery. Bardzo fajny obrazek ale... filmować z ręki to ból... no może przez chwilę albo dynamiczne ujęcia ok ale jakby coś ładnie skręcić tak z reportażu bez statywu czy innego urządzenia to jakoś tego nie widzę.
Głębia i ostrość przy filmie niesamowita! W połączeniu z wysokim użytecznym iso fajna zabawa. Teraz kolega próbuje pliki złożyć w jakimś programie i zobaczymy jak obróbka :) a przy okazji test na kompach (które się nadadzą :) )
Eeeee, z tego co mi wiadomo to przysłonę w Nikonach D5000/90/300s przed rozpoczęciem filmowania tylko "można" sobie ustawić -cudzysłów nie pojawił się przypadkiem, bo nasze kręcenie kółkiem nie ma na rzeczywistą wartość żadnego wpływu.... aparat zawsze nagrywa na maksymalnie otwartej przysłonie.
A raczej mi wiadomo, bo trzymam w rękach D300s i przysłona się nie przymyka. Tak czy inaczej, jak się człowiek uprze to można całkiem dobrą jakość wycisnąć (posiadacze D5000/90 mają niestety o wiele więcej roboty, choćby z powody "stair-step" buga).
Posiadacze D3s mają najfajniej, bo tam z tego co czytałem dostępny jest przypadkiem, pełny manual przy filmowaniu :-)
http://vimeo.com/11677911 -kontrast mocno obniżony do testu jak by się kto pytał ;-)
a proponuje postarać się zrobić: pełne ujęcie z ruchem kamery i przeostrzeniami na obiektywie 50mm i przesłonie f.2.8 a potem to samo przy 100mm "fajna zabawa" skończy się jak trzeba będzie wejśc w powtarzalność ujęć i trafień z ostrością
A pewno, że to będzie bardzo trudne. Jednak do zrobienia, trening czyni mistrza :-) W chwili obecnej potrafię śledzić zbliżającą się do mnie postać (oczywiście nie może pędzić, tylko musi poruszać się stosunkowo wolno -taki spacer), z użyciem 50ki, przy jasności 1.8. Mniej więcej 3 na 5 tego typu ujęć trafiam (w ramach ćwiczeń jak na razie). Przy 100mm nie próbowałem (zresztą nie mam takiego szkła) -zobaczę może jutro jak będzie z 180mm ;-)
pytanie na jakim odcinku/odległości od kamery...
obejrzyj jak wyskalowane są szkła - tego jest od groma
a potem wyobraz sobie ze musisz to samo zrobic na zoomiku 28-200 z jego pierścieniem ostrości i wyskalowaniem/ilością obrotów
albo zrobic ujecie na zasadzie takiej ze stoisz w odleglosci od obiekty 1,5m na szerokim kacie i zaczynasz cofac sie z kamerą jednocześnie robiąc transfokacje do tele i jednocześnie przeostrzać :)
Postać 5-6m ode mnie -przechodzi obok mnie, w odległości około 1.5m.
albo zrobic ujecie na zasadzie takiej ze stoisz w odleglosci od obiekty 1,5m na szerokim kacie i zaczynasz cofac sie z kamerą jednocześnie robiąc transfokacje do tele i jednocześnie przeostrzać
no dobra, aż takim masochistą nie jestem ;-)
;) efekt używany w teledyskach - przy odrobinie wprawy można to zrobić.
Ale nie napisałem tego na zasadzie złośliwości. Chodzi mi o to że nie będąc przeciwnikiem tych wynalazków jak aparat z funkcją nagrywania, to widzę jednocześnie jak wiele im brakuje w ergonomii, możliwościach technicznych (WIZJER/LUPA - uwierzcie podstawą jest bardzo dobra precyzyjna lupa BW, bo oko koloru długo nie wytrzyma.)
Obejrzyjcie szkła filmowe - zobaczcie jak jest zrobiony i wyskalowany pierścień ostrości - naprawdę to jest ważne.
[...] Widać że mazon i emkg nie obejrzeliście filmów[...]
ale o czym my mówimy : o filmowaniu lustrzanką, czy o kilogramach szpeju, który pozwoli tą lustrzanką kręcić filmy ? takimi metodami to i kamerą przemysłową można nakręcić materiał do oscara ...
"słynne" były w swoim czasie warsztaty prowadzone przez uznanego kamerzystę w temacie kręcenia krótkiego metrażu komórką ... to oczywiste, że i lustrem można - tylko po co ? mniej nerwów, czasu a może i kasy zużyje się na sprzęt dedykowany do filmowania - a to - to dla hobbystów :mrgreen:
Eeeee, z tego co mi wiadomo to przysłonę w Nikonach D5000/90/300s przed rozpoczęciem filmowania tylko "można" sobie ustawić -cudzysłów nie pojawił się przypadkiem, bo nasze kręcenie kółkiem nie ma na rzeczywistą wartość żadnego wpływu.... aparat zawsze nagrywa na maksymalnie otwartej przysłonie.
A raczej mi wiadomo, bo trzymam w rękach D300s i przysłona się nie przymyka. Tak czy inaczej, jak się człowiek uprze to można całkiem dobrą jakość wycisnąć (posiadacze D5000/90 mają niestety o wiele więcej roboty, choćby z powody "stair-step" buga).
Posiadacze D3s mają najfajniej, bo tam z tego co czytałem dostępny jest przypadkiem, pełny manual przy filmowaniu :-)
http://vimeo.com/11677911 -kontrast mocno obniżony do testu jak by się kto pytał ;-)
dokladnie tak
ale o czym my mówimy : o filmowaniu lustrzanką, czy o kilogramach szpeju, który pozwoli tą lustrzanką kręcić filmy ? takimi metodami to i kamerą przemysłową można nakręcić materiał do oscara ...
"słynne" były w swoim czasie warsztaty prowadzone przez uznanego kamerzystę w temacie kręcenia krótkiego metrażu komórką ... to oczywiste, że i lustrem można - tylko po co ? mniej nerwów, czasu a może i kasy zużyje się na sprzęt dedykowany do filmowania - a to - to dla hobbystów :mrgreen:
na pewno nie mniej kasy przy tej jakości obrazka
w tej dyskusji biora udzial ludzie, ktorzy nie filmuja lustrzankami i uwazaj, ze sie nie da - po co bronice tej tezy, przeciez nikt wam nie kaze nimi filmowac:)
no zastanówcie sie jak by to bylo takie nie uzyteczne i takie nie oplacalne to popularnosc tego by ciagle nie rosla, zna wielu filmowcow, ktorzy kupuja teraz nagminnie 5d i optyke , wiec nie jest to takie "be"
@luxius - Nikon 5D ? podeślij jakąś specyfikację :mrgreen:
ja nie neguję robienia filmów lustrem - w końcu jest to fakt - tylko wciąż podpieram się tym samym sprzętem - a Wy sypiecie jakimiś Sony, 5d i innymi takimi - to tak, jakby ktoś mnie próbował przekonać, że limuzyną wjedzie tam, gdzie ja swoim (patrz podpis) - owszem, może i wjedzie - tyle, że ja także WYJADĘ - i nie będą płakał o pojazd - bo go do tego zrobili. Są lustra które to robią - lepiej i gorzej - a ergonomia filmowania Nikonem jest akurat blisko poziomu komórki.
no :mrgreen:
No :)
Generalnie chodzi nam o to samo tylko że Nikon nie puścił puszki z porządnym HD i dlatego dyskusja kręci się wokół innych :(
@luxius - Nikon 5D ? podeślij jakąś specyfikację :mrgreen:
ja nie neguję robienia filmów lustrem - w końcu jest to fakt - tylko wciąż podpieram się tym samym sprzętem - a Wy sypiecie jakimiś Sony, 5d i innymi takimi - to tak, jakby ktoś mnie próbował przekonać, że limuzyną wjedzie tam, gdzie ja swoim (patrz podpis) - owszem, może i wjedzie - tyle, że ja także WYJADĘ - i nie będą płakał o pojazd - bo go do tego zrobili. Są lustra które to robią - lepiej i gorzej - a ergonomia filmowania Nikonem jest akurat blisko poziomu komórki.
no :mrgreen:
gdzie tak napisałem nikon 5D?
tyle razy było juz tu powiedziane, ze zeby filmowac lustrem trzeba go doposarzyc bo ma kiepska ergonomie a ty klepiesz to w kólko jakbys czytać ze zrozumieniem nie umiał:)
a tak przy okazji zestaw zabawek:0
http://www.handyfilmtools.com/
ok - doposaż swego Nikona i zrób to :mrgreen: :
albo zrobic ujecie na zasadzie takiej ze stoisz w odleglosci od obiekty 1,5m na szerokim kacie i zaczynasz cofac sie z kamerą jednocześnie robiąc transfokacje do tele i jednocześnie przeostrzaćwydaje mi się, że należy albo zmienić tytuł wątku na "filmowanie lustrami" i przenieść do 'inne systemy', albo obecny tytuł przeczytać i zrozumieć ... posty merytoryczne skończyły się ok 3 strony wątku
swoją drogą, czytam ten wątek kolejny raz i ciągle coś odkrywam : np canon - świetny do filmowania, tyko ta matryca ... nikon - żeby nie ta ergonomia ... widzi mi się, że one wszystkie "celowo" maja jakąś ułomność, żeby jednak, mimo możliwości, sięgnąć po sprzęt dedykowany.
ale ja się nie znam :mrgreen:
pioter m
19-05-2010, 13:49
Siegnac raczej po nowy, drozszy... A biznes niech sie kreci.
Siegnac raczej po nowy, drozszy... A biznes niech sie kreci.
no i tu znaleźliśmy, za przeproszeniem, konsensus :mrgreen:
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.